Když se vojenská elita střetla s gangem: Příběh zapomenuté bitvy na Ash Street
Je 23. září 1989 a na ulici Ash Street ve městě Tacoma ve státě Washington právě probíhá přestřelka mezi americkými rangery a obávanými gangstery z gangu Crips. Během deseti minut je vystříleno více než 300 nábojů, navzdory tomu se dodnes jedná o prakticky zapomenutou kapitolu vojenských dějin.
Foto: Proti gangsterům se postavili elitní příslušníci Rangers | Wikimedia Commons / Public domain
V 80. letech nebyla Ash Street zrovna bezpečným místem. Gangy, zbraně, obchody s drogami. Problém s gangy byl tak velký, že policie byla prakticky bezbranná, drogy se prodávaly za denního světla na ulici, stejně tak i zbraně. Gangsterů bylo více než policistů, kteří pro ně tedy nepředstavovali žádnou překážku. Pokud jste se na Ash Street dostali do nebezpečí a zavolali policii, na její příjezd byste čekali marně. Policisté přijížděli v podstatě jen tehdy, pokud někdo přišel o život! Epicentrem obchodu s drogami se stal nevýrazný dům na adrese Ash Street 2328, který vedl mladý pár – Renae Harttlet a „Marco“ Simmons, místní šéf gangu.
Kvůli neustálému násilí a problémům s drogami byly v ulici velice levné nemovitosti. Jeden dům si tedy v roce 1987 koupil i štábní seržant William „Bill“ Foulk, ranger z 2nd Ranger Battalion z Fort Lewis ve Washingtonu. Dům koupil jako investici, jelikož stál pouhých 10 000 dolarů (zhruba 530 000 v přepočtu na dnešní české koruny), a začal ho rekonstruovat. V roce 1989 se ovšem aktivita gangů a problém s drogami vymkly kontrole. Bill Foulk, který se v létě 1989 vrátil domů ze svého nasazení v Panamě, se nestačil divit a začal se svými sousedy prosazovat větší policejní přítomnost. Policejní oddělení v Tacomě ovšem nemělo dostatek lidí ani financí a navíc stáhlo hlídky z oblasti Hilltop, kde se Ash Street nachází.
Foto: Proti 20 Rangerům stál přibližně stejný počet gangsterů | Wikimedia Commons / Public domain
Foulk, jeho žena a někteří jeho sousedé tak začali fotografovat dealery drog a sledovat jejich činnost, aby policii ulehčili práci. Ta ovšem neměla zájem problém řešit! Své vyšetřování tak zveřejnili 21. září 1989 v deníku The News Tribune, což gangstery poměrně rozzlobilo.

23. září 1989 Foulk na zahradě svého domu uspořádal komunitní grilovačku jako důkaz jednoty sousedů v boji proti kriminalitě. Foulk pozval i některé své kolegy rangery. Grilovačka ovšem neprobíhala podle plánu. Gangsteři nejdříve na Foulkův dům házeli shnilé ovoce, následně kamení a jeden z gangsterů pomocí vzduchovky vystřelil na bezpečnostní kameru, kterou Foulk umístil na svůj dům. To už Foulk nevydržel a se svými kamarády šel konfrontovat skupinku gangsterů. Strhla se slovní potyčka, kdy se obě skupiny začaly navzájem urážet, až nakonec gangsteři začali Foulkovi vyhrožovat likvidací. Rangeři se stáhli zpět do domu, grilovačku ukončili a začali opevňovat dům, mezitím zavolali na pomoc další rangery, kteří přišli ozbrojení. Celkově se v domě nacházelo 20 rangerů, jejichž výzbroj sestávala z pušky M14, pušky AR-15, brokovnice ráže 12 a několika pistolí. Sám Foulk byl vyzbrojen pistolemi Browning Hi-Power a Colt ráže .357. Všechny tyto zbraně byly v osobním vlastnictví obránců.
Ve 21:20 začal útok. Před domem zaparkovalo několik aut, za kterými se skrývali gangsteři a začali střílet na dům, přičemž obránci palbu opětovali. Přestřelka trvala zhruba 30 minut, než na místo dorazili první policisté, přičemž gangsteři se dali na útěk. Policie obsadila Foulkův dům a vydala se pátrat po útočnících, na základě popisu se jim podařilo zadržet dva podezřelé. Za zhruba 30 minut padlo na 300 výstřelů, a teď nejzajímavější část – nikdo nebyl zabit ani zraněn! Foulk v roce 1990 v pořadu 48 Hours vypověděl, že rangerům zakázal střílet přímo na útočníky, aby se zabránilo úmrtí a tím i právním postihům. Napětí ovšem pokračovalo i následující den, kdy se strhla hromadná pěstní bitka mezi sousedy a gangstery, která trvala přes 20 minut, než dorazila policie. Naštěstí ani zde nebyl nikdo zraněn. Proti Foulkovi ani jeho spolubojovníkům nebyla vznesena žádná obvinění a úřady jejich činy uznaly za sebeobranu. Tacomská policie se ovšem pustila do Foulka, kterého vinila z toho, že na pomoc nezavolal policii, ten zase oponoval skutečností, že by policie stejně nepřijela. Velitelství rangerů kritizovalo Foulka za to, že v době příprav na přestřelku zavolal na místo další rangery. Foulk to v armádě neměl lehké. Bylo mu odepřeno povýšení a velitelství zakázalo jeho kolegům ho v domě navštěvovat. Nakonec Foulk v roce 1993, po 18 letech služby, z armády odešel.
Ze dvou zatčených gangsterů byl nakonec jeden odsouzen ke 22 měsícům ve vězení. Přestřelka dosáhla celonárodní popularity a Tacomská policie se dostala do hledáčku silné kritiky. Náčelník Tacomské policie, Ray Fjetland, tak byl donucen jednat. Vznikly komunitní hlídky, policie nabrala další strážníky a byli zřízeni styční pracovníci pro styk s komunitou. Tacomská policie zřídila v roce 1990 v Hilltopu protidrogovou kancelář. Foulkův čin podnítil vznik dalších sousedských hlídkových skupin, kterým se podařilo odhalit a odsoudit desítky dalších drogových dealerů.
Dodnes Foulk stále bydlí ve stejném domě. Díry po střelách má již opravené, kromě jedné, kterou si uchovává jako vzpomínku!
Zdroj: SOFREP, Fox 13
Komentáře