EXCALIBUR
CZUB
CZUB

T-72 Scarab – český upgrade legendárního bojového tanku

 08. 03. 2019      kategorie: Vojenská technika      18 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Původně sovětský tank T-72 je jedním z nejrozšířenějších typů tankové techniky v posledních několika desetiletích. Vyrobilo se jich kolem 20 tisíc v několika zemích světa, mimo jiné i v Československu. I dnes patří k nejpoužívanějším tankům, a tak není divu, že v mnoha státech i zbrojních firmách tyto tanky modernizovali nebo plánují či nabízejí různé stupně vylepšení. Jednou z nich je i šternberská společnost Excalibur Army se svým modernizačním projektem T-72 Scarab.

T-72 Scarab _01
Foto: T-72 Scarab

T-72 je osvědčený a široce rozšířený typ tanku, který koneckonců v modernizované a rovněž původní již ve výrobě vylepšené verzi M1 slouží i v Česku a dalších členských státech NATO, které byly členy Varšavské smlouvy a v některých z nich se i vyráběly. Pro řadu firem je i dnes T-72 perspektivním a zajímavým základem pro modernizační projekty různého stupně, na které armády slyší. Příkladem může být Polsko, kde v poslední době vzniklo několik nových projektů tanků, jejichž základem je právě T-72, respektive jeho verze T-72M1. Stejně důležité ovšem je, že ve světě existuje stále řada provozovatelů původních T-72, kteří mají zájem tyto stroje nadále používat a hledají možnosti, jak vylepšit jejich vlastnosti i bojové schopnosti. Jde především o země, které potřebují technicky jednoduchý tank s nízkými provozními a servisními náklady, který ale zároveň disponuje velkou palebnou silou, má dobrou dostupnost náhradních dílů a potenciál pro další modernizaci. 

T-72 Scarab _02
Foto: T-72 Scarab

Přesně to T-72 splňuje, ovšem původní vybavení odpovídající 70. a 80. letům minulého století samozřejmě v současnosti na moderním bojišti nemůže obstát. Navíc T-72 v původních verzích nemá ani dostatečnou odolnost, která by chránila posádku proti soudobým protitankovým zbraním. Proto šternberská společnost Excalibur Army začala nabízet modernizaci tanku, jež nese označení T-72 Scarab. Tato česká modernizace nabízí modernizační balík, který přináší zvýšení výkonů, vylepšení parametrů a schopností tanku ve třech základních oblastech, kde původní T-72 vůči současným požadavkům zaostávají – ochrana posádky, mobilita tanku a palebná síla. Úroveň modernizace T-72 nicméně nemusí zůstat u varianty Scarab a její rozsah závisí na přáních a preferencích zákazníků, jde tedy o variabilní možnost modernizace s vysokou mírou individualizace. Zpětná vazba z jednání se zákazníky však ukazuje, že modernizační balík Scarab představuje vhodné a cenově efektivní řešení.

IDET_2017 (67)
Foto: Detail věže tanku s bloky dynamické ochrany DYNA

T-72 Scarab je určen k použití v konfliktech vysoké intenzity i v asymetrických střetech vyznačujících se masivním nasazením přenosných protitankových prostředků typu RPG-7, PTŘS TOW apod. Základním prvkem modernizace T-72 Scarab je zvýšení odolnosti tanku oproti původní T-72M1 zároveň se zvýšením pohyblivosti v terénu i na zpevněných komunikacích. Tank T-72 Scarab o hmotnosti 45 t je vybaven dvanáctiválcovým motorem V-84 disponujícím výkonem 618 kW a maximálním kroutícím momentem 3335 Nm. Měrný výkon tak činí 14 kW/t a tank může na zpevněných komunikacích dosahovat rychlosti až 60 km/h, v terénu pak 45 km/h, přičemž jízdní dosah činí 500 km.

IDET_2017 (66)
Foto: Bok tanku T-72 Scarab

Vyšší odolnost a lepší ochranu posádky zajišťují kromě základního pancíře věže a korby také bloky dynamické ochrany DYNA české provenience instalované na věži i korbě, stejně jako mřížová ochrana typu SLAT. Bloky dynamické ochrany na věži jsou ukryty pod kovovou karosérií, která zásadně mění její tvar a profil. Tank T-72 Scarab disponuje ochranou proti zbraním hromadného ničení s kolektivním, automatickým nebo ručním nastavením pro bojový prostor posádky, dále nechybí přistroj radiačního a chemického průzkumu nebo výkonné filtoventilační zařízení zajišťující čištění vzduchu pro osádku a přetlakovaní bojového prostoru. Důležitou součástí ochrany tanku je automatický protipožární systém s možností opakovaného použití. 

K lepšímu situačnímu přehledu osádky tanku T-72 Scarab a efektivnější a přesnější palbě na cíl přispívá instalace modernizovaných pozorovacích a zaměřovacích přístrojů schopných nově pracovat v pasivním režimu, přičemž hranoly optoelektronického vybavení byly vybaveny laserovými filtry. Hlavní výzbroj tvoří osvědčený kanon 2A46 ráže 125 mm se zásobou munice v počtu 39 kusů, kterou tvoří typy HE (účinný dostřel až 5 km), dále HEAT nebo APDSFS (účinný dostřel 4 km ve dne a 960 m resp. 2,1 km v noci). Ve věži je instalován i spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm, k němuž je vezena zásoba 2 tisíc kusů nábojů. Novinkou je umístění externě lafetovaného protiletadlového kulometu NSVT ráže 12,7 na dálkově ovládaný manipulátor, který může velitel ovládat z interiéru vozidla krytý pancířem. 

DSCF8696
Foto: Detail mřížové ochrany věže - typ SLAT 

Kromě výše zmiňovaných prvků, které tvoří základ modernizačního balíčku T-72 Scarab, nabízí šternberská Excalibur Army další možnosti vylepšení. Jde například o instalaci nového systému řízení palby a s ním integraci vyspělých pozorovacích a zaměřovacích přístrojů a sad. Dále je možné zabudovat nejnovější komunikační a datové vybavení, systém detekce ozáření laserem, meteorologický senzor či moderní typ hasicího systému. V T-72 Scarab je také možné použít moderní typy motorů či celých powerpacků, včetně automatických převodovek a nový typ pojezdových pásů. 

scarab_000
Foto: T-72 Scarab

T-72 Scarab je vhodný pro stávající uživatele původních verzí tanku T-72, kteří touto modernizací mohou získat výkonný a efektivní tank při výhodných finančních nákladech. Je ale také možností, jak nahradit tanky řady T-54/55, které stále slouží v poměrně velkých počtech na několika kontinentech, a přejít na kvalitativně mnohem výkonnější techniku s vynaložením nepoměrně menších finančních prostředků než v případě úplně nové techniky - Excalibur Army totiž pro přípravu modernizovaných tanků může použít vlastní skladové tanky T-72 různých verzí, které lze kompletně opravit a individuálně modernizovat.

 Autor: Fels

Komentáře

DAN

13. 05. 2022

Já upřímně, bych byl rád, kdyby se AČR vykašlala na modernizování T-72,
a vyrobili bychom si vlastního tanka (jako za starých časů).
Na druhou sranu by toto řešení bylo finančně náročné,
ale lepší je si připlatit, než používat ty staré T-72.

KP

22. 10. 2019

U nás se snažíme vylepšovat starej šrot a Izrael má Merkavy a to po válce neměli nic. :-( Ale my zas máme Babiše a Zemana. :-(

Bdav02

18. 03. 2019

No mě přijde že ty t-72 uz maj pár dekád za sebou a proc nevyrobime vlastní tank ne ?

jarda

15. 03. 2019

Ze všech nepravděpodobných nepřátel je nejpravděpodobnější Rusko. Nebo snad si někdo myslí, že budem válčit s Francií, Polskem, Německem, apod... ? Težko...

DNA

10. 03. 2019

Misto tanku !!!
Bych radeji ctil pravdu !!!
Kde nemaji lzi nato eu watikanu fasistu aj hawloidu ani cenu howna !!!

Martin St

08. 03. 2019

Nepovedené. Každý kdo se vyzná přece ví, že vyprošťování tohoto tanku ze středně těžkého a těžkého zapadnutí je díky zapuštěným okům háků nemožné. možná je to jen detail, ale celkem zásadní a to i pro odsun techniky z bojoště. A je tam toho bohužel více.

Odin

08. 03. 2019

To:Altmann, na bolševické "omyly" se vždycky zapomíná a nikdo se je nedvažuje připomenout ..!!! Co se týče T72 a její další české modernizace, nemohu se zbavit dojmu, že MO a GŠ se nedokážou rozhodnout co s tanky v AČR. Tahle modernizace nemůže udělat z ruského hovínka, bič. Pořád to je tank silně za zenitem, který v Evropě totálně zastaral. Možná by pomohlo, kdyby ty české tanky jenom nabarvili a prodali někam, kde o ně mají ještě zájem.....!

jumpman

08. 03. 2019

faktem je, že abrams není o nic mladší než T-72 a v kondici je udržován též různými modernizacemi a jak je povedená přstavba scarab se v článku dočíst nelze.

jan

08. 03. 2019

Snad to nebude dělat firma jako dělala upgrade čd a čsd vozy a lokomotivy to by byl trapas.
Po pár letech se sypou jak hrad z písku.

Milda

08. 03. 2019

T 72 je stále jen přes 45 let starým tankem. Parádičky okolo jeho věk nezmění

Martin

08. 03. 2019

Tak být rok 91, tak by tohle řešení bylo zajímavé i pro AČR. Žel bohu nejsme v Africe, kde by ten tank mohl něco ještě zvládnout a je rok 2019.

Přidat komentář