Efekt „motýlích křídel“ stál za smrtí asi 10 % světové populace
Největší příklad efektu „motýlích křídel“ v historii začal v roce 1171, kdy se Tataři rozhodli otrávit nevýznamného kmenového náčelníka jménem Yesügej, který byl otcem pozdějšího mongolského vládce Čingischána. Tato vražda dala do pohybu obří lavinu událostí, která měla následně zásadní dopad na celou historii Asie i Evropy.
Foto: Čingischánovy ambice a vášeň pro dobývání a expanzi nebyly omezeny pouze na Mongolsko. Během své vlády rozšířil svou říši až na území dnešní Číny, Koreje, Persie, Střední Asie, Ruska a dalších oblastí. (ilustrační foto) | Shutterstock
Po smrti svého otce byl Čingischán zatlačen do pozice nejmladšího a nejmenšího syna, což ho donutilo se naučit, jak bojovat a přežít v nehostinném prostředí mongolské stepi. Díky svému taktickému a strategickému myšlení, odhodlání a vojenskému umění si postupně získal věrnost a podporu dalších mongolských kmenů, které Čingischán sjednotil do jedné velké armády. V roce 1206 byl pak Čingischán prohlášen chánem, tj. nejvyšším vládcem Mongolska.
Jeho ambice a vášeň pro dobývání a expanzi však nebyly omezeny pouze na Mongolsko. Během své vlády rozšířil svou říši až na území dnešní Číny, Koreje, Persie, Střední Asie, Ruska a dalších oblastí. V průběhu tohoto dobývání zabilo mongolské vojsko zhruba 40 milionů lidí, což odpovídá přibližně 10 % tehdejší světové populace.
Úspěch mongolských dobyvatelů však nebyl jen dílem samotného Čingischána, ale i jeho následovníků, kteří se ho pokoušeli napodobit a rozšířit jeho dosavadní říši ještě více. Díky tomuto efektu „motýlích křídel“, tedy malým a zdánlivě nedůležitým událostem, které měly obrovský dopad na historii, se po čase z mongolského kmene stala největší říše, jakou kdy svět viděl.
První „máchnutí křídel“ se odehrálo v době, kdy se Osmanští Turci stěhovali z rodné oblasti v dnešním Mongolsku do Anatolie, kterou v roce 1453 dobyli. S využitím příznivého klimatu a úrodné půdy se nové království ovládané rodem Osmanů brzy stalo silným hráčem v regionu. Osmanští Turci se stali úhlavními nepřáteli křesťanství a po staletí válčili s křesťanskými zeměmi na Balkáně a v Evropě. Jedním z důsledků tohoto konfliktu byl trvalý neklid na Balkáně, kterému se přisuzuje i jistý dopad na vznik první světové války a bolševické revoluce v Rusku.
Foto: Čingischán a efekt „motýlích křídel“ stál za smrtí asi 10 % světové populace | Shutterstock

Druhé „mávnutí křídel“ se týkalo obchodní mořeplavby. Vzhledem k tomu, že Osmané blokovali přístupy Evropy do přístavů v Rudém moři, byly evropské země nuceny hledat nové obchodní cesty. Portugalské království tak začalo investovat do obchodu se vzdálenými zeměmi a Portugalci se tak stali prvním národem, který se plavil kolem Afriky do Indického oceánu. Tento objev umožnil Portugalcům ovládnout obchod s cenným kořením a snížit jeho ceny až o 90 %. Nově sjednocené Španělsko se zas rozhodlo plavit do Indie přes Atlantik, avšak místo toho objevilo dva nové kontinenty. Španělé, kteří nedávno vyhnali muslimy z Pyrenejského poloostrova, se tak vydali na dobyvatelskou výpravu, během které rozvrátili silné a vyspělé jihoamerické říše, které přeměnili je na součást svého impéria. Objev Ameriky měl později za následek vznik USA, nejmocnější země světa, která se stala globálním hegemonem a jedním z největších ekonomických a vojenských hráčů na světové scéně.
Třetí „mávnutí křídel“ nastalo, když byla mongolská dynastie Ťin nahrazena čínskou dynastií Ming, čímž se Čína stala opět svobodnou. Nicméně strach z Mongolů zůstával. Číňané se rozhodli prosazovat izolacionistickou politiku a uzavřeli se za Velkou čínskou zdí, na kterou investovali mnoho svých zdrojů. Tato politika izolace však vedla k technickému a duchovnímu úpadku Číny, což se v budoucnosti obrátilo proti ní. Navíc evropské mocnosti, které se v té době staly silnými hráči na světové scéně, získaly nad Čínou převahu, což vedlo ke ztrátě původní čínské pozice jako globálního lídra. Nicméně, touha Číňanů po obnově svého postavení ve světě stále přetrvává a mnozí z nich vidí v historii své země inspiraci pro jejich současnou politiku.
Čtvrté „máchnutí křídel“ je spojováno se vznikem vévodství jménem Moskevská Rus, jehož prosperita stála na obchodu se Zlatou hordou, a které postupně sjednotilo celý region. V roce 1380 na Kulikově poli porazilo spojené vojsko ruských knížat armádu Zlaté hordy, čímž se začala psát historie Ruska, budoucí světové mocnosti. Rusko se tak po čase stalo „noční můrou“ druhé poloviny světa a jeho sousedů. Moskevská Rus se v průběhu 16. století stala centrem rusko-ortodoxní víry a nezávislým státem. Rusko se stalo významným hráčem v evropské politice a ekonomice až poté, co Ivan IV. (tzv. Hrozný) sjednotil celou Rus a stal se prvním carem.
Zdroj: Historie válek, Military History Online, Institute of Historical Research
Komentáře
MiraH
23. 05. 2025, 02:17Ano, Mongolský vzestup je opravdu něco jedinečného. Jiní dobyvatelé obvykle použili na stmelení náboženský fanatismus. Tohle bylo něco nevídaného, prakticky technokratický režim který Čingischán vybudoval se vymyká všemu. Už jen tím že doslova z louky vybudoval má-li se věřit dějinám nejvyspělejší vojenskou společnost se vším všudy, tedy i s kvalitní zpravodajskou službou co měla dosah prakticky po celé Eurasii. Kdyby ho nezradilo zdraví tak by došel do Francie či snad ještě dál. První pokus po Římu o ovládnutí "světového ostrova". Jenže zatímco Římané postupně rostli toto bylo v rámci jedné generace. Nikdy dřív ani potom tohle nezvládnul.
Potom jejich počty, byť byli jako vojsko s dominantním prvkem jízdy velice pohybliví tak pár desítek tisíc by na takovou práci v žádném případě nestačilo. Museli se počty protivníkům minimálně rovnat ale spíš je přečíslili. A to na lid co žil do té doby jako pastevecký klanový národ velice pozoruhodné protože ty travnaté pláně nemohli konkurovat zemědělství. Opět tedy velký počet bojovníků není za noc, tedy někdo pro Čingise musel položit základy, něco jako nynější čínská politika jednoho dítěte kdy cílenou manipulací bylo dosaženo nerovnováhy mezi pohlavím. Jednoduše je nemožné aby vše bylo dílem jednoho muže, musel už mít předchozí přípravu že mohl využít už připraveného. Hlavně ta mongolská vojska mají mnohem blíže moderním scifi klonovým vojákům kteří nemají skoro žádnou vlastní vůli. Už jen to co dělali tedy vyhlazování celých měst pomocí velice hrubých nástrojů, žádné pušky a salvy, to si nikdo z nás nedovede představit. A potom stejně jako u scifi klonů velice nízká schopnost se rozmnožovat. Byly to armády na jedno použití, nic jako třeba Arabové co postupně asimilovali většinu populace od Maroka po Sýrii.
Czertik
23. 05. 2025, 10:45mirs
naopak, diky stylu boje mongolove dokazali precislit a porazit daleko pocetnejsiho nepritele.
mongolove byly nejenom jizdni lucisnici, ale velmi presni lucisnici, proti jejichz taktice byla spousta vojsk bezbrana.
ironicky dokonaly protitah by byl rimska zelva, ale tu nikdo neumel.
ano, byl to jeho styl vlady, kdy se mu darilo vse dobyvat a udrzet. protoze kaslal na nabozenstvi, nechaval puvodni bez jakychkoliv podminek a extra dani, tak predchazel cca 90% vsech vzpour. a jeho metody dobyvani mest...rekneme ze byly velmi rychle, ktere eliminovaly mesice ci dokonce roky oblehani.
mas pravdu ze cingischan jen vyuzil to co pro nej bylo pripravene - desitky, stovky ruznych klanu sjednocene pod nim. neni nahoda ze to byl jedini clovek s onim titulem.
pak mel samozrejme stesti, ktere si diky svym schopnostem sm pripravil, byl to, ze mel velmi schopne nacelniky kteri dobyly spoustu uzemi i bez nej a i po jeho smrti.
za nej robihaly vyboje nekolika smery naraz, velky to rozdil oproti evropskemu fedualismu kde probihal vyboj ci valka jen jednim smerem, protoze na vic proste nemeli.
a naopak, schopnost rozmnozovat se bya u jeho vojska velka, vzdyd dodnes jde i u evropanu kam vstoupily mongolove najit cast mongolskych genu.
cingischan byl proste attia svoji doby.
Azor
22. 05. 2025, 19:38"Největší příklad efektu „motýlích křídel“ v historii začal v roce 1171, kdy se Tataři rozhodli otrávit nevýznamného kmenového náčelníka jménem Yesügej, který byl otcem pozdějšího mongolského vládce Čingischána. Tato vražda dala do pohybu obří lavinu událostí, která měla následně zásadní dopad na celou historii Asie i Evropy."
Tak to je veliká zkratka v historii.
To je jako říkat,že díky sněhu, byla zorganizovaná Únorová revoluce - ženy neměli chleba - tak šli za svými muži k fabrikám v Petrohradu.A ti se toto dozvěděli a vyšli do ulic a odstartovali Únorovou revoluci,která odstranila Cara(březen).Poté bezvládí a nakonec VŘSR.A poté velmoc,A poté porazili fašisty(80 ˇ%) a socialistický tábor.
Zajímavé jsou počty mrtvých - V průběhu tohoto dobývání zabilo mongolské vojsko zhruba 40 milionů lidí, což odpovídá přibližně 10 % tehdejší světové populace.A to se nepíše o Tamerlánovi a u něho počet mrtvích.
Článek se nezmiňuje o tom,jaká u Mongolů byla situace a co vlastně vedlo k těm výbojům.A pak také to,jak vlastně dopadli.To jest co byla příčina a pak ten následek.
Také je zajímavé, autor jak autor zmínil toto(asi měl k tomu důvod) -
"V roce 1380 na Kulikově poli porazilo spojené vojsko ruských knížat armádu Zlaté hordy, čímž se začala psát historie Ruska, budoucí světové mocnosti. Rusko se tak po čase stalo „noční můrou“ druhé poloviny světa a jeho sousedů." -
To že se stalo rusko tou "noční můrou" poloviny světa a sousedů.Je zajímavé,že tyto slova, nepřidal k těm Mongolům,Číně,Turkům,VB,Francii,Španělsku,Portugalsku,Holandsku(kolonizátorům)USA.
" Rusko se stalo významným hráčem v evropské politice a ekonomice až poté, co Ivan IV. (tzv. Hrozný) sjednotil celou Rus a stal se prvním carem."
Není jasné co myslí autor tím"celou Rus".
Neboť vdobě Ivana IV(byl otráven anglickým osobním lékařem a angličany na něho bylo nakydáno plno hno..)sibiř neopanovaval.Jediný schopný utvar tam byl sibiřský chanát - pozůstatek Zlaté hordy.(Tobolsk - a v okolí něho ovládali plno národů(nelíbilo se jimto) - Baškiry a vedle toho Chanty, Mansy a Selkupy atd.,kteří pozívali Rusi aby je osvobodili a oni toho využili k rozšíření svého území ) ,která rusům dosti zatápěla.Napadání samostatných obchodních stanic.A k tomu množství dalších sibiřských národů,kteří mezi sebou vedli boje a ti silnější zotročovali ty slabší.(Čukčové atd.)
A rusko se tak zpočátku rozšiřovalo na východ díky obchodu.A poté nastupovali Jermak a spol.(bitva na Čuvašském mysu roku 1582.)A poté bitva - 1598 o Urmin u řeky Ob.a poté rusové vybírali od těch národů daně( jasaku)Zajímavé je,jak že se chovali rusové k poraženým - Rusové odvlekli členy chanské rodiny do Moskvy jako rukojmí. Potomci rodiny se později stali v Rusku známými jako knížecí rod Sibirských. A samotnému Chánovi nabídl Car vstup do carských služeb.
Marty
22. 05. 2025, 19:59Azor
moná že autor nezmiňuje vícero Evropských států, protože tam byl vliv událostí v Mongolsku vzdálenější, ikdyž samozřejmě vše souvisí se vším, ale to by vydalo asi na hodně tlustou knihu že? jinak gratuluju k tomu jak máš sečtělé dějiny své vlasti, alespoň něco...
k tomu Ivanovi... no to bude dáno tím že Sibiřskou část dnešního ruska tehdy etničtí rusové příliš neobývali, tak to z tehdějšího pohledu nebylo rusko...
Czertik
22. 05. 2025, 21:48rexik
ac to nevis, skutecne si dobre vzstihl to jak vnikla vrsr.. co zacala az v listopadu (dle civilizovaneho kalendare).
skutecne stacilo malo, aby vojaci co byly vytlaceni na potlaceni prostestu je zacaly ruba, misto toho aby se pripojili na jejich stranu.
a nutno rict ze ona mongolska kultura nasily a krutosti je dodnes v rusku pritomna, a ironicky v samotnem mongolsku ne.
akuls
27. 05. 2025, 15:17tak teď jak to bylo: Moskalsko vzniklo jako vazalské knížetství Zlaté hordy, centrum pro výběr daní. Za Ivana Hrozného sice porazili severni Tatary a vypálili Kazaň, ale pak jižní Tataři o 2 roky později vypálili Moskvu. Až po denitivní porážce jižních Tatarů se Petr 1. prohlásil za cara veškeré Rusy v roce 1721.
Azor
28. 05. 2025, 20:46alkus.
"tak teď jak to bylo: Moskalsko vzniklo jako vazalské knížetství Zlaté hordy, centrum pro výběr daní."
Myslím si,že by se stačilo podívat např. na pofiderní wiki aby jste tu nepsal takové věci.
Už od založení Novgorodu(862)tam vládl kníže Oleg !!!
A ten platil daně Chzarské říši a zlaožil Kyjevskou rus.A když se do ně Chazaři moc montovali,tak dostali nakládačku,a tím si rusové rozšiřovali uzemí .
A z východu je ohrožovali svými nájezdy Kumáni atd.A poté tam úřadovali Švédové kde dostali nakládačku od A.Nevského (1240)A poté řád Německých rytířů(1242)
A poté udělai nájezd Mongolové s Tatarama (1237-40 - zlatá horda)a těm platili za jarlik daně,neboť boj na dvou frotách málo kdo ustál.A byly pod mongol tatarskou říší 140 let.Kde dostalo od rusů nakládačku (1380).Ale ty daně platili až do r.1480.