EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Výročí Varšavského povstání

 01. 08. 2014      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Dnes 1. srpna si připomínáme 70. výročí Varšavského povstání. Jednalo se o ozbrojené povstání zorganizované Zemskou armádou v Němci okupované Varšavě. Jeho účelem bylo osvobodit Varšavu pokud možno ještě před příchodem Rudé armádya znemožnit tak ustavení loutkové vlády dirigované Stalinem. Varšvské povstání poslední fáze Akce Bouře (Akcja Burza), která zahrnovala povstání napříč celým Polskem.

povstani
Foto: Boje v ulicích Varšavy

Heinrich Himmler nařídil již na počátku povstání zničení města a vyhlazení jeho obyvatelstva a tento rozkaz byl vzorně plněn. Německé jednotky od počátku masově vraždily válečné zajatce i nezúčastněné civilisty. Ušetřeny nezůstaly ani ošetřovatelky či nemluvňata. Takovýto přístup ovšem nutil povstalce bojovat až do úplného konce a jelikož přitom dokázali vzdorovat velmi houževnatě a způsobovali přitom německé straně těžké ztráty, místní němečtí velitelé tento postoj nakonec revidovali. 2. října bylo vyhlášeno příměří, 3. října v 5:00 vstoupila v platnost kapitulace povstalců, smluvená s podmínkou, že se zajatci bude zacházeno v souladu s Ženevskými konvencemi. Bezprostředně po kapitulaci byla dohoda (s mírným zpožděním v některých oblastech) zhruba respektována, později již pouze v některých případech.

Psali jsme: Andělská tvář a smrtící muška. Příběh nejslavnější snajperky. V 19 letech zabila prvního Němce


Video: Vašavské povstání ve fotografiích

Důsledky porážky povstání byly pro Polsko strašlivé. Byla při něm zdecimována elita polského národa, resp. to, co z ní zbývalo po pěti letech teroru. Celkem zemřelo 120–225 tisíc civilistů, přes 700 tisíc jich bylo vyhnáno z města a město samo bylo srovnáno se zemí.

Zdroj: Wikipedie

Psali jsme: Finální bitva o poslední trofej jménem Berlín

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Delta

23. 03. 2019

Rusko–polská válka (1605–1618) byla řada vojenských konfliktů mezi Ruským carstvím a polsko-litevskou Republikou obou národů, komplikovaných občanskými válkami v Rusku, takzvaným obdobím smuty, a zásahy polských magnátů.
Soudruzi ze západu dělali ze stalina poseroutku,ale třeba takový byl jak se lze dočíst a Poláci většinou v minulých dějinách dost často do Ruska zavítali aniž by byli pozvaní

http://severoceskapravda.cz/index.php/historie/1833-stalin-a-v%C3%ADtr-d%C4%9Bjin

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací