EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tip na film: T-34 - další válečná ,,slátanina" tentokrát z ruské produkce?

 13. 01. 2019      kategorie: Army zábava      16 komentářů

Tentokrát mi do oka padl film, o kterém toho zatím moc nevíme, nicméně trailer k filmu je velmi působivý. V poslední době jsem se v pár válečných filmech, od kterých jsem očekával kvalitu, velmi zklamal. Asi si dobře pamatujeme, jak moc negativních recenzí dostal např. americký velkofilm Fury (Železná srdce), který podle mě, i přes velký potenciál techniky, herců a jejich výkonů, ve výsledku dopadl opravdu bídně a německé i americké vojáky v podstatě prezentoval jako úplné hlupáky. Zaměřme se však na nový počin z ruské produkce - film T-34.

stažený soubor
Foto: Hlavní ,,záporák" filmu, německý důstojník Klaus Jäger

Film T-34 nabízí detailně propracované, špičkově vypadající efekty dopadů střel, výbuchů a dalších akčních scén, které u hollywoodské produkce nevidíme, takže je jistě na co se těšit. Vzhledem k názvu filmu je jasné, jaké je hlavní téma a co od filmu můžeme očekávat. Tvůrci T-34 popisují příběh filmu takto:

Psali jsme: Black Hawk Down - Leave no man behind...

17899928-1034429
Foto: Ruská posádka tanku

Poručík Ivuškin a řidič Vasilenok jsou tankisté Rudé armády. Po německém napadení Sovětského svazu jsou vrženi do obrany své vlasti. Po tankové bitvě s německou jednotkou pod velením Klause Jägera se stanou na dlouhé 3 roky válečnými zajatci. Na jaře 1944 Jäger velí výcvikovému centru u Ohrdrufu, kde se všichni tři opět setkávají. Ivuškin po celou dobu v zajetí pečlivě plánoval útěk. A Jäger je poslední překážkou, která mu stojí v cestě.

Pro naše čtenáře bude jistě zajímavostí, že natáčení tohoto filmu probíhalo i zde, v České republice!  Natáčelo se mj. v Terezíně, v Lokti na náměstí T. G. Masaryka a bývalém vojenském prostoru pod zříceninou hradu Klenová.

Psali jsme: Není výsadek jako výsadek

24524759668_d82db75fd9_b
Foto: Tank T-34 / 76 v ruském muzeu Kubinka

Hlavní hrdina filmu - střední tank T-34

T-34 byl sovětský střední tank vyvinutý na přelomu 30. a 40. let 20. století. V době svého vzniku byl podle amerického autora Stevena Zalogy nejlepším středním tankem na světě.

 V čase zahájení války nacistického Německa proti Sovětskému svazu (operace Barbarossa), tedy dne 22. června 1941, nebyly německé tanky z hlediska technických parametrů schopny se tomuto sovětskému tanku úspěšně postavit v boji. Teoreticky je překonával výzbrojí i pancéřováním. V průběhu druhé světové války jej překonaly až novější stroje jako německý Panther z roku 1942 a po vylodění spojenců americký tank M26 Pershing z roku 1944, který byl ovšem v té době řazen mezi těžké tanky.

V době svého prvního nasazení představovaly tanky T-34 zcela novou kvalitativní třídu v rámci tankových konstrukcí. Německé tanky typů Pz I, vyzbrojené dvěma kulomety, Pz II s 20mm kanónem, Pz 35(t), Pz 38(t) a Pz III s 37mm kanónem jej vůbec nemohly ohrozit, neboť nedokázaly prostřelit jeho pancíř ani z těsné blízkosti. Poněkud lépe si vedly nové Pz III s 50mm kanónem a stíhač tanků Panzerjäger I, které mohly prostřelit některé slabší části zadního pancíře. Nejlépe na tom byly tanky typu Pz IV, vyzbrojené krátkým 75mm kanónem a útočná děla Stug III (ve verzích A až E), které dokázaly nablízko prostřelit zadní i boční pancíř a při velkém štěstí údajně i čelní.

Nejdříve se ale musely tak blízko dostat, což nebylo zas až tak jednoduché, protože 76mm kanón T-34 bez problémů probíjel čelní pancíř všech těchto strojů i na velkou vzdálenost. Německé tanky vedly ve vedlejších parametrech, technice a její kvalitě. Všechny měly vysílačky, jejich vnitřní bojový prostor nebyl tak stísněný, měly kvalitnější zaměřovací techniku a lépe řešený výhled ven. Také byly spolehlivější. Na druhou stranu ale tyto rozdíly v sekundárním vybavení nehrály v případě střetnutí příliš velkou roli. V roce 1941 T-34 prostě neměl soupeře.

Video: T-34 oficiální trailer / YouTube

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Nagato

23. 05. 2019

film dobrý a skvěle efekty už je ke stažení na fastshare

Delta

29. 03. 2019

Výmarskou bídu 1932 nahradil blahobytnástupem Hitlera
Zbrojní průmysl pomohl zvednout ekonomiku
Krupp Essen - jezte kroupy. To bude asi ten…šoulet. Počkejte, ale Krupp, to je mi nějaká povědomá firma,“ říká Jiří Voskovec, prohlížejíc si ruční granát v jedné ze scén známého prvorepublikového filmu Svět patří nám. „Přece ale nedělá sardinky,“ odpovídá mu Jan Werich. „Dělá kanóny,“ zamýšlí se dále Voskovec, načež ho Werich doplní výčtem dalších výrobků: „Kanóny a šrapnely a…a handgranáty!“ Krupp je prominentní 400 let stará dynastie německých průmyslníků z Essenu, která se proslula od 19. století výrobou oceli a produkcí munice a zbraní. Jejich firma známá jako Friedrich Krupp AG Hoesch-Krupp byla na počátku 20. století největší evropskou společností. Za 2.sv. války Alfried Krupp von Bohlen und Halbach zaměstnával nuceně nasazené a byl klíčovým dodavatelem zbraní pro nacistické Německo. 11. dubna 1945 byl Alfried ve vile Hügel zatčen americkými vojáky. Americký vojenský soud v Norimberku jej 31. července 1948 odsoudil časem byl shledán nevinným. John Jay McCloy, americký vysoký komisař pro Německo, jej však roku 1951 omilostnil a zrušil rovněž konfiskaci rodinného majetku.
V roce 1999 se Thyssen AG a Krupp spojily do rozsáhlého průmyslového konglomerátu ThyssenKrupp AG, jenž v roce 2009 zaměstnával kolem 188 000 lidí a dosáhl obratu 40 miliard Euro. Mezi nejznámější produkty koncernu patří výtahy nebo eskalátory, se kterými se můžeme setkat mimo jiné v pražském metru, třeba na stanici Můstekkde pomáhaly nahradit výrobky společnosti Transporta Chrudim.

Delta

10. 02. 2019

Duchovní otec tanku T-34 http://www.panzernet.net/tankist/stranky/tanky/t34.php

Michail Koškin přežil vyrobení prvních tří exemplářů "svého" tanku o pouhých jedenáct dní. 26. září 1940 totiž zemřel na zápal plic což byl následek jeho zimní anabáze s oběma prototypy A-34 z Charkova do Moskvy. Na jeho místo nastoupil Alexandr Alexandrovič Morozov.
Tyto první sériové tanky bývají označovány jako T-34 vzor 1940 nebo někdy též vzor 1939/40. Tank spočíval na podvozku tvořeném na každé straně pěti pojezdovými koly velkého průměru. Kola byla dvojitá, opatřená gumovou obrubou a jejich průměr byl 830 mm.

Kubinka tank museum, Moscow http://tankmuseum.ru/

Altmann

05. 02. 2019

Film jsem díky odkazu viděl a líbil se mi. Je to pravda pohádka z války, poznal jsem i města v Čechách, bylo to točeno ve spolupráci s Českými filmaři. Technická stránka zajímavá, nechybí tak jako ve správném ruském filmu lyrika. Pokud nevadí ruština OK. Některé scény jsou přehnané, když Němci přivezou tank na cvičák, kde jsou ještě mrtví vojáci a po nimi tankové granáty, to již bylo moc.Ale jinak mně se to líbilo.Mimochodem na ruských stránkých film propadl

Marty

15. 01. 2019

bombero1: to si mi připomněl vtip..."Potká se příslušník SpecNaz a Navy Seals. Baví se o práci a rus se vychloupá...Heč, my máme na den denní dávku 6000 kalorií, příslušník Seals se na něj podívá a říká, počkej, my máme na den 8000 kalorií...Rus se naštvě a praví...to není pravda, 3 pytle brambor za den nikdo nesežere!"...:o)

bombero1

14. 01. 2019

Marty- jj, a nejradši vzpomínám na hlášku Gustika,když v nějakem bunkru po najití zásob prohlásil "radši maso s masem,než brambory s bramborama":sunglasses::upside_down:

Marty

14. 01. 2019

bombero1: Opravuji... Uplne si mi to vzal z klavesnice... :grin::laughing::laughing:

Marty

14. 01. 2019

bombero1: Uplne ai minpsalnz klavesnice... :D

Tank_Master

14. 01. 2019

By mě zajímalo kde se dá stahnout

bombero1

13. 01. 2019

žádný film NIKDY nemůže nahradit kvality serialu 4 z tanku a sabaka...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací