EXCALIBUR
CZUB
CZUB

VS-121 - nová odstřelovačka z Ruska

 12. 05. 2013      kategorie: Vojenská výzbroj      1 komentář

Největší ruský výrobce ručních palných zbraní Izmaš představil prototyp nové odstřelovací pušky VS-121. Zbraň je konstrukce bull-pup a využívá palebného mechanismus „odstřelovačky" Dragunov. Vidíme snad novou standardní odstřelovačku pro ruské jednotky?

Izmaš VS-121
Foto: Odstřelovací puška VS-121 / Izmaš

Existuje dvojí provedení zbraně – pro ruský náboj 7,62×54 a „západní" 7,62×51 NATO. Firma tak zřejmě cílí nejen na ruské bezpečnostní síly, ale i na zákazníky, kteří mají ve své výzbroji západní i ruskou vojenskou techniku, například Indie. Pro VS-121 má být vyrobena i „nová vyspělejší munice".

Psali jsme: Před šedesáti lety zavedla československá armáda do své výzbroje legendární samopal vzor 58

Zbraň váží něco kolem 4,5 kilogramů. Délka hlavně je 700 mm. Prototyp má i masivní a dlouhé Picatinny lišty pro montáž optiky nebo taktického příslušenství. Zdá se, že technologie lišt se již plně uchytila i u ruských výrobců ručních palných zbraní. Součásti pušky je i tlumič výstřelu.

VS-121 není však jediná ruská bull-pup odstřelovačka. Konkurent Izmašu, firma KBP Instrument Bureau, dodává ruským ozbrojeným silám odstřelovačku OT-03 SVU. Jedná se také o bull-pup pušku odvozenou od Dragunova. OT-03 SVU je však starší konstrukce, postrádá například montážní lišty.

ot-03
Foto: Konkurenční odstřelovačka OT-03 SVU / KBP Instrument Bureau

Psali jsme: Brutální palebná síla aneb bezbolestná v akci

Dragunov nikdy nebyl znám svou přesností. Izmaš proto VS-121 obdařil dlouhou a těžkou hlavní, která má nepřesnost pušek Dragunov kompenzovat.

Podle známého blogu The Fire Arm Blog je však s podivem, že Izmaš nechtěl novou odstřelovačku odvodit od svého nejnovějšího „Kalašnikova" AK-12. Snad proto, aby Izmaš vytlačil svého konkurenta KBP Instrument v bojích o ruské armádní zakázky.

Firma Izmaš byla založena v roce 1807. Je předním ruským výrobcem útočných a odstřelovacích pušek, dělových naváděných projektilů i sportovních a loveckých zbraní. Firma vyváží své zbraně do 27 zemí, včetně USA, Velké Británie nebo Německa.

Zdroj: Russia Today

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Delta

16. 04. 2019

Možná čeká na odbyt za moře
„V některých letech to vychází na 2 mrtvé za den.“
„Americká vláda ten strach podporuje. Třeba mariňáci mají při zastávce v San Diegu při svém volnu přísný zákaz návštěv Tijuany. Stejně tak Američané nyní kvůli opatření svých úřadů potřebují pas, který dříve nebyl nezbytný. Mnozí radši přestali do Mexika jezdit, než aby si dokument šli vyřídit Na pláži, kterou rozděluje plot na americkou a mexickou část, místní lidé zrovna rozvěšují bílé kříže. Je jich 5100. Na památku lidí, kteří od roku 1994, kdy byla zpřísněna ochrana hranice, při jejím nelegálním přechodu v málo hlídaných pustinách Arizony zahynuli. To už jsou čísla jako z války

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací