Hezké pušky hezky střílejí aneb český CZ BREN 2Ms

 13. 05. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      7 komentářů

Útočné pušky CZ BREN 2 se České zbrojovce a.s. opravdu povedly. Radost z toho navíc mohou mít nejen příslušníci oficiálních ozbrojených složek, ale také milovníci dlouhých civilních automatických zbraní. Nová generace uherskobrodských Brenů je už totiž k dispozici také v podobě výhradně samonabíjecího provedení.

217A8418
Foto: Útočná puška CZ BREN 2 je k dispozici také v podobě výhradně samonabíjecího provedení | CZUB

Smutnou skutečností je, že nad budoucností tohoto segmentu se v tuto chvíli vznáší mnoho otazníků. Důvodem jsou legislativní omezení ze strany orgánů Evropské unie, které v nedomyšlené snaze vyřešit zvýšenou hrozbu teroristických útoků jen zbytečně komplikují život zákonů dbalých občanů. Česká zbrojovka a.s. o tom všem samozřejmě ví, ale své flinty kvůli tomu rozhodně nemíní hned hodit do žita. Právě naopak – v roce 2019 uvádí na trh hned dvě výhradně samonabíjecí pušky CZ BREN 2Ms.

Psali jsme: Německá výsadkářská puška FG 42 - jedna z nejpozoruhodnějších zbraní 2. světové války

ZCH_7075
Foto: Útočná puška CZ BREN 2 | CZUB

Modular System

Konstrukčně se pochopitelně v maximální možné míře vychází z důkladně ověřených Brenů dvojek v samočinném provedení. Nemenší samozřejmostí jsou promyšlené úpravy, které jednou provždy znemožňují střelbu dávkou, a to i v případě, že by se někdo pokoušel o takovou úpravu s využitím dílů z útočných pušek.

bren2_3D
Foto: Útočná puška CZ BREN 2 MS | CZUB

Psali jsme: Colt M16 - legenda mezi útočnými puškami

Písmena MS v názvu znamenají Modular System a odkazují na jednu podstatnou změnu, patrnou hned na první pohled: tyto samonabíjecí pušky mají oddělitelné předpažbí, čímž se majitelům těchto zbraní otevírají široké možnosti customizace. Tento prvek pušky CZ BREN 2Ms sdílejí s bojovou puškou CZ BREN 2 BR. Česká zbrojovka a.s. tím reaguje na ústup montážních lišt dle MIL-STD-1913. U samonabíjecích Brenů dvojek má uživatel k dispozici jednu dlouhou lištu na horní části zbraně (standardně je osazena sklopnými mechanickými mířidly s plně stavitelným dioptrickým hledím) a další konfigurace je už ponechána na jeho potřebách a preferencích. Možností je nepřeberně a trendy se navíc mění.

bren2_3D_02
Foto: Útočná puška CZ BREN 2 MS | CZUB

Dvě ráže

U samonabíjecích pušek CZ BREN 2Ms zůstaly v plné míře zachovány všechny benefity, kvůli kterým jsou Breny dvojky tak chváleny v podobě útočných pušek: jednoduchá konstrukce, extrémní spolehlivost, vysoká přesnost, nízká hmotnost, výborné vyvážení, skvělá ergonomie a oboustranné či snadno přestavitelné ovládací prvky. Používá se i stejná sklopná ramenní opěra, která na první pohled může působit poněkud stroze, ale ve skutečnosti odvádí perfektní práci. Na samonabíjecích Brenech dvojkách najdeme rovněž zdařilý tříramenný samodotahovací tlumič plamene.

A ještě ke všemu tu máme velmi povedené polymerové zásobníky vlastní konstrukce České zbrojovky a.s. Ty jsou nejjednodušším rozlišovacím prvkem toho, v jaké ráži daný kus je. CZ BREN 2Ms totiž na trh vstupuje ve dvou provedeních: na populární náboje .223 Rem. a 7,62×39. Ve druhém případě je třicetiranový zásobník výrazně zakřivenější.

bren2_3D_03
Foto: Současné zásobníky CZ se vyrábějí z vysoce odolného černého polymeru a v souladu s moderními trendy mají kontrolní průhledy na zadní straně | CZUB

Připomenout zaslouží, že současné zásobníky CZ se vyrábějí z vysoce odolného černého polymeru a v souladu s moderními trendy mají kontrolní průhledy na zadní straně – střelci pak stačí pro zjištění stavu nábojů jen lehce vyklonit zbraň ze svislé osy.

Atraktivní design

Řekněme si na rovinu, že i když první generace uherskobrodských Brenů je ve finální podobě velmi kvalitní, pokud jde o design, není to úplně nejvyšší liga. Nevyhnutelně se to týká i samonabíjecího modelu CZ 805 BREN S1.

Pušky CZ BREN 2 jsou také v tomto ohledu někde úplně jinde. Ke všem plusům, o kterých tu už byla řeč, jsou prostě ještě navíc opravdu hezké. Oba modely CZ BREN 2Ms pak potvrzují známé pravidlo – totiž že stejně jako hezká letadla hezky létají a hezká auta hezky jezdí, hezké zbraně hezky střílejí. Až vyzkoušíte, určitě této teorii dáte za pravdu.

bren2_3D_04
Foto: Oba stávající modely CZ BREN 2Ms jsou vybaveny hlavní délky 280 mm | CZUB

Dodejme už jen, že oba stávající modely CZ BREN 2Ms jsou vybaveny hlavní délky 280 mm a při maximální délce s vyklopenou ramenní opěrkou 807 mm činí jejich celková hmotnost bez zásobníku pouhých 2,90 kg. Když si k tomu zájemce o moderní dlouhé samonabíjecí zbraně připočte slušnou maloobchodní cenu, je o jeho další akvizici jasno.

Video: Útočná puška CZ BREN 2 v akci / YouTube

Komentáře

jjaann

15. 05. 2019

Zbran je to pekna, ale ta cena. V hodnote 50k-60k To uz bych se do overene klasiky HK 223

alfonso

14. 05. 2019

Hezká, ale ty peníze - u nás za 55 tis., ale CZ-USA ji nabízí za 1799,- a v jiných obchodech USA je i pod 1550,-. Nechápu ti cenovou politiku.

nacionalista

13. 05. 2019

Hodně slušný vercajk za solidní cenu lehký přesný perfektně padne do rukou a jak zde někdo psal že ji u nás nemůžeš koupit tak to je peknej blábol v samonabíjecí verzi není problém jen potřebuje člověk tři věci zbroják patřičné skupiny nákupku a peníze pak už jen přihlásit na PČR a zábava začíná

Otto

13. 05. 2019

Mam 11" .223 a strili fakt hezky, cisti je skvele. S kompenzatorem neni ani poznat ze se strili a po vymene pazby sedi v rukach perfektne. Jeste by bylo fajn, kdyby CZUB zacala prodavat treba ty vymenne gripy kdyz uz udelali modularni pazbicku

Marian

13. 05. 2019

@Carlos - ne vždy. Zároveň to je nástroj obrany. Pokud ji bude mít jen ten "zlý", tak platí co píšete. Jakmile ji bude mít i druhá strana, tak k žádnýmu ukončení života dojít nemusí a síly jsou vyrovnaný.

carlos

13. 05. 2019

Myslím, že v tomto momentu je dobré (především) připomenout, že puška je (stále) nástroj k ukončení života někoho/něčeho živého.

Miroslav

13. 05. 2019

Špatně se to bude čistit. :-(((

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací