EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Zapojte se od 5. do 9. května do Běhu osvobození

 02. 05. 2021      kategorie: Události      25 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Oslavme důstojně a sportem 76. výročí osvobození a porážku nacismu. Registrovaní běžci se mezi 5. a 9. květnem vydají na trasu v místě bydliště. Mohou i opakovaně, protože kritériem hodnocení je co nejvíce naběhnutých kilometrů. Ještě podstatnější je ale dobrý pocit, že účast pomůže válečným veteránům.

Virtuální Běh osvobození se poprvé běžel před rokem a byl teprve druhým virtuálním během vůbec, zatímco amatérští sportovci nemohli vyrazit hromadně na trať. Výtěžek loňského běhu pomohl s rehabilitací a bezbariérovým bydlením klientům Spolku VLČÍ MÁKY, který pomáhá vojákům a zejména novodobým válečným veteránům.

ilustrákFoto: Virtuální Běh osvobození se poprvé běžel před rokem a byl teprve druhým virtuálním během vůbec, zatímco amatérští sportovci nemohli vyrazit hromadně na trať. (ilustrační foto) | Shutterstock

Do virtuálních charitativních běhů organizace Rozběháme Česko se za poslední rok zapojilo přes 41 tisíc běžců na 19 dobročinných projektů díky nim putovalo přes 3 milióny korun. Mezi příjemce pomoci patří například Světluška, Paraple, Spolu silnější, Fakultní nemocnici Plzeň a další.

Aktuální Běh osvobození opět pomůže Spolku VLČÍ MÁKY a novinkou je rozšíření závodu na Slovensko, kde se příjemcem výtěžku stane Vojenská podporná nadácia. Během registrace můžete kromě základního startovného 100 korun také něco přihodit, a to jedné i druhé organizaci.

beh_plakatFoto: Oficiální plakát Virtuální Běh osvobození | Spolek VLČÍ MÁKY / CC BY-NC-ND

K letošnímu Běhu osvobození se pojí i výzva, aby si běžci naplánovali trasy přes vojenské památníky a pietní místa, cestou vzdali hold padlým a třeba i položili kytičku. Nezapomeňte pak sdílet fotografie se značkami #behosvobozeni #rozbehamecesko #myteporazime .

Jak si zvolit kategorii nebo postavit tým

Registrace probíhají na www.myteporazime.cz, a to až do 9. května 15:00 hodin. Startovné činí pro všechny 100 Kč. Soutěžit můžete v kombinaci několika kategorií – kromě obligátního muži/ženy také rodiny s dětmi, běžci se psy, chodci. Pokud nechcete s nikým poměřovat své skóre a jste ochotni vzdát se nároku na pamětní medaili, zvolte kategorii srdcař. V tom případě poputuje charitě polovina, namísto třetiny, vašeho startovného.

V jakékoli z kategorií výše můžete s přáteli nebo kolegy vytvořit tým, jehož naběhané kilometry se sčítají. Počet členů týmu není omezen, každý se registruje zvlášť a vyplní název týmu (nutno vypsat shodně s kolegy).

Vzdejte cestou hold a sdílejte tipy na trasy

Pomníček padlým je skoro v každé vesnici. A vůbec nevadí, pokud se týká obětí první světové války, místo druhé. Pokud víte o památnících novodobých veteránů, určitě se zastavte také tam. Pokud chcete trasu plánovat cíleně po vojenských památkách a válečných hrobech, využijte dostupné databáze jako www.valecnehroby.army.cz/evidence-valecnych-hrobu a https://www.vets.cz/.

Víte o zajímavých místech ve svém okolí, máte již ozkoušené trasy? Dejte o nich vědět i dalším běžcům a sdílejte mapové podklady s příslušnými hashtagy (výše).

Jelikož se neběží na čas, nýbrž na co nejvíce naběhaných kilometrů v období osvobození, můžete si dovolit plánovat trasy co nejrozmanitější a v klidu chvíli postát nebo vyzdobit šeříky pietní místa. A jak je to vlastně s těmi daty, kdy sovětské a americké jednotky definitivně porážely nacisty? Podívejte se na časovou mapu osvobození.

Vytyčte si smělé cíle – symbolické počty kilometrů

Díky možnosti rozložit běh do více dnů nebo posčítat kilometry za celý tým, se přímo nabízí dosáhnout vzdáleností, které se výrazně zapsaly do historie osvobozovacích operací. Několik tipů vám nabízíme níže a těšíme se na ty vaše.

100 km přesun výsadkářů – při operaci Tungsten byli chybou navigátora čs. výsadkáři shozeni na protektorátním území u Libenic nedaleko Kutné Hory, namísto u Vortové u Hlinska. Museli tak pěšky, na nepřátelském území a za třeskutých mrazů, absolvovat zhruba 100 km.

386 km demarkační linie – délka hranice přetínající západní Čechy, kam až směla postoupit americká armáda, kam proti ní Rudá armáda. Obvykle se uvádí v délce 240 mil.

772 km cesta hrdinů Slovenského národního povstání – jako červená turistická trasa překonávající Slovensko od Dukelského průsmyku po Děvín dnes upomíná na obětavé nasazení 60 tisíc mužů 1. čs. armády na Slovensku a 18 tisíc partyzánů od srpna do října 1944. 

1100 km z Normandie do Plzně – tolik činí přibližná vzdušná vzdálenost, kterou urazily americké jednotky od vylodění na normandských plážích od 6. června 1944 do 6. května 1945.

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

bombero

05. 05. 2021

Míra - zase spousta ruských lží- doložte, že s německem obchodovaly USA, ne jejich občané.A problém je, že jediný stát, co masivně podporoval němce po vypuknutí II WW v 39 byl sovětský svaz. Ale to vám sem spousta lidí už psalo. Očividně jste vy, komu je gůgl absolutně cizí a nepochopitelný. Ale každá diskuze má svého pepka vyskoč. Ohromě mě bavíte, je s vámi sranda, jak někdo může být ta zmanipulovaný

karel3

05. 05. 2021

Míra
"Jak řekl Truman: „Jestliže začne vyhrávat Německo, musíme pomáhat Rusku. Jestliže bude vítězit Rusko, my musíme pomáhat Němcům a tímto způsobem je necháme zabíjet se navzájem.“"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prosím tě, kdy a kde to ten Truman řekl ?

Míra

05. 05. 2021

Proč by mělo vadit, že SSSR před válkou obchodoval s Německem, když s Německem obhodovaly i další státy??
Že to nebyly USA ale soukromé osoby kdo dodával Hitlerovi suroviny jsou trapné a směšné výmluvy.
Jak řekl Truman: „Jestliže začne vyhrávat Německo, musíme pomáhat Rusku. Jestliže bude vítězit Rusko, my musíme pomáhat Němcům a tímto způsobem je necháme zabíjet se navzájem.“

Co chcete furt řešit. Kdy vám konečně dojde, že se zastáváte sprostých gaunerů bez cti a morálky??

"Strávil jsem 33 let a 4 měsíce v aktivní vojenské službě a během té doby jsem nejvíce času trávil jako vysoce postavený ranař pro velký byznys, Wall Street a bankéře. Jednoduše řečeno, byl jsem bandita, gangster kapitalismu. Pomáhal jsem udělat Mexiko a zejména Tampico bezpečné pro americké ropné zájmy v roce 1914. Pomohl jsem učinit z Haiti a Kuby decentní místo pro chlapce z National City Bank, aby tam vybírali výnosy. Pomáhal jsem znásilnit půl tuctu republik ve Střední Americe ve prospěch Wall Streetu. Pomáhal jsem očistit Nikaraguu pro International Banking House of Brown Brothers v letech 1902-1912. Přinesl jsem světlo do Dominikánské republiky pro zájmy amerického cukrovarnictví v roce 1916. Pomohl jsem učinit Honduras správným místem pro americké ovocnářské společnosti v roce 1903. V Číně jsem roku 1927 pomohl vyšlapat cestu Standard Oilu, který do ní expandoval nikým neobtěžován. Když se na to podívám zpětným pohledem, býval bych mohl Al Caponemu dát pár rad. On řádil přinejlepším ve třech okresech. Já na třech kontinentech. “

— Smedley Butler americký generálmajor námořní pěchoty

Z historie Polska: „Trojí dělení Polska“ mělo za následek likvidaci polského státu, který byl jen nakrátko a v omezeném rozsahu obnoven mezi lety 1807–1813, 1815–1831 a poté až po první světové válce, na sklonku roku 1918.

bombero ty nevíš jak se používá google? Tak se to nauč! To budeš čumět co všechno dokáže najít.

czert

04. 05. 2021

Mira
Tak ja sem netusil ze ty mas dodavky ropy tak presne rozfazovane.
Na ty ped 39
Na ty mezi 39-41
A na ty ve 41.
Ale divej se na to jak chces, sssr pomahal valecnemu potencionalu adly ve vysledku vic nez tisicinasobne nez usa, pokus se sectou celkove dodavky surovin.
Takze asi tak.

karel3

04. 05. 2021

bombero
Jasná zpráva. Například Henry Ford byl antisemita a celý zisk z Fordových poboček v Evropě posílal na účet NSDAP. Až do roku 1941 se H.Ford neúčastnil zbrojní výroby USA. Až jeho syn po převzetí firmy rozjel na konci roku 1941 výrobu B-24...

bombero

04. 05. 2021

K3- navíc, usa materiál co vím hitlerovi nedodávaly nikdy. Vždy to byly jen soukromé osaoby. Na rozdíl od stalina, kde to byla státní politika

karel3

04. 05. 2021

Míra
"Kdežto USA dodávaly Hitlerovi suroviny a materiál jako pomoc ve válce proti SSSR."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Přidávám se k bomberovi.
Také si rád přečtu, jak USA dodávaly Něnecku ropu po 21.červnu 1941 ze serózního, podepsaného zdroje.

bombero

04. 05. 2021

Míra- ano, ta ropa byla dodána před velkou vlasteneckou válkou. A létala na ní luftwafe nad anglii, jezdili na ní tanky po francii, belgii atd. V evropě v té době totiž už byla 2 světová válka, kterou rozpoutal spolu s nacisty sssr
A byl by nějký odkaz na ten žvást, že amíci dodávali němcům materiál po 39? Děkuji

Míra

04. 05. 2021

Czert
Té ropy za 350 mil USD bylo dodáno před válkou, že ano?
Kdežto USA dodávaly Hitlerovi suroviny a materiál jako pomoc ve válce proti SSSR.
Co je pro vás zaslepence těžkého na tom to pochopit?

bombero

04. 05. 2021

Míra- chápu, že pro ruské vidění světa jsou všechno ostatní lži a demagogie. Problém nastává, že tu demagogii v tom případě hlásá 90% světa
A nebyli jsme to my, kdo tomu druhému zabil 2 lidi,způsobil milionové škody a označil ho za nepřítele

karel3

04. 05. 2021

Míra
"Opět jen lži nenávistných zaslepených rusofobů, překrucování faktů a tuny propagandy karla3 a bombera.
Polsko okupovalo ruské území od r. 1921. Jenom naprostý ignorant zpracovaný protiruskou propagandou může osvobození okupovaného území považovat za napadení."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jenom ruský moula neví, že se tak stalo po invazi ruských bolševiků do Polska (1920), když chtěli v Evropě šířit bolševickou revoluci.
Bolševici došli až k Varšavě na kterou zaútočili 12. srpna 1920.
Stateční Poláci bolševiky odrazili a hnali je jako dobytek zpátky na Východ.
18. března 1921 byl podepsán Rižský mír, který stanovil hranice mezi Polskem a Ruskem na dalších 20 let.
Takže ani tuto smlouvu ruská spodina nedodržela a napadla Polsko 17.září 1939 po boku Adolfa Hitlera.

bombero

03. 05. 2021

CZert :thumbsup::sunglasses:
jenže pravda se komoušům nikdy nelíbila...

Czert

03. 05. 2021

Mira
Jo, jeste sem zAPOmel na tu vtipnou epizodku, ano amici dodali pres nemecke vlastnictvi do rajchu ropu za 20 mil usd, jenze sranda je v tom, ze sssr do rajchu ji dodal za vic nez 350 mil usd.
Takze asi tak.
A muzes najit nejakedodavky potravin
, zeleza a dalsiho co dodavalo ssr adlovi?

Czert

03. 05. 2021

Mira
Pekne si tu popsal lend lease, ale opemul par malickosti.
Treba ten, ze kdyz dle tebe vetsina ll dorazila do ssr az po 44....co se stalo se sovetskym rafirenskym prumyslem po 44? Proc prestal temer vyrabet palivo ?
Sam si napsal, ze amici dodaly 37% celkove spotreby paliva sssr.

A i kdyz celkovych 11% nevypada nic moc... Zamysli se. U jednotlivych polozek to je daleko zajimavejsi, jako treba 100% konzerv. Sam si domysly jak bojuje vojak bez jidla nebo s jednotvarnym chlebem a vodkou.
Dale 97% veskere gumy. Schvalne si najdi vzppominky vojaku co bojovali jak v bezgumovych tak gumovych tancich, pak mozna pochopis rozdil.
Dale amici dodali pres 80% soucastek do radii, a myslim ze chapes ze bez radia se valka blbe vede.
A co teprv katuse, ktere z 90% byly neseny amickymy studebakety.
A coteprve dodavky lokomotiv, koleji, vagonu.... Jak myslis ze by se rusum bojovalo se zhroucenym zasobovanim?
Vzdyt ke konci valky vic nez 25% ruskeho zeleznicniho parku bylo vyrobeno v usa.

Czert

03. 05. 2021

Mira
Soudruhu, mas to pomotane.

Histrorie polskeho uzemi nezacina 1921, ale drive. Schvalne, podivej se kde bylo uzemi polska naposled, nez si ho mezi sebe rozdelilo imperialni prusko, rusko a r-u.

Takze asi tak.
Co se tyka mc carterismu a jeho honu na komunisty, tak vis, je tu dost rozdilu.
Nejvetsi je ten, ze normalni amik se za onen hon na carodejnice stydi, byt v posledni dobe jak sou usa pod nadvladou marxistu mccartymu rostou sympatie.
Ale podstatny rozdil je v tom, ze hon na komary v nejhorsim dotycnemu znicil jeho verejnou karieru - herce, politika a to je tak vse. Mohlvesele zit svuj zivot v jinem, dobre placendm oboru, majetek a svoboda netknuta.
Komari 50.s - politicke procesy, zavirani do basy, justcni vrazdy, zabavovani majetku. Niceni zivotu na uroven spatne placene prace.
Zrovna dneska sem se mrkl na film toman. Mrk i si na nej taky, atvidis jaci byly komarri krivaci.
Bytt nejen oni.

bombero

03. 05. 2021

Míra- opět lži a kecy proruskýho kolaboranta,dle vyjádření moskvy nyní nepřítele této země
Jen komunistický odpad může srovnávat, nebo dokonce odsuzovat víc mccartismus a komunistické běsnění v této zemi. Stavět 2 popravené a pár stovek perzekuovaných a opomíjet cca 5000 našich lidí zabitých, popravených a zavražděných komunisty za vlády"dělnické třídy", A to se nebavím, kolik bylo amíků a kolik nás
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mccarthismus
Na ty další nesmysly ani nebudu reagovat, i v této diskuzi jsou dané odkazy na pomoc rusku od amíků, tak pomoc rusku německu.
Ale opět jste splnil zadání, co nejvíc zasvinit diskuzi nesmyslným kopírováním jiných článků, místo uvedení odkazu

Czert

03. 05. 2021

Mira r
Mas to popletene, operave untinkable byla pro pripad, ze by se stalin rozhodl vyvest revoluci az na zapad, nebyl to plan utoku zapadu na sssr.

A k tem statum cobojovali po boku hitlera, pocitas i sssr? Nejen kvuli prepadeni polska, ale hlavne dodavkam surovin.

A co setyka hodnych a zlych, tak kazdy bychtel zit radeji v kapitalismu (zlem), Nez v socialismu (hodnem).

Míra

03. 05. 2021

Lend-Lease

Rudá armáda, která porazila drtivou většinu divizí Německa a jeho vojenských satelitů, z téměř 46 miliard dolarů poskytnutých v rámci půjčky a pronájmu obdržela 9,1 miliardu, tedy něco málo přes 20 %. Britské impérium dostalo přes 30,2 miliardy dolarů, Francie – 1,4 miliardy, Čína – 630 miliónů a 420 miliónů (!) obdržela dokonce i Latinská Amerika. Dodávky v rámci půjčky a pronájmu se distribuovaly celkem 42 zemím.

Na „první frontu“ většina z nich dorazila až ve fázi, kdy Moskva wehrmacht zastavila a hnala zpátky. V roce 1941 činily jen 0,1 % nasazených zbraní. V době kolem stalingradské bitvy se načas zastavily úplně. „Na roky 1941 a 1942 tak připadá pouhých 7 % válečného carga, expedovaného do Sovětského svazu Spojenými státy. Většina zbraní i ostatního materiálu dorazila až v letech 1944-1945, kdy se už vichry války plně obrátily.“

U části jiných artiklů, a to i neuralgicky významných, byl podíl spojeneckých dodávek znatelně vyšší. Například pohonných hmot pro vojenské letectvo dodaly Spojené státy 2.586.000 tun (37 % celkové spotřeby Rudé armády) a automobilů všeho druhu 410.000 (45 % sovětského válečného parku s výjimkou vozidel, ukořistěných fašistickým armádám). Plných 15 % válečné spotřeby Rudé armády představovaly i americké masové konzervy a další trvanlivé potraviny. Nezanedbatelnou roli sehrály i lokomotivy, strojírenská zařízení, radary a další americké artikly pro armádu i její zázemí.

To vše má ovšem i „háček: američtí producenti souběžně dodávali i nacistickému Německu. Například John D. Rockefeller junior byl majitelem kontrolního balíku akcií Standard Oil Corporation, jejichž druhým největším vlastníkem však byla německá chemička I. G. Farben, přes kterou firma prodala nacistům pohonné hmoty a maziva za 20 miliónů dolarů. Venezuelská filiálka společnosti Německu měsíc co měsíc dodávala 13.000 tun surové ropy, z nichž robustní chemický průmysl ´Třetí říše´ vyráběl obratem benzín. Byznys mezi oběma zeměmi se však neomezoval jen na energie -.Henry Ford dodával německému führerovi přes Atlantik i wolfram, syntetickou pryž a řadu dalších komponent pro automobilový průmysl. Není tajemstvím, že 30 % pneumatik, vyráběných jeho závody, odebíral německý wehrmacht.“

Celé mozaika „Fordových a Rockefellerových dodávek nacistickému Německu není známa dodnes“. O „přísně střežené obchodní tajemství“ šlo už tehdy. Za sedmero západy zůstává i dnes. „Už to málo však, co o nich publikováno bylo, jasně dokládá, že válka obchod Spojených států s Berlínem nikterak nepřibrzdila.“

„Lend-Lease“ nebyl o charitě. Provázel ho i „zpětný Lend-Lease“. „Jiné země dodaly Washingtonu už do konce II. světové války strategické suroviny, rovnající se 20 % hodnoty materiálů a zbraní, expedovaných jim Spojenými státy“. „Konkrétně Sovětský svaz poskytl 32.000 tun manganové a 300.000 tun chromové rudy, majících pro vojenský průmysl značnou hodnotu. Ilustruje ji i fakt, že poté, co sovětská ofenzíva v Nikopoli a Krivém Rogu v únoru 1944 připravila německý průmysl o bohaté nikopolské naleziště manganové rudy, stal se 150 milimetrový čelní pancíř německých tanků ´Královský tygr´ vůči sovětským dělostřeleckým projektilům rázem mnohem zranitelnější, než dřívější pancíř běžných tanků ´Tygr´ o síle 100 mm.“

„Sovětský svazu za spojenecké dodávky platil i zlatem.“ Jen „britský křižník HMS Edinburgh, poslaný v květnu 1942 ke dnu německou ponorkou, ho vezl 5,5 tuny“. „Sovětský svaz také, jak to smlouva o půjčce a pronájmu předpokládala, spoustu zbraní a vojenského materiálu vrátil. Obratem obdržel fakturu na 1.300 miliónů dolarů. Jelikož ostatním zemím byly dluhy z půjčky a pronájmu prominuty, jevilo se to jako loupež za bílého dne a Stalin si u ´spojeneckého dluhu´ vyžádal revizi. Amerika pak byla nucena přiznat, že došlo k chybě, zvedla však úrokovou sazbu a celková suma, včetně příslušenství, dosáhla 722 miliónů dolarů.“

Američtí vojenští i vládní činitelé (Raymond Goldsmith, George Herring a Robert H. Jones) přiznávají, že veškerá spojenecká pomoc SSSR se rovnala necelé desetině sovětské zbrojní výroby a úhrnný objem dodávek v rámci půjčky a pronájmu, včetně konzerv sarkasticky nazývaných ´druhá fronta´, činil 10 – 11 %.“

Jiný americký historik, Robert Sherwood, v kultovní knize Roosevelt a Hopkins: intimní příběh (Roosevelt and Hopkins: An Intimate History, New York, Grossett & Dunlap 1948) cituje Rooseveltovo alterego Harry Hopkinse: „Američané si nikdy nemysleli, že klíčovým faktorem sovětského triumfu nad Hitlerem na východní frontě byly naše půjčka a pronájem. Dosáhly ho hrdinství a krev Rudé armády.“

Jiné americké zdroje se navíc netají, že „´Lend-Lease´ přinesl Spojeným státům nezanedbatelný výnos“. I „někdejší ministr obchodu Jesse Jones prohlásil, že Spojeným státům se peníze, vložené do dodávek, ze SSSR nejen vrátily, ale generovaly jim i zisk“. Už zmiňovaný George Herring zase napsal, že „´Lend-Lease´ ve skutečnosti nebyl tím nejnezištnějším aktem lidských dějin, jako spíš projevem mazaného egoismu, jehož výhodnost byla Americe velice dobře známa.“

Parádně na něm vydělala hlavně řada amerických korporací. „Spojené státy byly jedinou zemí protihitlerovské koalice, jež z války inkasovala značné ekonomické dividendy. Proto se v Americe o II. světové válce hovoří jako o ´dobré válce´.“ Co se tím míní, píše historik Studs Terkel v knize z roku 1984, zvané Dobrá válka: orální historie II. světové války (The Good War: An Oral History of World War II), bez všech skrupulí: „Zatímco okolní svět byl potlučen, zděšen a téměř zdecimován, my z toho vyšli s bezprecedentním strojírenstvím, nástroji, pracovní silou, penězi…Pro Ameriku ta válka byla gaudiem. Nemám na mysli ty nebožáky, co přišli o syny a dcery. Všem ostatním ale válka nadělila skvělé časy.“

Míra

03. 05. 2021

Opět jen lži nenávistných zaslepených rusofobů, překrucování faktů a tuny propagandy karla3 a bombera.
Polsko okupovalo ruské území od r. 1921. Jenom naprostý ignorant zpracovaný protiruskou propagandou může osvobození okupovaného území považovat za napadení.
Jako například pisálek tohoto článku: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/belorusove-chteji-slavit-sovetsky-utok-na-polsko-40352725
Vzhledem k jeho očividné tuposti, pisálka nenapadlo zamyslet se, jak se ocitlo Běloruské území v Polsku??

Jestliže víme toto:
Jak řekl Truman: „Jestliže začne vyhrávat Německo, musíme pomáhat Rusku. Jestliže bude vítězit Rusko, my musíme pomáhat Němcům a tímto způsobem je necháme zabíjet se navzájem.“
....tak není dál co řešit.

Ještě taková zajímavost vypovídající o "báječných" "úžasných" USA.
Chaplinův film Moderní doba (1936) je satirickou komedií, která si bere na mušku svět moderní průmyslové výroby a zachycuje i tíživou bídu za světové hospodářské krize 30. let. V některých zemích, například v Hitlerově Německu a fašistické Itálii, byl však film pro údajnou propagaci komunismu zakázán.

Pro značné sympatie k drobným, utiskovaným a pronásledovaným lidem odmítla i některá americká kina toto sociální drama promítat. Podobně zakázaný byl v evropských totalitních zemích i Chaplinův film Diktátor (1940), který se směsicí ironie a satiry pranýřoval právě manýry evropských diktátorů.
V obecném (zejména americkém) vnímání některé z Chaplinových filmů posouvaly jejich tvůrce na politické škále výrazně doleva. Vyčítáno mu bylo například i jeho vystoupení na manifestaci pro válečnou pomoc Rusku v San Franciscu, kde žádal o urychlené otevření druhé fronty.
V roce 1949 pak britský spisovatel George Orwell poskytl britské vládě seznam 38 lidí skutečně či domněle sympatizujících s komunismem, mezi nimi byl i Charlie Chaplin. Po válce už v USA naplno propukla kritika Chaplina pro jeho údajné sympatie s komunismem.
**********
Doporučuju všem podívat se na film Trumbo vyprávějící o době Mccarthismu. Kam se na ně hrabou komunisti 50. let!

karel3

02. 05. 2021

Miroslav Ružička
Bombero má pravdu.
Podělaní bolševici s odporným zrádcem Benešem v Československu odmítli v roce 1947 na příkaz z Moskvy Marshallův plán.
Díky tomu ČR už nikdy nedožene jak ty říkáš "Západ" i když do roku 1937 bylo Československo 6. nejvyspělejší země v Evropě a 11. na světě.
Za tuto zásluhu na úpadku rodné země by normální, zodpovědný člověk spáchal sebevraždu, což ovšem nelze čekat od bolševiků a jejich přátel s dutými hlavičkami. :slight_smile:

Nechápu, čím se zdejší bolševici, ex-komouši a jejich příznivci vůbec chlubí ?
V říjnu 1918 začínalo Československo, strojírenská a zemědělská základna Rakousko Uherska s 3x silnější ekonomikou než Rakousko.
V roce 2020 bylo HDP na 1 obyvatele v Rakousku přes 48 tis. USD a 1 obyvatele ČR přes 22 tis. USD. Tedy ani 50% Rakouska.

Tak k čemu ti bylo to tvoje "osvobození" Sovětským svazem, když z tebe Rusáci a jejich soudruzi udělali chudou, hloupou ovci ? :laughing:

karel3

02. 05. 2021

Omlouvám se za chybu:
17.září 1939 se Sovětský svaz připojil k nacistickému Německu a zahájil 2.sv. válku, napadl postupně Polsko, Finsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Bukovinu a Besarábii.

karel3

02. 05. 2021

Miroslav Ružička
"..., že SSSR s minimální pomocí "spojenců" osvobodil svět od nacismu?"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
... a nasadil na dobitá území ruský svrab a neštovice, místo nacistických švábů šváby bolševické.

Proč nenapíšeš pravdu Slovane?
Komouši začali 2. sv. válku po boku nacistů.
17.října 1939 se Sovětský svaz připojil k nacistickému Německu a zahájil 2.sv. válku, napadl postupně Polsko, Finsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Bukovinu a Besarábii.
22.září 1939 proběhla v Brestu-Litevském slavnostní vojenská přehlídka Wehrmachtu a Rudé armády na počest vítězství nad Polskem.
14.prosince 1939 byl Sovětský svaz vyloučen z tehdejší Společnosti národů za přepadení Finska.

Území okupovaná Sovětským svazem 1939-1941.
Jak se Hitler se Stalinem domluvili, tak Ribbentrop s Molotovem podepsali a Rudá armáda obsadila:
Východní Polsko, zabrané území 196 000 km2, 13 000 000 obyvatel.
Finská Karélie, zabrané území 172 400 km2, 500 000 obyvatel.
Litva, zabrané území 65 200 km2, 3 689 000 obyvatel.
Lotyšsko, zabrané území 64 600 km2, 2 667 000 obyvatel.
Estonsko, zabrané území 45 340 km2, 1 566 000 obyvatel.
Severní Bukovina, zabrané území 10 440 km2, 500 000 obyvatel.
Besarábie, zabrané území 45 000 km2, 3 500 000 obyvatel.
Celkový zisk Sovětského svazu ze smlouvy s Hitlerem:
Zabrané území 599 000 km2 (o něco větší Francie) a 25 422 000 obyvatel (sovětských otroků).

Od října 1939 do června 1941 dodal Sovětský svaz Hitlerovu Německu 865 000 tun ropy, 140 000 tun manganu, 101 000 tun bavlny, 11 000 tun lnu, 15 000 tun azbestu, 14 000 tun mědi, 3 000 tun niklu, 26 000 tun chromu a další suroviny.

Ekonomická situace SSSR v průběhu 1941-42 a spojenecká pomoc Lend-Lease - díl 10. - 13.
https://www.valka.cz/14066-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-10

"Význam lend-lease pomoci SSSR"
https://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend-lease-pomoci-sssr

bombero

02. 05. 2021

Miroslav Ružička- tak tolik proruských lží tady není schopen vymyslet ani míra, nebo omny. A to je už co říct.
Ten zlý západ rozdělil evropu, proto amívi nesměli do prahy a museli se zastavit v plzni, marschalův plán nám také zakázal rus a stačí se podívat , kse jsou státy, ktré ho čerpaly a kde jsou ty, které ne.
Bez ruské pomoci by nejspíš nebylo IIWW, protože němci by na to neměli suroviny ani materiál. Naopak, rus bez pomoci amíků by skončil až na sibiři, neli ještě dál.
ak když dle vás nemá nárok slavit konec války spojenec německy, tak v první řadě by opuchlo rusko
Ale hlavně že proruská kolaborantská soldateska tady rozjíždí tsunami lží a nesmyslů

Miroslav Ružička

02. 05. 2021

Za to karle3 poděkuj Churchillovi a vlastně celému "mírumilovnému" "slušnému" západu, který hned po válce rozdělil svět na ty "hodné" a ty "zlé".
Už není žádným tajemstvím, že "mírumilovný" západ plánoval zaútočit na SSSR. To mělo být "poděkování", že SSSR s minimální pomocí "spojenců" osvobodil svět od nacismu?
Operation Unthinkable (nemyslitelná) byla navržena premiérem Spojeného království Winstonem Churchillem v květnu 1945. Jednalo se o využití situace na konci 2. světové války a o tajný plán útoku na SSSR.

Osvobození mohou slavit pouze státy, které nebojovaly po boku Hitlera nebo ho materiálně nepodporovaly ve válce proti SSSR.

karel3

02. 05. 2021

Oslavme důstojně a sportem 76. výročí osvobození, porážku nacismu
a příchod bolševické totality.
Osvobození mohou slavit pouze státy, kam nevkročila noha sovětského vojáka.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací