EXCALIBUR
CZUB
CZUB

ČS pohraniční opevnění 1938-2018

 29. 05. 2018      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Jedna z věcí, na kterou můžeme být opravdu hrdí, je naše pohraniční opevnění z let 1935-38. Důmyslný obranný systém lehkých a těžkých objektů byl ve své době naprosto nadčasový a pokud by se povedlo naši obrannou linii dokončit a o naši republiku by se svedl boj, měl by nepřítel obrovské problémy.

Jak vše dopadlo, zná asi každý z nás. Opevnění se stačilo dokončit jen na pár místech a po záboru Sudet, na základě Mnichovské dohody v září 1938, jsme o něj prakticky přišli. Ke konci války pak naše opevnění paradoxně posloužilo v obranných bojích ustupující německé armádě.

Obranný systém sestával z malých "bunkrů" tzv. ŘOPíků (název podle Ředitelství opevňovacích prací ). Jednalo se převážně o železobetonové lehké opevnění vzor 37.

Psali jsme: Úspěšné i neúspěšné útěky z terezínské Malé pevnosti během 2. světové války

opevneni_rop
Foto: Lehký objekt vzor 37 tzv. ŘOPík

Dálší mnohem mohutnější objekty byly pěchotní a dělostřelecké sruby, které měly 2. patra (nadzemní a podzemní) a měly být soběstačné (munice, potraviny, vlastní studna) až po dobu několika týdnů.

opevneni_pechotni
Foto: Zrekonstruovaný pěchotní srub K-S 14 „U cihelny"

Psali jsme: Osudy srubu K – Bg – S 11 „Na svahu“, část I. - vznik a popis objektu

V nejočekávanějších místech potenciálního útoku Wehrmachtu bylo naše opevnění logicky nejtěžší a pěchotní / dělostřelecké sruby byly mezi sebou propojené podzemními chodbami a spolu s pozorovacími a dalšími podpůrnými objekty dohromady tvořily tzv. dělostřelecké tvrze.

opevneni_delostrelec
Foto: Dělostřelecký srub R-S 79 "Na mýtině" je největším vybetonovaným objektem na našem předválečném opevnění (součást dělostřelecké tvrze Hanička)

Nadčasové nebylo jen rozmístění, orientace a zpracování samotných obranných objektů, ale také jejich vybavení a výzbroj. Kromě lehkých kulometů vz.26 a těžkých kulometů vz.37 měly být vybrané těžké objekty vybaveny výkonnými rychlopalnými minomety a kanony.

Našim předkům se muselo v roce 1938 opevnění jen velmi těžko opouštět a dodnes řada z nás cítí pachuť zloby, když si vzpomene, jak jsme museli naše opevnění bez boje předat nepříteli.

S kamarády jsem navštívil většinu našeho pohraničního opevnění a chtěl bych velmi poděkovat klubům vojenské historie i jednotlivým nadšencům za neskutečnou práci, kterou odvedli a odvádějí v rámci rekonstrukce obranných objektů. Díky nim se budou moci z našeho pohraničního opevnění těšit i další generace.


Video: Hlučín-Darkovičky 2018 / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

09. 03. 2019

Cesta k rozbití ČSR v roce 1938
1. Národnostní mapa Československa
2. Fall Grün, SdP dle Hitlerových instrukcí stupňuje tlak vůči ČSR
3. Sudetoněmecký Freikorps SFK
4. Obyvatelstvo ČSR se připravuje na možnou válku - plynové masky
5. Ostraha hranic - finanční stráž, četnictvo, jednotky SOS
6. "Poznej svou armádu"
7. Pohraniční opevnění republiky
8. Jednání Chamberlaina s Hitlerem a anglo-francouzský nátlak na ČSR
9. Demise Hodžovy vlády a nová vláda gen. Syrového
10. Demonstrace na obranu republiky
11. Pokus o sudetoněmecký puč v pohraničí
12. Všeobecná mobilizace
13. Shrnutí nevýhodných faktorů předmnichovské ČSR vůči nacistickému Německu
Chceme domů do Říše, volali na protestních akcích v českém pohraničí v druhé půlce 30. let obyvatelé německé národnosti. Mnichovská dohoda podepsaná 30. září 1938 jim jejich přání splnila. Při „návratu domů“ si ale s sebou vzali také značnou část československého území. Zhruba půl milionu Čechoslováků tak muselo pohraničí opustit a zůstali často bez bydlení i majetku. Takzvané Sudety si většina lidí spojuje s pohraničním územím u Německa. Pojem sudetský Němec ale vznikl spíše účelově a nacistická propaganda jej naplno využila, aby vzbudila zdání utiskovaného národa, který Češi trýzní.
Konrat Henlain – co obrázek to podnět http://jdem.cz/ev3yh3

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací