EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Indie pomocí dronů rychle uzavírá mezery ve své obraně

 03. 12. 2020      kategorie: Vojenská technika      3 komentáře

Indické vojenské námořnictvo si na rok pronajalo dvojici amerických dronů MQ-9. Byly vybrány drony verze MQ-9B SeaGuardian vybavené elektronikou a průzkumným vybavením přizpůsobeným pro práci nad vodní hladinou. Bližší podmínky dohody o pronájmu dronů ani jedna ze stran nezveřejnila, je však známo, že drony dorazily do Indie počátkem listopadu a byly ihned uvedeny do provozu. S jejich pomocí hodlá Indie lépe kontrolovat své pobřežní vody a sledovat pohyby čínských plavidel. 

128137168_4671101282959846_6994177692954345121_o
Foto: MQ-9B SeaGuardian | autor: General Atomics, ga.com / CC BY-NC-ND (Public domain)

Dron MQ-9B SeaGuardian je verzí dronu MQ-9B SkyGuardian, který zas vychází z dronu MQ-9 Reaper. Dron MQ-9B SeaGuardian je přizpůsoben pro monitorování mořských cílů, má zdokonalenou vyztuženou konstrukci, zvýšenou ochranu proti vnějšímu poškození (kolize s ptáky, údery blesku atd.) a devět závěsných bodů pro zbraně a další vybavení. Doba letu může být až 40 hodin. 

Psali jsme: HMMWV neboli (Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo)

General Atomics MQ-9 Reaper je relativně pomalu se pohybující bezpilotní letoun, s maximální rychlostí kolem 300 km/h a hmotností až 4,7 tuny. V závislosti na konfiguraci (bojová, průzkumná) vydrží ve vzduchu až 30 hodin (v plně bojové konfiguraci je výdrž poloviční). Dolet dronu (opět v závislosti na zvolené konfiguraci) je až 1852 kilometrů a maximální výška, ve které může letoun operovat, přesahuje hranici 15 kilometrů. Americké letectvo je v operačním nasazení využívá od roku 2007. Kromě nich MQ-9 Reaper využívají také ozbrojené složky Itálie, Španělska, Velké Británie, Nizozemska a Francie.

MQ-9 je vybaven sadou senzorů Raytheon AN/DAS-1, potřebných k zaměření pozemních cílů. Tato sada zahrnuje infračervený senzor, barevnou/monochromatickou denní TV kameru, laserový dálkoměr a značkovač. Díky laserovému značkovači může být Reaper vyzbrojen laserem naváděných pumami GBU-12 Paveway II a raketami AGM-114 Hellfire.

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Martin23

04. 12. 2020

V podstatě o nic nejde, ale o žádném uzavírání mezer v obraně Indie nemůže být řeči. Ty DVA drony nic jednak nic neuzavřou.
Podle mne tedy Indie pouze testuje, zda jít cestou nákupu těchto dronů v budoucnu.

A v tomto smyslu jsou drony pouze levnější variantou toho, co dnes plní letadla.

Obecně lze říct, že v tomto regionu došlo k výraznému obratu ve smyslu geopolitického.
Pakistán - dříve velmi blízký spojenec USA je dnes přikloněn k Číně.
Indie - jako rival Číny a Pakistánu pracuje na úzkých vztazích jak s RF, tak USA. Samozřejmě, že i VB tam má svůj vliv. (Indii bych v tomto smyslu přirovnal k Egyptu, který jde podobnou cestou).
Vietnam - dochází ke sbližování s USA.
A lze ještě dodat, že i Čína v období studené války měla mnohem blíže k USA než k RF, což se v posledních 20 letech zásadně změnilo.

karel3

03. 12. 2020

:cherries: Miroslav Heyduk
"....mají atomovou bombu a jako bývalá těžce vykořisťovaná kolonie Britskými okupanty....je v tomto prostoru stále jejich pátou kolonou"
------------------------------------------------------------
Stačí pozorně číst. Drony nejsou britské, ale americké, takže jaká spojitost? :slight_smile:
Indové měli štěstí. Z britské koloniální vlády jim zůstalo mnoho užitečných věcí, například vzdělávací systém a hlavně angličtina. Tento jazyk otevírá automaticky Indům celý svět.
Indie postupně bohatne a začíná se rozhlížet po chytrých zbraních. Asi těch levných mají už dost. Kdo ví?
Co zůstalo ČR po koloniální vládě Sovětského svazu?
Vytěžená hlušina po uranové rudě, jazyk, kterým sice mluví 1/6 světa, ale ta neobydlená a neužiteční závisláci na ruské vrchnosti v pokročilém věku, kteří si dodnes myslí (pokud vůbec myslí), že bez nějakého toho ex-komouše ve vládě nevyjde ráno slunce. :face_vomiting:

Indie, 1+, :thumbsup:

karel3

03. 12. 2020

Díky za článek. :thumbsup:

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací