Kdo nás doopravdy osvobodil v roce 1945? Pravda, kterou vám léta zamlčovali
Veřejný prostor nedávno rozvířila debata mezi europoslankyní D. Nerudovou a poslancem českého parlamentu J. Foldynou o tom, kdo nás v roce 1945 osvobodil z poroby nacistického Německa. Europoslankyně D. Nerudová zde tvrdila, že nás, resp. tehdejší Československo osvobodili Američané, poslanec J. Foldyna oproti tomu tvrdil, že nás osvobodili Rusové. V této debatě se tak střetly dva krajní, protipólové názory, které jsou ale v českém veřejném prostoru typické. Lze předpokládat, že takovýchto názorových střetnutí bude v souvislosti s výročím konce druhé světové války, ale stejně tak i vzhledem k blížícím se volbám do poslanecké sněmovny přibývat. I proto by stálo za to se na tuto problematiku podívat podrobněji.
Foto: Sovětský tank na Václavském náměstí | Paměť národa / Václav Jiterský
Debata o osvobození Československa – bohužel zpolitizovaná
Debata o tom, kdo nás v roce 1945 osvobodil, se přitom táhne již od roku 1989, od demokratizačních změn v tehdejším Československu. Po celou dobu komunistického režimu totiž bylo vládní mocí a především vládnoucí KSČ prosazováno silně ideologizované stanovisko, že nás osvobodil Sovětský svaz. Sovětskému svazu byl přičítán hlavní podíl nejen na osvobození Československa, ale i na porážce nacistického Německa. A je třeba připomenout, že jakékoliv odchýlení od této oficiální linie bylo často silně postihováno.
Teprve po pádu komunistického režimu se mohla debata o otázce osvobození Československa plně rozvinout. I díky tomu se ale veřejnost rozdělila do dvou, často až nesmiřitelných táborů. Ti, kteří dříve sympatizovali s komunistickým režimem, i nadále tvrdili, že nás osvobodil primárně Sovětský svaz. Oproti tomu již svobodně bádající historici upozorňovali na význam západních mocností na osvobození Československa.
Vše umocňovala právě nabytá svoboda, kdy již nikdo nikoho k ničemu nenutil. Zatímco za komunistického režimu byly pravidelně pořádány masové vzpomínkové akce k výročí druhé světové války, ve kterých byla vyzdvihována role Sovětského svazu a Rudé armády (a neúčast v nich byla postihována), nyní už tyto akce nikdo nepořádal. A to i přesto, že zde nadále existovala početná (a majetná) komunistická strana, KSČM.
Oproti tomu zejména v západních Čechách, v regionech, kam za druhé světové války přišla americká armáda, začaly být pořádány různé vzpomínkové akce, ve kterých se připomínalo osvobození americkou armádou. Tyto vzpomínkové akce pořádaly různé spolky, kterých se vyrojily celé řady, ale stejně tak i některá města, např. Plzeň a další. Výsledkem ale bylo to, že v nemalé části obyvatelstva vznikl dojem, „že je nám z oficiálních úředních míst tvrzeno, že Československo osvobodili jen Američané“. Nic takového nikdo netvrdil, přesto zde ten dojem vznikl, a je škoda, že proti tomuto dojmu nebylo patřičně bojováno. Jaká je ale pravda, lze-li ji vůbec nalézt? Kdo nás to tedy osvobodil, Američané nebo Sovětský svaz?
Osvobození Československa – výsledek celé druhé světové války
Často je otázka, zda nás osvobodil primárně Sovětský svaz nebo spíš Američané, pojímána zcela chybně především v důsledku toho, že se zaměřuje pouze na to, které území České republiky, resp. někdejšího Československa obsadily ozbrojené síly daných zemí. Pokud se na to podíváme čistě z tohoto geografického hlediska, pak samozřejmě platí, že většinu území bývalého Československa obsadila, resp. osvobodila sovětská armáda. A platí to i tehdy, pokud vezmeme v potaz rozdělení Československa a budeme věc vnímat pouze z pohledu České republiky. Jenže vyvodit jen na základě toho, že Českou republiku osvobodila Rudá armáda, resp. Sovětský svaz, je zcela nesmyslné.
Předně je třeba připomenout, že to, kam až jednotlivé armády obou zemí při osvobozování Československa dojdou, bylo výsledkem politických dohod mezi USA a Sovětským svazem. Především politici narýsovali demarkační čáru, na které se měla americká vojska zastavit. Stejně tak bylo politicky dohodnuto, že to bude právě Rudá armáda, kdo osvobodí hlavní město, Prahu.
Americká vojska přitom mohla snadno osvobodit mnohem větší část území než které obsadila, protože fronta se v té době prakticky již zhroutila, a stejně tak vzhledem k rychlosti postupujících vojsk mohla snadno osvobodit Prahu. To, že americká vojska byla uměle zastavena na této hranici, především sami vojáci považovali za velkou chybu, a to i proto, že si uvědomovali symbolický význam osvobození hlavního města. Nicméně – bylo tak politicky rozhodnuto.
Především je ale třeba si uvědomit, že osvobození Československa bylo výsledkem určitého historického vývoje, poražení nacistického Německa, a vlastně celé druhé světové války. Vždyť kdyby nebylo Německo poraženo, nedošlo by ani k osvobození Československa. Prvotní otázkou, která by měla předcházet debatě, kdo nás v roce 1945 osvobodil, je proto otázka – kdo hrál klíčovou roli při poražení Německa, resp. států Osy?
Kdo hrál klíčovou roli při poražení nacistického Německa
Také tato otázka se objevuje dlouhodobě. Objevila se ostatně již v době komunistického režimu, a byla proto silně zpolitizována. Otázka, kdo hrál klíčovou roli při porážce nacistického Německa, měla totiž ideologický kontext, a to nejen v bývalém Československu. Vzhledem k tomu, že Sovětský svaz byl socialistickou, resp. komunistickou zemí, byla porážka nacismu Sovětským svazem vnímána jako vítězství socialismu nad nacismem. I to mělo ukazovat na správnost socialismu, resp. komunismu. Úplně se tím opomíjel fakt, že na porážce nacismu se zásadně podílely dvě kapitalistické mocnosti, USA a Velká Británie. Právě proto byl ostatně přínos armád USA a Velké Británie tolik potlačován.
Kdo sehrál hlavní roli v porážce nacistického Německa? Za minulého režimu byl za onen klíčový stát považován Sovětský svaz. Bylo poukazováno především na obrovský počet lidských obětí Sovětského svazu. Je faktem, že Sovětský svaz během boje proti nacismu ztratil nejvíce obětí, nejvíce lidských životů. Ale - lze na základě toho hodnotit, že právě Sovětský svaz sehrál hlavní, klíčovou roli v boji proti nacismu? Samozřejmě, lidský život je tou nejvyšší hodnotou, a ztráta na životech je tou nejbolestnější
Je ale třeba vidět i něco jiného. Sovětské vedení se tím, že lidský život je tím nejcennějším, příliš neřídilo. Sovětská generalita často nasazovala své vojáky bez ohledu na oběti, na ztráty na lidských životech. Mnohé operace byly vedeny zcela nesmyslně, jen aby se dosáhlo patřičného výsledku – s tím, že leckdy toho výsledku ani dosaženo nebylo.
Je přitom nutno říci, že sovětská generalita tak nečinila samovolně, ale na příkaz politického vedení státu. A to včetně samotného sovětského diktátora J. V. Stalina. Byl to právě politický aparát, kdo obvykle trval i na nesmyslných operacích, které měly být vedeny bez ohledu na ztráty na životech, a to často i proti vůli generálů.
Dnes je samozřejmě nemožné určit, jak velké procento z celkových ztrát padá na vrub nekompetentního, krajně zpolitizovaného sovětského vedení. Přesto lze konstatovat, že mnohé z těchto obětí Sovětského svazu, především prostých vojáků – kteří přitom bojovali vedeni správnou touhou bránit svou zemi – byly zcela zbytečné. Nelze tedy říci, že Sovětský svaz měl hlavní podíl na porážce nacistického Německa jen na základě toho, že v bojích ztratil nejvíce lidských životů. Je ostatně nesmyslné hodnotit význam bojujícího státu podle toho, jaké sám utrpěl ztráty. Mnohem důležitější je přeci to, jaké daný stát dokázal způsobit ztráty protivníkovi.
I to ovšem mluví ve prospěch Sovětského svazu. Právě na východní frontě padlo nejvíce německých vojáků, mnohem víc než na západní frontě nebo na africkém bojišti. Netýká se to přitom jen vojáků, ale i techniky, a vojenských jednotek jako takových. Více než 2/3 německých divizí, ať již tankových či pěších, byly zlikvidovány na východní frontě! Z tohoto pohledu měl Sovětský svaz na porážce nacistického Německa naprosto zásadní podíl. Důležité je ale také vnímat okolnosti, za jakých se to odehrálo, a díky čemu Sovětský svaz mohl těchto vítězství dosáhnout.
V tomto směru sehrála mimořádně důležitou roli západní pomoc Sovětskému svazu, poskytovaná Velkou Británií a USA. Význam západní pomoci Sovětského svazu byl zejména v dobách minulého režimu uměle snižován. Podle nejnovějších výzkumů – realizovaných i v Rusku – přitom činil podíl západní techniky více než 10% techniky provozované Ruskou armádou. To rozhodně není málo. Šlo navíc o zbraňové systémy, které Sovětský svaz nejvíce potřeboval. A tato západní technika - od tanků přes obrněné transportéry až po letadla - se navíc v Sovětském svazu velice osvědčila.
Je také třeba vidět, že západní státy dodávaly svou pomoc v pravou chvíli, v době, kdy na tom byl Sovětský svaz nejhůř. V době, kdy to vypadalo, že Moskva bude dobyta. Kdyby nebylo této západní pomoci, Sovětský svaz by byl nejspíš poražen, anebo by byl zatlačen kamsi na Sibiř. V takovém případě by ovšem Sovětský svaz nemohl vůbec porazit Německo, a nemohl by se tedy ani podílet na osvobození Evropy včetně Československa.
Západní státy navíc nedodávaly Sovětskému svazu jen zbraně. Možná ještě větší význam měly západní dodávky surovin, ale také obráběcích strojů, různé technologií atd. I díky tomu mohl Sovětský svaz tak snadno vybudovat zbrojní továrny, které dokázaly chrlit zbraně v obrovském množství.
V případě Velké Británie ony dodávky byly ještě významnější, než si obvykle uvědomujeme. Velká Británie totiž Sovětskému svazu dodávala zbraně a vybavení, které sama zoufale potřebovala. Je třeba si připomenout, že Velká Británie proti Německu aktivně bojovala již od roku 1939. Po většinu roku 1940 Velká Británie byla terčem masových německých náletů. Jim padly za oběť celá města, tisíce lidských životů. Obdobně tehdy krvácela Velká Británie na moři, kde zuřila ostrá námořní válka, při které zahynuly tisíce britských námořníků. Pomohl tehdy nějak Sovětský svaz Velké Británii v jejím boji proti nacistickému Německu? Nepomohl nijak – a to i proto, že tehdy byl Sovětský svaz na základě paktu Ribbentrop-Molotov partnerem nacistického Německa. A oproti tomu Velká Británie Sovětskému svazu pomohla. I to o mnohém vypovídá.
Obdobně důležitý podíl na porážce nacistického Německa mělo i bombardování Německa strategickými bombardéry USA a Velké Británie. Význam bombardování Německa byl za minulého režimu upozaďován, a ani dnes není plně doceněn. Je faktem, že mnohé z těchto úderů vyzněly naplano. Místo určených cílů byly často zasaženy jen vedlejší cíle. Přesto bylo dosaženo pozoruhodných výsledků. Právě toto bombardování sehrálo při porážce nacistického Německa zásadní roli. A to především proto, že takto bylo vyřazeno z provozu velké množství německých průmyslových závodů včetně těch zbrojních, které produkovaly zbraňové systémy pro německou armádu.
Je faktem, že i přes toto bombardování se Německu až do roku 1944 dařilo navyšovat zbrojní výrobu. A to především díky tomu, že na zbrojní výrobu byly převáděny další a další závody, produkující do té doby pro civilní sektor, a stejně tak díky organizačnímu umu A. Speera. Jenže pokud si toto zbrojní úsilí porovnáme s výkonem zbrojního průmyslu Spojenců, pak vidíme, že tyto státy dokázaly navýšit svou zbrojní produkci mnohonásobně více. Německo sice navýšilo svou zbrojní výrobu, ale ne o tolik, protože veškeré snahy v tomto směru hatilo neustálé bombardování. Právě proto se Německu nedostávalo zbraní, proto byly mnohé kvalitní německé zbraňové systémy produkovány v relativně malém množství.
Tento nedostatek zbraňových systémů měl pro německou armádu fatální následky. Ztráty na lidských životech se Německu kupodivu dařilo kompenzovat, a to povoláváním dalších ročníků. Vojáků mělo Německo i v letech 1944-45 ještě dost. Ale nemělo pro ně dostatek zbraní, a to především moderních zbraní. Proto byly Německé divize slabě vyzbrojené, prakticky všechny divize měly hluboko pod stav. A proto byly tyto divize snáze porazitelné, a to jak západními vojáky, tak i vojáky Sovětského svazu. Neméně významné bylo také válečné úsilí USA. A to nikoliv jen díky dodávkám zbraní a surovin jak Sovětskému svazu či Velké Británii, ale také vzhledem k válce proti Japonsku.
Taktéž válka v Pacifiku byla za minulého režimu úmyslně opomíjena. Je však třeba si uvědomit jedno. Japonsko bylo pro nacistické Německo klíčovým spojencem, v mnoha směrech důležitějším než geograficky blízká Itálie. Proto nacistické Německo a Japonsko spřádaly plány, podle kterých si měly rozdělit prakticky celý svět.
Klíčovou roli v těchto plánech hrál právě Sovětský svaz, na jehož území měly zálusk oba státy. Německo pochopitelně mělo zájem o evropskou část Sovětského svazu. Oproti tomu Japonsko, které v té době již okupovalo Čínu a Koreu, mělo zájem o přilehlé oblasti Sovětského svazu – především o strategický přístav Vladivostok, ale i další území. Proto Japonsko udržovalo na Dálném východě obrovskou, více než milionovou armádu, která byla připravena zaútočit na Sovětský svaz.
Japonsko ovšem tento útok neustále oddalovalo (o čemž Sovětský svaz dobře věděl, a to díky aktivitám známého špiona R. Sorgeho). A místo toho se Japonsko rozhodlo zaútočit na USA. Původně se mělo jednat o krátkou, nanejvýš půlroční válku, s tím, že hned poté japonská armáda napadne Sovětský svaz. Jenže tato válka se nevyvíjela podle japonských představ. USA dokázaly odolávat japonským útokům, a nakonec nad Japonskem zvítězily. Kdyby ovšem nebylo této tichomořské války, kdyby nebylo válečného úsilí USA, pak by Japonsko napadlo Sovětský svaz. A tomuto společnému útoku Německa a Japonska, realizovaném ze dvou stran, by již Sovětský svaz nedokázal odolat. Takto ovšem bylo Japonsko eliminováno, a Sovětský svaz se mohl soustředit na boj proti Německu. Také USA se tedy zásadně podílely nejen na celkovém vítězství, ale i na porážce Německa – a to mnohem víc, než by vyplývalo z toho, jak velké území Německa americká armáda obsadila či kolik německých divizí dokázaly americké jednotky zničit.
Pokud tedy posuzujeme, kdo sehrál klíčovou roli při poražení nacistického Německa, pak otázku musíme posuzovat v širším kontextu celé druhé světové války. A stejně tak si musíme uvědomit i jednotlivé načasování jednotlivých událostí, a jejich návaznost.
Mimořádně důležitou, možná nejdůležitější roli při porážce Německa sehrála Velká Británie, čelící již od roku 1939 Německu jak ve vzduchu, tak i na moři. Kdyby nebylo tohoto vzdoru, kdyby nebylo zarputilosti W. Churchilla, pak by v Evropě zmizel i ten poslední ostrov svobody. USA by se v té době možná ani nezapojily do války, protože před napadením Pearl Harboru v USA vládl silný izolacionizmus, a přesvědčení, že USA by se do této války neměly míchat. A stejně tak by se do války proti nacistickému Německu nezapojil ani Sovětský svaz, protože ten naopak s hitlerovským Německem na základě známého paktu
Molotov-Ribbentrop úzce spolupracoval. Později by se možná oba totalitní režimy, nacistické Německo a komunistický Sovětský svaz, nejspíš střetly. Ale k tomu by mohlo dojít až za x let, a v té době by možná už český národ vzhledem k nacistickým plánům na jeho likvidaci ani neexistoval. Samozřejmě ale nelze kvůli tomu říci ani to, že sama Velká Británie vyhrála druhou světovou válku, válku nad nacistickým Německem. Ani Velká Británie by se totiž neobešla bez svých spojenců. I to nám ukazuje, jak moc je ošidné určit, který stát hrál klíčovou roli v porážce nacistického Německa, a tím i v osvobození někdejšího Československa, resp. dnešní České republiky.
Kdo sehrál klíčovou roli při osvobození Československa
Pokud posuzujeme druhou světovou válku a její vývoj, pak vidíme, jak všechno souvisí se vším. Kdyby nebylo Velké Británie a jejího urputného odporu v letecké válce a námořních bojích v letech 1939-40, pak by druhá světová válka vypadala úplně jinak. Pokud by Německo tuto válku s Velkou Británií vyhrálo, pak by se Německo mohlo již plně soustředit na boj proti Sovětskému svazu, a nejspíš by jej porazilo.
Kdyby nebylo USA, kdyby nebylo jejich války v Tichém oceánu, pak by Německo bylo zásadně posíleno o strategického partnera, Japonsko. Tyto dva státy společně by dokázaly při koordinovaném útoku Sovětský svaz porazit. Stejně tak ale kdyby nebylo Sovětského svazu, kdyby nebylo píle a obětavosti především prostých sovětských vojáků, kdyby nebylo toho, že na pláních Sovětského svazu vykrvácely ty nejlepší německé divize, byla by německá armáda mnohem silnější. Německo by se pak navíc mohlo plně soustředit na námořní a leteckou válku jak proti Velké Británii, tak i proti USA. A vzhledem k tomu, že Německo disponovalo zbrojním průmyslem celé Evropy, patrně by v této válce zvítězilo.
Tohoto úspěchu ale Sovětský svaz dosáhl jen díky rozsáhlé vojenské a hospodářské pomoci od západních států, USA a Velké Británie. Bez dodávek západní techniky by sovětská armáda nedokázala uskutečňovat své odvážné operace, bez dodaných západních technologií a surovin by sovětské továrny nedokázaly vyrábět zbraně.
Jak sovětské, tak i americké a britské jednotky přitom dosáhly vítězství jen díky tomu, že německé divize byly slabší, než by měly být, že měly výrazně méně zbraňových systémů, kolik jich měly mít. A to bylo především důsledkem rozsáhlého amerického a britského bombardování Německa a jeho zbrojního průmyslu.
Každý z válčících států, jak USA a Velká Británie, ale stejně tak i Sovětský svaz (a nelze také opomíjet význam i dalších států, jako je Francie atd.) se tedy na porážce nacistického Německa podílel svým dílem. A každý jednotlivý díl nemohl existovat bez toho dalšího dílu, protože jím byl do značné míry podmíněn. Nelze proto určit, který z těchto podílů jednotlivých vítězných mocností je ten největší, který je klíčový. Jak bychom to měli určit, procentuálně? Na základě čeho by to měl být počítáno? Musíme se proto smířit s konstatováním, že každá z vítězným mocností se na porážce nacistického Německa, ale i na celkové porážce států Osy podílely zhruba stejným dílem.
A podobně tomu je i v případě osvobození Československa, resp. České republiky. Jelikož se na porážce nacistického Německa, potažmo států Osy spojenci podíleli zhruba stejným dílem, pak z toho vyplývá, že všechny tři hlavní vítězné mocnosti, Sovětský svaz, Velká Británie a USA se zhruba stejným dílem podílely i na samotném osvobození Československa. Nemá smysl se hádat, kdo byl tou hlavní osvobozující mocností, protože něco takového je nemožné, a navíc je to nedůstojné vůči obětem války. Každé z hlavních mocností bychom měli uznat jejich podíl na vítězství, a to i přesto, že se nám některý z těchto států nelíbí, kdy demokratům vadí především totalitní charakter Sovětského svazu. Politizace pak celé věci jenom škodí.
Zdroj: Druhá světová válka 1939-45, Malá encyklopedie. Naše vojsko, Praha 1968
Komentáře
Azor
08. 05. 2025, 16:35Pro autora.
Toto co jste napsal,tak vše bylo v tomto zdroji???
Zdroj: Druhá světová válka 1939-45, Malá encyklopedie. Naše vojsko, Praha 1968??? A nebo je to jen autorova představa??
Pokud by to byla pravda,tak se usvědčujete ze lži v tom,že se plno věcí zamlčovalo!
Táhne se to jako červená niť(v zájmu "objektivity")jako ody na činy západu .
"Sovětskému svazu byl přičítán hlavní podíl nejen na osvobození Československa, ale i na porážce nacistického Německa. A je třeba připomenout, že jakékoliv odchýlení od této oficiální linie bylo často silně postihováno."
Důkaz je kde???Viz .zdroj.
"vzpomínkové akce k výročí druhé světové války, ve kterých byla vyzdvihována role Sovětského svazu a Rudé armády (a neúčast v nich byla postihována),"
Opět, důkaz tvrzení je kde - to v závorce????
" „že je nám z oficiálních úředních míst tvrzeno, že Československo osvobodili jen Američané“. Nic takového nikdo netvrdil"
Zatím ne.Ale takový jako jste vy, tu posouváte větší úspěchy a zásluhy západu.(červená niť)
"Americká vojska přitom mohla snadno osvobodit mnohem větší část území než které obsadila, protože fronta se v té době prakticky již zhroutila,"
A důvod zhroucení??To bylo dílem USA a VB???Ano mohla toho více osvobodit.Kdo jim bránil udělat 2. frontu o rok dřív??? Co dělali v Itálii od r. 43??
Díky komu se zhroutila?? Dáky USA a VB???Co vedlo Němce se vzdávat USA a ne SSSR když chtěli konec války???
"Úplně se tím opomíjel fakt, že na porážce nacismu se zásadně podílely dvě kapitalistické mocnosti, USA a Velká Británie. Právě proto byl ostatně přínos armád USA a Velké Británie tolik potlačován."
Kým??Kde??? Neplatí vás Trump??Co dělali "spojenci"do r. 44??Jak se chovali od 1.9.39.s Polskem??Jak se chovali v Mnichově?? Takto "bojovali" - okupace Belgie trvala pouhých 19 dní, Nizozemska a Lucemburska 5 dní, Řecka 15 dní, Jugoslávie 12 dní a Dánska a Norska 32 dní. Řekněme, že se jedná o malé a střední země. Francie je ale ve všech ohledech srovnatelná s Německem; tažení trvalo 43 dní!!!
Fakta!! -
" na sovětsko-německé frontě byly zničeny hlavní vojenské síly fašistické koalice – celkem 607 divizí (z nichž více než 500 bylo německých). Anglosaští spojenci na západní frontě a ve středomořském válčišti porazili a zajali celkem 176 divizí. To znamená, že příspěvek SSSR k porážce nacistického Německa a jeho spojenců je třiapůlkrát větší než příspěvek Anglosasů."
Angličan L. Dayton ve své knize „Druhá světová válka: chyby, rány a ztráty“ (Moskva: EKSMO, 2000) uvádí, že sedm z osmi německých divizí během války zničila Rudá armáda (str. 552).
A hlavně proč Německo bylo schopno zautočit??Příčina a následek.
.Jak ji vlastně mohli rozpoutat,když po 1 válce tam byl svrab,bída a neštovice??Kdo zaplatil Ádovi noviny aby zblbli lidi?? Od koho dostal na uniformy a plat pro SA,SS??? .Od koho dostal půjčky na zbrojení??Čí že některé fabriky byly(akcie)v Německu.Co se stalo po obsazení porýní???Jak došlo k Mnichovu??
"Je přitom nutno říci, že sovětská generalita tak nečinila samovolně, ale na příkaz politického vedení státu. A to včetně samotného sovětského diktátora J. V. Stalina."
CIA,Stalin nebyl diktátor-
"CIA Sovětský svaz nebyl diktaturou. Ve zprávě z 2. března 1955 agentura jasně uvedla: "I za Stalina existovalo kolektivní vedení. Západní představa o diktátorovi v komunistickém zřízení je přehnaná. Nedorozumění na toto téma je způsobeno nepochopením skutečné povahy a organizace komunistické mocenské struktury". [68]
[68] Viz tento dokument v elektronické čítárně CIA FOIA: https://www.cia.gov/readingroom/document/cia-rdp80-00810a006000360009-0 ""
" Přesto lze konstatovat, že mnohé z těchto obětí Sovětského svazu, především prostých vojáků – kteří přitom bojovali vedeni správnou touhou bránit svou zemi – byly zcela zbytečné."
To se dělo i na západě.
Pearl harbor - Roosevelt o tom věděl, jako Coventry Churchill.
"Japonsko ovšem tento útok neustále oddalovalo (o čemž Sovětský svaz dobře věděl, a to díky aktivitám známého špiona R. Sorgeho). A místo toho se Japonsko rozhodlo zaútočit na USA"
Proč vlastně to Japonsko zautočilo???Kdo na ně uvalil embargo??Nebyli spolu ve válce.
"Je také třeba vidět, že západní státy dodávaly svou pomoc v pravou chvíli, v době, kdy na tom byl Sovětský svaz nejhůř. V době, kdy to vypadalo, že Moskva bude dobyta. Kdyby nebylo této západní pomoci, Sovětský svaz by byl nejspíš poražen, anebo by byl zatlačen kamsi na Sibiř."
Kdy že přišli první dodávky,Lend -lease??? až koncem prosince 41. a to v hodnotě,50.mil.rublů
http://istmat.info/files/uploads/40607/rgae_413.12.10949_vneshnyaya_torgovlya_sssr_1941-1945.pdf
" Zde je rozložení těchto dodávek podle roku (v milionech rublů): 1941 – 50,6; 1942 – 3 792,1; 1943 – 12 963,7; 1944 – 19 399,8; 1945 – 12 755,2. Ukazuje se, že více než 92 procent všech dodávek proběhlo ve druhé polovině války – 1943-1945, po radikálním zlomu ve válce s Německem na východní frontě. "
"
"Americká pomoc v rámci programu Lend-Lease představovala 4 % sovětské průmyslové výroby zbraní a vojenského vybavení během války. Toto číslo uvedl Nikolaj Voznesenskij, předseda Státního plánovacího výboru SSSR, ve své knize „Vojenské hospodářství SSSR během vlastenecké války“ (1948) "
"Snížilo to ztráty SSSR ve válce a urychlilo vítězství. Stalin a další sovětští vůdci to prohlásili mnohokrát.
A konečná smlouva byla podepsána až 11. června 1942
"Obdobně důležitý podíl na porážce nacistického Německa mělo i bombardování Německa strategickými bombardéry USA a Velké Británie.
A tady se sám sebe vyvrací -
"Je faktem, že i přes toto bombardování se Německu až do roku 1944 dařilo navyšovat zbrojní výrobu. A to především díky tomu, že na zbrojní výrobu byly převáděny další a další závody, produkující do té doby pro civilní sektor, a stejně tak díky organizačnímu umu A. Speera."
"Mimořádně důležitou, možná nejdůležitější roli při porážce Německa sehrála Velká Británie, čelící již od roku 1939 Německu jak ve vzduchu, tak i na moři. Kdyby nebylo tohoto vzdoru, kdyby nebylo zarputilosti W. Churchilla,
hess ,A co byl Dunkerk?? proč pak Hess letěl do VB??Hitler chtěl bojovat s VB???Jen iluze boje!!
Jo,jo,za chvíli se člověk dozví že to bylo opravu jen USA
Představme si, jak Foltýn vysvětluje lidským troskám z koncentráků, že byly okupovány
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Profesor-Keller-Predstavme-si-jak-Foltyn-vysvetluje-lidskym-troskam-z-koncentraku-ze-byly-okupovany-773469
Czertik
08. 05. 2025, 19:54rexik
to, ze byl postihovan kazdy, kdo se odklonil od stranicke linie ohledne ulohy sssr pri osvobozeni csr muze potvrdit kazdy, kdo dostal 5 z dejepisu a byly predvolani rodice za to, zminil vlasovce pri prazkem povtsani, ci jine hereze.
jako treba pirpominku paktu molotov riibentrop a ruskou invazi dopolska.
kdo a co branilo sovetum osvobodit varsavu drive ?
nemci se radi vzdavali usa, protoze amici jim za to ze se vzdaji slibili snaps.
vtipne, ptas se co delal zapad kdyz padlo polsko, balkan, francie...ale uz nikdy se nezeptas na to co delalo sssr.
proc sssr odmitl pomoci rekum, francii ci ostatnim ?
a tim jak se ohanis za jak dlouho a kolik uzemi obsadili nemci na zapde....hmm, a co takhle to pocitat i u sssr ?
jaka to ironie, ze ssse ztratil do 42 vice uzemi nez ely zapad dohromady, i s balkanem.
to vypovida o schopnosti sssr presne co ? ze byly uplni amateri.
nemecko bylo schopno zautocit protoze mu ssr prodaval jidlo a suroviny, vcetne paliv.
rexik, kdyz ti vladne jen jedna strana, jak to nemuze byt diktatura ?
ne, na zapade se to nedelo.
jak v ph tak i coventy neumirali apadni vojaci bez jakekoliv nadeje na vitezstvi.
to tvoje rozvrzeni podle rublu ? co je k tomu nepochopeni ? ty to nechapes, ale veci se napred misi vyrobit a prevez do sssr. zadny instatni tanport neexistuje. a cesta z usa do ssr je dlouha.
a muzes brecet jak ches, realita je, ze zapadni zbrane sehraly vyznamnou roli u obrane moskvy ve 41, stejne jako generl vlasov.
rexiku, citujes spatne to cilo bylo 8% vyroby sssr, ne 4%. a prsto vsechno 50% veskereho paliva co spotrebovala rusa armada pochazela z usa, stejne jako 95% vozidel na kterych byly namontovany katuse...atd.
ne, neumis cist, autor sam sebe nevyraci, pise ze zbrojni vyroba na zapade ze zvysovala vetsim tempen nez v nemecku.
ano, napis a dej dukaz proc hess letel do vb.
dunkerk ? a co varsava, na tu zapominas proc ?
a kdy nam parlamentni listy napisou, abychom si prestavily ze by stalin plnil smlouvy ? a nechal demokracii v polsku a csr, neukradl csr karpatskou ukrajinu a dalsi stlinovy podlosti.
Azor
08. 05. 2025, 22:55Czertik.
"to, ze byl postihovan kazdy, kdo se odklonil od stranicke linie ohledne ulohy sssr pri osvobozeni csr muze potvrdit kazdy, kdo dostal 5 z dejepisu a byly predvolani rodice za to, zminil vlasovce pri prazkem povtsani, ci jine hereze."
Asi jsem se učil jiný dějepis.Ale o demarkační čáře jsme se učili.I to že vojska USA došla na tu linii.A pokud toto žák řekl,tak dostal za 1 !!!
I to když prohlásil,že se do Pražského povstání se zapojili Vlasovci aby si zlepšili reputaci,tak taky za 1 !!!
A neslyšel jsem,že by si někdo předvolával rodiče,že má žák za 1 !!!!
To že se mohl najít nějaký učitel(mladý) po r. 80 a něco vykládat o tom že československo osvobodila jen rudá armáda,by bylo možné.Že by druhá Nerudová???
"vtipne, ptas se co delal zapad kdyz padlo polsko, balkan, francie...ale uz nikdy se nezeptas na to co delalo sssr.
proc sssr odmitl pomoci rekum, francii ci ostatnim ?"
To snad víte ne?? Co dělalo SSSR,ne???Vzalo si to, co ji patřilo ohledně Cruzonovovi smlouvy .
Řecko atd?? Dohoda - Jalta.Dohody se nemají plnit????
"jak v ph tak i coventy neumirali apadni vojaci bez jakekoliv nadeje na vitezstvi."
Pokud by padl SSSR,tak chcete tvrdit,že by VB či USA porazili Hitlera???
"rexiku, citujes spatne to cilo bylo 8% vyroby sssr, ne 4%.ů
Vy jste to počítal???
Nikolaj Voznesenskij, předseda Státního plánovacího výboru SSSR, ve své knize „Vojenské hospodářství SSSR během vlastenecké války“ (1948) "
podle vás lhal??? Nebo to měl z druhé ruky?? Kdo to teda měl z prvé ruky??? USA????
"ne, neumis cist, autor sam sebe nevyraci, pise ze zbrojni vyroba na zapade ze zvysovala vetsim tempen nez v nemecku."
A k čemu jim to bylo, i to bombardování,když se ta výroba zvyšovala???Koho to vlastně bombardovaly?? Opět civilisty????? Jako v Tokiu nebo v Drážďanech či Praze????
"ano, napis a dej dukaz proc hess letel do vb."
Logika nic???? Opět se ptáte??? Učte se??? Umíte si na toto dát odpověď??? Jaký mohl být motiv??? Na vás je to složité co??
"dunkerk ? a co varsava, na tu zapominas proc ?"
Na dunkerk jste dosud vy neodpověděl,důvod????
Na Waršavu jsem vám už odpověděl. Nesmíte moc zapomínat!!!
Salut.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 14:25Poněkud zpět do historie a určitě vyvolam mnoho poznámek.
Kdo osvobodil Ceskoslovensko? Nikdo.
Slováci v březnu 1939 se odtrhnuli a vznikl Slovenský Stát. Ten statečně bojoval proti Sovětům na východě. Hitler 15.brezna zahájil okupační Čech a Moravy a vznikl Protektorat Čechy a Morava, který uznala Britanie a Spojené státy.
Protektorat fungoval pod Německem až 8. - 9. května 2945. Po podepsání kapitulace opět vznikla Ceskoslovenska republika.
Taky výklad z historie.
JanJan
08. 05. 2025, 15:38Československá republika byla oficiálně uznaná v původních hranicích dávno před porážkou Německa, takže tohle je jen nesmyslná konstrukce.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 16:02JanJan
Ano, ale :
Protektorát Čechy a Morava (německy Protektorat Böhmen und Mähren) byla část československého území, od 15., respektive 16. března 1939 do 8.–9. května 1945.
A kde je pravda
JanJan
08. 05. 2025, 16:40Pepík
V očích nepřátelského neuznávaného Hitlerovského režimu, který v té době uznával stejně neuznávaný režim v Japonsku a loutkový režim Mussoliniho, navíc od konce dubna vysícího v Míláně za nohy. Československo v jeho předválečných hranicích v době osvobozování plně uznávala vítězící strana.
JanJan
08. 05. 2025, 17:02visícího, oprava.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 19:38A proto Sudety nevitaly US armádu stejně jako Rakousko nevitali Sověty.
No a co situace ve Slovenským státě?
Těžká situace a ještě horší po válce a to jen proto, že Beneš veřejně vyjadril názor o boji proti Němecum v Sudetech a jejich likvidaci.
Czertik
08. 05. 2025, 19:56knedle ss
boj proti nemcum v sudetech byl jenom spravny, protoze to byly oni kdo prvni napadl csr, ne naopak.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 20:52Czertik Nikita
Ty jsi blb.
Czertik
08. 05. 2025, 13:29v pripade ceskoslovnska jde litovat jedine veci - ze zapad dodrzel to co se domluvilo se stalinem, a nesli za urcenou politickou linii pro osvobozeni uzemi.
i ona plzen byla osvobozena proti dohodam amiky.
politicky osud csr po 45 by byl uplne jiny kdyby do prahy dorazily amici pred sovety.
vzdyt soveti osvoboozenim prahy ziskaly obrovsky politicky kapital, stejne tak poukazovanim na to kolik uzemi cser osvobodily soveti a kolik zapad (to ze zapad nemohl osvobodit vic diky pilitickym dohodam umyslne nerikaly).
polsko a jine staty pred komunismem nemohly byt zachraneny, ale csr mohlo a byt melo.
Šebesta
08. 05. 2025, 14:04Czertik nesouhlasím. Nelze se stále vymlouvat a litovat,že je škoda,že nás neosvobodili Amícii. Vem si Jugoslávce. I tam přišli Rusové jako osvoboditele i když ne v takovém rozsahu jako k nám a přesto se komunista (a to musím zdůraznit) Tito dokázal vymanit ze Stalinova vlivu a pomohl mu i západ. Takže jistě osvobození Prahy Us army by možná trochu pomohlo ale zbytek záležel na naších vůdcích. Beneš jako údajný demokrat a garant demokracie totálně selhal. Naletl vrahu Stalinovi na jeho sliby,že se nebude vměšovat do naších záležitosti a pak stále podlehal mnichovskému syndromu kdy nás západ zradil. A to přesto,že Churchil Mnichov odsoudil a byl z jiného těsta než Chamberlain. Mimochodem Churchil ho před cestou do Moskvy v roce 1943 varoval ať tam nejezdí. Beneš si nedal říct. Masaryk byl v jeho vleku a kvality svého otce neměl ani z 50 %. No a Gottwald ? To byla ožrala opice cvičena Moskvou celou válku aby plnila rozkazy Stalina. Takže dopadli jsme po válce tak proto,že jsme neměli silné vůdce jako třeba komunista Tito jehož si jako asi jediného komunistu vážim pro jeho odvahu. Mimochodem Stalin se ho pokoušel zabít nebo na druhé straně De- Gaule.
Czertik
08. 05. 2025, 20:10sebesta
jugoslavie ??? je ti jasne, ze kdyby se stalin pokusil udelat to co v polsku ci jinde, tak by hned mel proti sobe partyzany ze jo ? a za valky nebyly lepsi paryzani nez jugoslavsti.
prave proto ze tito byl komunista, nemohl stalin hrat jeho oblibenou kartu . kapitalismus je spatny, komunismus lepsi.
ano, benes stalinovi naletel, ale nebyl sam. roosvelt a ostatni naleteli stalinovy taky. kdyby ne, tak by na nejake politicke cary na mape kaslali a sly by osvobodit co nejvic, misto abY je dodrzovaly.
vtipne, dle tebe churchill benese pred stalinem a cestou do moskvy varoval...a presto za par mesicu churchil se stalinem podepsal obdoby smlouvy co udelal benes,zajimave.
a prave proto, ze pokud by praha byla osvobozena amiky, tak by na tom jake benes mel chyby nezalezelo. stalin by mel smulu.
JanJan
08. 05. 2025, 14:18To v tom jinak velmi rozumném članku trochu chybí, že nám to osvobození především přineslo 40 let odporného systému. Prostý bojující mužik si to nepřipouštěl, ale v hlavě Stalina už po otočení vývoje na frontě vznikaly plány, jak se v rámci "osvobozování" co nejvíce nasytit územím Evropy. Velkou válku (1914-1945) tak vlastně vyhrál do značné míry ruský imperialismus, jehož filozofii Stalin oportunisticky převzal.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 14:54JanJan
Za vše může dle mého názoru paktovani Beneše s komunisty a Stalinem. Smlouva 1943 o spolupráci se Sověty a pověření Gottwalda o sestavení znarodnovacich zákonů, Kosicky vládní program a hlavně smlouva z června 1945 se Sověty o uranu a dalších surovinach. A pak velká podpora občanů ve prospěch komunistu. Pak konec podle Beneše
To třeba kupovaný Rakousko neudělalo a Sověti odotáhli v 1955 s neporizenou.
JanJan
08. 05. 2025, 15:36Pro Pepíka
Rakousko je úplně jiný případ, bylo po válce okupováno 4 vítěznými zeměmi jako Německo, byla podepsaná deklarace o jeho samostatnosti, těžko tam mohli takřka neexistující komunisti vyhlásit socialistickou zemi za přítomnosti zápaních armád. Sověti odtáhli, protože je okupace stála moc prostředků, výměnou za neutralitu. Beneš se s nikým nepaktoval, chtěl demokratické Československo a spoň se o to pokusil, pokud by se stavěl na zadní vůči SSSR, dopadli bychom jako Poláci, SSSR by si tady udělalo loutkovou vládu už v roce 1945 a s nějakou londýnskou vládou by se vůbec nebavilo. Tebe na Benešovi štve, že vypakoval tu zrádcovskou Německou bandu z pohraničí, které se zalíbil Hitler.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 18:10JanJan
Vážím si vaším si reakce a názoru, ale žádný stát před i po válce nelezl do pr... Sovětům jsko diktátorsky Beneš, který naprosto vědomě nasměroval Česko a Slovensko na východ.
Dne 3. dubna 1948, podepsal americký prezident Harry S. Truman zákon o poválečné zahraniční pomoci, jehož součástí byl Marshallův plán. Čeští reprezentanti – nejen prezident Edvard Beneš, ale i Klement Gottwald – se k tomu nejprve stavěli pozitivně. Proč asi? Odpověď jsem napsal dříve!
Eduard Beneš nepritel národů se zasloužil o stát vedeny komunisty!
Czertik
08. 05. 2025, 20:18knedle ss
jenze co tobe nikdy nedojde je to, ze kdyby benes nesmeroval csr na vychod, tak by ho stalin odstranil a na smerovani csr na vychod by mel gotwalda.
ty ve sve sleposti a nenavisti vucibenesovi nedokazes pochopit i ze jine zeme, treba madarsko udelali obrat o 180 stupnu a sly cestou stalinismu.bez benese, jak to dokazes vysetlit ? na to tvoje kebule nestaci.
byt tech 180 stupnu je jen recnickych, komunismus a nacismous sou sestreske ideologie.
a co je spatneho na staveni se k marsalove planu pozitovne ?
negatvne se k nemu postavili kvilu tlaku stalina a komunistu, ne dobrovolne. co na tom nedokazes pochopit.
benes nebyl nepritelem narodu, byl jen nepritelem nacku a to mu kedle nedokazes odpustit.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 21:14Ano a pak by Beneš dělal další kotrmelec.
Proč nejsi schopný udělat revizi všech smluv i dohod co udělal Beneš, aby si zachránil svoji diktaturu a moc? Ten skřet zničil co vzniklo na základě lží a fabulaci a tim byl společný stát ČSR, ale historicky jsme vždy měli Rakousko a Německo jako spojence. Slováci nikdy nic neměli s námi. Jo možná Moravská epizoda dlouhaaa 50 let. Proto slovaci rozumně opustili slataninu 1939 a později znovu.
Nepřítel lidu, mstivy a závistivý takový byl Eduard Beneš. Ten se zasloužil o stát vedeny komunisty až do současnosti. Symbol jeho politiky dnes okupuje Pražský hrad a jmenuje se Petr Pavel agent STB krycí jméno Pávek, prověřený KGB pro studium rozvedčik i prolustrovany pro NATO.
Široko daleko nenajdeš větší loajální hovada k čemu koliv.
Azor
08. 05. 2025, 15:42Czertik.
"politicky osud csr po 45 by byl uplne jiny kdyby do prahy dorazily amici pred sovety."
Když už pište tak leda o tom,čemu trochu rozumíte( kopie)a to o TTD nějakých zbraní.To by mohlo stačit.
Zase to vaše kdyby????
Od kdy se na toto hraje???U vás ve snu???
Logika nic??Je to u vás s ní problém,co??
Viz -
Proč nedorazili Amici do Prahy,snad víte - dohoda!!!
Proč dohoda???Rozhodnutí mocností na Jaltě.Proč mocností?Bojovali proti fašistům!Bojovali proč??Fašisti rozpoutali 2.váku.Jak ji vlastně mohli rozpoutat,když po 1 válce tam byl svrab,bída a neštovice??Kdo zaplatil Ádovi noviny?? Od koho dostal na uniformy a plat pro SA,SS??? .Od koho dostal půjčky na zbrojení??Čí že některé fabriky byly(akcie)v Německu.Co se stalo po obsazení porýní???Jak došlo k Mnichovu??Co se stalo po 1.9.39.????
Bojovali,bojovali "demokratické" země které měli smlouvu s Polskem?? Jak udatně bojovali "mocnosti"od r. 40.?????
Už teď víte, proč amíci nedošli do Prahy???
Salut.
Czertik
08. 05. 2025, 20:25rexik
to, ze nedokazes pochopit k cemu sou co kdyby dobe je problem tvojich zkratvanych obvodu.
a v cem moje logika selhala ? rozeber to.
a myslim ze tu dohodu ohledne car na mapach sem vyvsetlil dost jasne - ty cary byly diktovany stalinovym imperialismem a ne vojenskou nutnosti.
ano fasisti rozputaly 2sv, s vydatnou pomoci komunistu, na to nezapominej.
dej dukaz ze zapad platil adlovi noviny, uniformy apod ty vecny masturbatore.
mnichov ? zajimave, sssr proti nemu nijak neprotestova a odmitl rict ze bde branit csr i bez zapadu. proc asi ?
a co to jak bojoval zapad ve 39 ci 40 spolecneho s tim, ze ve 45 mohl dojit do prahy a dale, kdyby chtel ?
aport a haf.
Azor
08. 05. 2025, 22:28Czertik.
"dej dukaz ze zapad platil adlovi noviny, uniformy apod ty vecny masturbatore.!
Viz kniha G.Preparata-Hitlerovy kmotři. a A.Lebor Hitlerovi tajní bankéři
" zajimave, sssr proti nemu nijak neprotestova a odmitl rict ze bde branit csr i bez zapadu. proc asi ?"
Raději si něco přečtěte.
SSSR diplomatickou cestou navrhoval spolupráci ohledně evropské bezpečnosti.A to až do července 39.Jak se zachovala VB a Francie???
A když onse SSSR postaral jen o sebei odmítli,tak se SSSR,postaral o sebe smlouvou o neútočení kterou porušil kdo???
"a co to jak bojoval zapad ve 39 ci 40 spolecneho s tim, ze ve 45 mohl dojit do prahy a dale, kdyby chtel ?"
Logika nic????
Vy chcete aby vás učil vojín???
No prosím -
"podle oficiálních zdrojů začala 1. září 1939. Od té doby, co vznikl konflikt na německo-polské hranici. A 3. září nejprve Londýn a o několik hodin později Paříž vyhlásily Hitlerovi válku.
No, když už vyhlásili válku, tak musí bojovat. To znamená, že musí existovat fronta. Ale žádná fronta jako taková neexistovala. Londýn a Paříž, které vyhlásily Hitlerovi válku, se prezentovaly jako obránci svého spojence Polska. Ale z Londýna a Paříže nepřišla žádná skutečná pomoc.
Není proto divu, že se Wehrmachtu podařilo Polsko kompletně dobýt za 36 dní. Kapitulace posledních jednotek polské armády proběhla 6. října 1939. Vojenští experti tvrdí, že kdyby Británie a Francie skutečně chtěly splnit své spojenecké závazky vůči Polsku,
mohly snadno vytlačit Wehrmacht z polského území. A možná by v tomtéž roce 1939 válka skončila. Ani by to nenazvali „globálním“. Ale Londýn a Paříž pouze přihlížely okupaci Polska.
Do září 1939 měly francouzské ozbrojené síly na hranicích s Německem více než 3 miliony vojáků, 17,5 tisíce děl a minometů, 2 850 tanků, 1 400 bojových letadel první linie a 1 600 letadel druhé linie. Mohlo je okamžitě podpořit více než 1 000 britských letadel.
Německo ale na své západní hranici mělo něco málo přes 900 tisíc lidí, 8,6 tisíce děl a minometů, 1 359 letadel a ani jeden tank. To znamená, že Paříž měla více než trojnásobnou převahu v živé síle a letectví, naprostou převahu v tancích, dvojnásobnou převahu v dělostřelectvu, tedy všechny podmínky pro úspěšnou porážku vojenských sil Třetí říše.
Hitlerovo francouzské tažení trvalo 43 dní (od 10. května do 22. června 1940). Okatá hra na prozrazení. Vojenští experti a historici to nazvali „falešnou válkou“. Někteří to nazývali pokračováním „politiky appeasementu“ (která se jasně projevila v tzv. „Mnichovské dohodě“ z roku 1938).
Poté, co dosáhly břehů Atlantského oceánu, se ozbrojené síly Německa přiblížily k Británii a ostrovům Foggy Albion. Bojové operace proti Británii se omezovaly na nálety. Neměli v úmyslu překročit Lamanšský průliv. Mnoho historiků také nazývalo tuto konfrontaci mezi Němci a Brity, oddělenými Lamanšským průlivem, „falešnou válkou“.
od 1. září 1939 do 22. června 1941, se takzvaní odpůrci Třetí říše se během tohoto dlouhého období nikdy neobtěžovali otevřít skutečnou frontu, zorganizovat účinný odpor proti Německu nebo mu zasadit drtivou ránu. Pokud nebyli schopni nebo ochotni bránit ani sami sebe, proč by proboha začali podporovat Sovětský svaz otevřením západní fronty? "
Vylodění anglosaských spojenců (armády Británie, USA a Kanady) na atlantickém pobřeží Francie (v Normandii) se uskutečnilo až 6. června 1944. Je zřejmé, že k tomuto vylodění nedošlo proto,
že by Anglosasové náhle probudili své svědomí a vzpomněli si na své spojenecké závazky. Důvodem bylo, že Rudá armáda rychle postupovala západním směrem.
Hrozilo, že celá Evropa bude dobyta vojsky SSSR a stane se „rudou“ nebo „sovětskou“. Ve skutečnosti nebyla druhá fronta otevřena proti Německu, ale proti SSSR."
"A 1. ledna 1945 zahájili Němci v Alsasku silnou ofenzívu. Americký generál George Patton tehdy ve svém deníku označil ústup americké výsadkové divize za „hanebný let“ a napsal: „Stále máme šanci prohrát tuto válku…“
"Anglosasy pak zachránil Stalin. 6. ledna Churchill požádal SSSR, aby zorganizoval ofenzívu „na frontě u Visly nebo někde jinde“, aby se ulehčila situace spojenců. 7. ledna Stalin odpověděl:
„Můžete si být jisti, že SSSR udělá vše, co bude v jeho silách, aby pomohl slavným spojeneckým silám.“
A 12. ledna zahájila Rudá armáda mohutnou operaci poblíž Visly. Zničila Hitlerovy naděje na vítězství v Ardenské operaci. Závěrečná část války v Evropě začala."
"Druhá, neboli západní, fronta trvala až do kapitulace Třetí říše, tj. pouhých jedenáct měsíců. První neboli východní fronta fungovala čtyřicet šest a půl měsíce."
"Angličan L. Dayton ve své knize „Druhá světová válka: chyby, rány a ztráty“ (Moskva: EKSMO, 2000) uvádí, že sedm z osmi německých divizí během války zničila Rudá armáda (str. 552)."
Salut.
vankr
08. 05. 2025, 09:18Pomoc Sovětskému svazu byl také obchod, navíc šetřila životy vojáků US Army, obětmi byli pouze námořníci z konvojů. Plavit se na tankeru byl opravdu hrdinský čin. Je zajímavé, že největší úspěchy slavili němečtí tankisté při bitvě se spojenci v Ardenách, přímo neuvěřitelné, vyvolávající vzpomínku na střílení krocanů v Marianách.
Czertik
08. 05. 2025, 13:34ano, plavit se na tankeru byl hrdinsky cin. proc myslit ze riskovat ze te potopi nemecka ponorka nebylo hrdinske ?
a kdyz sme u toho, copak bombardovani nemecka nesetrilo zivoty sovetu ?
co rikas na tenhle obchod ?
a ty nejvetsi uspechy v ardenach vidis presne kde ????
kolik ze to tam oblkicili a zlikvidovaly amiku ?
a pak se podivej na nemeckou ofenzivu proti sssr ve 41, kdy zajali a zabily milionu sovetu, to byly daleko vetsi uspechy nez ardeny, moulo.
Šebesta
08. 05. 2025, 08:33K roku 1945 asi toto.Za totality byly dějiny celé 2.války vykládany falešně po komunisticku. Prakticky všude okolo 2.války komunisté lhali. Už jen třeba přepadení Finska,zabraní pobaltí (L-L-E), Sovětským Svazem které bylo vydávano za pomoc atd. Dále události v Katyni kde dokonce ještě předloni byl odsouzen jeden komunistický FANATIK Skála (kandidát na presidenta) za tvrzení že v Katyni vraždili Němci polské oficíry nikoli NKVD. Lhalo se i o partyzánském odboji a taky o odboji kde ten nekomunistický byl záměrně upozaďován.Stejně o roku 1945. Historici dnes jasně dokázali,že osvobození Prahy bylo opravdu rovněž falšováno. Američané mohli být v Praze už 7.5. Rusové tam dojeli až 9.5. Ovšem je pravda že se i dnes najdou pomatení lidé jako Nerudová,kteří zase lžou v obráceném garde. I když je fakt že to je individuální poklesek pomyléné (primitivní) europoslankyně.
JanČejka
08. 05. 2025, 12:20Velmi dobře napsané, každopádně bych neřekl, že Nerudová nelže vědomě, řekl bych, že jí spíše chybí znalost. Sleduji jí a přijde mi, že občas postrádá základní orientaci v tom o čem hovoří. Skála apod. to jsou v podstatě ty samé případy jako tady Azor, mají zkrátka nějakou myšlenku, o které jsou přesvědčení, že je správná (např. SSSR a Rusko je svaté a mělo by se o něm mluvit jen v dobrém a každý jeho nepřítel je zločinec a ten nejhorší arcidémon, který si zaslouží jen zničit) a vyhledávají si takové zdroje, které je v jejich názoru jen utvrzují. Často nejsou schopni rozlišit ani naprosto absurdní situace a výklady ruské propagandy - např. že si Rusové okopírují to co dělají Ukrajincům na jejich území a obrátí to proti nim. - Cvičení ruských dronařů na ukrajinských civilistech v Chersonu, shazování granátů na autobusy, vozidla, cyklisty, vše potvrzeno fotografiemi, či dokonce videi, které publikovali sami účastníci těchto nájezdů (Rusové), následně po jakémkoliv raketovém úderu Rusové v odstupu posílají další, aby zasáhli záchranáře.
Naproti tomu pak přijdou na svých webech s tvrzením, že tohle dělají Ukrajinci jim, ale až s absurdní situací, kdy ukrajinští dronaři měli útočit na své okupované území a lidi na tomto okupovaném území (tedy Ukrajince) a následně samozřejmě i na záchranné složky, vytahají si z prstu počty mrtvých a zraněných. To vše bez jakéhokoliv videa, fotky apod. důkaz je prostě jen jejich slovo. A to tady pomatenci jako Azor následně šíří, bez zdroje aby ho nikdo nemohl napadnout.
Azor
08. 05. 2025, 15:53Jan Čejka.
" To vše bez jakéhokoliv videa, fotky apod. důkaz je prostě jen jejich slovo. A to tady pomatenci jako Azor následně šíří, bez zdroje aby ho nikdo nemohl napadnout."
Kdo z nás dvou má méně odkazů?Já???
Ti co vás a mne čtou,si udělají sami obrázek o vašem tvrzení.
Vy neuvádíte skoro žádné zdroje, na podporu těch vaších tvrzení!
A zajímavé taky je(tím že píšete o mně)jak jste se vzdálil od tématu.
Salut.
Pepík Knedlík
08. 05. 2025, 19:30Azor
No já na toho blba nemám argument. Co to mele o dronech a ukraine? Ano, má jednu pravdu ten blb Čejka. Za okupace všude visely vlajky s hakovym krizem na úřadech i na zámcích. Dnes je 80 let po největší války v Evropě a zase na úřadech a zámcích vlaji okupační vlajky, ale Ukrajinský.
Německo bych pochopil snadno, ale slovanský žebráky z východu nikdy.