EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nová americká zdravotní loď bude zcela unikátní

 08. 05. 2022      kategorie: Vojenská technika      3 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Americké námořnictvo doufá, že již v roce 2028 bude mít zcela novou zdravotní loď typu katamarán s maximální rychlostí 30 uzlů (55.5 kilometru za hodinu) a operačním rádiem 5 500 námořních mil.

V plánech na fiskální rok 2023 námořnictvo Spojených států uvedlo, že plánuje pro roli Expediční zdravotní lodi (Expeditionary Medical Ship – EMS) bude vybrána varianta transportního katamaránu třídy Spearhead. Plánované lodě mají být menší a rychlejší než současné zdravotní lodě USNS Comfort a USNS Mercy. 

NEW_MED_RENDER_2-19-181Foto: Pravděpodobný vzhled nového zdravotnického katamaránu | Austal

Nové lodě současná plavidla USNS Comfort a USNS Mercy zcela nenahradí, námořnictvo to nemá v plánu, plánuje však rozšíření svých schopností a poskytnout tak zdravotní službu i v místech, kam se současné zdravotní lodě nevejdou, nebo by jejich cesta trvala příliš dlouho. Současné zdravotní lodě třídy Mercy jsou dlouhé 272 metrů, mají výtlak téměř 70 000 tun a jejich maximální rychlost je  17 uzlů (32km/h). Nové lodě by měly být tedy téměř dvakrát rychlejší a měly by mít délku okolo 100 metrů. Lodě třídy Spearhead jsou dlouhé 103 metrů, mají výtlak zhruba 2 400 tun a maximální rychlost 43 uzlů ( 80km/h). Stavbu by měla provést loděnice Austal USA, který nyní vyrábí třídu Spearhead. 

Oproti současným zdravotním lodím tedy tedy budou nové lodě rychlejší, ale hlavně budou mít i velice nízký ponor, který by měl být pouhých 3.9 metru, nové lodě tedy mohou operovat i v mělkých vodách a případně i širších řekách. Vnitřní prostor by měl být plně konfigurovatelný a měl by se dát lehce a rychle upravit podle současné situace. Podle loděnice Austal Bude mít loď v základní konfiguraci zázemí pro 50 zdravotníků, tři operační sály, šest lůžek jednotky intenzivní péče, dvanáct pooperačních lůžek, dvacet lůžek pro středně těžká zranění, třicet lůžek pro lehká zranění a prostor pro 170 sedících pacientů. Dále loď bude vybavena dvěma heliporty pro letouny V-22 Osprey, což je výrazná změna, lodě třídy Spearhead mají v současné době jedeno přistávací místo pro vrtulníky Sikorsky CH-53E Super Stallion nebo Sikorsky CH-53K King Stallion. Stejně tak i plošinu pro přenos pacientů z jiných lodí až do výšky 12.5 metru. 

Mercy SpearheadFoto: Porovnání lodě USNS Mercy třídy Mercy a transportního katamaránu třídy Spearhead. Rozdíl ve velikosti je zřejmý. | Austal

Nové lodě budou nabudou certifikace Role 2 Enhanced Medical Transport, čímž na lodi bude možnost provádět diagnostickou a specializovanou péči, včetně pokročilých chirurgických operací, rentgenové a laboratorní vyšetření, na lodi bude také lékárna a krevní banka.

Podle Jamie Koehlera, mluvčího Naval Sea Systems Command, by měla být zakázka udělena již letos v září a samotná stavba lodi by měla začít v prosinci roku 2026 a dokončena o 14 měsíců později. Podle Koehlera budou stát inženýrské a stavební práce zhruba 330 milionů dolarů (cca 7.6 miliard korun).

867283Foto: Katamarán USNS Spearhead. Třída Spearhead může převážet náklad do hmotnosti 600 tun, nebo 312 vojáků na vzdálenost až 2 200 kilometrů. |  Lt.Cmdr. Corey Barker / U.S. Navy

Americké námořnictvo chce ovšem umístit zdravotní oddělení a i na budoucí transportní lodě třídy Spearhead, konkrétně jednotky T-EPF 14, 15 a 16, ty budou mít dva operační sály, 10 lůžek JIP a 23 lůžek akutního oddělení, ovšem poskytování zdravotní péče nebude primární funkcí těchto lodí, jen touto schopností budou v případě nutnosti disponovat. Jednotky  T-EPF 14, 15 a 16 budou již vylepšené varianty Flight II. Kýl první lodi USNS Cody ( T-EPF 14) byl založen letos, 26. ledna a očekává se, že do služby vstoupí v srpnu 2024. Jedna jednotka třídy Flight II stojí zhruba 260 milionů dolarů (zhruba 6 miliard korun).

Zdroj: WarzoneU.S. Naval Institute

 Autor: Tomáš Svoboda

Komentáře

Czert

11. 05. 2022

To uz tak byva, kazdy se chova barbarsky kdyz si mysli nebo vi, ze mu to projde.

liberal shark

10. 05. 2022

Vzhledem ke skutečnosti, že potenciální protivníci USA jsou barbaři, kteří nectí základní zásady válečného a humanitárního práva, není červený kříž žádnou ochranou. Proto je určitě lepší dělat nemocniční lodě menší a rychlejší, aby nebyly tak zranitelné.

Scuc

09. 05. 2022

Veritas to nakoupí.

Přidat komentář