EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Spojené arabské emiráty přerušily jednání o nákupu stíhaček F-35

 20. 12. 2021      kategorie: Události      9 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Abú Dhabí přerušilo jednání o kontraktu na dodávku 50 amerických letounů F-35 v hodnotě 23 miliard dolarů (zhruba 514,5 miliard korun). Spojené arabské emiráty (SAE) přerušily jednání o dodávkách kvůli restrikcím ze strany Spojených států ohledně použití letounu, kdy by Spojené arabské emiráty nemohly F-35 svobodně používat a využít tak jeho plný potenciál. Prodej letounů F-35 byl původně schválen minulý rok Trumpovou administrativou poté, co SAE podepsaly dohodu o normalizaci vztahů s Izraelem. Od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu se však dohoda dostala pod rostoucí tlak. Spojené státy vyjádřily nespokojenost nad provozováním F-35 Spojenými arabskými emiráty poté, co tyto podepsaly dohodu s čínskou firmou Huawei ohledně pokrytí emirátů 5G internetovou sítí. Spojené státy se obávají úniku citlivých informací o letounu do pevninské Číny. 

f35_TITFoto: Dvojice F-35 při přeletu nad základnou Grissom Air Reserve Base | Tech. Sgt. Benjamin Mota / U.S. Air Force

Washington vyvinul tlak na Spojené arabské emiráty, aby snížily svou náklonnost k čínským telekomunikačním firmám. Generál Kenneth F. McKenzie, náčelník generálního štábu USA, letos vypověděl, že je znepokojen možným transferem nejmodernějších technologií do Číny a dodal, že USA „tvrdě pracují jak uvnitř Spojených států, tak s našimi partnery ze Spojených arabských emirátů, aby zajistily co nejuspokojivější řešení.“ 

Protahováním rozhovorů se SAE samozřejmě cítí frustrovány tlakem, když se snaží najít rovnováhu ve svých vztazích s Washingtonem a Pekingem - svým největším obchodním partnerem. Představitelé Emirátů tvrdí, že v současné době neexistuje lepší nabídka ohledně pokrytí země 5G signálem, než právě od firmy Huawei, která nabízí v současnosti nejlepší poměr cena-výkon. Rozhodnutí pozastavit rozhovory, o kterém jako první informoval server Wall Street Journal, přichází jen něco málo přes týden poté, co Spojené arabské emiráty uzavřely dohodu s Francií  na nákup 80 víceúčelových stíhacích letounů Dassault Rafale a 12 vrtulníků Caracal v celkové hodnotě 17 miliard eur.

Šejk Mohammed bin Saíd Ál Nahján, korunní princ Spojených arabských emirátů a de facto vládce země, tak navázal na prohlubující se vztahy s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zejména v bezpečnostních otázkách. O nákupu francouzské techniky jsme na našem webu nedávno psali.

V regionu narůstá znepokojení nad plněním závazků USA vůči regionálním partnerům, znepokojení výrazně narostlo po chaotickém stažení amerických sil z Afghánistánu za administrativy Joe Bidena. SAE uvádí, že lze problém s firmou Huawei vyřešit, má ale obavy z toho, jaká omezení na případné použití letounů F-35 Spojené státy uvalí. 

„Emiráty chtějí co nejpevnější vztahy s USA, otázkou však je, zda jsou USA připraveny se zavázat? Spojené arabské emiráty totiž chtějí silný závazek ohledně vzájemné bezpečnosti v regionu,“ vypověděl pro Financial Times informátor z Abú Dhabí.

„USA zůstávají preferovaným poskytovatelem pro pokročilé obranné prostředky a diskuse o F-35 mohou být v budoucnu znovu otevřeny," stojí v oficiálním prohlášení SAE. Spojené arabské emiráty nemají zájem jen o letadla F-35, ale také o bojové drony MQ-9B SkyGuardian, variantu proslaveného dronu MQ-9 Reaper amerického výrobce General Atomics. Těch mají emiráty v plánu nakoupit 18 i s pokročilou municí. Spojené státy se však obávají, že se do Číny dostane západní technologie Stealth letounu F-35, které by Čína mohla následně využít ke zdokonalení svého letounu 5. generace Šenjang FC-31, který vzhledově vychází právě z amerického letounu F-35. V dubnu 2009 se údajně čínští hackeři nabourali do amerického programu JSF (Joint Strike Fighter program), odkud tehdy ukradli několik terabytů informací právě ohledně chystaného letounu F-35. 

