EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Válka v Čechách a Pražské povstání

 07. 05. 2015      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Pražské povstání vypuklo 5. května 1945 v hlavním městě Praze a trvalo do 9. května 1945. Povstání nejdříve začalo foromu demonstrací, které brzy přešly do otevřeného odporu.

Povstání vypuklo za stavu, kdy se na území Čech a Moravy nacházela miliónová Schörnerova armáda, která měla rozkaz udržet se v tomto prostoru co nejdéle. Praha se v jeho plánech měla stát nedobytnou vojenskou pevností. K. H. Frank v těchto dnech vedl s protektorátní vládou rozhovory o nenásilném předání moci.

valka
Foto: Následky bojů v rámci Pražského povstání

Psali jsme: Zapomenuté oběti - dvoudílný dokument mapující Den D až po následné osvobození Paříže

8. května 1945 v pozdních odpoledních hodinách byly zastaveny boje, jednotky Wehrmachtu podepsaly kapitulaci a byl jim umožněn volný odchod z Prahy. Prahu též na základě této dohody opustily správní, soudní, policejní a jiné okupační úřady, organizace a instituce i někteří němečtí civilisté. (Za tuto dohodu byl v roce 1949 odsouzen v inscenovaném procesu na doživotí velitel pražského povstání generál Karel Kutlvašr). Příslušníci jednotek Waffen SS se však této dohodě nepodřídili a pod velením SS-Gruppenführera Carla von Pücklera, který byl velitelem jednotek Waffen-SS na území protektorátu, pokračovali v boji.

Velmi pěkně zpracované video zachycující boje v Čechách a Pražské povstání na konci 2. světové války.


Video: Konec války v Čechách a Pražské povstání / YouTube

Psali jsme: Projekt Wasserjungfer aneb ukrývání nacistických pokladů na území České republiky

Zdroj: Wikipedie

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

12. 03. 2019

Boj o rozhlas, květen 1945 - rekonstrukce události
https://www.youtube.com/watch?v=EPtJH2ICVnQ

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací