EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Bitevní letadlo A-10 Thunderbolt a střely APKWS II

 08. 04. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Bitevní letadla A-10 Thunderbolt byly původně konstruovány pro boj se sovětskými tankovými divizemi. Studená válka již skončila, ale ukázalo se, že těžce opancéřovaný a pomalu letící bitevník A-10 Thunderbolt je ideální pro protipovstalecké operace a pro blízkou vzdušnou podporu. Poslední jeho schopnost bude navíc posílená precizně naváděnými mini-raketami APKWS II.

Bitevní letadlo A-10 Thunderbolt a střely APKWS II
Foto: Odpal střely APKWS II bitevním letadlem A-10 Thunderbolt / BAE Systems

Právě před několika dny byly provedeny úspěšné testy precizního zbraňového systému APKWS II (Advanced Precision Kill Weapon System II). Během tří letových testů byly vypálený rakety APKWS II z raketnic a byla tak dokázaná plná funkčnost a kompatibilita mezi letounem A-10 a raketami APKWS II. Podle US Air Force tak vše nasvědčuje tomu, že nové rakety budou zavedené do výzbroje již v roce 2015.

Psali jsme: Model BVP-1 s hmotností 160 kg? To už je fakt hračka pro velký kluky!

Historie raket APKWS II sahá až do roku 2002, kdy bylo rozhodnuto upravit neřízené rakety Hydra 70 (používané například vrtulníky AH-64 Apache) na laserem naváděné střely. Cílem bylo vyplnit výkonnostní mezeru mezi naváděcími střelami Hydra 70 a těžšími raketami AGM-114 Hellfire.

APKWS II
Foto: Naváděcí souprava pro střely Hydra 70 / BAE Systems

„Problémem" byla hlavně velká ničivá síla střel Hellfire. Při blízké letecké podpoře se často útočilo na bodové cíle blízko civilních objektů nebo v blízko vlastních sil. Velmi často tak nemohl být použit letecký úder, protože hrozilo zabití nevinných lidí.

Psali jsme: GAZ-2330 - TIGR

Nemluvě o zničení civilní infrastruktury, což negativní ovlivňuje náklonost domorodých obyvatel. Ostatně, APKWS II přesně vystihuje strategii COIN (ConterINsurgency), kde se píše, že: "konflikt bude vyhrán přesvědčením lidí, ne zničením nepřítele."


Video: Test střel APKWS II / YouTube

Bohužel v roce 2002 nebyla elektronika ještě na takové úrovni, aby veškeré naváděcí systémy byly umístěny do těla o průměru pouhých 70 mm. Práce byly proto v roce 2005 ukončeny a posléze obnoveny pod novým názvem APKWS II.

APKWS II přebírá z původní střely Hydra 70 motor, tělo i bojovou hlavici (6,2 kg). Nová je samozřejmě naváděcí optika a směrová křidélka. Stření kruhová odchylka je pak menší než 1 metr, dostatečná přesnost pro zasahování jednotlivých oken budovy.

Zdroj: Wikipedia, Armed Forces International

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací