EXCALIBUR
CZUB
CZUB

První vlaštovka: Generali upraví pojistné podmínky pro vojáky

 14. 10. 2014      kategorie: Spolek VLČÍ MÁKY      0 bez komentáře

Je to čtvrt roku od jednoho z brífingů Spolku VLČÍ MÁKY - tehdy jsme se zabývali stížnostmi vojáků na neplnění škod ze strany pojišťoven. Jednalo se o různé typy smluv a my se jali dotazovat pojišťovny, proč se tak děje a zda lze sjednat nápravu. Slavíme první, sic drobný, úspěch...

pojisteny_00
Foto: Pandur vydrží leccos - no stane se - ale buďte krytí (zdroj ARMY.CZ)

Možná už máte nějakou špatnou zkušenost s uplatněním náhrady škody na pojišťovně za sebou - to tedy platí i pro civilisty, ale dále nám jde o vojáky. Ti nejspíš platí vyšší sazbu pojistného, protože jako vojáci mají rizikové povolání, přesto je pak při vzniku škody problém, v pojistných podmínkách číhá nějaká výluka. Že jste si to nepřečetli před podpisem smlouvy? Váš problém...

Psali jsme: Další sleva Army Friendly: Pilotní bunda – stoletý hit pánského šatníku

Ve Spolku VLČÍ MÁKY jsme si řekli, že je to také náš problém, nebo spíše úkol něco s tím dělat. Provozujeme mimo jiné bezplatnou finanční poradnu (a bohužel stále častěji i dluhovou – ale o tom jindy), v níž mnohem raději požárům předcházíme, než abychom je hasili. Pojišťovny nejsou nutně zlé a jejich klienti nejsou nutně blbí, jen se jaksi ukázalo, že pojišťovny prostě neznají specifika vojenského povolání (vždyť se to týká „jen" 20 000 potenciálních pojištěnců).

Prvního úspěchu jsem dosáhli v pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli, alias obdoby občanské pojistky na blbost, akorát namísto krytí škod způsobených sousedovi (vytopení vytáhlou hadicí od pračky, polití nové pohovky vínem) jde o krytí škod způsobených v práci (polití notebooku, ztráta mobilu...). Problém je, že tento typ pojištění vychází ze zákoníku práce a zapomíná, že tu jsou také pracovníci ve služebním poměru, natož že třeba kromě služebního vozu mohou řídit tank nebo pilotovat vrtulník.

pojisteny_01
Foto: Nyní krytí i pro pilota - ač na tento typ škody ne (zdroj IHNED.CZ)

Psali jsme: Nový partner Army Friendly (sleva 20 %): Náramky Body ID – moderní „dog tag“ pro každého.

Opravdu jsme oslovili všechny velké pojišťovny v ČR, přičemž do diskusí se s námi vrhly jen dvě, a sice Kooperativa a Generali. Druhá jmenovaná již začala i konat v rámci zmíněného pojištění odpovědnosti za škody způsobené zaměstnavateli a výsledkem je memorandum podepsané dne 10. 10. 2014 o tom, že běžné pojistné smlouvy trochu poupraví.

Základ odvolávající se na zákoník práce sice zůstává, ovšem bere se zřetel také na zákonitosti služebního poměru. Náhrada škody se nově vztahuje i na řidiče pásových vozidel, vrtulníků a letadel. Pravda, jen do limitu 20 000 Kč, ale uražené zrcátko či ztrátu lopaty z Panduru už to pokryje. Generali nám přislíbila, že za půl roku vyhodnotí skutečnou rizikovost (rozumějte k jakým škodám zvláště na bojových strojích dochází) a limit případně zvýší.

Když jsme u ztrát, Generali se zavázala akceptovat, že pokryje ztráty specifických dílčích částí z celku – řekněme baterie nebo antény z radiostanice apod. Zdá se to jako maličkost, ale podle dosavadních zkušeností právě tyto maličkosti – v důsledku za tisíce – trápily vojáky trávící hodně času se svěřeným materiálem na cvičení opravdu hodně. Jinak se pojistky vztahují na vše, co dosud (to jsou ty polité notebooky apod.).

pojisteny_02
Foto: Řidič zahynul - přesto armáda zvažovala vymáhat škodu od pozůstalých (zdroj POLICIE.CZ)

Tento typ pojištění se pro vojáky nabízí ve variantách plnění 150, 200 a 300 tisíc korun (záleží na příjmu vojáka, kdy škoda po něm může být vymáhána do výše 4,5 násobku hrubého měsíčního platu), s připojištěním řidičů (pilotů) nebo bez, a se spoluúčastí 1/3 (nedoporučujeme) nebo 1000 Kč bez ohledu na reálnou výši škody. Vliv na cenu pojistného má ovšem ještě věk vojáka (čím starší, tím podle pojišťovny zkušenější, méně rizikový, tudíž s levnější pojistkou).

Tento typ pojistky by nově měly být schopny zpracovat všechny pobočky Generali po celé republice. Pravda, naše zkušenosti jsou spíše takové, že jejich pracovníci vyvalí tázavě oči – bude to chtít jistě nějaký čas, než si Generali všechny proškolí. Pokud chcete mít jistotu, kontaktujte naši poradnu (finance@spolekvlcimaky.cz nebo tel. 603 727 175) – pomůže vám smlouvu uzavřít správně, lze i online, plus nahlásí Generali slevu 10 %, kterou voják uplatní na celkovou sumu pojistného – to je druhý bonus od pojišťovny.

Během října pak budeme jednat opětovně s Generali o zlepšení podmínek životního a úrazového pojištění vojáků do zahraničních misí, zde ale výsledek čekejte až ke konci roku. O totéž se snažíme i s Kooperativou.

Poněkud specifický problém, na který jsme narazili, se týká vojáků v Aktivní záloze (po novelizaci zákonů se bude týkat i řady bývalých profesionálů), a sice neplatnost civilního úrazového a životního pojištění pro incidenty během cvičení. Přesněji, kdo je v civilu v rizikové skupině „1", na cvičení by měl být ve skupině „3". Mnohé pojišťovny ani status Aktivních záloh neznají a nejsou ochotny se tím zabývat. Řešení jsme našli a

v současné době probíhají jednání s Kooperativou. Bližší informace na již uvedených kontaktech Spolku (na pobočkách pojišťovny je nedostanete – prozatím).

Závěrem bychom chtěli uvést, že lobbing za lepší podmínky u pojišťoven je běh na dlouhou trať. Věnujeme mu nicméně značné úsilí. Uvítáme, pokud se nám (prostřednictvím kontaktů finanční a dluhové poradny) svěříte se svými zkušenostmi a možnými dalšími zádrhely. Řešení není nemožné - zjistili jsme, že různé výjimky na výluky z pojištění už mají například policisté, hasiči či vězeňská služba, to díky odborům – ovšem i zde platí, že ne vše mají kryto nebo kryto mají, ale se směšným limitem.

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací