Parta nadšenců z Anglie zrestaurovala německý druhoválečný stíhač tanků StuG III
Německé vojenské techniky se za 2. světové války všeobecně vyrobilo mnohem méně nežli například sovětské nebo americké a po skončení války se tato technika hromadně šrotovala, takže není divu, že je dnes každý dochovaný kousek téměř unikátní.
Foto: Původní stav stíhače tanků (ve výřezu vlevo nahoře) a současný stav po kompletní rekonstrukci stroje
Jeden takový kousek resp. torzo se podařilo britským nadšencům zachránit z vojenské střelnice Pirbright a následně ho kompletně zrestaurovat za použití téměř 100 % originálních dílů. Jedná se o německý druhoválečný stíhač tanků StuG III. V současné době je stroj součástí soukromé sbírky Jona Phillipse, který se právě o výše uvedené znovuzrození StuGa zasloužil.
Sturmgeschütz III (zkráceně StuG III) bylo německé útočné dělo postavené na podvozku tanku Panzer III. Jde o nejvýznamnější modifikaci tohoto tanku a o bezkonkurenčně nejrozšířenější typ německé těžké obrněné techniky ve druhé světové válce, který byl nasazován po celou dobu jejího trvání na všech frontách.
Psali jsme: Životopis posledního pojízdného Tigera
Foto: Kolona stíhačů tanků StuG III během 2. světové války
Konkrétně tento německý stíhač tanků Stug III Ausf D (s číslem podvozku 90678) byl Brity ukořistěn u El Alameinu v severní Africe. Následně byl převezen do Anglie k analýze a testování.
Celý proces restaurování stíhače tanků byl zdokumentován na oficiálních facebookových stránkách a vznikla také i dvě videa, která můžete zhlédnout níže.
Psali jsme: Mjölner: Švédský samohybný minomet, který je v mnoha ohledech jedinečný
Klobouk dolů před takovýmito borci, co doslova vzkřísí kus válečné historie.
Video: Stug III Ausf D Restoration by Jon Phillips Part 1 / YouTube
Video: Stug III Ausf D Restoration by Jon Phillips Part 2 / YouTube
Komentáře
eM
12. 09. 2018Původní výzbrojí PzIV byla právě tahle krátká houfnice, určená k likvidaci opevněných bodů. Potom ji dostaly první StuGy hlavně verze B a D které tuhle roli měli převzít. Až větší potřeba protitankových zbraní přinutila Němce začít stavět dva typy. StuG a StuH, kde StuG byl vybaven dlouhým 75mm dělem, kdežto StuH byl vybaven 105mm houfnicí.