EXCALIBUR
CZUB
CZUB

V Afghánistánu opět řádí Tálibán, místní armáda je neschopná

 02. 07. 2021      kategorie: Události      47 komentářů
Přidat na Seznam.cz

O tom, co se děje v Afghánistánu a co Afghánistán pravděpodobně do budoucna čeká, vypovídá událost, která se stala 21. června. Toho dne v ranních hodinách zaútočil 50členný tým afghánských speciálních sil, kterou vedl plukovník Sohrab Azimí, na město Dawlat Abat v provincii Faryab. Tato provincie je pod kontrolou Tálibánu a získání města měl být podle plánů vlády odrazový můstek ke znovudobytí celé provincie.

206573587_501688494246262_3556119031242888875_nFoto: Sohrab Azimí | Afghánské ministerstvo obrany / CC BY-NC-ND

V jednotce byli nejlepší afghánští vojáci, které vycvičil a vedl jeden z nejlepších afghánských vojáků. Azimí byl syn generála, měl výcvik v USA a v Turecku a měl v zemi velkou reputaci. Speciálové podle plánu dorazili nad ránem k městu a rychle ho vyčistili od tálibánců. Podle dalšího postupu mělo do města dorazit další 250 afghánských vojáků, kteří měli speciálům pomoci město udržet. K tomu však nikdy nedošlo. Tálibán po obsazení města zareagoval velmi rychle a jeho bojovníci město zcela obklíčili. Armádní jednotky, které vyrazily speciálům na pomoc, byly povstalci zastaveny a současně tálibánci začali po městě silně střílet z minometů. Speciálové se tak ocitli v pasti, obklíčeni obrovskou přesilou a naléhavě žádali o pomoc. Marně.

Vojáci, kteří jim měli pomoci, se báli o svůj život, odmítli postupovat a zůstali na místě. Mezitím minometná střelba talibanců sílila, zničila většinu vozidel, kterými se speciálové do města a měnila město v ruiny. Po poledni stovky tálibánců na město zaútočily a ve městě vypukl tvrdý a zoufalý boj. Speciálové bojovali jako lvi a pustili povstalcům pěkně žilou. V boji zemřelo 23 speciálů, včetně plukovníka Azimího. Teprve k večeru se k městu podařilo probojovat k silné armádní jednotce, kterou afghánská generalita nakonec dala dohromady, a která tálibánce zahnala na útěk a konečně vysvobodila zbylé speciály.

205667948_501688634246248_1387882645054642646_nFoto: Pohřeb Sohraba Azimího | Afghánské ministerstvo obrany / CC BY-NC-ND

Vojáci našli ve městě 99 zabitých nepřátel a také zjistili, že všechny zraněné speciály, které tálibánci během boje zajali, byli brutálně umučeni. Vojáci vydrželi do 25. června a potom se stáhli. V sobotu 26. června už pak bylo město opět v držení Tálibánu. Takže během jediného dne, v boji o město, které nakonec stejně Tálibánu zůstalo, zemřelo 23 elitních a nenahraditelných speciálů s velitelem, který byl v zemi ikonou boje proti povstalcům. Azimí byl znám po celé zemi, jeho statečnost uznával i protivník a jeho smrt silně naleptala morálku už takhle zdeptané armády.

Za smrt Azimího a jeho mužů mohla zbabělost ostatních příslušníků armády a neschopnost armádního velení, které poslalo na nepřátelské území pouhých 50 mužů aniž by jim zajistilo dostatečné krytí.

Zdroj: stripes.com

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

11. září 2001?

03. 09. 2021

Tento název d235.webnode.cz/ probudí každého

Franta Antikomunista

16. 08. 2021

Zničit Afganistan by pro USA nebyl vojenský problem ...pouze hlupák si může myslet opak.
Problem byl že USA zničit Afg nechtelo - chtelo zničit JEN islamske bandity.
Pokud nechcete zabijet nevinné pak přesná selekce a eliminace pouze muslimskych banditů je velice náročná.
Proto byl boj zastaven - nebylo proti komu bojovat - museli bychom je vymlatit všechny.

Realista

29. 07. 2021

300let evropa neni schopna dotlacit "neprispusobive" etnikum k radnemu zivotu - stacilo by i jen to ze nebudou krast a terorizovat majoritu - a chcete za 20 let zkrotit fanaticke muslimske mudzahediny v zemi, kterou zvladl zkrotit snad jen cingischan? vtipne naivni :-)))))))

Czert

05. 07. 2021

Komunita karlik
Na to, jak byla al kajda potrestana dodnes neodpovedel.
A kdy ze to dle tebe meli amici odejit? Po roce, kdy nic nedokazali? Nebo jeste driv?
Zabit usamu jim trvalo 19 roku a ani v tom afg nebyl. Zahada co.
A co na tora bora bylo tak uzasneho? Od te doby tam vyrostli desitky podobnych nebo i vetsich sidel.

karel3

05. 07. 2021

Tomáš
Ještě jsem zapomněl.
Všechny japonské oběti války má na triku japonský císař, jako vrchní velitel.
Chtěli Japonci bojovat za císaře až do konce? Já myslím, že to těm Japoncům Američané splnili bezezbytku. :slight_smile:

karel3

05. 07. 2021

Tomáš
"... nemají to USA lehké v Asii, může za to atomové bombardování Hirosimi a Nagasaki, to se nemělo stát, mluvit o míru a demokracii na bodacich je farizejstvi nejvyššího řadu..."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jako kdyby se psala 80. léta komunistického Československa a z televize zněl "prorocký" hlas Jiřího Jambora, nebo Ivana Brože přezdívaného Pershing. V pátek jsme s kámošem chodili na pivo až po podvečerním "Jamborí" v bolševické Československé televizi. Nic nenavodilo takovou žízeň, jako hlásná trouba bolševické propagandy Jambor se svým výčtem namířených hlavic, neutronových bomb a partou "válečného jestřába" Ronalda Reagana, kteří chtějí zničit dozorovanou socialistickou oázu "míru a blahobytu" za třemi ploty z ostnatého drátu. :smile:
Nakonec jsme připili na zdraví Ronalda Reagana, možnáí i víckrát a začali víkend bez komoušů plný bigbítu. :smile:

Japonsko napadlo a vyhlásilo válku USA ne naopak.
Japonsko se nechtělo vzdát a atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki ušetřili statisíce životů amerických kluků. :thumbsup::flag_us:
Každý příběh má začínat od začátku a ne od konce.

Tomáš

05. 07. 2021

V Afganistanu jsem nebyl, byl tam zet, realizoval tam rozvojový program, nemocnice, školy, mosty. Každá okupace zanechá stopu i po vojácich A. Makedonskeho je genetická stopa. Afghánské hory mají obrovské nerostné bohatství, diamanty a vzácné kovy, ale i opium,ktereho produkují obrovské množství. Minuli okupanti ze SSSR, někteří lampasaci pasovali opium v rakvich. Čína tam obchoduje a realizuje strategické silnice, jak je to možné to se diví lampasaci z celeho NATA. Horolezcum celého světa vadila nepristupnost i to se může zmenit, univerzity a vzdělání pro ženy této země bude pokračovat, konci americká okupace země, nemají to USA lehké v Asii, může za to atomové bombardování Hirosimi a Nagasaki, to se nemělo stát, mluvit o míru a demokracii na bodacich je farizejstvi nejvyššího řadu. Bin Ládin byl proti Rusům spojenec, získal i rakety proti vrtulníku. Útok na WTC byl teroristický útok. Utopit biliony dolarů v Afganistanu to budou historici hodnotit ještě hodně dlouho. To byla trestná výprava jako z divokého západu. Evropa si musí dát pozor, před obdobnými trestným akcemi.

karel3

04. 07. 2021

Žádná filozofie v tom není.
Není pomoci lidem, kteří to sami nechtějí, nebo pro to nejsou ochotni nic udělat. Viz "tábor socialismu", kromě Maďarů 1956. :slight_smile:
Usáma je mrtev, Tóra Bóra je zničená, řadoví Afghánci o svobodu nestojí, potřebují vůdce. Američané měli odejít hned a nechat je tam svému osudu. To by ovšem žvanilové obvinili USA, že nechali rozvrácenou zemi. Mně by to vůbec nevadilo. Prvotní úkol byl splněn.
Dále. Afghánci toužící po životě v demokracii odejdou z Afghánistánu.

Jura

04. 07. 2021

Tady není nad čím filosofovat. Vzhledem k tak extrémnímu nepoměru sil je výsledek největší průšvih vojenské historie které ani nemá žádné adekvátní srovnání a nejspíš jím na věky zůstane. Usednutí s Tálibánem za jednací stůl (pamatujete heslo: s teroristy se nevyjednává?) tomu mělo dát punc nějakého důstojného odchodu, ale jen to zvýraznilo zoufalost cele situace.

karel3

04. 07. 2021

Zdenek
"Karle, při vší úctě k tvým znalostem a rozhledu, mám jen obavy, zda ti nepraskne žlučník plný záště a zloby. Snaž se stále,ale je ti to h... platný."
---------------------------------------------------------------------------------------
Zdenku, nepraskne. :slight_smile:
Vzpomeneš si někdy na svůj nejkrásnější den ?
Já ho měl 20. listopadu 1989. Přinesl jsem si do práce sovětský rozhlasový přijímač VEF204 a naladil Svobodnou Evropu, kterou jsem poslouchal pravidelně od 18 let. Trvalo to asi hodinu a půl, než dorazil nejvyšší soudruh vedoucí za ním mu přes rameno nakukoval můj, vlastně jejich soudruh, ale můj vedoucí, který mě hned ráno udal, že poslouchám a nejvyšší držel řeč: "Podívej se Karle, doma si poslouchej co chceš, ale netahej to do práce."
Usmíval jsem se a odpověděl: "Soudruzi, skončili ste. Teď už vás čeká jenom ta družba s okupanty a Sovětský svaz."
Jejich vykulený výraz stál za fotečku. Bohužel tenkrát nebyly mobily. :laughing: Jak vojáci dali čelem vzad a skoro předpisový odchod. Od té chvíle je už všechno fajn.

Když si uvědomíš, že moje podprůměrná sečtělost a podprůměrné "hobby" znalosti občas stačí na argumentaci, tak je to docela smutný. Zvláště proto, že ti s dezinformacema a lhaním mají v ČR volební právo. :frowning2:

Zdenek

04. 07. 2021

Karle, při vší úctě k tvým znalostem a rozhledu, mám jen obavy, zda ti nepraskne žlučník plný záště a zloby. Snaž se stále,ale je ti to h... platný.

gfys

04. 07. 2021

Kdo nebyl v posledních 20 letech v Afghánistánu ať mlčí, protože plácáte nesmysly.

Petr Hertel / ČERT

04. 07. 2021

Ad Karel3 ----- Souhlas s tím, že ty levicové převraty a tu sovětskou invazi z roku 1979 můžeme považovat za počátek nějakého v podstatě permanentního vnitřního neklidu a rozbrojů (občanských válek), které tam tak nějak kontinuálně, i když jistě za měnících se politických podmínek, trvají přes 40 let až do dneška. Tak taky zase v tom afghánském protisovětském odboji (a jistě, taky třeba v islámské, ale šíitské revoluci v Íránu) můžeme vidět jeden z hlavních zdrojů toho novodobého radikálního islamismu, což je zase problém taky do dneška i z takového globálnějšího pohledu. Vždyť tam svojí válečnickou praxi získal třeba i ten bin Ládin...

Petr Hertel / ČERT

04. 07. 2021

Tady obecně o těch Afgháncích a že se tu v diskusi připomíná třeba i až tak hluboká minulost, jako tažení Alexandra Makedonského... Ono možná může být zajímavé, že třeba někdy po polovině 19.století se přinejmenším v jednom článku o Afgháncích jako "válečnickém národě", "válečnických kmenech", nebo něco takového, zmiňoval i Karel Marx - u něhož se dá předpokládat, že byl dost ovlivněn informacemi o první britsko-afghánské válce na přelomu 30. a 40.let 19.století... Jinak lze taky poznamenat, že nezávislý afghánský stát se pak v době vrcholu imperiální a koloniální expanze evropských velmocí v Asii někdy na přelomu 19. a 20.století jevil jako taková vhodná "nárazníková zóna" mezi impériem ruským, které se tam blížilo ze střední Asie (dnešní Tádžikistán, Uzbekistán atd.), a impériem britským, resp. Britskou Indií (která samozřejmě zahrnovala i dnešní Pákistán). Ale tak nakonec, mimochodem, v jihovýchodní Asii se tehdy dalo něco podobného říci (a každopádně to mělo význam do britsko-francouzské Entente cordiale z roku 1904) o nezávislém Thajsku/Siamu, jako taky takovém "nárazníkovém" státě zase mezi Francouzskou Indočínou (Vietnam, Laos, Kambodža) a britským panstvím v Barmě, příp. Malajsku...

Cruton

03. 07. 2021

Pro yarda: Jo, jo. Klasika... :-)
===
Patrick Ryan: Jak jsem vyhrál válku

Plných pět nádherných minut jsme jezdili sem a tam, kolem a kolem, rozprašovali jsme vojáky i jídelní misky ve vřavě bláta a kouře a světelných raket. Pak nám došla munice, dým se rozptýlil, hluk odumřel a my jsme napochodovali před majora Hopfirea chrabře kynouce rukama. Švihl jsem sebou do pozoru a řízně jsem zasalutoval. "Osmnácté družstvo v plném počtu a v pořádku, pane. Zabloudili jsme, dorazili jsme k cíli pozdě a podnikli jsme protiútok!" "Ty pušky, chlape!" zaječel major. "Co jste provedli s puškami třetí roty? Mám je sakra všechny na starosti." Znovu jsem zasalutoval. "Ukořistili jsme je, pane. Vzpomněli jsme si na vaše přednášky a udělali jsme to jako lstiví Afgánci."Majora najednou přešla všechna zuřivost. Myslím, že ty Afgánce, svoje celoživotní nepřátele, opravdu miloval. "Opravdu, chlapče? Tohle všechno jste dokázali s jediným družstvem! Tohle všechno ..." A ukázal gestem kolem sebe na úpějící a zablácené kadety, na převržené ešusy a stydnoucí guláš. "A ukořistili jste sto dvacet pušek, protože jste si vštípili moje slova a udělali jste to jako Afgánci! Kabrňáci Afgánci..." Odvrátil jsem se, abych svého nadřízeného důstojníka neuváděl do rozpaků tím, že jsem svědkem jeho dojetí.

yarda

03. 07. 2021

Citát z klasika:
Afghánci jsou zatraceně lstiví.

czert

03. 07. 2021

Teroriste z al kajdy byly potrestani ?????
A to presne jak ?
Ze na 1 dolar co al kajda dala na utok amici vynalozili 1 000 000 na odplatu ?
Ze podora al kajdy a jejich odnozi celosvetove vzrostla diky amicke odpovedi ?
Ze alove vytvorili isis jen diky amicke invazi do iraku a afg ?
A pomohly tak rozsirit islamsky terosorismus do severni afriky kde predtim pralticky nebyl ?

Spis to vypada, ze amici delali vse pro to, aby alove posilili a rozsirili svou pusobnost.

karel3

03. 07. 2021

Martin23
"Z logiky výše uvedeného, pokud Taliban řádí v Afganistánu a USA nic nedělají, tak jde o přátelské řádění, které neporušuje "dohodu"."
------------------------------------------------------------------------------
Svoji pokřivenou "logiku" si nech jako pohádku ke zpovědi. :slight_smile:
Pro mne je "přátelské řádění" řádění s přáteli, když něco děláme spolu a stojíme přitom vedle sebe. Těžko bych ti to vysvětloval. Je to jiný svět. :slight_smile:

V podstatě je dobře, že nebudou umírat další kluci z USA v Afghánistánu.
Afghánistán rozvrátili komouši s podporou Sovětského svazu (1973, 1979,...). Teroristé z Al-káidy byli potrestáni za 11.září 2001.
Afghánci dostávají šanci, uspořádat si věci podle svého. Předpokládám, že v budoucnu, pokud zavládne tvrdý, militantní islám a přelezou hranice Afghánistánu s nějakým terorem, tak budou individuálně vyhlazeni. Za mě souhlas.

czert

03. 07. 2021

Komunista karlik
"Od teď to bude opět v rukou Afghánců, jako před příchodem sovětských hord v roce 1979."

Aha, tak proto afg armada prohrava 99,999% vsech boju s talibanem, aby ho porazila.

Hen me ted napis jaky zatraj spasi afg armadu ?

Pripomina me to stary vtip.

Nasir po tom co prohrava valku s izraelci, vola do moskvy.
Uplatnujeme vasi taktiku ustupu aby nepeitel protahl svoje zasobovani, jako ste to delali proti napoleonovi a hitlerovi. Ted jen cekame na prichod zimy.

czert

03. 07. 2021

Komunista karlik
Sklamute ale ani komunisti v afg minisukne nezakazaly

Martin23

03. 07. 2021

Ahoj Karle
Spojené státy a afghánské radikální hnutí Taliban PODEPSALY historickou DOHODU, která je základem pro politické urovnání poměrů v Afghánistánu a stažení vojsk USA a NATO.

„Budeme bedlivě sledovat, zda Taliban dodržuje podmínky dohody,“ řekl Pompeo a varoval, že tato dohoda nemusí znamenat vůbec nic, pokud nebudou podniknuty skutečné kroky a dodrženy sliby a závazky.

++++

Z logiky výše uvedeného, pokud Taliban řádí v Afganistánu a USA nic nedělají, tak jde o přátelské řádění, které neporušuje "dohodu".

karel3

03. 07. 2021

Martin23
"USA se s Talibánem dohodly. Od teď je to přátelské řádění."
-----------------------------------------------------------------------------------------
Důkaz pro své tvrzení "přátelské řádění" máš ?
Afghánistán dostal pomoc USA, výzbroj a výcvik.
Od teď to bude opět v rukou Afghánců, jako před příchodem sovětských hord v roce 1979.
Nic víc a nic méně.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3055870-usa-a-nato-opusti-afghanistan-vojska-se-maji-stahnout-do-14-mesicu

Martin23

03. 07. 2021

USA se s Talibánem dohodly. Od teď je to přátelské řádění.

liberal shark
Jste srandista, když toto napíšete k článku, který popisuje, jak USA 20 let nebyly schopny zabránit Talibánu ve vedení války proti západu a teď tam odsud doslova utekly.
Takže USA napadly a okupovaly suverénní stát z toho důvodu, kterého se vlastně dopustily samy. Nezabránily...

karel3

03. 07. 2021

Omny
"jo tenhle scénář se objev všude kam vstoupí US noha, tak nastane chaos, zničení země, které se z toho vzpamatuji tak za 50 let nejdříve....."
----------------------------------------------------------------------------
Chaos ?
Proč nepoužíváš dřevěný ruský sčot hlásná troubo Ruska ? :smile:
Proč používáš vynálezy z USA, internet (USArmy), PC (IBM), Windows (Microsoft), Unix (AT&T], Google (Google), mobilní telefon (Motorola), GPS (USSF),.... ? :slight_smile:
Už jsi někdy opustil Rusko a navštívil "americkou zónu (1944-1945)" v Evropě, nebo trčíš stále jenom v ruské zóně ? :laughing:
Afghánistán byl také normální zemí do roku 1973 za vlády Muhammada Záhira Šáha, než ho svrhnul promoskevský jouda Dáud a rozjel komunistické peklo sovětského typu.

Afghánistám před příchodem komunistů a Rudé armády:
https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/68751/holky-v-minisuknich-v-afghanistanu-skutecne-to-tak-bylo.html
https://ulozto.sk/file/crXRdS5Hyuam/afghanistan-40-let-valky-1-kralovstvi-tc-avi#!ZGywAQR2ZzDjZzR3AQx3ZwAyBGRjA21uqKyjExMJAytkHTAvZN==

MXM

03. 07. 2021

nu mnozí tam ještě s láskou určitě vzpomínají na sovětské časy - než došlo k tomu zbabranému převratu sovětskými speciály. Podobně jako Írán se tamní společnost modernizovala. Po podpoře extremistů američany kterým byl vhodný kdokoliv byl si pro ně ochoten ušpinit ruce a to nejen tam se tamní společnost vrátila o desítky let zpět.
Sověti investovali do modernizace infrastruktury, stavěli továrny a školy. A co zůstane po těch miliardách a miliardách USD co na Afghán vyčlenili v zámoří - akorát trosky a jeden velký bazar toho co už s sebou nechtějí tahat domů.
Určité úspěchy měli, ale mizivé - je to jako po dvou třech krocích vzad jeden dopředu. Plus je že po těch letech okupace se i talibanci modernizují takže už by nemuselo být takové temno jako v dobách před invazí. Ale než se dopracují k tomu kde byla společnost za sovětských časů tak uplyne ještě hodně vody v horských bystřinách.
Na celém případu v článku mě fascinuje že neposkytli leteckou podporu, vždyť ty minomety neměly mít delší životnost než minuty po pár střelách, v takových bojích je letecký úder klíčový.
Celé se to tam může zamotat, zoufalá afghánská vláda může požádat o pomoc číňany.

P.S: zdá se že někteří diskutující moc koukají na scifi filmy - prý levnější Afghánistán zničit - ale čím jde o velehorský stát, i spotřeba vodíkových pum by byla enormní. Tohle kdyby se v Pentagonu a Washingtonu docela pomátli tak by se ocitli minimálně ve válce s celou Asií. Ani jako vtip to neobstojí. Zničit se může nějaký ostrov, ale ne země obklopená hned třemi jadernými mocnostmi kam by putovaly radioaktivní mraky a další svinstvo.

czert

03. 07. 2021

Shark
Co se tyka onoho tvrdsiho islamu, no kdyby jim vadil, tak afganci se brani talibu stejne ucine jako ted talibove nato.

A ta pomoc z nato vypada tak, ze za par desitek nebo stovek tisic dolacu tam amici neco postavi v prubehu mesicu, pak tam prijdou talibove, odpali to par granaty ci rpg za par desitek dolacu a amici jdou utracet statisice dolacu znovu.

Cela valka v afghanu nebyla o nicem jinem, nez prevest miliardy, ve vysledku biluardy, dolacu danovych poplatniku do kapes bushovic klanu a jeho kamaradicku.
Skutecne so zjisti jake ze to firmy vyhrali tendry na vystavbu infra v afg a iraku a kdo je vlastni.
A kolik moc, nebo spis malo, spravuji mistni firmy.

Omny

03. 07. 2021

jo tenhle scénář se objev všude kam vstoupí US noha, tak nastane chaos, zničení země, které se z toho vzpamatuji tak za 50 let nejdříve.....

czert

02. 07. 2021

Shark
A od kdy mezinarodni pravo bere za casus beli akce soukromnika ?

Tarch

02. 07. 2021

alexa123: Tak já jsem se třeba na situaci běžných lidí za Sadáma a po jeho pádu ptal místních tlumočníků a všichni tvrdili, že i přez současné těžkosti se jim žije mnohem lépe. Takže....
Nebo opravdu čekáš, že kdyby měli běžní lidé v Severní Korei, Venezuele, Barmě nebo vlastně i také Číně nebo Bělorusku na výběr jestli zachovat současný stav nebo se nechat obsadit demokratickými jednotkami, tak, že by bojovali za pohlaváry potlačující jakoukoli svobodnou vůli? Celé to tvé tvrzení o tom, že tam NATO nikdo nezval stojí na velice chatrných nohách.

OBOR

02. 07. 2021

O čem to zas meleš špindíro slovane Kadlíku ..... zase uplně mimo téma, vem si prášky, vypadáto že by se tu mohlo brzo objevit tvé alterego ROBO.

Brum

02. 07. 2021

uz sa ty debili poucili a zacali stavat konecne skoly!?

karel3

02. 07. 2021

OBOR
"Vetěina infrastrutury je pouze obnovena co postavili sověti.... "
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jóóó ti "úžasní budovatelé sověti..."
Kupodivu začal úpadek Afghánistánu právě ve chvíli, kdy tam strčili rypáky Rusáci.
Do roku 1973, dokud žil král Muhammad Záhir Šáh, byla afghánská města kvetoucími zahradami a Afghánistán byl pod jeho vedením klidnou zemí.
Když byl Záhir Šáh v roce 1973 svržen svým rudým příbuzným promoskevským joudou Muhammadem Dáudem Chánem , začaly trable a úpadek. V roce 1978 byl ještě málo promoskevský Dáud svržen přímo bolševikem Muhammadem Tarakím a v Afgánistánu vypukl rudý teror a anarchie podobné zrůdnosti, jaké se děly ve 20. letech bolševického teroru ve vznikajícím Sovětském svazu.
V roce 1979, ještě před svým zavražděním, stihl Tarakí podepsat se Sovětským svazem smlouvu "o spolupráci a přátelské pomoci", která umožňovala bolševikům zasáhnout, "pokud bude potřeba". A najednou "bylo potřeba" a 25.prosince 1979, napochodovala sovětská svoloč do Afghanistánů....
Rusáci přece všude kam šlápnou budují jenom "klid a mír". Proto je po nich po celé zeměkouli taková velká poptávka. :laughing:

alexa123

02. 07. 2021

karel3
"...druhá, jednodušší a levnější možnost byla celý Afghánistán prostě zničit a jít domů..."

Máš aj predstavu ako to v praxi zrealizovať? Napr. veľké mestá typu Kábul zbombardovať atomovou (nie vodikovou) bombou, menšie mestá kobercovo zbombardovať neriadenými bombami 1000kg (škoda peňazí na riadené bomby), ešte menšie resp. malé mestá bombami 500kg resp. 250kg a dediny napalmovými bombami. A ak by náhodou niekto prežil, na hraniciach by sa postavil elektrický plot vysoký aspoň 10m podľa Trumpovho vzoru USA-Mexiko?

OBOR

02. 07. 2021

liberal shark tak trochu naivní sluníčko, ne? Vetěina infrastrutury je pouze obnovena co postavili sověti.... vetšína škol a nemocnic co západ postavil jsou zavřená neboť se rozpadá, většina peněz je rozkradena...to co píšeš jsou jen pohádky. mrkni AFG po stopách peněz....https://www.youtube.com/watch?v=oNHx0qA6sZU

karel3

02. 07. 2021

liberal shark
"Afghánistán se dopustil válečného aktu proti USA tím, že připustil, aby Usáma bin Ládin vedl operace z jeho území. NATO - tedy i my, jsme se Afghánistánu pokusili pomoci tím, že tam podpoříme vznik civilizovaného státu. Druhá, jednodušší a levnější možnost byla celý Afghánistán prostě zničit a jít domů..."
Souhlasím. :thumbsup:

liberal shark

02. 07. 2021

to alexa123
Žápad pomohl afghánskému lidu od vlády Talibanu, která tam nastolila mnohem tvrdší formu islámu, než na jakou byli zvyklí a zavlekla ho do další války. A co se týče těch ruin a civilních obětí, ty má z 99% na svědomí Taliban a spol. Západní vojáci civilisty chrání a budují infrastrukturu. Taliban a spol jen ničí a vraždí.

liberal shark

02. 07. 2021

to alexa133
To už se můžete rovnou zeptat, jestli měli Západní spojenci a SSSR požadavek ze strany Třetí říše, aby zničili tamní nacionálně-socialistický režim :-))).

alexa123

02. 07. 2021

Tarch
... kak oni byli běžní lidé jak tady nebo v Iráku rádi, že režimy padly a že jim Západ pomohl...

Asi som z inej planety ale v čom im Západ pomohol? Znížila sa po vpáde Západu do ich krajiny cena elektriny, vody, plynu, benzínu, školného, nájomného, potravín a pod ??? Asi som fakt z inej planéty ale v čom im Západ reálne pomohol? Pretože ja vo večerných TV novinách vidím v týchto štátoch ako výsledok pomoci Západu RUINY, RUINY, RUINY a opäť RUINY - ja asi na rozdiel od teba mám vážny problém so zrakom.

Tarch

02. 07. 2021

alexa123: Tak oni byli běžní lidé jak tady nebo v Iráku rádi, že režimy padly a že jim Západ pomohl. Problém byl v tom co se dělo poté. Afghanistán se chtěl vrátit k monarchii a kmenovému uspořádání, to se ale demokratické klice nelíbilo. Nelíbilo se to ani zahraničním "investorům". Pro ně je snažší se domluvit s úplatným politikem opírající se pouze o jednotky nato, než se neustále dohadovat s kmenovými vůdci.
Irák je to samé natřené na bleděmodro. Tam se mělo postupovat jako v Německu nebo Japonsku po 2sv a né třetinu populace označit jako válečné zločince, kteří ztratili veškerou moc, postavení a způsob obživy. Přeci jen se jednalo o jednu z nejrozvinutějších zemí Blízkého východu a kolébku naší civilizace. To, že se několik měsíců neřešily problémy obyčejných lidí s jídlem, vodou nebo zdravotní pomocí a hledaly se neexistující jaderné a chemické zbraně situaci také nepomohlo.

alexa123

02. 07. 2021

liberal shark

... tedy i my, jsme se Afghánistánu pokusili pomoci tím, že tam podpoříme vznik civilizovaného státu...

1/ Mali sme požiadavku zo strany Afganistanu aby sme u nich podporili vznik civilizovaného štátu? Ty možno také informácie maš, ja nie.
2/ Zadefinuj čo je civilizovaný štát. Pretože definícia "civilizovaného štátu" sa mení každých X rokov.
3/ ... aby sme u nich podporili vznik civilizovaného štátu?

Kde sme boli so svojou demokraciou a s celým NATO , keď ...

https://sk.wikipedia.org/wiki/Rwandsk%C3%A1_genoc%C3%ADda

liberal shark

02. 07. 2021

to Czert
Mezinárodní právo nepovažuje za casus belli státní příslušnost nebo dokonce národnost útočníků.

Czert

02. 07. 2021

Shark
Kdyz si zminil osamu, tak vysvetli proc usa nenapadli i saudy, kdyz 80% terroristu bylo od saudu, vcetne vrchniho bose?
Nebo na pakistan kde meli alove nejvice zakladen?

liberal shark

02. 07. 2021

to alexa123
Afghánistán se dopustil válečného aktu proti USA tím, že připustil, aby Usáma bin Ládin vedl operace z jeho území. NATO - tedy i my, jsme se Afghánistánu pokusili pomoci tím, že tam podpoříme vznik civilizovaného státu. Druhá, jednodušší a levnější možnost byla celý Afghánistán prostě zničit a jít domů. Je naprosto irelevantní, jestli nás tam někdo zval nebo ne.
Mimochodem - Alexandr Makedonský aplikoval cílenou genocidu afghánských kmenů a jako jeden z mála tam zvítězil.

alexa123

02. 07. 2021

liberal shark
... zemích třetího světa, kterému jsme se kdy pokusili pomoci...

Neviem ako Ty, ale nevšimol som si že by nás Afganci požiadali o nejakú pomoc. Vo všeobecnosti - ak niekto nežiada o pomoc, tak prečo tam preboha ideme pomahať?

Czert

02. 07. 2021

No, aspon vime den kdy se rozhodlo ze afghan ovladne taliban, cely.
Protoze je jasne, ze bezni vojaci nemaji zajem bojovat proti talibanum, a to ze tak male jednotce velel plukovnik lecos dokaze naznacit.
Holt je jasne ze to byla past, but nekdo ve vedeni pracuje pro tsliban, nebo tam maji tak mizernou bezpecnost, jako by nebyla.

Tomáš

02. 07. 2021

Afghánistán země do které vstoupil Alexandr Makedonsky, údajně se tam oženil. V této zemi si vylamaly zuby v moderní době tři mocnosti, naposledy USA. Vysokohorská země obyvatelé jsou od prirody separatiste, kteří mistrně ovládají partyzanskou válku. Výroky nasich představitelů, prez. Zeman dokonce řekl, že to je zbabělost odejít z Afganistanu. To říká nevojak, ale vrchní velitel našich ozbrojenych sil. Z historie je známo, že za obou světových válek, byl Afghánistán prosperující země plná různých agentů. Čína má krátkou hranici s Afganistanem probíhající v nmv přes 5000m,nechme to na Afgancich a Cinanech jak budoub exploatovat nerostné bohatstvi a jáke komunikace vybuduji. Utopene biliony dolarů se nevrátí, USA zchudly, když svůj boj za demokracii ve Vietnamu a Afganistanu prohrály jak vojenský, tak i moráln7ě, je to smutné děsivé, ale stálo se to. Nyní máji starost co vTichomorske oblasti, kde jim Čína klade tvrdé podmínky, nemají dobre karty. Jde to podle Darwina o přírodním výběru, nepomohou zbraně v tom je děsivost.

liberal shark

02. 07. 2021

Tenhle scénář se pravidelně opakuje ve všech zemích třetího světa, kterému jsme se kdy pokusili pomoci. Tupost, neschopnost, korupce, zrada, kmenová mentalita. Nemá smysl s nimi ztrácet čas.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací