EXCALIBUR
CZUB
CZUB

75. výročí neuvěřitelného útěku spojeneckých zajatců 110 metrů dlouhým tunelem z německého lágru Stalag Luft III

 25. 03. 2019      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

Dnes si připomínáme 75. výročí velkolepého útěku spojeneckých letců z německého zajateckého tábora Stalag Luft III, který se nacházel poblíž města Zaháně (dnes Żagań v Polsku). Útěk se uskutečnil v noci z 24. na 25. března 1944.

Letci utekli pomocí 110 metrů dlouhého tunelu nacházejícího se 9 metrů pod zemí, který vykopali pomocí nářadí, jenž si sami vyrobili. Zajatci tunel pojmenovali Harry. Letci původně stavěli tři tunely (Tom, Dick a Harry), ale protože práce pokračovaly příliš pomalu a němečtí strážci začali mít podezření, pokračovali po chvilkové nečinnosti v kopání tunelu Tom. Naneštěstí byl tunel Tom objeven a tak museli letci otevřít znovu tunel Harry. Během vlastního kopání tunelu ostatní letci padělali stovky dokladů, roznášeli tuny zeminy z tunelu po táboře, vyráběli mapy a kompasy. Jiní zas přešívali uniformy a přebarvovali je krémem na boty a další se učili mluvit alespoň trochu německy. Sestavovali si pořadí ve dvoučlenných a trojčlenných skupinách, v jakém uprchnou, podle toho jak moc se zasloužili o přípravu útěku. Rozhodlo se, že se útěk uskuteční 24. března. Organizátorem akce se stal Brit Roger Bushell, který měl za sebou už dva nevydařené útěky ze zajetí.

w_tunnel_harry_cutaway_w-mr
Foto: Obrázek tunelu Harry s popisy jednotlivých částí

Psali jsme: Německý důstojník zachránil slavného pianistu Szpilmana, ten mu to oplatit nedokázal

Datem útěku se stala noc z 24. března na 25. března 1944. Té noci napadl sníh, takže se riziko odhalení velmi zvýšilo. První uprchlík přeběhl do lesa a natáhl lano, za které zatáhl a tím dal signál čekajícím v tunelu, že se stráž na věži nedívá. Když uprchl další zajatec vystřídal předchozího u lana. Nakonec z původních 200 účastníků uteklo jen 76, protože se nepočítalo s mnoha okolnostmi, jako byl hluboký sníh, který ztěžoval krytí, zřícení části tunelu a jiné události, které se té noci odehrály.

IMG_5165
Foto: Model zajateckého tábora Stalag Luft III

Nakonec byl útěk i odhalen, ale i tak je největším útěkem zajatců vůbec. Uprchlíci měli plány uprchnout do Francie, Polska, Švýcarska a Švédska. Asi polovina uprchlíků zamířila na necelé 2 kilometry vzdálené nadraží v Żagańi (tehdy Sagan), zbytek musel jít pěšky. Nicméně ti, kteří zamířili na nádraží jej nakonec nemohli najít a proto museli čekat až do svítání, což bylo velmi nebezpečné. Někteří se také poté skrývali v lesích, jenže v roce 1944 byl březen jedním z nejstudenějších a z toho důvodu museli tito svůj úkryt opustit. Ti, co šli pěšky si mezi sebou říkali „Bačkoráři“.

Psali jsme: GULAG - obrovská síť stalinistických lágrů

Tato událost velmi rozhněvala Adolfa Hitlera především proto, že mezi uprchlíky byli také čtyři Poláci a tři Češi. Uprchlíci byli postupně chyceni a 50 jich bylo na přímý rozkaz Hitlera gestapem na různých místech v Německu bez soudu popraveno. Dalších 23 chycených letců bylo převezeno zpět do tábora. Na svobodu se nakonec dostali pouze tři letci (dva Norové a jeden Holanďan). Zastřelení letci byli tajně spáleni v krematoriích.

cache
Foto: Areál bývalého zajateckého tábora Stalag Luft III Sagan, vchod do tunelu Harry v někdejším zajateckém baráku 104. V trase tunelu jsou umístěny desky se jmény všech zajatců, kteří tímto tunelem uprchli.

Zpráva o popravách velmi rozhořčila Velkou Británii, a proto po válce RAF sestavila speciální vyšetřovací tým, který měl vypátrat a zatknout vrahy pilotů. Do čela týmu byl vybrán major Frank McKenna, který začal rekonstrukcí útěku a poté sestavil časový sled událostí. Výbornými důkazy se staly urny s popelem letců a s datem i místem spálení. Vyšetřování trvalo tři roky, bylo obviněno a popraveno několik desítek gestapáků, ale někteří vrazi zůstali nedopadeni, protože McKenna nemohl vyšetřovat v sovětské okupační zóně. Kvůli pátrání po letcích byla vyvražděna česká rodina. Účastníci útěku byli zastřeleni poblíž Mostu a také v Hrabůvce.

Video: Dokumentární film Stalag Luft III - 1944: Velký útěk / YouTube

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

27. 03. 2019

Útěky zajatců
Podzemní chodby 40 cm široké a 70 cm vysoké
Před několika lety ovládla svět počítačové fantazie česká akční hra Vietcong. Procházeli jste zde ve virtuální sféře vietnamskou džunglí a spletitým labyrintem podzemních chodeb. Jedničky a nuly digitálního Vietnamu však nestačí na opravdové nasátí atmosféry jedné z nejtvrdších válek v minulém století. Máte-li chuť poznat tuto část historie doopravdy, vydejte se do Vietnamu osobně a projděte si demilitarizovanou zónu cestou amerických a vietnamských vojsk. Osobně a bez štítu.
Zažijte pocity vojáka Vietcongu v tajných podzemních katakombách
Taktiky amerických vojáků uplatněné v boji k vyhnání Vietnamců z děr:
1. Jedním z prvních nápadů amerických jednotek bylo celou síť chodeb vytopit. Speciální jednotka tzv. kanálových krys ale pohořela na monumentálnosti a rozsáhlosti katakomb.
2. Po vodě následovali němečtí ovčáci. Komando až 3tisíc čmuchalů mělo hledat tajné vchody do podzemí a vystopovat asijské vojáky. Ti ale na všechna svá strategická místa umístili uniformy zajatých amerických vojáků. Pach „páníčků“ tak tedy překryl vše ostatní.
3. Nejúčinnější strategií se ukázalo vysázení extra rychle rostoucí trávy. Ta za dva měsíce po celé válečné zóně dorostla do výšky až dvou metrů. Pokud se tedy někdo lokalitou pohyboval, ohyby trávy ho prozradily. Prostory jsou velice stísněné, proto pokud trpíte klaustrofobií, budete se muset smířit pouze s omezenou prohlídkou. Tunely v určitých místech jsou vysoké pouze 70 cm a široké 40cm, aby nemohl projít nikdo jiný, než subtilní agent Vietcongu

Plazením vpřed
Vrcholem válečné návštěvy je jistě „plazící“ tunel. Měří sto metrů, je speciálně upraven i pro širší turisty a dostane vás ještě hlouběji do partizánské atmosféry. Výstřel. Číselná kanonáda hned na začátek. Než vstoupíte do labyrintu úzkých chodbiček, průvodci vás zahltí několika statistickými údaji. Dozvíte se, že během války žilo v podzemních tunelech až 16 000 lidí, pouze 6000 jich ale přežilo a celý komplex v roce 1967 dosahoval více než 200 km.

Pláže za ostnatým drátem
Ostrov Phu Quoc se může holedbat jednou z nejhezčích pláží v Asii. Ale turisté z ní bohužel nic nemají, neboť díky územním problémům s Kambodžou ji vojsko uzavřelo. I tak vás ale ostatní pláže v okolí nalákají svoji průzračnou vodou s možností potápění

My Lai
Dnes se zde tyčí památník v tiché palmové oáze. Mezi provazy živých plotů a květin vystupuje sousoší, upomínající na válku ve Vietnamu. Pokud budete chtít vidět pravá stigmata jatek války, vydejte se do tohoto městečka. Americké vojsko zde zmasakrovalo během vietnamské války na 500 bezbranných obyvatel.

Delta

25. 03. 2019

Piloti byli vždycky elita.
Jen málokterý pilot dokázal pořádně hrábnout a zdravě zariskovat. Němci při své preciznosti jistě přehlédli navýšení jílové zeminy okolního terénu o nějaký ten mm při předpokládaném nakypřeném výkopu m3,. Piloti měli štěstí na zeminu bez štěrku,písku, metoda ražby – želva vešla do dějin. Měli tenkrát zdravé plíce, takže dokázali vydržet a makat. Přehlédl jsem jaké měli nástroje na ražbu.
Dnešní bezpečnostní předpisy by je zabily
Jak se razí tunely pod zastropením
Při návrhu výstavby tunelu je vždy nutné zvážit geotechnické podmínky. Metoda výstavby tunelů kombinující metodu hloubení i ražení, obecně nazývá ražba pod zastropením, se v ČR nazývá želva.
http://trilobit.fai.utb.cz/technicke-prvky-zabezpeceni-dopravnich-tunelu

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací