EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kdo si hraje, nezlobí – na herní fórum War Thunder unikly utajované informace o vojenské technice

 15. 10. 2021      kategorie: Události      9 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Při hádce mezi uživateli fóra War Thunder mělo nedávno dojít k úniku tajných informací týkajících se francouzského hlavního bitevního tanku Leclerc. Tým TechRaptor uvádí, že příspěvky z fóra spojené s únikem tajných dokumentů byly mezitím odstraněny. Bylo také zveřejněno varování moderátorů webu, aby se diskutující napříště úniku kritických informací vyvarovali. Ve zprávě UK Defence Journal se píše, že k údajnému úniku utajovaných specifikací tanku došlo kvůli hádce mezi uživateli o tom, jak byl francouzský tank Leclerc ve hře zpracován. 

Po cenzuře utajovaných informací moderátor fóra napsal: "To není sranda, když vypouštíte utajované dokumenty o moderní technice, ohrožujete tím životy mnoha lidí, kteří s vozidly denně pracují! Mějte na paměti, že tyto dokumenty budou s příslušnou sankcí okamžitě smazány!" Po varování od moderátora zveřejnil komunitní manažer s přezdívkou Smin1080p uživatelům fóra další varování: "Jednoduše řečeno, nebudeme zpracovávat, předávat ani povolovat jakoukoli formu utajované dokumentace a budeme dodržovat veškeré právní postupy, které zveřejnění takových informací vyžaduje. Pokud nebude uvedeno jasné schválení, že zdroj není utajovaný, budeme s ním zacházet jako s utajovaným a jednat s ním jako s takovým s nezbytným postupem podle všech právních rámců či požadavků."

leclercFoto: Tank AMX56 Nexter Leclerc na manévrech | Daniel Steger (Lausanne,Switzerland) / CC BY-SA 2.5

Vzhledem k tomu, že informace jsou nyní redigovány, stále není jasné, jak na incident zareaguje francouzská vláda. V zemi platí přísné zákony pro nesprávné nakládání s utajovanými dokumenty a dalšími informacemi. Pokud se úřady pokusí najít uživatele, který porušil zákon, může mu hrozit pokuta až 100 000 eur. A to je opravdu za spor o hru, která je zdarma, hodně vysoká potenciální pokuta.

Bohužel to není poprvé, co se na fórech War Thunderu objevil uživatel s utajovanou vojenskou dokumentací. Na začátku roku 2021 tam zveřejnil velitel Challengeru 2 utajované specifikace týkající se tohoto britského tanku. Informace byly okamžitě nahlášeny majiteli fóra, společnosti Gaijin Entertainment, britským ministerstvem obrany.
Když došlo k původnímu úniku, dokumentace k Challengeru 2 zůstala na webu nějakou dobu, než  britské ministerstvo obrany informaci potvrdilo a vyžádalo si nápravu. Po odstranění dosud utajovaných informací napsal starší technický moderátor fóra: "Pokračováním v jeho šíření porušujete zákon o úředním tajemství, jak je uvedeno ve varování na obálce dokumentu, což je trestný čin, za který může být v případě stíhání uložen trest odnětí svobody až na 14 let. Toho jste si již vědom, jako osoba ve výkonu služby jste podepsal prohlášení, že zákonu rozumíte a víte, k jakému jednání vás nutí. Pokaždé, když toto zveřejníte, stavíte nás (mezinárodní zástupce Gaijin), a zejména všechny občany Spojeného království, do ožehavé pozice, protože varování tak uvádí, že i neoprávněné uchovávání chráněného dokumentu je trestným činem."

Předpokládá se také, že původní autor příspěvku použil na poskytnuté dokumentaci falešné razítko "odtajněno", což je rovněž nezákonné. Kdo si hraje, nezlobí, zřejmě neplatí za všech okolností.

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Capt Rodgers

16. 10. 2021

Co se týká Challengru II, tak šlo o detaily vnitřního uspořádání korby tanku, u Leclercu šlo o chybnou rychlost palby nabíjecího automatu, u čínských MBT o schopnosti dynamické ochrany FY-4 (a jejich schopnost proti nejefektivnějším podkalibérním nábojům) a detaily o Ruské munici 3BM60 (která podle dat o něco málo zaostává za tou Západní)

WannysTheVillain

16. 10. 2021

Údajně jde dokonce o čtvrtý "únik" informací. Kromě těchto dvou případů západních tanků taky údajně unikly detaily pancíře čínských MBT a schopnosti některých typů ruských Sabotů.

Jura

15. 10. 2021

To musí být hodně revoluční tank že je na něm něco zásadního k utajování.

markus223

15. 10. 2021

Glock: Kdyby to byl skutečný simulátor jako třeba "Steel Beasts", tak by to skoro nikdo nehrál.

Glock

15. 10. 2021

Je to jen hra, která si "hraje na simulátor". Kterým není a být nemůže, protože nestaví na reálných (utajovaných) údajích. Je to jen další arkáda, byť možná více náročná na přemýšlení než World of Tanks. S každým dalším patchem se tam ukazují nové mašiny, které musí být z logiky MMO o chlup lepší než ty stávající. Hratelnost a vyvážení mají pro hráče největší váhu, realita jen pláče někde v koutku.

Capt Rodgers

15. 10. 2021

Jako člověk, který WT už 5 let hraje, vím jak jsou některé tanky špatně zpracované. Nacionalisti nebo bývalí příslušníci ozbrojených sil z toho pak mají opravdu infarkt, protože ty vozidla prostě nevydrží to co ve skutečnosti.
A i když byl Gaijin Ruská společnost, v současnosti patří pod firmu z ČLR a její hlavní studio je v Kolíně nad Rýnem - takže hra je společným projektem "Východu" a "Západu"; nikoliv žádným výzvědným prvkem jedné nebo druhé strany

Czert

15. 10. 2021

Kde je karlik, a nevzteka se k cemu ze to doslo.
Porusit to rusove, tak ma z toho napnelismus snad tyden.

Hráč

15. 10. 2021

Jo, co by za to dal západ, kdyby taky uměl vymyslet tak skvělou hru:laughing:

Babu

15. 10. 2021

Rusové :hmmm, jak získat co nejvíce tajných dokumentů o vojenské technice?
Už vím! Uděláme onlajnovku :D

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací