EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruští zajatci v čečenské válce: Nevýslovné krutosti i novodobé otroctví

 09. 09. 2020      kategorie: Vojenská historie      30 komentářů

O ruských válečných zajatcích v Čečně není lehké psát, jelikož neexistují žádná kvalitní data ze strany ruského velení. První válka v Čečensku byla podivná a brutální. Jelcin neměl na válku peníze a doufal, že dobytí Čečenska bude krátká a blesková záležitost. Jeho generalita počítala s tím, že na dobytí země bude stačit 20 až 30 dní. V tom se generálové strašně mýlili a Rusové Čečence dost podcenili.

Ruská armáda se totiž nacházela ve špatném stavu, do boje byly nasazeny špatně vycvičené a organizované jednotky a kvůli škrtům v rozpočtu neměli Rusové dostatek kvalitních důstojníků a poddůstojníků. Válka se proto neplánovaně protáhla a s ní rostla i brutalita obou bojujících stran. Ruští velitelé, kteří neviděli výplatu i několik měsíců, se tak snažili na válce vydělat a díky tomu se chovali bezohledně k mladým brancům, které často okrádali o jídlo a oblečení.

shutterstock_92845522Foto: Ruští vojáci v Čečně | Shutterstock

Psali jsme: Z vojáka bezdomovcem a zpět...

Je také zajímavé, že mnoho Čečenců sloužilo v ruské armádě a nemalé procento dokonce zažilo válku v Afghánistánu. Ruští důstojníci a vojáci zase dobře znali několik čečenských polních velitelů, protože s nimi sloužili v zakavkazském vojenském okruhu. Někteří dokonce společně bojovali v Afghánistánu.

Během prvního útoku na Groznyj, kdy čečenští bojovníci nemilosrdně a nekompromisně zmasakrovali ruské obrněné kolony, nebyli žádní zajatci. Čečenci bez protitankových děl zničili 250 ruských tanků a obrněných vozů, byli na koni a řádili jako čerti. Ničili ruská vozidla s červených křížem a nemilosrdně zabíjeli převážené zraněné vojáky. Mnoho ruských vojáků se pokusilo z tohoto pekla utéct, kdy zahodili své zbraně, aby ukázali Čečencům, že nejsou nebezpeční. Nikomu z nich to však nepomohlo. Čečenci popravovali každého chyceného Rusa v uniformě, pohrdavě shlíželi na jejich strach a smáli se tomu, jak prosí o život.

Bitva o Groznyj se však protáhla a chování Čečenců k ruským zajatcům se časem změnilo. Přestali je zabíjet a většinou se k nim chovali slušně, podle svých možností. Čečenci je dobře krmili a mnozí ruští vojáci, kteří se později dostali na svobodu, vypověděli, že se v zajetí měli líp než v armádě. Změna chování Čečenců vůči zajatým Rusům měla své důvody. Obě strany mezi sebou obchodovaly a Čečenci potřebovali peníze. Zkorumpovaní ruští důstojníci, kteří neviděli dlouhé měsíce žold, prodávali Čečenců všechno možné, zbraně, munici, vybavení, výbušniny i obrněnou techniku. Čečenci jim za to platili v dolarech, a ty bylo třeba někde vzít. Prodej zajatců se ukázal jako výhodný obchod, a tak Čečenci prodávali zajatce jejich rodinám, nebo je vyměňovali s Rusy za zbraně a munici.

Psali jsme: Ukrajinští veteráni jednotek Waffen-SS: zrádci nebo hrdinové

Někdy Čečenci zajaté Rusy prostě propustili a nechali je jít. Je znám konkrétní příběh ředitelky školy Valentiny Krajevové z Volgodonska, které Čečenci zavolali telefonem a řekli jí, že drží v zajetí jejích syna a že ho pustí na svobodu, avšak musí po vládě požadovat zastavení války. Krajevová napsala telegram Jelcinovi i předsedovi ruského parlamentu Ivanu Rybkinovi a žádala je o pomoc. Té se samozřejmě nedočkala a tak se tato statečná žena rozjela na vlastní pěst do Čečenska. Tam se setkala s Basajevem i s prezidentem Dudajevem a Čečenci jejího syna propustili na svobodu. Krajevovou pak následovaly další desítky ruských matek, které v Čečensku hledaly své syny. Někdy byly úspěšné, někdy ne a některé hledaly své syny i celý rok.

Horší bylo, když se zajatci dostali do rukou arabských dobrovolníků nebo militantních polních velitelů, jako byli Arbi Barajev nebo Ruslan Gelajev. Ti zajatce vůbec nebrali a často vojáky před smrtí mučili. Někdy se zajatci dostali do neúmyslného bombardování své armády a umírali společně s čečenskými vojáky, kteří je hlídali.

Když se válka přesunula z Grozného do hor, Rusové přidali na brutalitě a páchali stále víc zvěrstev na civilním obyvatelstvu. S tím rostla i brutalita čečenských vojáků a jejich ochota brát zajatce ochladla. Ruští zajatci tak byli častěji popravováni a život zajatých Rusů závisel často na náhodě. Záleželo na tom, který čečenský bojovník je zajal a také na tom, kdo tomu bojovníkovi velel. Čečenská velitelská struktura nebyla pevná a polní velitelé se často rozhodovali sami za sebe. Polní velitelé Arbi Barajev, Salman Radujev a známý Chattáb zajatce nebrali vůbec a jejich muži měli nařízeno popravit každého Rusa. Chattáb prý brutální popravy dokonce natáčel a prodával jejich nahrávky na videokazetách v muslimských zemích, aby mohl financovat válku. Jiní polní velitelé jako byli Šamil Basajev a Ruslan Gelajev časem rychle zjistili, že zajatci jsou cenné zboží a svým mužům za každého zajatce pragmaticky platili. Následně je měnili s Rusy za munici a zbraně. Někdy se stávalo, že čečenský bojovník zajatého Rusa prodal do otroctví čečenským civilistům a dál se o něj nestaral. Čečenští civilisté drželi v otroctví hodně ruských vojáků. Rusové se zas snažili na válce vydělat tím, že často unášeli čečenské civilisty, které pak drželi na základnách a snažili se je prodat jejich rodinám. Čečenci se zajaté vojáky proto snažili za členy svých rodin vyměnit. Jindy je drželi v zajetí jako svou investici a doufali, že je prodají jejich rodinám. Jednalo se v podstatě o trh s otroky na obou stranách.

Mnoho nepoctivých ruských velitelů zaznamenalo zajatého vojáka jako padlého v boji, aby se vyhnuli papírování. A tak se několikrát se stalo, že ruským rodinám přišly z Čečenska údajné ostatky jejich synů, které pak rodiny řádně pohřbily. Po čase je však zkontaktovali Čečenci, kteří jim oznámili, že drží v zajetí jejich syna a chtějí za ně peníze. Na druhou stranu ještě rok po skončení první čečenské války, ležely v hlavní vojenské márnici v Rostově na Donu stovky těl, kdy se jednalo o spálené a jinak zmrzačené mrtvoly ruských vojáků, které nešly identifikovat. Špatně a nebo vůbec placení pracovníci márnice, kteří měli na starosti identifikaci těl, neměli velkou motivaci pracovat, a tak mnoho ruských rodin nedostalo příležitost své blízké pohřbít. Až takový chaos v ruské armádě panoval.

Dá se předpokládat, že většina ruských vojáků, které drželi v zajetí čečenští civilisté, byla vykoupena na svobodu nebo vyměněna za zbraně a munici. Někdy zajatého Rusa čečenská rodina dokonce adoptovala a Rus u rodiny zůstal. Někteří takto asimilovaní Rusové pak byli zabiti vlastními vojáky za druhé čečenské války. Také se stalo, že se nad zajatcem Čečenci jednoduše slitovali a pustili ho sami na svobodu. Pak tu ovšem byly případy, kdy čečenští civilisté odkoupili od bojovníků zajatce jen proto, aby na něm mohli vykonat pomstu. Rusové nemilosrdně bombardovali civilní vesnice a v troskách domů tak umíraly celé rodiny, proto v Čečensku fungovala krevní msta. V tom případě byl zajatec, mnohdy i krutým způsobem, popraven. Stejně tak dopadli zajatci, kteří byli v držení polních velitelů a měli tu smůlu, že nikdo nestál o jejich vykoupení, a nebo jejich rodiny neměly na zaplacení výkupného dostatek peněz. Ti byli popraveni také.

Život vojáků, kteří se vrátili domů z čečenského zajetí, byl těžký a nic hezkého je nečekalo. Ruská armáda byla v chaosu a nechtěla mít s nimi nic společného. Armáda se obávala, aby po nich ruské rodiny nepožadovaly peníze, které musely vynaložit na výkupné. Mnozí z těchto navrácených mužů byli armádou oficiálně zaznamenáni jako padlí v boji a jejich přítomnost tak poukazovala na selhání armády, což bylo samozřejmě nežádoucí. Někteří ze zajatců byli dokonce obviněni z dezerce a skončili ve vězení.

Video: Jeden z mála dochovaných videozáznamů, kde ,,rebelové" berou ruské vojáky jako válečné zajatce / YouTube

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

karel3

14. 09. 2020

M.C.
Kvalita čínského titanu bude zřejmě dobrá, když jej nabízí i takový prodejce jako třeba v Brně Bibus se základnou ve Švýcarsku. S certifikátem asi také nebude žádný problém. Možná ho prodává v Německu f. ThyssenKrupp a další. Vtipné na tom je, že většinou za ceny původně ruského. :slight_smile:
S certifikáty je to asi tak. Nabídnete zákazníkovi cenu s certifikátem a bez. Můžete hádat, kolik procent bude trvat na certifikátu. Já odhaduji 15%.
Je to stejné jako v potravinách. Když se zdejší Slované bijí v prsa a vykřikují do světa, že si za kvalitu raději připlatí. Opak je pravdou. Vykoupí a sežerou ten největší odpad. Hlavně když je nejlevnější, nebo ve slevě. Kvalitní věci z pultů nemizí. :slight_smile:

M.C.

13. 09. 2020

Nevím, jaká je kvalita čínského titanu, ale čínskou nerez jsme měli zakázánu kupovat.
Ani na opravy se nesměla používat.
Od každé várky nerezové oceli pěkně hutní atest, kde byl uveden výrobce a složení.

karel3

12. 09. 2020

Omny
"myslíš po té jak tam zincenovali před pár lety převrat....nebo kdy konkrétně to mělo být?"
(Myslíš poté, jak tam zinscenovali před pár lety převrat ..., nebo kdy konkrétně to mělo být?)

Co ti Rusáci všechno s tou naší češtinou nedokáží.
Že zrovna ty tady v diskusích oslovuješ lidi jménem "Mamlas". :slight_smile:

Celý svět ví, že Ukrajinci svrhli prezidenta Janukovyče za podvod.
Když ze dne na den nesplnil předvolební slib, otočil o 180 st., odmítl podepsat přístupové rozhovory s EU o kterých léta žvanil, které Ukrajincům slbil, aby byl zvolen a chtěl najednou Ukrajinu více spojit s ruským chudobincem a hlupákovem.
Kdo z normálních lidí, by se chtěl ještě dnes vracet do ruského středověku?
Bolševická minorita samozřejmě bude do omrzení papouškovat, že to byl zinscenovaný převrat. Pěkně si to Rusáci pohnojili, když si udělali z takového souseda nepřítele. :smile:

Myslím, že pohled do statistik je jasný, kde se lidem žije lépe.
V EU se proti Rusku dožívají lidé mnohem vyššího věku, mají velmi vysokou životní úroveň za své názory se nemusí bát o život, užívají si svobody a blahobytu. Do EU a USA se hrnou lidé z celého světa a z Ruska utíkají. :laughing:

Co je divného na tom, že USA zakoupily S-300 ?
Rusáci také "tajně" kupují technologie po celém světě i když je mnohdy nedokáží ani okopírovat. :slight_smile:
Za nejvtipnější obchod USA považuji nákup titanu pro jejich SR-71 v časech "studené války".
Dnes prodává Čína titan za 1/3 ruských cen. Ještě jsem neměl tu čest, ale pokud je stejně kvalitní, jako ten ruský, tak to asi Rusáky hodně bolí. :slight_smile:

OMny

11. 09. 2020

Petr
myslíš po té jak tam zincenovali před pár lety převrat....nebo kdy konkrétně to mělo být?

karel3

11. 09. 2020

Martin23
"Rusové, Němci, Američané, Angláni - když k tomu jsou podmínky, jsou to všichni stejná prasata."

Za největší považuji ta zdejší, slovanská po skončení 2. světové války.
Sami nikdy nebojovali ani za rodnou zemi, ale když jim spojenci na konci 2. světové války vybojovali svobodu, tak vzali útokem Sudety, kde až po válce kradli a vraždili starce, ženy a děti.

Jan Valenta

11. 09. 2020

​Martin2311. 2020
Jen abych ještě něco vysvětlil.:....... V momentální době a tomto režimu ,nevidím v chování Rusa nebo Němce k čechům, nějaký zasadní rozdil a to bez fanatizmu. Rus až na malé vyjímky vždy tahl z němci což je prokazatelné. Dnes tomu není jinak čecha má u zadele. Takže začíná topná sezoná :: Ruský plyn řádně obohacen luftem, vám prodáva němec.

Martin23

11. 09. 2020

​Petr10. 09. 2020
omny....mam za to, ze ami s300 koupili na ukrajině

Přesně tak.

Martin23

11. 09. 2020

Jen abych ještě něco vysvětlil.
Napsal jsem svůj konečný názor, že: ​Pokud vedete válku, doupouští se jich každá země. Rusové, Němci, Američané, Angláni - když k tomu jsou podmínky, jsou to všichni stejná prasata.
Tedy nedělám mezi Ruskem a západem v tomto rozdíl.
A proč jsem uváděl příklady USA a VB?
Nopodívejte se,kolik je tady příspěvků, které za prasata označují jen jednu stranu? a která strana to asi je?
Zkrátka mezi rusofóbními fanantiky nejhrubšího zrna, když chci říct, že jsou všichni stejní pak mohu vypadat jinak, než jaký jsem.
Takže zdravím fanatiky.

Petr

10. 09. 2020

omny....mam za to, ze ami s300 koupili na ukrajině

Jan Valenta

10. 09. 2020

​karel309. 09. 2020
Lidský život neměl a nemá v Rusku žádnou cenu..... To co zde uvádíte ,tak to byl ještě luxus. Rok 1973 společné cvičení cca 3 neděle pod Bezdězem. Raketové vojsko, PK jeden kotel vněm mastily všechno, otop dřevo. Když jednotka dorazila na jídlo ,stal tam ruský zbrojnoš ,v ruce dratěné kolo a na něm lžice a vydaval, po jídle je olízané,zase navlékal na drát. Balík jakesi zbytkové deky ,s kterého každemu kus uřízl, konec tohoto balíku roztřepaný. Při cvičení češi ,používaly radiostanice, rus megafon. velící důstojník do toho vřískal jako pokousaný. Na naše spacáky a nafukovácí madrace koukaly, jak hloupí. To kdo neprožil světa neužil.

Omny

10. 09. 2020

A I Denikin
podle mne to US nekoupily S-300 přímo od rusů, ale skrz nějakou zem, kde Rusko ten systém předtím prodalo. Nicméně tím to prodali Bulharsku, Řecku a Slovensku, tak si US mohli trénovat na tomto systému při vojenském cvičení.

bombero

10. 09. 2020

Martin23- když přesná citace, tak tady je "Tam USA zabily 2/3 obyvatel." Takže z cca 30 mio by to dělalo 20 mio mrtvých- matematika I stupně ZŠ
Jinak i za 2 války kobercové nálety začali němci - varšava,rotterdam a chtěli ještě ultrcht, ale to už se holandáci radši vzdali. a pak to začali používat všichni,angláni, rusáci a nejvíc asi amíci v japonsku

Martin23

10. 09. 2020

​bombero, ROBO


Sypu si popel na hlavu. Byl to generál - ​Curtis LeMay a nebyly ty 2/3 populace severní Koreje, ale 20%. Střelil jsem to od boku. Je tojiž let, co jsem to řešil. Spletl jsem si to se zničenými městy.


Poté, co byl MacArthur v dubnu 1951 odvolán jako nejvyšší velitel OSN v Koreji, pokračovali jeho
nástupci v této politice a nakonec ji rozšířili na celou Severní Koreu. USA
shodily na Koreu celkem 635 000 tun bomb, včetně 32 557 tun napalmu, více než
během celé pacifické kampaně za druhé světové války. Severní Korea se řadí
vedle Kambodže (500 000 tun), Laosu
(2 miliony tun) a Jižního Vietnamu (4 miliony tun) mezi nejvíce bombardované
země v historii, přičemž Laos utrpěl nejrozsáhlejší bombardování v poměru k
jeho velikosti a populaci.
Výsledkem byla zničená téměř každá
podstatná budova v Severní Koreji. Generálmajor
William F. Dean, uvedl, že většina severokorejských měst a vesnic, které viděl,
byla sutina nebo zasněžená pustina. Severokorejské továrny, školy, nemocnice a
vládní úřady byly nuceny přestěhovat se do podzemí a protivzdušná obrana
„neexistovala“. V listopadu 1950 severokorejské vedení nařídilo svému
obyvatelstvu, aby postavilo podzemní a bahenné chatrče a kopalo tunely, aby
vyřešilo akutní problém bydlení.

Generál amerického
letectva Curtis LeMay to okomentoval:
„Šli jsme tam a bojovali jsme a nakonec tak či onak vypálili
všechna města v Severní Koreji a také některá v Jižní Koreji. ​Asi po třech letech jsme zabili, co, 20 procent populace“

Pchjongjang, byl zničen ze 75 procen. Byl tak zničený, že bombardování
bylo zastaveno, protože už neexistovaly žádné hodnotné cíle. Dne 28. listopadu,
Bomber Command informovala o pokroku kampaně: 95 procent Manpojin
bylo zničeno, spolu s 90 procenty Hoeryong , NaMSi a Koindong
, 85 procent Chosan , ze 75 procent Sakchu a Huichon
a 20 procent Uiju . Podle hodnocení škod USAF „bylo osmnáct z
dvaceti dvou velkých měst v Severní Koreji vyhlazeno alespoň z poloviny.“ Na
konci kampaně měli americké bombardéry potíže s hledáním cílů a byly omezeny na
bombardování lávek nebo odhodení bomb do moře.

​Dokonce i Winston Churchill ke konci války napsal do Washingtonu že když byl napalm vynalezen, nikoho nenapadlo že bude”rozstřikován” na celou civilní populaci.


​V květnu 1951 ​Douglas MacArthur svědčil Kongresu: „Válka v Koreji téměř zničila národ s 20 miliony lidí. Nikdy jsem neviděl takovou devastaci ... zvracel jsem. “

Martin23

10. 09. 2020

​bombero
Pokud nestojíte o doplňování, tak mne citujte přesně a nevymýšlejte si.


1. Řekl jsem 2/3 obyvatel a ne obětí. Údaj bohužel nemohu dohledat, ale pochází od US generála, který se tím chlubil ve své knize. Že srovnaly se zemí všechna větší města.
2. ​Zopakoval jsem myšlenku z dokumentu, že Nejdříve zavedli doktrínu kobercového bombardování měst Angličané. (myšleno v II. světové válce)
tudíž jsem nemluvil o tom, kdo ji vymyslel a kdo ji prvně použil.

a proč jsem to uvedl je zjevné a zopakoval jsem to v závěru. ​Pokud vedete válku, doupouští se jich každá země. Rusové, Němci, Američané, Angláni - když k tomu jsou podmínky, jsou to všichni stejná prasata. Toho většina z vás není schopna.

ROBO

10. 09. 2020

Anton Ivanovič Děnikin
Ano američani koupili sovětský komplety S-300 .
A v čem je to dneska za vlády diktátora Putlera jiný ?
Ten zcela nekompetentní břídil , dneska prodává státům Nato - potažmo USA - S-400 a vnucuje jim dokonce i SU-57 .
Jak říká Karel , úpadek RuSSka je stabilní a trvalý .
Uvědomte si že toho diletanta z Kremlu dosadil sám ožrala Jelcin . Tak si ani od něj nemůžeme moc očekávat .

karel3

10. 09. 2020

Anton Ivanovič Děnikin
"Ty ani nevíš jak se rozpadlo SSSR..., úřady nefungovali ..., privatizace zrušili ..."

Co vy Rusáci všecho s tím českým jazykem nedokážete.:slight_smile:

"ČR v 90 letech byla na tom podobně a do dnes seto veze, ostatně jako v dalších post SSSR zemích. "

Právě ses přiznal, že jsi považoval Československo a dnes považuješ ČR za území (kolonii) SSSR (dnes nástupnický stát Rusko).
Nikdy to tak nebylo kolaborante-okupante.
Větší hloupost jsem už dlouho nečetl. :slight_smile:

Anton Ivanovič Děnikin

10. 09. 2020

karel3
Ty ani nevíš jak se rozpadlo SSSR, natož jaký byl stav hospodářství Ruska. Jen tak pro představu, američani koupili sovětský komplety S-300, úřady nefungovali, privatizace zrušili tisíce prac. míst. mafie vraždila na ulicích. ČR v 90 letech byla na tom podobně a do dnes seto veze, ostatně jako v dalších post SSSR zemích.
Když jsi tak líný číst a myslet, ty genetická výbavo, tak ti nepomůže ani strýček Google ani teta Wiki. Nezapoměn si zmenit nick na další svůj pseudonym. Ať to nevypadá že ty sra*ky tady píšeš sám.

karel3

10. 09. 2020

Omny
"...protože byl zájem ,aby Rusko bylo ve sračkách ..."

Tam je Rusko od svého vzniku. S takovou genetickou výbavou a lidským potenciálem se vyspělý stát vybudovat nikdy nedá. Historická fakta hovoří jasně. Bez okupovaných kolonií se Říše zla postupně drolí nafoukaným lenochům, jako vyschlá hlína.
Stačí sledovat 3 parametry, kurz Rublu, výši HDP na 1 obyvatele, emigraci obyvatel a víme o Rusku vše potřebné. :laughing:

Anton Ivanovič Děnikin

10. 09. 2020

karel3
Jde krásně vidět jak si tu usofilové serete do úst. Vůbec nesleduješ a ani nevíš co se děje v Sýrii a myslíš že když použiješ kus primitovní propagandy o "bombardování" Allepa tak jsi ohromně chytrý, ne jsi hlupák co si neověřuje nic.

1. V Allepo okupovali terr. skupiny jako FSA, Turkmenské kmeny, Al-Quaida, An-Nursa a další odpad proti kterému dnes bojuje koalice ve středním vychodě. Tito proxy západní bojovníci za svobodu používají žívé lidské štíty, nechávají za sebou zničenou zem v okupovaných částech nutí lidi kupovat si potravinové příděli které se přes Turecké hranice převážejí. Tihle tvojí Salafisté ustupují do Evropy kde jim za zločiny spáchané v Sýrii nehrozí nic, a ještě dostávají peníze zadarmo.
2. Rf je na uzemí Syrie legálně, kdežto Turecko, USA nikdo do země nezval, mistním se hnusí a nechtějí je na vlastním uzemí, zcela oprávněně a ještě si tam kradou suroviny z obsazené části Syrie za škody které USA a Turecko do značné míry i Izrael způsobil Syrské republice by měli jít představitelé těchto zemí jenom před soud v Haagu. S ohledem na fakt že USA docházejí jako imperiální velmoci "dech".

3. Čečenští separatisté byly složeni z lidského odpadu typu ruznůch Islámistů jako mudžahedínové, islámská brigáda. To už nenapíšeš ty kecko. Proto se v článku píše //Čečenská velitelská struktura nebyla pevná a polní velitelé se často rozhodovali sami za sebe. // tyhle mentality si navzájem řežou hlavy a aby získali více vlivu nad druhou skupinou, u těhle degenerátu je to zcela běžná praxe.

4. Laskavě se podívej do atlasu ať si uvědomíš kde leží Čečensko, ty ani nemáš tušení v jakém kulturním prostředí se nacházi natož kde to je a kecáš tu nesmysli o tom že jsi byl záklaďák- ty jsi nebyl v armádě, tak přesťaň lhát a hrát si na pamětníka, odborníka že jsi tu sežral moudrost. Tady jsis dobře nasral do vlastního hnízda jako u článku o Libyi, nauč se aspoň dobře lhát, když už máš tu potřebu kecat hlouposti.

Omny

10. 09. 2020

nikdo tu ovšem neřekl podstatu věci - bylo to za doby notorika Jelcina, kterého podporoval západ (USA) protože byl zájem ,aby Rusko bylo ve sračkách. Dá se říci, že bylo období temna v Rusku za vlády Jelcina, kdy šlo vše do kytek a podle toho odpovídal i stav armády.......
pak naštěstí přišel Putin, vše to srovnal, s čečenci udělal krátký proces...armádu postavil do latě, začal do ní investovat což samozřejmě udělalo čáru přes rozpočet USA a tady místním rusofobním US trotlům.....
čečenci se chovali jak dobytek, stejně jako iráčané, kteřé řezali hlavy Američanům v Iráku....
nicméně stále se to nemůže vyrovnat těm zvěrstvům, které ve světě dělaly US, zvláště především ty zvěrstva ve Vietnamu....., pak Irák.

karel3

10. 09. 2020

Ruský hlupákov v praxi.
Touhy Čečenska a Dagestánu po samostatnosti, byly 2x srovnána se zemí a utopeny v krvi tisíců nevinných. Zatím co touhy po samostatnosti Rusáků na území cizího státu v Luhansku a Doněcku na Ukrajině jsou vesele podporovány ruskou armádou, dělostřeleckou palbou na území sousedního státu a dokonce sestřelením civilního letadla MH17.
Není žádnou náhodou, že se minimálně 103 let s ruskými barbary po celém světě přátelí pouze totalitní a nesvobodné režimy. S lháři a zloději se normální člověk nepřátelí. :slight_smile:

MXM

10. 09. 2020

spíš je pozoruhodné že toto období RF přežila vcelku. Ten úpadek proti supervelmoci byl enormní. Hlavně roztrhání dodavatelských řetězců z Ukrajiny muselo mít drastické následky. My jsme měli zkušenost s očesáním pohraničí kdy republika přišla o ŠZ i další klíčové podniky, pro ně ztráta ukrajinského zázemí musela mít těžké následky, protože tam nebyly jen továrny ale i konstrukční kanceláře. A když se k tomu připočte nekompetentní prezident tak je to rovno zázraku. I při své opilosti měl ale světlé chvilky a pochopil že s Čečnou by se celá federace začala hroutit, dalším kandidátem na výstup z toho chaosu byl Tatarstán, velmi bohatá republika. Dá se říci že vlastně Putin vydupal se svou gardou úplně novou zem, protože hlouběji už snad klesnout nešlo.
K těm čečencům, jejich loajalita patřila Svazu, takže když zanikl, tak prostě to chápali že je každý sám za sebe. Sovětská armáda ve výsledku nebyla jen vojenská síla, ale také integrační, bez z ní opět nastoupil nacionalismus a náboženství s tragickými důsledky...

Monarchista

09. 09. 2020

Je to hrozné a pravdivé čtení 1. Čecěnské válce. Proto, přátelé, ta diskuze zde je zřejmě ohavná a jde Vám vlastně jen o vlastní zviditelnění. Článek je pravdivý a dělit se zde na rusofoby a rusofily je směšné a smutné zároveň. Jen se ptám, kde se vzali, tu se vzali arabští bojovníci. Myslete prosím.

ROBO

09. 09. 2020

Martin23
Jako prokremelský fanatik se zde lživě , profilujete pouze vy .
Opět se lživě a uboze snažíte bagatelizovat zvěrstva Putinovského RuSSka .
Tvrdit že např. že v Koreji USA - OSN - zabily 2/3 obyvatel je nehorázná lež , která se ani vzdáleně a ani řádově neblíží k pravdě . A to i přesto že se počty značně rocházejí .
Jinak RuSSké sadistické válečné zločiny v Čečně pokračují dodnes . A opět , jako historicky vždy , pouze dokazují že pro Rusy nemá lidský život žádnou cenu ani ten Ruský . O právu na sebeurčení , kterým RuSSko henebně obhajuje sprostou anexi Krymu , zde nemůže být ani řeči .
http://jaromirstetina.cz/emauzy-zlociny-ruske-armady-v-cecensku/

bombero

09. 09. 2020

Martin23- opět si za cenu lží musíte za každou cenu kopnout do ameriky a spojenců, aby rusák nebyl až tak špatný
1- státy v korei zabily 2/3 obětí-LEŽ- na začátku války počet obyvatel cca 30mio, počet ztrát na OBOU stranách cca 2,5-3 mio vojáků včetně obyvatel. Takže 10%. Na obou stranách. Severní i jižní
2 kobercové nálety zavedli angličané-LEŽ- vymyslel to ital a poprvé to bylo použito ve španělské válce spojencem rusáků nacisty na Guerniku
3- nestojím o nějaké vaše další doplnování, že jste to myslel jinak. Poloviční pravda=lež

4- jediné, v čem souhlasím, že za určitých podmínek se všichni vojáci chovají brutálně.Otázka pak je, jak se k tomu dané vedení a stát postaví

Martin23

09. 09. 2020

Bohužel diskuze pod článkem je zase jen výstava nadávajících fanatiků.
Ono k tomu vlastně ani není co říct, protože každé násilí končí zvěrstvy. Jako úplně každé.

To je prostě zbytečná debata.

Trochu mimo téma. Nedávno jsem viděl francouzský film o bombardování za II: světové. Nejdříve zavedli doktrínu kobercového bombardování měst Angličané. USA se nejdříve snažily o bombardování přesné. Nakonec to na Německo valili úplně stejně.
Povídačky o tom, že v uprchlíky přeplněných Drážďanech zahynulo 30 tisíc lidí jsou zcestné.

Ale skutečně maxima dosáhlo konveční bombardování v Korei. Tam USA zabily 2/3 obyvatel.

Chci tím jen říct, že je úplně jedno, která země. Pokud vedete válku, doupouští se jich každá země. Rusové, Němci, Američané, Angláni - když k tomu jsou podmínky, jsou to všichni stejná prasata.

Jura

09. 09. 2020

To jen my si myslíme že války jsou njaké rytířské klání. Armády celého světa mají štěstí že nejsou tabákové koncerny, jinak by na každém náborovém letáku muselo být, ministerstvo obrany varuje: válčení může trvale poškodit vaše zdravi, nebo způsobit pomalou a bolestivou smrt. Z morálního hlediska jsou války nefér k brancům kteří musí narukovat ať chtějí nebo ne a civilistům.

Dahon

09. 09. 2020

tyto běsy jsou zachycene v ruskem filmu Očistec (Očistec Čistilišče 1997)...film jde stahnout z netu... nic pro slabe povahy.

karel3

09. 09. 2020

Lidský život neměl a nemá v Rusku žádnou cenu.
Jenom hlupák si může myslet, že se tam něco z dob Carů, Stalina, Chruščova, Brežněva, nebo Putina změnilo. Jejich taktikou je spálená země, vše srovnat se zemí bez ohledu na jakékoliv ztráty. Naposledy syrské Aleppo.
1x jsem jako záklaďák musel navštívit posádku okupantů v Šumperku. To byl středověk. Lepší oběd v jídelně u stolu "pro hosty". Velká sběračka luštěninové "káši" na neskutečně mastném, neumytém plastikovém talíři. Pro hosty navrch (bonus) smradlavý slaneček ze skoro živého soudku. Rusáci u vedlejšího stolu měli z mé porce neskutečnou radost. "Stále teplý kavalec", tři vojáci na jednu postel po 8 hodinách.... Ke konci 20. století měl každý důstojník sovětské armády právo na místě zastřelit vojáka za neuposlechnutí rozkazu... Běžné ztráty v "boji za mír a socialismus" v Evropě.
Autorem popisovaný stav ruské armády bude i dnes stejný. Dvě tři elitní jednotky a stáda bezcenných nešťastníků.
Normální lidé z Ruska utíkají do normálního svět. Zůstávají jenom tupé ovce a na Rusku je to vidět. Vždyť ani žádný komouš ze zkrachovalého "slavného tábora socialismu 1945-1989" neutekl po roce 1989 k Rusákům před kapitalismem a to Rusáky všichni nepřetržitě velebili od rána do večera 44 let. :laughing:
Díky Bohu, je to jejich okupační "přátelství" navždy za náma.

dan

09. 09. 2020

Pane Tlasku, jestli Vám to vadí číst, tak nemusíte. Zkouška z toho nebude. Můžete se vrátit ke sputniku.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací