EXCALIBUR
CZUB - KONFIG
CZUB - ESHOP

Děsivá svědectví vězňů po osvobození koncentračního tábora Buchenwald

 15. 04. 2019      kategorie: Vojenská historie      4 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Koncentrační tábor Buchenwald byl založen v červenci 1937 několik kilometrů od města Výmar (Weimar) ve spolkové zemi Durynsko (Thüringen).

Z počátku války měl tábor jen několik tisíc (většinou německých, politických) vězňů, avšak v průběhu války se tábor velkou rychlostí začal naplňovat a rozšiřovat. Na začátku války měl tábor 12 600 vězňů. Na konci roku 1944 jejich počet kolísal kolem 60 000, v únoru roku 1945 dokonce 86 000, v dubnu téhož roku 41 000. Počet vězňů ke konci války velmi fluktuoval, mj. kvůli tomu, že spolu s ústupem Wehrmachtu Němci stahovali vězně ze vzdálenějších táborů v blízkosti postupující fronty směrem k Berlínu. Táborem za dobu jeho existence prošlo 240 000 vězňů, mezi nimi i 7783 českých a slovenských politických vězňů, z nichž 818 zde zemřelo.

V drtivé většině byli vězni muži. Žen bylo v Buchenwaldu mezi 500 a 1000, v první vlně sem byly zavlečeny z Ravensbrücku v roce 1941 převážně coby politické vězeňkyně a v táboře byly nuceny k prostituci. Druhá vlna byla do Buchenwaldu uvržena z Osvětimi, Ravensbrücku a Bergen-Belsenu na přelomu let 1944/45. V koncentračním táboře Buchenwald byla mimo jiné vězněna a nakonec zemřela i italská princezna, dcera Viktora Emanuela III., Mafalda Marie.

Úmrtí

  • Vraždy zastřelením: 8483
  • Vraždy oběšením se odhadují 1100
  • Úmrtí během transportů se odhadují na 12 až 15 tisíc
  • Součet: 56 545
  • Úmrtí podle materiálů, co zůstaly po SS: 33 462, včetně úmrtí v okolních (satelitních) táborech

V komandatuře tábora působili nejdříve SS-Obersturmbannführer Karl-Otto Koch (od 1. srpna 1937 do července 1941) a SS-Standartenführer Hermann Pister (v letech 1942 do 11. dubna 1945). Manželka prvního z nich, Ilse Kochová, vedoucí strážkyně, která pod sebou měla celou ženskou část tábora, byla pověstná svou krutostí a brutalitou, za kterou si získala přezdívky buchenwaldská bestie nebo čarodějnice z Buchenwaldu . 

Ilsa Kochová před soudem v roce 1947
Foto: Ilsa Kochová před soudem v roce 1947

Otto Koch byl na přelomu let 1941/42 obviněn z několika trestných činů (mj. korupce, finanční podvody, černý trh a vykořisťování vězňů pro osobní zisk), uvězněn v táboře a několik dní před osvobozením (5. dubna 1945) popraven zastřelením.

Jeho žena (která poté „působila“ v táboře Majdanek) byla krátce po válce odsouzena na 4 roky, které ji byly změněny na 2, po nichž byla ihned souzena znovu mezinárodním vojenským tribunálem, z kterého odešla s doživotním trestem. V roce 1967 spáchala sebevraždu. Hermann Pister se s příchodem amerických jednotek pokusil o útěk, ale byl chycen a v roce 1947 souzen s vyhlídkou trestu k smrti, ale zemřel v cele na srdeční potíže v září 1948.

Osvobození Buchenwaldu

K osvobození Buchenwaldu došlo za dramatických okolností 11. dubna 1945 americkými jednotkami (ARCENT, tzv. třetí armáda, 89. infantérie). Mezi vězni existovala odbojová organizace, (převážně z řad komunistů a sociálních demokratů, jak židů tak křesťanů), která se tajně scházela, projednávala možný ozbrojený převrat a dokonce propašovala do tábora munici a zbraně (od roku 1942 získala 91 pušek a jeden kulomet), s kterými učila své členy zacházet. Navíc měli vězni k dispozici zprávy z fronty díky ukrytému rádiu, na černo vyrobeném jedním z nich (Gwidonem Damazynovem).

Mrtvá těla objevená po osvobození tábora v dubnu 1945
Foto: Mrtvá těla objevená po osvobození tábora v dubnu 1945

Tábor Buchenwald po válce

V letech 1945–1950 sloužil Buchenwald sovětské NKVD jako „Speciální tábor číslo 2“, součást sítě speciálních táborů NKVD, začleněné do soustavy gulag. Podle sovětských zdrojů zde zemřelo 7113 vězňů.

V říjnu 1950 bylo rozhodnuto, že tábor bude zbourán. Zlikvidováno bylo všechno kromě hlavní brány, dvou strážných věží, lazaretu a krematoria. V roce 1958 byl přeživším a obětem tábora na místě postaven pomník.

Video: Dokumentární film Utrpení v Buchenwaldu - děsivá svědectví vězňů / YouTube

 Autor: Hanz

Komentáře

Frank

19. 04. 2019, 00:13

Po osvobozeni nacistickych koncentracnich taboru Rudou armadou - byli tyto tabory opet obnoveny ke sve cinnosti ....pouze zasah Americke strany zvratil zamery Sovetskeho svazu.
Ja vim ze to nevite.
Ale to ze Sovestsky svaz zacal valku soubezne s Nemckem utokem na Polsko - to jste drive taky nevedeli - a byla to pravda.
No tak ted vite dalsi ,,novou,, zakazanou vedomost

Pavel

15. 04. 2019, 20:55

Delta - vy nerozumite schvalne, nebo jen trolite? Ptal jsem se na vase tvrzeni. Vy tvrdite ze potomci muzou za ciny svych predchudcu.

A vy misto odpovedi tapetujete nesouvisejici nesmyslny texty a irelevantni odkazy. To fakt ani neumite odpovidat na vlastni tvrzeni?

Pavel

15. 04. 2019, 17:49

Delta - trochu mimo, ne?

Copak potomci mohou za skutky svych predchudcu? Tvg co je to za nesmysl?

A ukazte mi nekoho, kdo z normalnich a slusnych lidi nazyva osvoboditele Buchenwaldu neprateli a fasisty? Prece naopak. Jsou to nasi pratele a spojenci v NATO. Takze to mate pomotane trochu.

Helena

15. 04. 2019, 13:26

My poválečné děti jsme udělali velkou chybu, protože to co nám vyprávěli rodiče , škola a zprávy ! Jsme chtěli ušetřit naše děti , tak jsme o tom špatném , nechtěli mluvit ! Chyba " měli jsme , protože naše děti a vnuci, v této době to vědí, lépe jak my " Kteří v tom žili " Už nás neposlouchají a říkají nám , že všechno bylo jinak , my jsme si asi všechno vymysleli ! Čím jsme starší tak se k nám chovají , jako k někomu, kdo to nemá v hlavě v pořádku ! Nejhorší je že i Ti , co nejsou vaše, jsou drzí a neváží si stáří !