EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Wilhelm Hosenfeld - německý důstojník, který zachránil pianistu Szpilmana a mnoho dalších Židů

 19. 08. 2019      kategorie: Vojenská historie      6 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Nedávno uplynulo 67 let od úmrtí německého kapitána Wilhelma Hosenfelda, jenž vešel do historie hlavně tím, že během 2. světové války po Varšavském povstání zachránil pianistu Władysława Szpilmana, kterého ukrýval a nosil mu jídlo.

Wilhelm Hosenfeld pocházel z vesnice poblíž města Fuldy. Jeho otec tam byl sbormistrem místního sboru. Wilm, jak se mu zkráceně říkalo, sloužil už v první světové válce a byl v ní několikrát raněn. Odnesl si z ní také Železný kříž. Po válce se stal učitelem a vzal si přesvědčenou pacifistku Annemarie. Ovšem Hosenfeld v roce 1935 vstoupil do nacistické strany a byl naverbován do wehrmachtu. Polským občanům pomáhal již od roku 1939. V červnu 1940 byl převelen na Varšavské velitelství Wehrmachtu, kde řídil sportovní organizaci.

Pracoval v nacistické kontrarozvědce a jeho úloha byla vyslýchání civilistů i odbojářů, kterým se snažil všemožně pomáhat, ovšem nemohl tak učinit vždy. Z dochovaných dopisů, které psal své ženě víme, že ho práce ani v nejmenším netěšila.

Musím každý den provádět výslechy. Dnes jsem měl znovu povstalce a šestnáctiletou dívku. U žádného z nich nebylo nic nalezeno. Možná můžu tu dívku zachránit. Tito lidé jsou vedeni vlastenectvím ve své nejčistší podobě, ale nemůžeme je ušetřit. Snažím se zachránit každého, kdo může být spasen. Nejsem ta pravá osoba, která by takové výslechy vedla, nebo alespoň, abych je vedla tak nemilosrdným způsobem, jaký by se zde a nejčastěji používal. A přesto jsem vděčný, že to musím udělat, protože dokážu opravit více než jednu věc.

Přestože se neúčastnil žádných velkých bojů, rychle pochopil, že politika i vojenská strategie nacistů vede zemi ke katastrofě. Byl znechucen chováním Němců k Polákům a zejména k Židům natolik, že se jim rozhodl pomáhat, kdykoliv jen mohl. Už v roce 1939 po obsazení Polska docílil brzkého propuštění jednoho válečného zajatce zpět ke své rodině. Naučil se polsky, na Vánoce navštívil polskou mši v kostele, což měli Němci, a vojáci zvláště, přísně zakázáno.

V roce 1942 zachránil život jistému Leonu Warmovi, Židovi z varšavského ghetta, který uprchl z transportu do koncentračního tábora Treblinka. Sehnal mu falešné dokumenty a našel práci. Podobně se zachoval v několika dalších případech. Začal poskytovat útočiště a doklady lidem, kteří byli na útěku a pronásledovaní nacisty.

Právě příběh Władysława Szpilmana ztvárnil režisér Roman Polański v Oscarovém snímku Pianista, jehož geniální soundtrack od Wojciecha Kilara nahání slzy do očí i po 17 letech.

pianista_03
Foto: Známá scéna setkání Szpilmana (Adrien Brody) a Hosenfelda (Thomas Kretschmann) z filmu Pianista. Adrien Brody za jeho roli získal Oscara za hlavní mužský herecký výkon

K osudovému setkání došlo v listopadu 1944. V jednom opuštěném domě ve Varšavě se ukrýval vyhublý a hladový Wladyslaw Szpilman. Hosenfled ho tam objevil, a když zjistil, že je pianista, požádal ho, aby mu zahrál na piano, které bylo v přízemí. Vše pak probíhalo tak, jak je to vylíčeno v Polanského filmu. Hosenfeld Szpilmana přemístil do lepšího úkrytu a dal mu potraviny a svůj kabát. Szpilman nezjistil jméno důstojníka až do roku 1951. Na konci války Hosenfelda zajali Rusové. Byl obviněn, že vyslýchal zajatce z Varšavského povstání a dostal 25 let žaláře.

pianista_02
Foto: Wladyslaw Szpilman (vlevo) a Wilhelm Hosenfeld

Nepomohly přímluvy mnoha lidí, kteří dosvědčili, že Hosenfeld pomáhal Polákům i Židům a že v rámci armády měl na starosti jen sportovní aktivity vojáků. Szpilman a Warm osobně napsali dopis, kde žádali Hosenfeldovo propuštění. Marně. Sověti trvali na tom, že Hosenfeld se dopustil válečných zločinů. V roce 1952 Hosenfelda ubili k smrti dozorci v sovětském lágru.

Kromě Železného kříže byl v roce 2009 Wilhelm Hosenfeld vyznamenán židovským titulem Spravedlivý mezi národy a v roce 2007 byl prezidentem Kaczinskym dekorován druhým nejvyšším Polským vyznamenáním, velitelským křížem Řádu znovuzrození Polska.

Během války Hosenfeld zachránil minimálně 20 Židů, civilistů i odbojářů, počet zachráněných ovšem byl pravděpodobně ještě vyšší.

Video: Shledání Wladyslawa Szpilmana a Wilhelma Hosenfelda / YouTube

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Monarchista

30. 08. 2019

Dívám se na film z roku 1963 (tedy hluboká totalita). Nejde o válečný film, ale hrají tam mladi herci, které mám stále rád, bohužel umírají. Vy mladí především, zkuste se na ten film podívat. Uvidíte v jak těžké době jsme museli žít (kecám žili jsme fajn)
Zapomně jsem tam dát název filmu :"Bylo nás deset" Je dobré si to připomenout, přece nejsme jen škarohlídové, život je prostě o životě !

Monarchista

25. 08. 2019

Dívám se na film z roku 1963 (tedy hluboká totalita). Nejde o válečný film, ale hrají tam mladi herci, které mám stále rád, bohužel umírají. Vy mladí především, zkuste se na ten film podívat. Uvidíte v jak těžké době jsme museli žít (kecám žili jsme fajn)

Monarchista

21. 08. 2019

Delto, omlouvám neb jsem to napsal zle.
Při hodnocení si prosím uvědomte, že mezi Němci ( i v uniformě) byli čestní a slušní lídé, a mezi komunisty byli svině, zbabělci i vrazi.
Všude mi chybí jediné: správně by asi mělo být .... i mezi Němci i mezi čs. komunisty byli slušní, čestní a stateční lidé. Člověk se nerodí jako "hajzl", ale postupně se jim může stát!

Monarchista

19. 08. 2019

Při hodnocení si prosím uvědomte, že mezi Němci ( i v uniformě) byli čestní a slušní lídé, a mezi komunisty byli svině, zbabělci i vrazi. Je to přesně specifikováno i v Bibli, ale zde to nechci citovat nebo rozebírat. Jsou mezi námi lidé stateční a ti druzí.

cyklista

19. 08. 2019

Mílí leningradští přispěvatelé, než sem zase něco zkopírujete, tak se aspoň podívejte sousedovi na stůl, ať se neopakujete.

M.T

19. 08. 2019

Hrdina

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací