Británie vysílá do Středomoří letadlovou pěst – největší námořní operace od studené války je tady
Britská úderná skupina vedená letadlovou lodí HMS Prince of Wales s bojovými letouny F-35B Lightning II na palubě vstoupila se zahájením cvičení Med Strike do kritické fáze svého globálního nasazení v roce 2025. Probíhající operace Highmast je hlavní misí Royal Navy pro tento rok a slouží jako klíčová zkouška interoperability a bojové připravenosti ve spolupráci se spojenci v rámci NATO.
Foto: F-35B přistává na HMS Prince of Wales (říjen 2023) | U.S. Navy / Public domain
Nasazení letounů F-35B – pokročilých bojových strojů páté generace se stealth technologií, nadzvukovou rychlostí a schopností krátkého vzletu a vertikálního přistání (STOVL) – symbolizuje přechod britského královského námořnictva do éry moderní námořní vzdušné síly. Tyto stíhací letouny, provozované společnými perutěmi Královského letectva a Královského námořnictva z paluby HMS Prince of Wales, jsou klíčové pro schopnost Velké Británie provádět přesné úderné mise a bezproblémově se integrovat se spojeneckými vzdušnými silami.
Cvičení Med Strike, konané od 5. do 11. května 2025 v Jónském moři mezi Sicílií a Tarantem, sdružuje impozantní síly NATO na týden intenzivních námořních operací. Celkem 21 válečných lodí, tři ponorky, 41 rychlých letadel, 19 vrtulníků, 10 námořních hlídkových letounů a více než 8 000 námořníků předvede společnou sílu a schopnost spolupráce. K britské úderné skupině, postavené na silné mnohonárodní koalici, se připojí i italská úderná skupina vedená vlajkovou lodí námořnictva Cavour. Obě formace se zaměří na taktiku protiponorkového boje a pokročilé úderné operace. Tato spolupráce dokládá nejen sílu bilaterálních vztahů, ale i širší soudržnost NATO tváří v tvář současným bezpečnostním výzvám.
Podle komodora Jamese Blackmorea, velitele britské úderné skupiny, tato fáze nasazení odráží strategický význam námořních sil NATO:
„Toto je významný moment v globálním nasazení britské úderné skupiny letadlové lodi a prověří naše schopnosti ve spolupráci se spojenci NATO v regionu, který má zásadní význam pro bezpečnost Spojeného království. S velkou hrdostí zahajujeme operace ve Středozemním moři. Vím, že britští a spojenečtí vojáci na válečných lodích a v letounech úderné skupiny jsou připraveni plnit své úkoly. Práce v srdci silného svazu NATO vysílá jasný signál a dokládá fenomenální schopnosti, které má nejen Velká Británie, ale celá Aliance.“
Tato intenzivní fáze výcviku navazuje na účast britské úderné skupiny na cvičení Neptune Strike, misi vedené NATO, která demonstruje schopnost Aliance provádět integrované operace v euroatlantickém prostoru. Během cvičení britské síly operovaly pod velením NATO spolu s jednotkami z Bulharska, Kanady, Francie, Řecka, Itálie, Severní Makedonie, Portugalska, Rumunska, Turecka a Spojených států. Schopnost britské úderné skupiny rychle se integrovat do struktur NATO podtrhuje její roli jako základního pilíře námořní strategie spojenců.
Úderná skupina letadlové lodi HMS Prince of Wales je ze své podstaty mnohonárodní. Společně s plavidly britského královského námořnictva plují i španělská fregata Méndez Núñez a norské podpůrné lodě HNoMS Maud a Roald Amundsen. Toto propojení platforem a personálu zvyšuje vzájemné porozumění a posiluje operační synergii v rámci sil. Operace Highmast představuje komplexní přístup k globálnímu zapojení – od nynějška do prosince bude úderná skupina provádět cvičení se spojeneckými silami ve Středomoří, na Blízkém východě, v jihovýchodní Asii, Japonsku a Austrálii. Tyto operace mají za cíl nejen posílit vojenská spojenectví, ale také podpořit stabilitu a ochránit mezinárodní řád založený na pravidlech v regionech, které jsou pro zájmy Spojeného království životně důležité.
S více než 4 500 britskými vojáky, z nichž 2 500 tvoří příslušníci Královského námořnictva a Královské námořní pěchoty, 600 příslušníků Královského letectva a 900 vojáků britské armády, patří toto nasazení k nejkomplexnějším a nejrozsáhlejším vojenským závazkům, které Spojené království přijalo od konce studené války. Vzhledem k rostoucímu geopolitickému napětí je schopnost projektovat sílu a udržovat interoperabilitu se spojenci důležitější než kdy dřív.
Nasazení v roce 2025, výrazně rozsáhlejší než první mise úderné skupiny v roce 2021, ukazuje, jak se Británie přizpůsobuje stále nestabilnější globální situaci. Hlavními cíli Aliance zůstávají kolektivní bezpečnost, svoboda plavby a prosazování stability v klíčových námořních oblastech po celém světě.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Azor
17. 05. 2025, 12:30Tak,že si VB myslí,že ukáže svou neochvějnou připravenost na to ohrožení z Ruska????
Kdo že má blíže do toho středdozemního moře.
Jak že je na
tom ta slavná "velmoc" ?????? Takto !!!
"Za zmínku také stojí, že Spojené království nebylo schopno přidat k CSG25 pomocné plavidlo pro zásobování pevnými látkami, přičemž RFA Fort Victoria , která tuto roli plnila v roce 2021, je dlouhodobě v odstavném klidu. Místo toho se Spojené království musí spoléhat na norské zásobovací plavidlo."
https://www.naval-technology.com/news/hms-prince-of-wales-at-peacetime-capacity-as-f-35bs-arrive-on-deck/?cf-view
A sama tato loď???
Viz. -
" loď Prince of Wales byla spuštěna v roce 2017 a do služby vstoupila o dva roky později. Většinu své služby strávil v opravách.
V roce 2020 dvakrát prasklo potrubí na lodi, což způsobilo zaplavení letadlové lodi, a podruhé, když potrubí prasklo, došlo k vážnému poškození elektrického vedení.
V roce 2022 se porouchal na cestě do Spojených států kvůli poškození pravoboku vrtule a vrtule a také kormidla. Letadlová loď musela být odtažena do suchého doku ve Skotsku. Po příjezdu do přístaviště se ukázalo, že opravy potřebuje i levá šachta.
První námořní lord a náčelník štábu královského námořnictva admirál Ben Key označil poškození prince z Walesu za „velkou ostudu“. Během prvních dvou let služby strávil princ z Walesu na moři necelých 90 dní."
"Pokud jde o letadlové lodě, na sociálních sítích se říká: „Pokud vidíte britskou letadlovou loď, buď jde do doku na opravu, nebo z doku kvůli opravě.“
"Britské námořnictvo, jak nedávno prohlásil bývalý lord admirál Alan West , je ve skutečnosti „ žalostně slabé“. Britské námořnictvo není podle admirála kvůli zmenšujícím se rozpočtům, personálním problémům a nedostatku jasného plánování schopno plnit své úkoly, tedy chránit národní zájmy bývalé paní moří."
https://www.dailymail.co.uk/news/article-12206243/Royal-Navy-pathetically-weak-says-former-Sea-Lord.html
"Starý mořský vlk nazval „nedostatek personálu“ jedním z hlavních problémů britského námořnictva. Šéf královského námořnictva, admirál Ben Key , připustil , že britská ponorková flotila čelila nejvážnějšímu nedostatku personálu.
https://news.sky.com/story/royal-navy-boss-reveals-fears-over-staffing-of-uks-nuclear-deterrent-12905148
Britové potřebují, aby je Putin varoval deset let předem, jinak nejsou schopni odrazit ruskou invazi
"Ozbrojené síly Spojeného království byly tvrdě zasaženy škrty a nedostatkem investic, takže budou schopny odrazit „ruskou invazi “ pouze tehdy, pokud před ní Moskva předem varuje.
Uvedl to generál Richard Barrons, bývalý velitel Spojeného velení ozbrojených sil Velké Británie, informoval 25. března anglický list Daily Mail."
https://www.dailymail.co.uk/news/article-11899089/Britain-need-10-years-notice-Putin-repel-Russian-invasion-warns-General.html?ico=topics_pagination_desktop
Námořníkům budou vypadávat zuby?? Kurděje???
viz.-
"Došlo to do bodu, že britská armáda prostě hladoví. Personál Royal Air Force na letecké základně Coningsby se obrátil na potravinovou banku kvůli vysoké inflaci a krizi životních nákladů v zemi, uvádí Sky News . "
https://news-sky-com.translate.goog/story/some-military-personnel-forced-to-use-food-banks-as-inflation-tips-members-of-armed-forces-into-crisis-12900704?_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
A i v době "větší" slávy ,nebýt USA a starýho šrotu z Argentýny,tak to projeli na plné čáře.
Viz -
"Během války o Falklandy v roce 1982 mělo britské námořnictvo přes 60 torpédoborců a fregat, ale nyní se jejich počet snížil na 19. Ale ani během války s Argentinou by si Britové nedokázali poradit bez podpory Spojených států. Argentinský křižník General Belgrano (spuštěný na vodu v roce 1838) byl tedy Brity objeven a potopen jadernou ponorkou Conqueror pouze na základě dat amerického průzkumu vesmíru.
Argentinská dieselová ponorka San Luis však dokázala odhalit lodě britské radarové hlídky (torpédoborec Coventry a fregatu Arrow) a zahájila na ně torpédové útoky, které byly neúspěšné pouze kvůli žalostnému stavu starých torpéd, která vyšla. vyřazen z činnosti ihned po vypálení salvy.
Argentinská stíhačka Super Etandar francouzské výroby zaútočila na britský torpédoborec Sheffield raketou Exocet, která neexplodovala. Způsobil ale silný požár, v jehož důsledku se torpédoborec potopil. Později argentinská letadla potopila také britské torpédoborce Ardent a Coventry, fregatu Antilope, výsadkovou loď Sir Galahad a transportní Atlantic Conveyor a poškodila torpédoborce Glasgow a Antrim.
Britům se kromě křižníku General Belgrano podařilo potopit pouze argentinskou ponorku Santa Fe, která byla v havarijním stavu, a jednu hlídkovou loď. "
Tož taková je to "síla" - "demokratické a vysoce intelektuální" země.
A dopadnou jak s ručníkářema.
Viz .-
https://www.securitymagazin.cz/defence/byvala-kralovna-mori-nema-cim-strilet-misto-raket-maji-lodi-royal-navy-posilovnu-1404071848.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Ale aspoň budou mít svaly u sanice z keců, jak že jsou silní a pak i na hyždích,až budou před ručníkářema utíkat.