EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Model BVP-1 s hmotností 160 kg? To už je fakt hračka pro velký kluky!

 18. 08. 2018      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře

Zlaté české ručičky se opět předvedly a vytvořily tento neuvěřitelně precizní a plně funkční model bojového vozidla pěchoty, které se v naší armádě používalo řadu let a většina čtenářů, kteří byli na vojně, si toto vozidlo bude jistě dobře pamatovat. 

BVP-1 (Bojové vozidlo pěchoty) bylo v Československu licenčně vyráběné sovětské lehké bojové pásové vozidlo BMP-1. Vozidlo disponuje pancéřovou ochranou, vysokou pohyblivostí a mohutnou výzbrojí. Bývá využíváno jako doplněk mechanizovaných jednotek armády, čímž zvyšuje jejich palebnou sílu a manévrovatelnost. První stroje ověřovací série byly vyrobeny roku 1968 a oproti sovětskému originálu došlo během krátké doby k několika konstrukčním změnám.

bvp4_02
Foto: Model BVP je velmi precizně zpracovaný do posledního detailu

Psali jsme: V USA hledají náhradu za BVP Bradley, šanci má Griffin III na podvozku ASCOD

 

Sériově se začaly obrněnce vyrábět roku 1970 a do roku 1989 bylo vyrobeno 17 295 kusů BVP, které se vyvážely do SSSR a tehdejších socialistických a rozvojových spřátelených zemí.

Technické údaje

osádka: 3 osoby
výsadek: 8 osob
hmotnost: 13 tun
maximální rychlost: na silnici 65 km/h, v terénu 45 km/h, rychlost plavby 7 km/h
výrobci: ZTS Dubnica nad Váhom a PPS Detva
překročivost (šířka příkopu): 2,5 m
výstupnost (výška překážky): 0,7 m

Psali jsme: Nový typ armádních pneumatik

Tak, to bylo lehké připomenutí "ostrého" kousku a nyní se vraťme k modelu tohoto stroje v měřítku 1:4, který vytvořil pan František Lamka. Tenhle cvalík poháněný benzínovým motorem má úctyhodných 160 kg! A jaké jsou jeho další parametry?

bvp4_03
Foto: Model BVP umí zdolávat i vodní překážky plavbou

 

Délka: 1680 mm, šířka: 735 mm , výška: 515 mm. Model disponuje mechanickou třístupňovou převodovkou s reverzem v olejové lázni a má dokonce zabudovaný el. startér.  Model pohání 4-taktový motor o objemu  200 ccm. Vozidlo má odpružený podvozek a funkční palebný systém se zásobníkem na 20 ran. Model má zcela funkční světla, zadýmování, náměr děla a otáčení věže. Otáčení věže a zvedání kanonul zajišťují el. motory MAB. 540.

Celý model je postaven ze SKLOTEXTITU a překližky o síle 1-9 mm a je slepený klasickým EPOXIDEM. Model je schopen i při váze 160 kg zdolávat vodní překážky plavbou!


Video: Model BVP-1 v akci / YouTube

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

eM

17. 08. 2018

Těch 160 kilo se mi nechce moc věřit. Je to pořádnej macek, ale je to hlavně laminát.
Každopádně moc hezká hračka, jen by to chtělo silnější motor.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací