EXCALIBUR
CZUB
CZUB

105 australských vojáků v bitvě proti dvacetinásobné přesile Vietcongu

 29. 04. 2019      kategorie: Události      5 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Psal se 18. srpen roku 1966 a v jihovietnamské provincii Phuoc Tuy proběhla dnes málo známá bitva u Long Tan. Bitva, ve které bojovalo 105 Australanů, 3 Novozélanďané a více jak 2000 příslušníků Vietcongu. 

Rota D z 6RAR čelila několika útokům na svou základnu u Nui Dat, proto bylo rozhodnuto v rámci zajištění perimetru prohledávat okolí a pátrat po příslušnících Vietcongu, kteří byli v této oblasti velmi aktivní. Když rota D v počtu 105 mužů prováděla patrolu v gumovníkové plantáži u Long Tan, dostali se do kontaktu s obrovskou silnou nepřítele, který měl více jak 20ti násobnou přesilou. Situace vypadala velmi špatně, Australané byli zasypávání střelbou z kulometů, pušek a minometů, kterými dobře zásobený Vietcong disponoval.

7731818-3x2-700x467
Foto: Zbraně Vietcongu posbírané na bitevním poli u Long Tan

Prudký déšť a silná dělostřelecká palba ze základny Nui Dat naštěstí zpomalila postup Vietcongu a piloti RAAF z vrtulníků pomáhali dozásobit bojující jednotky na plantáži municí, která velmi rychle docházela. Dozásobení bylo samo o sobě neuvěřitelně riskantní, protože v intenzivním dešti byla viditelnost z vrtulníků téměř nulová.

Vzhledem k obrovské přesile nepřítele netrvalo dlouho a jedna četa Australanů se dostala do obklíčení. Až později bylo zjištěno, že vojáci narazili na nečekaně silného nepřítele, konkrétně 275. regiment Vietcongu a D445, provinční mobilní prapor. Odhadované síly nepřítele se pohybovaly mezi 1500-2500 bojovníků.

Australian_APCs_and_soldiers_during_Operation_Smithfield_in_1966
Foto: Na pomoc obklíčeným kolegům vyrazila 10 četa, které se podařilo postupujícího nepřítele překvapit

Na pomoc obklíčeným kolegům vyrazila 10 četa, které se podařilo postupujícího nepřítele překvapit a zničit dříve, něž Vietcong mohl zaútočit na obklíčené kolegy. Sami se ale dostali do křížové palby ze tří stran a radista 10 čety přišel o rádio. Jeho radiostanice dostala přímý zásah a jednotka zůstala bez spojení.

Radista věděl, že bez spojení jsou on i zbytek 10. čety odsouzeni k smrti a tak i přes neutichající nepřátelskou palbu dělal vše co dovedl, aby rádio opravil a mohli se opět spojit s velením. Jako zázrakem se mu to povedlo a obratem obdržel rozkaz, že se celá 10 četa musí stáhnout. Krytí jim poskytne postupující dělostřelecká palba ze základny Nui Dat. Přesná palba děl ničila postupujícího nepřítele a nebezpečně se přibližovala k ustupujícím Australanů, kteří nebyly od dopadajících granátů dále než 100 metrů.

pc372519_article
Foto: Australané čekají na přílet vrtulníku na základně Nui Dat poblíž Long Tan

Po několika hodinách velmi tvrdých bojů dorazily ze základny Nui Dat posily roty B společně s transportéry a nepřítel byl odražen. Ztráty byly vysoké, z čety D padlo 17 mužů a 21 bylo zraněno, což jsou ztráty téměř 40%. Svého padlého měli i příslušníci 1st Armoured Personenel Carrier Squadron. Na bojišti se nacházelo 245 mrtvých Vietcongů s tím, že nezjištěné číslo zraněných a mrtvých bylo zbytkem ustupujících nepřátel odtaženo pryč.

Video: Oficiální trailer Danger Close: The Battle of Long Tan / YouTube

 Autor: Hanz

Komentáře

Béďa

03. 05. 2019

J. Vinklářová-Je vidět že dotyčná/dotyčný ví o čem mluví... Ti Amíci co neumá bojovat vyhráli, s malou nadsázkou dvě světové války... Australené byli od WWI známí jako velmi tvrdí bojovníci, ale asi jsem čerpal z mě neznámých pramenů...

Béďa

03. 05. 2019

Tady je zas rudo... Byla prostě studená válka a každá z nepřátelských stran se snažila zastavit postup té druhé. Ve Vietnamu se to nepodařilo Američanům, v Afghanistánu zase Rusům...

elk k

30. 04. 2019

Nějakou dobu jsem byl ve Vietnamu. Vietnamci nám říkali, že se v podstatě dva tisíce let jen brání. Číňané, Mongolové, Kmérové, ... Francouzi, Američané. Je obdivuhodné, že vše přežili i když na svobodu museli někdy čekat i stovku let. Obdivuhodný národ. S komunizmen to má pramálo společné.

satestsat121

29. 04. 2019

Bojovali o život, bojovali statečně, ale stejně se ptám, co tam dělali a poroč tam bojovali i když sám vím, že hodnotit historii post bellum se nemá.

kotikus

29. 04. 2019

Ma dovolenou se přece nejezdí se zbraněmi. To je nanejvýš znepokojivé, že jim je nezabavily. Holt potrhlí australané.

Přidat komentář