Shenyang_J-31_(F60)_at_2014_Zhuhai_Air_ShowFoto: Čínský letoun FC-31 | Wikimedia Commons / Public domain

Zdroj: Financial TimesThe Wall Street JournalReuters

 Autor: Tomáš Svoboda

Komentáře

ROBO

23. 12. 2021

czert
Asi tě zklamu , ale je známé že v Číně se vyrábí pouze 5% světové produkce čipů .
70% se vyrábí na Taiwanu a Jižní Koreji
20% v Usa a EU - zde dochází i k výstavbě nových továren , aby se snížila závislost na Asii
https://autoklastr.cz/cs/bosch-otevrel-tovarnu-na-cipy-u-drazdan/

Slavoslav

23. 12. 2021

czert: za prve automobilove cipy patria k tym jednoduchsim a su vyraane menej narocnou technikou, tam sa na 5-6 nanometrovy proces nehra. Za druhe som nikde nepovedal, ze Cina nema moderne technologie, len ze im ich tam v ramci stahovania vyroby nedoviezli zapadny vyrobcovia ako tvrdis. Moderne cipy a podobne srandy sa robia mimo Cinu a tam sa privezu len na finalnu montaz. Cina sa tam kde je dostala najma priemyselnou spionazou a vlastnym vyvojom. Zapdane firmy pomohli Cine najma tym, ze jej umoznili hospodarsky rast a ten ona nasledne vyuzila

Czert

23. 12. 2021

Slavoslav
Jiste ze tw neni cina, zatim, ale nechapu na co narazis.
Naprosta vetsina automobilovych cipu se vyrabi v cine, ne tw.

Byt ano, svetove se vetsina cipu vyrabi na tw.

A opet, vysvetli me, co sou to dle tebe klicove technologie, a hlavne vysvetli jak je cina nema.

Slavoslav

22. 12. 2021

Czert, aby som ti to upresnil. Cina samozrejme rastie a investuje enormne zdroje do spionaze. Ale co sa tyka zapadnych firiem nikdy sa tam nestahovali klucove technologie. To co maju si vyvinuli sami a na spicku (ktorou je momentalne Taiwan) stracaju. Zapadne firmy aj elektronicke ich pouzivali ako montovnu

Slavoslav

22. 12. 2021

Czert, ano ak je Taiwan Cina mas pravdu, ale podla mna nie je a trepes, lebo ti chyba zakladny prehlad

Czert

22. 12. 2021

Slavoslav
Co si pod pojmem klicova technologie predstavujes?

Zamysly se, kde se vyrabely mobily pred 20,15, 10 lety?
A kde dnes?
Ty nepovazujes elektroniku a komunikaci za klicove technologie?
Slysel si o zakazu huavei a vystavbe siti v evrope kvuli obavam ze spionaze?
Evidentne ne.

A slysel si o nedostatku cipu pro auta a jine? A kupodivu je to jen proto, ze cina utahla kohoutky.
Ty vyrobu cipu nepovazujes za klicovou? A to nejen pro auta.

Skutecne me napis jaka klicoca technologie se dle tebe do ciny nedostala ci nedostane.

HonzaK

21. 12. 2021

Zdravím pánové,

tohle je hrozná zpráva. My nesmíme dopustit, že ruský a čínský vliv u nás zvítězí jako v SAE. Nic jiného než F-35 pro nás nepřipadá v úvahu. Braňme americké zájmy v naší zemi do poslední kapky krve. Já jako příslušník LM je budu bránit i se zbraní v ruce.

Slavoslav

21. 12. 2021

Nebud naivny, klucove technologie sa nikdy do Ciny nevyvazali a Cina sluzila len na vyrobu menej narocnych komponentov a montovna i ked pre nu i to bolo z technologickeho hladiska prinosom

Czert

21. 12. 2021

To sou paradoxy, tady se amici obavaji uniku technologii, ale jinak se jejich podniky s top technologii predhaneji aby prevdli svoji nejnovejsi technologii do ciny aby tam vyrabeli o 10 centu na kus levneji.
Nejmluve o tom, jak ruzne casopisy a investicni skupiny vsechny presvedcuji aby investovaly do ciny.

Přidat komentář