EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Je tomu již 14 let, co proběhla operace Red Wings, kterou přežil pouze jeden člen speciální jednotky

 01. 07. 2019      kategorie: Události      6 komentářů

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu zasazen čtyřčlenný tým operátorů speciálních jednotek amerického námořnictva (US Navy SEALs) s úkolem pozorovat aktivitu povstalců v zájmové oblasti. Následný vývoj situace způsobil, že pouze jediný operátor tohoto týmu (Marcus Luttrell) přežil a celá oblast se stala dějištěm bitvy mezi americkými jednotkami a povstalci.

operace_red_00
Foto: Jednotka Navy SEALs v Afghánistánu (Marcus Luttrell je třetí zprava)

Operace Red Wings, neformálně označovaná jako bitva Abbás Ghar (často nesprávně nazývána jako "Operace Redwing" nebo "Operace Red Wing"), byla kombinovaná (tzn. společná) vojenská operace Navy SEALs během války v Afghánistánu v provincii Kunar (okres Peach), na svazích hory Sawtalo Star, přibližně 32 kilometrů západně od Kuaru. Trvala od konce června do poloviny července roku 2005.

Psali jsme: FRANCIE - Demonstrace proti terorismu = zatčení pro rasismus

Operace byla určena k narušení místní milice (ACM), což by přispělo k regionální stabilitě a tím podpořilo afghánské parlamentní volby plánované na září roku 2005. V té době vyvíjela největší protikoaliční činnost v této oblasti skupina vedená jedním z místních mužů z provincie Nanganhar, Ahmadem Shahrem, který měl ambice regionální islámské fundamentalistické význačnosti. On a jeho malá skupina přívrženců patřili mezi primární cíle operace. Operace byla koncipovaná podle 2. praporu americké námořní pěchoty založeném na 2/3 sesterského praporu a 3. praporu, který byl v bojovém nasazení před druhým. Pro počáteční fázi operace čerpala prostředky od speciální operace sil (SOF) včetně členů US Navy SEALs a Amerického komanda (převážně ze 160. speciálního leteckého pluku Airborne a SOAR).

Video: Velmi zajímavé video z ,,druhé strany", které natáčeli sami bojovníci talibanu / YouTube

Tým čtyř vojáků Navy Seals, jejichž úkolem bylo prozkoumat skupinu budov známých tím, že jsou používány Sashem a jeho muži, padlo do léčky. Stalo se tak jen několik hodin po vysazení do oblasti za pomoci rychlého lana z vrtulníku MH 47. V následiující bitvě padli tři z čtyř operátorů. Během přestřelky se operátorům podařilo navázat částečný kontakt s velitelstvím úkolové jednotky SEAL. Ten byl dostatečný na to, aby potvrdil, že původní pozorovací mise byla zmařena a tým je pod silnou palbou protivníka.

Psali jsme: Podívejte se na neuvěřitelné nálezy zachovalých druhoválečných strojů

Po nějaké době se rozjela záchranná akce, avšak během pokusu o výsadek byl vrtulník MH-47 spolu se záchranným týmem zasažen raketou z RPG-7. Ta zasáhla zadní rotor a v zásadě sestřelila vrtulník. Při jeho nárazu na zem zahynulo všech osm operátorů SEALs a osm příslušníků 160. leteckého pluku speciálních operací, kteří tvořili posádku.

Navazující operace známá jako "Redwings II" trvala přibližně další tři týdny. Během nich byla objevena těla zesnulých SEALs a pilotů a byl zachráněn jediný přeživší z původního týmu Marcus Luttrel. Ten přežil jen díky úkrytu poskytnutému mužem jménem Gulab. Zatímco cíle operace bylo částečně dosaženo, Shah se vrátil do Pákistánu s více muži a výzbrojí podporovaný proslulostí, kterou získal od Red Wings. O několik týdnů později byl Shah vážně zraněn během operace v srpnu 2005.

operace_red_01
Foto: Tito vojáci se již z operace Red Wings nevrátili živí

Jediný přeživší z původního čtyřčlenného týmu byl Marcus Luttrell. Ten přežil jen díky úkrytu poskytnutému místním vesničanem Mohammadem Gulabem.

operace_red_03
Foto: Marcus Luttrell a jeho zachránce a přítel Mohammad Gulab

Všichni tři vojáci byli posmrtně oceněni druhým nejvyšším vyznamenáním za hrdinné činy v boji - Námořním křížem. Velitel týmu pak v roce 2007 posmrtně obdržel nejvyšší vojenské vyznamenání - Medal of Honor udělované jménem Kongresu prezidentem Spojených států amerických. Celá operace trvala přibližně od konce června do poloviny července roku 2005. Na motivy této tragické události vznikl v roce 2013 velmi kvalitní film Na život a na smrt (Lone Survivor), kde jednu z hlavních rolí (Marcuse Luttrella) ztvárnil Mark Wahlberg.

Video: Oficiální trailer k filmu Lone Survivor  / YouTube

 

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Honza

03. 07. 2019

Eman33 - Ty počty 2+2=22 to nemá chybu :grinning:

Eman33

02. 07. 2019

Přepočítali se aneb tak funguje matematika v americké škole !
Potom se nelze divit, že takto počítají v praxi, kde to stojí životy kamarádů
Tento materiál je stažen z televize ABC, alarmující na situaci v US školství,
u nás to bude, ne-li již stejné co nevidět !!

Pusťte si české titulky.
https://www.youtube.com/watch?v=Zh3Yz3PiXZw

Jura

01. 07. 2019

Obecně kolem speciálních jednotek vládne jeden nepřesný fakt a to že tak njak automaticky musí akci přežít.
Jejich úkoly jsou na hranici možností kdy sebemenší chyba, problém, náhoda, změna situace může mít fatální následky. Povětšinou se počítá s přesným sledem událostí a pokud něco z jakéhokoli důvodu přestane navazovat vše se komplet zhroutí.
Jako bonus je poměrně logická neochota brát tyto vojáky do zajetí a když už tak řádně "zpracované".

Marty

01. 07. 2019

Military humor in HD: Neplacejte nesmysly! Udaje ktere uvadute jsou lzive. Ztraty ISAF jsou cca 13000 a na strane talibanu cca 70000. Nejak jste to otocil. Civilistu cca 15000 z toho cca 14000 po utocich povstalcu. Hlavne si plivnout, jasna vec co.

Monarchista

01. 07. 2019

Přátelé,
je nutno se rozodnout na čí jste straně a potom psát. Já jsem na straně armády. Akce byla bohužel špatně naplánovaná a nepřítel hrubě podceněn. Ti kluci jsou pro mně stateční vojáci. V tomto opravdu musíte cítit vše srdcem. Někdy Vás rozum zradí.

Oleg

01. 07. 2019


Tálibán (persky a paštunsky studenti) je radikální islámské fundamentalistické hnutí působící v Afghánistánu a v hraničních oblastech sousedního Pákistánu. Má blízko k teroristické síti al-Káida. Od poloviny devadesátých let hnutí vládlo v Afghánistánu, a to až do roku 2001, kdy bylo svrženo Američany. Porazit se je ale nepodařilo a válka s ním stále trvá, je už delší než válka ve Vietnamu. V posledních letech jeho aktivita vzrůstá, působí na většině území Afghánistánu. U zrodu Tálibánu stálo na počátku devadesátých let málo známé studentské hnutí v Kandaháru, ve kterém kromě paštunských studentů působili i jejich učitelé z náboženských škol. Právě tuto skupinu začal podporovat Pákistán, aby neztratil vliv v Afghánistánu. V zahraničí se snažil při hledání podpory ukazovat svou přívětivější tvář, byl však ochoten jednat i s protivníky z koalice, nejčastěji s Brity, ale také s Italy. Většinou se snažil dohodnout nějakou formu vzájemného neútočení, ale také možnost se před koaliční ofenzivou stáhnout výměnou za volný odchod.. Tálibán má peníze především z pěstování opia (odhaduje se, že asi 70 a 130 miliónů dolarů ročně Vycvičit a vybavit bojovníky Tálibánu navíc není nijak nákladné, používají většinou jen ruční zbraně, hlavně samopaly, raketové granátomety a minomety. Dále pak využívají nastražených náloží.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací