EXCALIBUR
CZUB
CZUB

V Sýrii byl poprvé nasazen ruský bojový robot Uran-9

 04. 12. 2019      kategorie: Vojenská technika      6 komentářů

Robotický komplex byl podle neoficiálních informací ruské armády bojově nasazen v Sýrii. Hovoříme o multifunkčním robotickém komplexu Uran-9, který je vybaven bojovým modulem s 30mm kanónem, protitankovými naváděnými střelami a kulometem ráže 7,62mm. Pro Uran-9 jde o další fázi testování tentokrát ve skutečných bojových podmínkách.

ur_01Foto: Ruský bojový robot Uran-9 v Sýrii | YouTube

Diskuse o použití Uran-9 v Syrské arabské republice se vedly již dříve. Na jaře tohoto roku byla zveřejněna zpráva zástupce vedoucího generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, v níž se uvádí, že vývojáři bojového robota během provozu stroje v Sýrii odstranili hlavní nedostatky a stroj je připraven k použití v ozbrojených silách RF. Bojový robot Uran-9 je ve skutečnosti víceúčelová platforma, na kterou lze, v závislosti na úkolu který se má vyřešit, nainstalovat různé typy zbraní. Komplex může navíc fungovat autonomně i pod kontrolou vojenského operátora. V Sýrii byl Uran-9 provozován v obou těchto možnostech boje.

V Sýrii byl robotický systém Uran-6 nasazen například při osvobozování syrského města Palmýra.

Video: Ruský bojový robot Uran-9 v akci / YouTube

Uran-9 je pásový bojový robot, který spadá do kategorie pozemních bojových bezosádkových vozidel UCCG (Unmanned Combat Ground Vehicle). Stroj váží 10 tun a v základu se počítá s 30mm rychlopalným kanónem 2A72, spřaženým 7,62mm kulometem a deseti řízenými střelami. Kanón má kadenci 350 až 400 ran/min.

uran09_02
Foto: Dálkově ovládané bojové vozidlo Uran-9 | Flickr.com se souhlasem majitele

Robota pohání naftový motor JaMZ 5347-16 o výkonu 300 kW, maximální rychlost je 35 km/h a dojezd 200 km. Senzorové vybavení podle výrobce umožňuje teoreticky vést bojovou činnost na 5000 m ve dne a 3500 m v noci.

uran09_03
Foto: Komplex Uran-9 | Wikimedia Commons

Odborníci při zkušebním provozu vozidel Uran-9 zjistili řadu nedostatků v oblasti řízení, mobility, palebné síly i zpravodajských a pozorovacích funkcí. Byla odhalena nízká spolehlivost jeho podvozku, nestabilita provozu 30mm kanónu a poruchovost tepelného kanálu optické stanice. Za vážný nedostatek byla armádou označena neschopnost efektivní palby za jízdy. Ruská armáda se po době určitého přešlapování, testování a odmítání začla dálkově ovládanými bojovými vozidly Uran-9 vyzbrojovat. Podle zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády generálporučíka Igora Makuševa byly všechny dříve zjištěné nedostatky vozidla Uran-9 odstraněny a stroj je nyní plně připraven k použití u jednotek.

Přidat na Seznam.cz

 Autor: Kamil J.

CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

ZUMA

06. 12. 2019

USA JE No1

tadeas

05. 12. 2019

Samí keci.Modlete se aby válka nebila,žádný vítěs ani poražený,odnesou to obyčejní lidi jako jsme mi.

Mario

05. 12. 2019

Stačí se podívat na rozpočty jednotlivých armád třeba za posledních sedm ,deset let aby jste měli představu jak na tom kdo je než tu začněte psát svá moudra.Amerika dá za rok do armády tolik co rus za deset let a to samozřejmě musí jít někde vidět.Nejsem příznivec ani jednoho ale rusko uz neni vojenskou velmoci a bude na tom ještě hůř protože nemá ty peníze kde brát.

jan

05. 12. 2019

Velkoněmeckou říší? No, to by Češi Slovákům přece nepustili a hnali by to do Bruselu...

Koweld

04. 12. 2019

kterou válku ušáci vyhráli?

satestsat121

04. 12. 2019

Zbraň byla v Syrii nasazena a vlastně přezkoušena v bojových podmínkách výsledek přece jenom nenadchl, ale po dalším šetření se dostal mezi zbraně, kterou lze efektivně nasadit na bojišti. Nedostatky, na které vojáci poukazovali jsou odstraněny a nakonec v armádních zkouškách dopadl na výtečnou ke spokojenosti odborníků i vojáků.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací