EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Akce Neptun: StB vyzvedla z šumavského jezera bedny s nacistickými dokumenty

 07. 01. 2021      kategorie: Vojenská historie      8 komentářů
Přidat na Seznam.cz

V roce 1964 provedla Státní bezpečnost operaci Neptun. Z šumavského jezera nechala vytáhnout bedny s nacistickými dokumenty. Významně tak ovlivnila mezinárodní situaci a tresty pro válečné zločince.

Akce Neptun byl krycí název jedné z nejúspěšnějších dezinformačních kampaní Státní bezpečnosti, při které byly v roce 1964 na dně Černého jezera na Šumavě senzačně objeveny bedny s tajnými nacistickými materiály, čehož komunistický režim využil na masivní propagandu v domácích i světových médiích.

shutterstock_463745183
Foto: Akce Neptun byl krycí název jedné z nejúspěšnějších dezinformačních kampaní Státní bezpečnosti, při které byly v roce 1964 na dně Černého jezera na Šumavě senzačně objeveny bedny s tajnými nacistickými materiály. (ilustrační foto) | Shutterstock

Cílem celé Akce Neptun bylo mystifikovat a ovlivnit veřejné mínění v Československu a v zahraničí (hlavně v Rakousku a Německu) a diskreditovat některé západní politiky. V roce 1965 měla v Německu skončit lhůta promlčení nacistických zločinů. Hlavní cíl akce byl donutit západoněmeckou vládu, aby byla tato lhůta prodloužena. Západní Německo mělo být díky kampani představené jako pokračovatel nacistického Německa. Kromě toho bylo záměrem akce znejistit Západ tím, že mezi nalezenými dokumenty jsou záznamy nacistických donašečů.

Video: Reportáž o akci Neptun, což byl největší zpravodajský úspěch StB / YouTube

Dne 20. června 1964 byly z Prahy na Šumavu dovezeny čtyři bedny, které byly předem připraveny tak, aby vypadaly, že byly 20 let ukryty na dně jezera. Bedny byly naplněny čistým papírem, protože v té době ještě československá rozvědka neměla k dispozici tajné nacistické dokumenty. Ty měla dodat sovětská zpravodajská služba až později. V noci 21. června 1964 byly tyto bedny tajně uloženy na dno jezera. Několik dní poté na jezeře probíhalo pátrání, které dokumentoval televizní štáb. Redaktoři o zinscenování celého nálezu nevěděli. Ladislav Bittman jako jeden ze svazarmovských potápěčů nasměroval hledače k bedně, která byla nakonec opravdu objevena 3. července 1964. Nález byl nahlášen úřadům a iniciativu převzali policejní a vojenští potápěči. Bedny byly vyzvednuty z jezera a za účasti kamer převezeny do Prahy. 16. července 1964 vydalo Ministerstvo vnitra oficiální zprávu o nálezu nacistických písemností na Šumavě. Oznámení vyvolalo velký ohlas médií, a to i v zahraničí. Následovala kampaň v televizi a v novinách, která vyvrcholila 15. září 1964 tiskovou konferencí za účasti československého ministra vnitra Lubomíra Štrougala. Ten seznámil veřejnost s obsahem nalezených beden. Dokumenty podle něj obsahovaly písemné důkazy o tom, že Západní Německo a Rakousko jsou prošpikovány přisluhovači nacistického režimu. Tisková konference měla velký ohlas ve světě. Celý nález působil velmi věrohodně a mystifikaci uvěřili jak novináři, tak i veřejnost.

1280px-Černé_jezero_(14)
Foto: Černé jezero na Šumavě | Wikimedia Commons

Akce splnila své cíle. Dokumenty vzrušily světovou veřejnost, zahraniční organizace stíhající nacistické zločince stupňovaly své úsilí. Mnoho materiálů bylo využito ke kompromitovaní západoněmeckých, rakouských či italských politiků. Způsobily odchod některých politiků ze scény i údajně několik sebevražd. Pravé pozadí diskreditační a dezinformační operace odhalil veřejnosti až v 70. letech samotný Ladislav Bittman.

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

karel3

07. 01. 2021

classix
"Uvedu další figuru co si protlačilo USA a Německo padesát let po válce, nechalo zvolit za prezidenta Bosny a Hercegoviny, Alija Izetbegoviće člena divize SS Handschar."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ty jsi lhal. Proč ?
Zběžně jsem projel informace.
Neexistuje žádný důkaz, že by byl členem SS Handschar.
Osobně si myslím, že by kvůli "rase" nebyl ani nikdy přijat.
Běžně se uvádí, že byl členem "Mladých muslimů", kteří podporovali SS Handschar. Ostatně jako polovina muslimského světa, která podporovala nacisty z "vrozené" nenávisti k Židům.
Za své činy byl odsouzen v roce 1946 vojenským soudem komunistické Jugoslávie na 3 roky do vězení. Kdyby byl pžíslušníkem SS Handschar, tak by skončil zcela jistě na popravišti.
Namátkou:
https://www.nytimes.com/2003/10/20/world/alija-izetbegovic-muslim-who-led-bosnia-dies-at-78.html

karel3

07. 01. 2021

classix
OK. Omlouvám se a uznávám Kurta Waldheima. Nemám tolik času, abych louskal 800 stran spisů, ale namočený byl. Nechápu, proč to sem nenapíšeš najednou a začínáš u Wehrmachtu a servíruješ to po kouskách.

Prosím tě, napiš sem všechny nacisty o kterých víš, kteří byli prokazatelně 30 let po válce ve vedení států v Evropě najednou, ať je netaháme po jednom z klobouku a nepopíšeme u každého dvě stránky. Ať je můžeme porovnat s počtem komunistů ve vedení států. Jestli v Evropě proběhla lépe denacifikace, nebo debolševizace.
Což byla původní reakce na komentář od Liberal shark. Díky.

classix

07. 01. 2021

Byl členem SA a NSDStB. Je to dohledatelné. Pokračuj dál aby byla vidět tvoje hloupost.
Jak by řekl Werich
„Jestliže se člověk hádá s blbcem víc jak půl minuty, hádají se už dva blbci.“
Uvedu další figuru co si protlačilo USA a Německo padesát let po válce, nechalo zvolit za prezidenta Bosny a Hercegoviny, Alija Izetbegoviće člena divize SS Handschar.

karel3

07. 01. 2021

Classix
"Prezident Rakouska Kurt Waldheim byl čtvrtý generální tajemník OSN a devátý prezident Rakouska (v letech 1986–1992)."
-------------------------------------------------
Od kdy byl Kurt Waldheim členem NSDAP, nebo jiné nacistické, nebo fašistické organizace ?

"V roce 1986 byly zveřejněny dokumenty, v nichž bylo uvedeno, že během války zůstal členem wehrmachtu."
--------------------------
Co znaméná výraz "zůstal členem wehrmachtu" ?
Od kdy byl Wehrmach dobrovolná organizace ?

" ... Také byl údajně členem štábu,..."
------------------------------------------------------
"údajně". Takže bez důkazů je to lež.
Dokonce i české soudy odsoudily "údajný" článek od Peroutky vlevo dole, jako lež.

Víš vůbec co znamená slovo denacifikace ?
Denacifikace = vyčištění poválečného Německa od nacionálního socialismu.
Jak jsi přišel na to, že denacifikace se vztahuje na všechny příslušníky Wehrmachtu ?
Wehrmacht = ozbrojené síly
Československá lidová armáda = ozbrojené síly
AČR = ozbrojené síly
Nacista = příslušník NSDAP (Národní socialistické dělnické strany), nebo jiné nacistické, fašistické strany.
Do Wehrmachtu se nastupovalo povinně a neuposlechnutí rozkazu v době války se trestalo smrtí stejně jako u většiny tehdejších armád.
Nakonec, nevim jak dnes, ale když jsem byl povinně příslušníkem ČSLA a setkal jsem se sovětskými okupanty, tak důstojník Rudé armády i v 80. letech mohl vojáka za neuposlechnutí rozkazu na místě zastřelit i v době míru.

Bože, ty to tam nahoře vidíš! A tohleto má v ČR volební právo! :sob:

Classix

07. 01. 2021

Prezident Rakouska Kurt Waldheim byl čtvrtý generální tajemník OSN a devátý prezident Rakouska (v letech 1986–1992).
V roce 1986 byly zveřejněny dokumenty, v nichž bylo uvedeno, že během války zůstal členem wehrmachtu. V jeho službách byl v roce 1943 nasazen v řecké Soluni, kde byl členem speciální jednotky likvidující tamní partyzánské jednotky. Také byl údajně členem štábu, který organizoval deportace 40.000 řeckých Židů do nacistických vyhlazovacích táborů. Kurt Waldheim následně prohlásil, že byl jen tlumočníkem a úředníkem a nevěděl o represáliích proti civilnímu obyvatelstvu. :rolling_eyes:

karel3

07. 01. 2021

Liberal shark
"Což nic nemění na skutečnosti, že denacifikace Německa, Rakouska, Norska, Belgie a dalších zemí v podstatě neproběhla."
-----------------------------------------------
V porovnání s komunistickým světem proběhla denacifikace na jedničku.
Nepamatuji se, že by 30 let po válce byl v nějaké zemi prezidentem, nebo premiérem ex-nacista.
V ČR je 30 let po pádu komunismu premiér i prezident ex-KSČ do roku 2018 i ex-KSČ předsedou senátu, ex-KSČ předseda Ústavního soudu,... Rusko snad ani nebudu zmiňovat. :face_vomiting:
Inu Slované.

Liberal shark

07. 01. 2021

to karel 3
Což nic nemění na skutečnosti, že denacifikace Německa, Rakouska, Norska, Belgie a dalších zemí v podstatě neproběhla.

karel3

07. 01. 2021

Pěkné připomenutí.
Ladislav Bittman (1931-2018).
Klasický komunistický ksindl zdejší kotliny. :smile:
Od 15 let člen komunistické strany. Od roku 1954 příslušník StB. Po roce 1968 zdrhnul do Německa a potom do USA. Udal všechny své soudruhy i agenty v Německu a Rakousku. Bývalí soudruzi z Československa ho za to v nepřítomnosti odsoudili k trestu smrti. Dožil v USA jako spokojený a vážený profesor. Prostě všehoschopný člověk. :slight_smile:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací