EXCALIBUR
CZUB
CZUB

V boji zničila tři německé těžké tanky Tiger a u Kurska sama vedla své tanky do boje

 05. 07. 2019      kategorie: Vojenská historie      19 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Během 2. světové války působily v Rudé armádě na bojových pozicích, na rozdíl od ostatních armád, také ženy. Mezi ně patřila i Alexandra Samušenková. Ta byla jedinou velitelkou tanku u 1. gardové tankové armády a proslavila se hned několika úspěšnými akcemi. Pojďme se na tuto hrdinku podívat podrobněji.

Alexandra se pravděpodobně narodila v Chitě na Sibiři (Kolují také teorie, že to bylo v oblasti Žlobin na území dnešního Běloruska). Svou válečnou kariéru začala jako obyčejný pěšák, když se zúčastnila tzv. Zimní války. Zimní válka bylo vojenské střetnutí mezi Finskem a Sovětským svazem, které začalo sovětskou ofenzivou bez vyhlášení války 30. listopadu 1939 a skončilo Moskevským mírem 13. března 1940.

samu
Foto: Alexandra Grigoryevna Samušenková | Wikimedia Commons

Později úspěšně absolvovala tankovou akademii a byla přidělena k 1. gardové tankové armádě, kde naplno projevila svůj talent. Brzy se stala velitelkou tanku T-34/76. Její tanková posádka pak v jedné z bitev na východní frontě zničila tři německé těžké tanky Tiger I, za což Samušenková obdržela Řád červené hvězdy. Samušenková si vydobyla pověst velmi schopné tankové velitelky a následně zazářila zejména v bitvě u Kurska, kde v kritické situaci sama vedla své tanky do boje.

samu_03
Foto: V jedné z bitev na východní frontě zničila Samušenková tři německé těžké tanky Tiger I (ilustrační foto)

Později se Samušenková zúčastnila lvovsko-sandoměřské operace. Jednalo se o ofenzívu sovětských vojsk na Ukrajině a v Polsku, jejímž cílem bylo vytlačení německých vojsk z Ukrajiny a postup do Polska k řece Visle. Jednalo se prakticky o následnou operaci, která navazovala na Operaci Bagration a někdy bývá uváděno, že byla její součástí.

Seržant armády Spojených států Joseph Beyrle, který na začátku ledna 1945 uprchl z tábora Stalag III-C POW v Alt Drewitz, se v polovině ledna 1945 osobně setkal se Samušenkovou a její tankovou brigádou. Beyrle, jeden z mála amerických vojáků, o nichž bylo známo, že běheme 2. světové války sloužili jak v armádě Spojených států, tak v sovětské armádě, nakonec přesvědčil Samušenkovou, aby mu umožnila bojovat po boku její jednotky na cestě do Berlína. Během této doby Beyrle poznal výjimečný talent této sovětské velitelky, která statečně bojovala, přestože ve válce ztratila manžela a celou svou rodinu.

samu_02
Foto: Alexandra Grigoryevna Samušenková | Wikimedia Commons

Samušenková zemřela na vážná zranění, které utrpěla v tehdejší německé vesnici Zülzefitz (70 km od Štětína) během Východní pruské operace.  Podle veterána druhé světové války, Pyotra Demidovova, byla Samušenková rozdrcena sovětským tankem, jehož řidič v noci Samušenkovou přehlédl. Podle další verze Samušenkovou usmrtilo německé samohybné dělo. Alexandra Samušenková byla pohřbena ve městě Łobez v Polsku.

Dne 13. března 1945 byla Samušenková posmrtně vyznamenána Řádem Vlastenecké války 1. třídy.

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (391)

Komentáře

Miloš Gavenda

31. 07. 2019

Zničila tři tany Tiger:rofl:
Panzer jako Panzer je jedno jestli to byl panzer IV nebo panzer VI

11. 07. 2019

Já bych to viděl jednoduše. Rusové v obraně vydrželi a Němci nebyli schopni zorganizovat protiútok. Byla to krvavá bítva, ale bylo to ruské vítězství.

Lenka

11. 07. 2019

Zpráva:
Podle ní se z 670 tanků a samohybných dělostřeleckých baterii Rudé armády, které se účastnily protiútoku u Prochorovky, bylo zničeno 470 kusů obrněných vozidel. Němci ztratili 50 tanků z celkového počtu 490 nasazených.
Zdá se, že jen dle počtu sověti prohráli,ale Rusové zničili to nejlepší co Němco měli. Zhruba 7500 německých vojáků padlo a je pravda,že ruské ztráty se uváději nejméně 3-4x vyšší.
Zde reaguji na ten památník u Prochorocvky, čísla jsem převzal z německých údajů a myslím si, že to ruské vítězství bylo pro Vlasteneckou válku rozhodujíci. Ale proč nepřiznat, že Wehrmacht i SS na tom s výcvikem byli lépe. Obecně němečtí historici uvádějí, že to byla zásadní bitva, které skončila porážkou německé armády. Myslím, ře to asi bude rozhodující ( i když mnozí nemusí souhlasit)

Monarchista

10. 07. 2019

německý novinář Sven Felix Kellerhoff požaduje, aby u Prochorovky byl památník, který tam jako připomínka stojí, odstraněn. Opírá se o tvrzení německého historika ("vojenský historik". To je Karl-Heinz Frizer), který dokládá, že německé ztráty to bylo celkem 5 tanků oproti 235 sovětským. Ruské ministerstvo oba pozvalo, aby si prohlédli hřbitov s jmény německých padlých.
Není to nic jinéhho než zkreslování historie. I u Nás máme historiky, kteří s úsměvem a zcela vážně tvrdí, že u Sokolova padlo 8 německých vojáků.

Karl

10. 07. 2019

Delta, moc hezky popsáno. Nicméně tohle je problém druhotný. Ten prvotní problém byl v tom, že Německá Třetí říše neměla finanční prostředky na to aby v roce 1938 započala nějakou vojenskou kampaň vůči Československu. Na několik týdnů prostředky byly ale ne na tak dlouhou dobu, jakou Hitler potřeboval. Proto se snažil ČSR okleštit co možná jak nejvíce to šlo.
Ale to už je jiná diskuze. Zpět k penězům. Po každé kampani (dovoluji si upozornit, že do ukončení BoB, byly všechny předešlé akce pohými kampaněmi. Mezi tím bylo období, kdy německý bankovní systém musel zpracovat zlato obsazené země aby Říše měla vůbec finanční prostředky na vedení války.
Byla vydána EMBARGA a přesto Švýcarsko jako jediné obchodovalo s Třetí říši. Kdyby Švýcarsko odmítlo pracovat se zlatem, které Říše do Švýcarska prostřednictvím Portugalska posílalo, tak válka skončila už začátkem roku 1943 totálním ekonomickým krachem Třetí říše.
Kolik ukradeného zlata bylo po válce vráceno zpět ČSR? kolik Polsku a dalším státům? Nemluvě o zabitých židech a dalších, kteří s režimem nesouhlasili a jejichž majetek byl zabavován.
Ihned po válce po Norimberských procesech, byl soud se Švýcarskem. A Švýcarští diplomaté dokázali uhrát nejen neskutečnou remízu ale i výhru a tím si podstatnou část obohacení ponechat. V 90. letech pak byla kauza opět otevřena, právě na základě toho co jste napsal. Jistě si to ještě někteří pamatují. Bylo o tom psáno i u nás. Byť ne v takové míře jako v zahraničí.
A opět, Švýcaři vyhráli.
Švýcarský stát a banky se na WWII neskutečně obohatily a vzhledem ke skutečnosti, že se poučili z chyb (viz únik informací v 90. letech) tak své praktiky dovedly k dokonalosti. Ostatně, Kde byl zabitý pilot Íránské stíhačky F-14, který uletěl s Íránskou F-14. Ve Švýcarsku, kde měl novou identitu a měl být chráněny.
Peníze nesmrdí a když teče krev, je čas výhodného obchodování.

Karl

09. 07. 2019

Co se týče bitvy u Kursku, tak jsem tam měl strejdu jako pěšáka. Na vlastní oči viděl stíhače tanků FERDINAND jak se točil na ose a střílel kanónem aby se ubránil pěchotě Rudé armády(chytré mozky inženýrů totiž zapomněli stíhač tanků vybavit sekundárním obranným systémem. Který v té době byl kulomet). Byly jako kobylky. To samé kulometné družstva. Nestačili měnit ani hlavně Mg-42
U Kursku sice padlo více Rudoarmějců a techniky, ale problém byl ten, že Sověti to byli schopni nahradit. Říše ne. Neměli takové lidské rezervy a hlavně měli zastaralou koncepci výroby (pro nás jen dobře).
Také představa, že TIGER byl tahounem celé kampaně je mylná. Daleko větším tahounem byl tank Panther. Na které se čekalo a díky kterým došlo k prodlevě a odložení prvotního plánu zahájení útoku.
Tank TIGER je sice hezký ale byl poruchový a posádky jej pro svou poruchovost neměly rády.
Co je zarážející je i to, že spojenecké armády OSY nasadili do bojů i tanky LT.38 a v bitvě byly také i variace panzer III.
Důsledek obrovských ztrát na straně Rudé armády bylo to, že některé tanky měly za úkol taranovat tanky protivníka. Do bojů zasáhly různé verze T-34/76 a prvních verzí T-34
U těchto prvních verzí je také nutno vzít v potaz, že Němci moc dobře znali vybavení T-34 a systém řízení tankové taktiky, takže se zaměřovali na velitelské tanky. Tím v řadách útočících T-34 vznikal chaos.
Nicméně, faktickým vítězem byli Sověti ať se to někomu líbí nebo ne.
Díky tomu, že Říši vedli zdrogovaní pitomci, tak celou válku říše projela. Díky Bohu za to.
A jinak jednu hodně smutnou skutečnost. Celá válka, druhá světová válka byla neskutečným podvodem, za který mělo být Švýcarsko po válce přinuceno pykat. Místo toho i po poslením vypořádání v roce 1996 z toho Švýcaři vyšli vítězně. Jinak by válka skončila někdy koncem roku 42 a začátkem roku 43
A kdyby se Beneš v 38' rozhodnul jinak, tak by Hitlerova říše se sesypala jako domeček z karet.
Viz bankovní systém, který byl v době Mnichovské krize v katastrofálním stavu.
Doporučuji prostudovat.

Občan

07. 07. 2019

Bobíku,:grin:
všichni jsme občané nebo všichni jsme hovada?

Bob

07. 07. 2019

Občan je hovado...

Občan

06. 07. 2019

Omlouvám se za chyby v textu, byl jsem tak hrozně naštvaný, ale většina to snad i pochopí. Děkuji.

Občan

06. 07. 2019

Brooke Baldwin
Rusaci neumeli vubec bojovat utikali do kulometnuch hnizd a tam je hnal komandant proto meli 6 mil mrtvejch vojaku a nemec jen 2 mil , a vuvec nejhorsi velitel byl cesky KOKOT Svoboda myslim ze v nejake bitve prikazal vojakum jit pres nejaky pole kde v lese byli Nemeci s kulometama , no proste vsechno cesky od roku 1933 stoji za nic , cesky republice je lepsi se vyhnout kdyz podporuji Babise ANo , Komunisty nebo Japonce , a dalsi strany jen podvod a zase podvod

Pánové, přátelé, myslím, že zde máme výherce o nejchytřejší příspěvek. Je ve své genialitně tak dokonalý, že to musel napsat opravdu kovaný Čechc. Prosím znova si proštětě tu hovadinu pana se jménem Brooke Baldwin. Pokud je mu vícer jak 13 let, jsme v hrdeli. Tak ještě jednou, popravdu bacha na Japonce.:pray:

Monarchista

06. 07. 2019

Kritizujete autora článku. Dle těch chybek v překladu je to jistě převzaté z jazyka ruského a to pan redaktor nezná. No a když nezná, ty názvy jsou až legrační. Ta mladá dáma zničila tři tanky, je mi celkem jedno jakého typu, ale zničila. Redaktor nebyl přesný.
Na druhé straně, po přečtění diskuze si myslím, že většina z Vás ( ne všichni) by jste se za své příspěvky mohli stydět. Bitvu u Prochorovky Rusové neplánovali, ale vstoupili a prokázali, že dokáži oddolat.Trocha =ucty k mladému děvčeti to je to o co tu beží.

stekbk

06. 07. 2019

Peter McCarthy - Mike Syron Tanková válka- Vzestup a pád Hitlerových tankových vojsk, strana 224. 13. červevce Hitler nařídil, aby se Mansteinův pancéřový sbor SS přesunul do Itálie.

eM

05. 07. 2019

Nad Reichstagem vyvěsili vlajku dvakrát. Poprvý jednotky který ho dobyli(tam žádný ženy pochopitelně nebyly) a podruhý pro kamery.
Ono těch žen v Rudý armádě který se přímo účastnily bojů zase tak moc nebylo.

MildaS

05. 07. 2019

Lenka: Bohužel vám musím dát za pravdu. Ženy to v armádě nikdy neměly lehké, pokud nechtěly být radistky a nebo zdravotnicemi.
Asi zářný příklad byl vyvěšení rudé vlajky nad Reichstagem, který se udál již 30. dubna a vyvěsila jej tam žena

Vaclav Flek

05. 07. 2019

Clanek o sovetske tankistce Alexandre Savcenkove povazuji za spatny, zejmena proto, ze si autor nedal prilis velkou praci s overovanim detailu. Zjevne vychazel z anglickojazycneho originalu, ktery nasledne s mnoha chybami prelozil. Jiz u mista narozeni - mohlo jit o sibirskou Čitu, ale jiste ne Chitu (takove mesto existuje, ale v jihoamericke Kolumbii). Vubec nechapu, a autor se o zadne vysvetleni nepokousi, proc se tato mlada zena ucastnila agrese proti Finsku "jako obycejny pesak". Cela logika nasazeni zen v bojovych utvarech Rude armady vyplyvala z ohromnych ztrat,ktere tato armada utrpela v prvnich letech valky. V listopadu 1939 vsak o neco podobneho neslo, tak proc nasazovali zeny? Zajimalo by mne, kde, pripadne v jake divizi? O tom autor mlci, zrejme nic nevi.
Zniceni tri tanku Tiger lze povazovat temer jiste za nesmysl, velmi pochybne by bylo i zniceni tri nemeckych tanku Pz IV. V bitve u Kurska utrpela Katukovova 1. gardova tankova armada (650 vlastnich tanku plus vice nez 300 obrnencu ze dvou tankovych sboru, kterymi byla posilena) ohromne ztraty pri vedeni defenzivnich boju na jizni fronte Kurskeho oblouku.
Ostatni jiz ve zkratce - Neni Rad cervene hvezdy, ale Rad rude hvezdy. Lvovsko-sandmerska operace rozhodne nebyla pokracovanim operace "Bagration", slo o naprosto jinou strategickou operaci, provedenou jinym frontem. Zajatecky tabor se rozhodne nejmenoval Stalag III-C POW. Vychodni pruska operace je spise Vychodopruska operace.
Jinymi slovy - co veta, to chyba. Nechci byt zly, ale i pokud clanek psal redakcni elev, mel si s nim dat vice prace.

Dogsbody

05. 07. 2019

Artur Seifried
Klasická neověřená ruská demagogie. Učili jsme se o největší tankové bitvě u Prochorovky. Po posledních britských výzkumech 210 zničených ruských proti 4 německým tankům. Nebýt vylodění Angloameričanu na Sicílii a odvolání z fronty divizí SS, kdoví jak by skutečně bitva u Kurska dopadla.


"Klasický" žvást angloamerického řitního alpinisty... KDE jsi přišel na to, že na obranu Sicíle byly převeleny pancéřové jednotky SS z akce Citadela??!
Hitler se snažil akci Citadela s ohledem na spojenecké vylodění na Sicílii sice urychlit, ale NIKDE se nepíše otom, že by PŘEVELEL jakékoliv jendnotky z akce Citadela na sicilské bojiště... Nepiš kravviny !

ACE

05. 07. 2019

Nejde snad ani o knihu ale o reálné možnosti a T34 s dělem 76 Tygra mohla poškodit jen zezadu případně kolmo z boku a to prakticky z nulové vzdálenosti. Tudíž Pz IV je opravdu pravděpodobnější varianta.

eM

05. 07. 2019

T-34/76 nebyl bez šance, obvlášt pokud měl to štestí dostat se zblízka na boky nebo na zadek. Sice těm 3 zničenejm Tigrům taky moc nevěřím ale možný to je.

Lenka

05. 07. 2019

Je to velmi smutné, ale i na ruské straně se hovoří o rozdrcení pásy tanku, ale ne náhodně, Jako žena měla výsledky což mnozí vojáci jednotky těžko snášejí a tak jednou v noci...
Rozhodně je ji škoda a je dobře, že jste na ní zde upozornili. Děkuji.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací