EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Na Floridě se prodává několik zcela funkčních stíhacích letounů F-16, každý si je ale koupit nemůže

 03. 09. 2019      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Asi každý malý kluk snil někdy o tom, že se proletí ve vojenské stíhačce. Zažít ono brutální zrychlení, extrémní změny směrů, které člověka uvedou až do mdlob. Sny se později rozplynuly a mnozí si museli vystačit jen s menšími či většími modely, které měly vystavené na policích. Ti šťastnější si pak mohli prohlédnout reálný stroj na nějaké vojenské či civilní přehlídce. Obyvatelé Spojených států však mají nyní jedinečnou možnost si jeden zcela funkční stroj pořídit. Má to jen několik háčků. 

080530-F-6184M-027
Foto: Americký víceúčelový, stíhací letoun 4. generace F-16 Fighting Falcon | 169TH FIGHTER WING

Společnost JetLease, která se zabývá prodejem a pronájmem letounů, nabízí k prodeji zcela funkční stíhací letoun F-16 A/B. Jedná se o model, který byl dovezený z Jordánska, kde sloužil místnímu letectvu. Letoun byl vyrobený v roce 1980, ale i dnes, téměř 40 let poté, je zcela funkční. Naopak prošel několika modernizacemi, díky kterým disponuje například podporou pro helmy s nočním viděním, raketami naváděnými přes GPS a mnoha dalšími moderními prvky. Součástí modernizace byl také kompletní servis stroje, který by měl zvládnout nalétat ještě alespoň dalších 8 tisíc letových hodin. Společnost JetLease má totožných letounů několik. 

Psali jsme: Bitevní letadlo A-10 Thunderbolt a střely APKWS II

010205-F-1631A-001
Foto: Americký víceúčelový, stíhací letoun 4. generace F-16 Fighting Falcon | 169TH FIGHTER WING

F-16 A/B je k dispozici za 8,5 milionu dolarů. Žádný amatérský pilot, kterého již nebaví fronty na floridských dálnicích, si ho však pořídit nemůže. Vzhledem k tomu, že jde o zcela funkční vojenský stroj, na jeho prodej spadá ohromné množství regulací a předpisů, kterými projdou jen společnosti, které podobné letouny kupují pro účely výzkumu, vývoje či tréninku. Firma, která by měla o letoun zájem, navíc musí spolupracovat s Pentagonem či s nějakou spojeneckou vládou. 

Video: F-16 Fighting Falcon v akci / YouTube

Psali jsme: Nákladní automobily již nepotřebují řidiče

Do rukou sběratelů/civilistů se tak tento model nedostane, byť se už v minulosti několik podobných letounů do soukromých sbírek prodalo. Vždy však šlo o (částečně) znehodnocené kusy, ze kterých byly odstraněny takřka všechny vojenské systémy, aby bylo zajištěno, že stroj nebude možné nakonfigurovat do vojenské specifikace znovu. 

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Delta

03. 09. 2019

Zájem o letectví začíná v dětství na leteckých simulátorech a později ve vojenském letectvu.
Letecký simulátor stíhačky F16 nádhera jen za 6 140 Kč s DPH
Letí si závratnou rychlostí, najednou zamíří a páááál! Střelba ve vzduchu začala, fíha, bude to dnes pro něj na leteckém simulátororu stíhačky F16 náročný let. Splňte mu jeho sen a dovolte mu stát se na okamžik vojenským letcem, zažít skutečný boj a mířit na nepřátelský cíl. Letí si závratnou rychlostí, najednou zamíří a páááál! Střelba ve vzduchu začala, fíha, bude to dnes pro něj na leteckém simulátororu stíhačky F16 náročný let. Splňte mu jeho sen a dovolte mu stát se na okamžik vojenským letcem, zažít skutečný boj a mířit na nepřátelský cíl. Stíhačka F16 Fighting Falcon je v současnosti nejrozšířenější víceúčelový jednomotorový stroj a on si vyzkouší pilotáž se zkušeným instruktorem. Kokpit vypadá jako ve skutečném letounu a projekce je dokonalá. Umožní mu dokonce vzlet v rychlosti přes 300 km/h! Vzdušný souboj na krátkou vzdálenost je pro vašeho pilotního nadšence tím správným adrenalinem. Co takhle naučit ho zaměřit a vystřelit na nepřítele pomocí řízené rakety nebo kanonu pod vedením instruktorů z Tygří letky! Jako bonus si vyzkouší 15 minut letu na RC simulátoru.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací