EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Británie a Německo prohlubují spolupráci v oblasti ozbrojených sil

 01. 11. 2018      kategorie: Události      1 komentář

Přestože se blíží odchod Velké Británie z Evropské unie, nemá a nebude to mít vliv na britské členství v NATO ani na britské závazky ve vztahu k evropským partnerům a obraně evropského prostoru proti možným ohrožením. Důkazem je nynější prohlubování britsko-německé spolupráce v této oblasti.

M3 obojživelné mostní vozidlo (1)
Foto: Mostní systém M3

Na začátku října tohoto roku podepsali ministři obrany Velké Británie Gavin Williamson a Německa Ursula von der Leyenová smlouvu, jež má posílit britsko-německé vazby, zlepšit obranné schopnosti dvou klíčových partnerů NATO a pomoci vytvářet ochranné mechanismy před teroristickými hrozbami. Stalo se tak při návštěvě britského ministra obrany v německém Mindenu, kde sídlí britské jednotky. Při té příležitosti také potvrdil, že britská armáda i nadále bude působit na německém území a v Německu dislokované britské síly zůstanou na svých základnách i po „brexitu“.

Psali jsme: Ženy v armádě. Mají tam své místo?

Británie si je vědoma, že v rámci Evropy disponuje vedle Německa a Francie velmi významnou částí evropských obranných kapacit, a to se týká i diplomatických a zpravodajských služeb. Pro zajištění bezpečnosti Evropy jsou tedy britské zdroje velmi důležité a musejí zůstat součástí evropských vazeb. Česká republika se podílí na třech ze sedmnácti projektů společné obrany Evropské unie, které mají snížit závislost na americké armádě. I z toho důvodu je pro Česko prohlubování britsko-německé obranné spolupráce důležité.

M3 obojživelné mostní vozidlo (4)
Foto: Mostní systém M3

V nejnovější britsko-německé dohodě jsou ustanovení o společném úsilí zamezit teroristickým hrozbám a také o potřebě eliminovat zbytečné duplicity v produkci evropského obranného průmyslu. Navíc nová dohoda zahrnuje i užší spolupráci při výcviku posádek bojových letadel Typhoon a Tornado, které obě země provozují a také společné plány na rozšíření obojživelných schopností v oblasti mobilních mostních systémů.

Psali jsme: Americké námořnictvo potopilo velký křižník – posloužil jako cíl pro rakety

Armády obou zemí totiž využívají mostní systémy M3 od výrobce General Dynamics European Land Systems (GDELS). V rámci NATO byla tato plovoucí mostní vozidla ve velkém nasazena například při cvičení Anakonda v roce 2016 v Polsku. Britské a německé jednotky tehdy společně pomocí mostních vozidel M3 postavily během 35 minut 350 metrů dlouhý most přes řeku Vislu, po němž mohly projíždět tanky a další bojová technika. Podle specialistů americké armády šlo o světový rekord pro nejdelší obojživelný most. M3 byly úspěšně využívány i při operacích v Iráku.

M3 obojživelné mostní vozidlo (3)
Foto: Mostní systémy M3 využívají jak Němci tak Britové

M3 představuje jeden z nejmodernějších a nejoperativnějších zařízení svého druhu, co se týče zatížení, doby montáže a manévrování v terénu i ve vodě. Proto chce britská i německá strana rozvíjet své taktické obojživelné schopnosti pozemních jednotek právě na základě těchto mostních systémech. Díky vysoké míře automatizace je obsluha mostního systému M3 velmi snadná a rychlá, stačí k ní jen dvoučlenná posádka vozidla. Vozidlo může při jízdě po zpevněných silnicích dosáhnout rychlosti až 80 km/hod, na vodě pluje až 13 km/hod.

 Autor: Redakce

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Mirek

07. 05. 2019

Churchillismy

Raději se budu přít se sto idioty, než mít jednoho, který souhlasí se mnou.
Člověk nakažený islámem je nebezpečnější než pes nakažený vzteklinou
Během mého života jsem musel často spolknout svá slova, a musím se přiznat, že jsem je vždy shledal zdravou stravou.
Život je pro člověka plný příležitostí nechat svá ústa zavřená.
Usmiřovatel je člověk, který krmí krokodýly a doufá že jej sežerou
posledního.

Když máš 20, záleží ti na tom co lidi říkají, když máš 40 přestane ti
záležet na tom co lidi říkají, když máš 60 uvědomíš si, že v první řadě nikdy nikdo nemyslel na tebe. Máš nepřátele? To je dobře.
To znamená, že sis za něčím, někdy ve svém životě stál.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací