EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Věk je jen číslo: Nejstarší sloužící příslušník britských speciálních jednotek SAS

 14. 03. 2021      kategorie: Zahraniční armády      3 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Kolik musím mít let, abych mohl sloužit u těch nejlepších z nejlepších a nebyl moc starý? S touto otázkou si zřejmě hlavu neláme jedenapadesátiletý voják, který se stal nejstarším sloužícím příslušníkem SAS poté, co nejvyšší velení apelovalo na své bývalé vojáky, aby se znovu reaktivovali, protože speciální síly i celá armáda čelí personální krizi, kdy odchází více vojáků, než nastupuje. V každém případě tento voják musí stále splňovat velmi tvrdé podmínky pro službu u britských speciálních jednotek SAS. Naposledy se tak stalo v devadesátých letech, kdy se voják po čtyřicítce opět vrátil ke svému pluku, kdy znovu prošel náročným výběrem.

sas_01Foto: Nejvyšší velení apelovalo na své bývalé vojáky, aby se znovu reaktivovali, protože speciální síly i celá armáda čelí personální krizi. (ilustrační foto) | Special Air Service Regiment – SASR / CC BY-NC-ND

Velitelství britských speciálních sil, které se skládá z SAS, SBS, Průzkumného pluku a podpůrné skupiny speciálních sil, čelí personální krizi, kdy více vojáků  odchází, než se k nim připojuje. Aby se počet vojáků SAS zvýšil, jsou bývalí vojáci opět vyzývání (včetně těch ve věku 40 a 50 let ), aby se znovu připojili ke speciální jednotce zvané L-Det.

Tato jedinečná jednotka v rámci britské armády je specializovanou záložní jednotkou složenou z bývalých členů SAS sloužících na plný úvazek. Její hlavní náplní je zpravodajská práce a sledování. Jednotka v případě potřeby operuje hlavně ve Velké Británii, kde bylo jejím působištěm hlavně Severní Irsko, ale i po celém světě a podílí se i na osvobozování rukojmích včetně svých svých kolegů, na rozdíl od dvou záložních jednotek 23. a 21. pluku SAS, které se skládají výhradně z rezervistů, tedy vojáků na částečný úvazek (mj. u nich sloužil známý herec Lewis Collins známý, jako Bodie z legendárního seriálu Profesionálové). Profesionální vojáci pak tvoří velitelskou složku štábu obou výše uvedených pluků. Jednotka L-Det se však skládá výhradně z bývalých pravidelných vojáků SAS, a to na plný úvazek.

O nejstarším sloužícím členovi SAS logicky moc informací není k nalezení, avšak je známé, že jedenapadesátiletý britský voják sloužil v Severním Irsku, na Balkáně, v Iráku , Afghánistánu a mnoha dalších válečných zónách po celém světě.

Voják, který opětovným vstupem do jednotky zareagoval na výzvu britského velení, řekl svým přátelům: „Když začala válka v Iráku, byl jsem považován za starého, to jsem byl ve věku kolem 30 let. Všichni ti mladí chlapi mi říkali „Oldtimer“ nebo „děda“. Teď jsem opravdu děda a vracím se. Služba v SAS byla hlavní částí mého života a já jsem v ní rád sloužil. Ale každý ví, že hodiny tikají a máte jen určité množství času, než budete muset odejít. Byla to pořádná rána, ale věděl jsem, že to přijde.“

Voják, který z bezpečnostních důvodů nemůže být jmenován (ostatně jako všichni členové speciálních jednotek), dále řekl: „Když jsem tehdy naposledy vyšel z brány základny v Herefordu, myslel jsem, že bude nejlepší hodit pluk za hlavu a soustředit se na to, abych pokračoval ve svém životě. Ale ta práce mi chyběla, chyběli mi kolegové a napětí. Nyní jsem připraven na výzvu, a i když možná nejsem tak rychlý jako 25letý, stále trénuji každý den, běhám půl maratony a chodím do posilovny.“

Nutno podotknout, že počet sloužících vojáků v SAS je vždy menší, nežli by měl být, protože se jedná o speciální operační jednotku a požadavky pro vstup do této jednotky jsou opravdu ty nejvyšší.

Většina vojáků, kteří projdou tvrdým výběrem k SAS, zůstane v jednotce po zbytek své vojenské kariéry a může si odsloužit 20 let. V současné době, kdy každý rok odchází od pluku přibližně 10 až 15 vojáků (s kterými odchází i jejich schopnosti a zkušenosti), je tato každoroční ztráta považována za příliš vysokou.

Jeden důstojník SAS pak řekl: „V době, kdy je počet vojáků nízký napříč všemi ozbrojenými silami nejen ve Velké Británii, je každý odchod zkušeného vojáka citelná ztráta, kterou si SAS nemůže dovolit. Proto ti, kteří stále mohou pluku co nabídnout, jsou nyní vyzýváni, aby se k nám znovu připojili. Padesátiletý voják je dnes mnohem zdatnější než padesátiletý voják před 30 lety, takže má stále co nabídnout.“

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

karel3

15. 03. 2021

Jaroslav
"Naše armáda, to jsou jen expediční síly pro NATO. Není určena k obraně vlasti."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nevidím jediný důvod, nebýt hrdý na AČR a vojáky na misích, které jsou také pod záštitou OSN, nebo EU. Možná by neškodilo, přečíst si alespoň jednou, kolik jich je a kdo je organizuje.
https://www.mise.army.cz/aktualni-mise/default.htm

Na fňukání jsi trefil to správné datum (15.březen). Po 30.září 1938 byl 15. březen 1939 dalším dnem zbabělosti užvaněného "národa". Žádná země v Evropě nesložila před Adolfem zbraně bez jediného výstřelu a nevydala mu kompletní výzbroj do posledního páru bot a všech zásob jako "ufňukané" Československo. O 21.srpnu 1968 a dalších 21 letech kolaborantství s okupanty snad nemá cenu psát.
Když už jsi vzal do "úst" slovo vlast, připadá ti chování voličů dnešní vlády v ČR jako vlastenecké ?
Během čtyř let skoro zdvojnásobit státní dluh, zadlužit minimálně další dvě generace potomků, bez jakýchkoliv investic do budoucnosti ty peníze prohnat bez užitku zažívacím traktem a vyloučit do kanalizace, rozdáváním peněz za nic zvýšit inflaci a ještě se tvářit "vlastenecky" dokáže přece každý lůzr s IQ houpacího koně. Škoda, že na "ústech" nenosí všichni respirátory s vlaječkou jako jejich guru "Dluhař veliký". :laughing:
O voličích dementního prezidenta, který kope za Rusko a Čínu nemá smysl ani psát. Určitě se v něm zhmotnila všechna jejich inteligence. :laughing:
Jedině prezident "vlastenec" přece dokáže podpořit svoji vlast lživým výrokem o výrobě Novičoku, nebo podporou čínských bojůvek, které mlátili občany ČR při návštěvě čínského prezidenta.

Jaroslav

14. 03. 2021

Naše armáda, to jsou jen expediční síly pro NATO. Není určena k obraně vlasti. Ti kluci to vědí a po splnění závazku uvažují o něčem jako je Black Water. Jsou vycvičení a nejsou hloupí, umí si poradit. Jistě se uplatní. a vydělají si. Peníze jsou dnes až na 1. místě. Po masivním odzbrojení všech složek naší armády je to prostě tak. Patriotismus už není na místě, spíše naopak.

Monarchista

14. 03. 2021

Je to problém, obecně se mladým lidem nechce nastavovat krk za něčí zájmy>. Mají slušné peníze i postavení ve společnosti, ale odchází. Jedinci to je koníček, najdou se tací. U nás je to průser, neb lidská závist v našem národě je velká, převelká. Dříve jsme byli častování názvy jako "mozek zelený", starý bolševika atd. Je mi těch našich kluků líto. Armáda je vyčerpá a odhodí.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací