EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Humanoidní roboti nastupují – zatím virtuálně

 09. 06. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

V rámci programu Robotics Challenge hledá agentura DARPA nejschopnější vědecký tým, s kterým bude společně pracovat na pokročilém humanoidním robotu. Cílem soutěže je zkonstruovat humanoidního dvojnohého robota, schopného se pohybovat v lidském prostředí a používat lidské nástroje a stroje. Než však vznikne reálný robot, musí soutěžící ukázat schopnost ovládat virtuálního robota ve speciální počítačové simulaci.

Robot
Foto: Do rukou MINIMI a je po starostech / DARPA

Ideální robot podle agentury DARPA umí chodit po schodech, lézt po žebřících, otevírat dveře (včetně použití klíče) a řídit otevřená vozidla (motokáry, vojenské traktory). Do vozidla samozřejmě nastoupí robot zcela samostatně. Mezi dalšími požadovanými vlastnostmi je schopnost otočit uzávěr ventilu potrubí a provádět drobné opravárenské práce, jako je výměna vadné součástky.

Avšak než se týmy pustí do tak složitého úkolu, je třeba vyzkoušet jejich softwarové řešení. Postavit robota za milióny dolarů a poté zjistit, že si kvůli chybnému programu neotevře dveře, není zrovna finančně, časově ani technicky efektivní.


Video: Ukázka simulátoru VRC / YouTube

DARPA proto pro celkově 26 týmů vyvinula speciální virtuální simulátor pro humanoidní roboty VRC (Virtual Robotics Challenge). Na konci tohoto roku se provede první srovnání mezi týmy. Nejúspěšnější skupiny budou mít následně čest pracovat v současnosti s nejpokročilejším humanoidním robotem ATLAS od firmy Boston Dynamics.

Cílem programu VRC je samozřejmě, co nejvěrnější simulovat fyziku robota. Například končetina robota těsně před zastavením nepatrně vibruje, což může způsobit problémy při jemné práci. Týmy také nebudou moci používat pohled třetí osoby, ale jen takové záběry, které simulují kamery umístěné na robotu.


Video: OK, jak bude asi vypadat podobný robot za 5, 10 nebo 20 let? / YouTube

V samotném simulátoru budou pro týmy nachystané nejrůznější úkoly, odpovídající výzvám v reálném světě – chození po schodech, překážkách, otevíraní dveří, používání lidských nástrojů nebo řízení vozidla.

Nejúspěšnější týmy nejen, že získají možnost pracovat s robotem ATLAS, ale získají finanční podporu pro další práci. Na konci roku 2014 pak všechny týmy předvedou před porotou skutečného robota. Vítězný tým dostane 2 milióny dolarů a možnost spolupracovat na reálných humanoidních robotech.

Zdroj: Gizmag

 Autor: Jan Grohmann

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář