EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Za svobodu bych bojovala i dnes, říká 94letá válečná veteránka

 18. 02. 2014      kategorie: Události      1 komentář

Nina Dobosharevich (rozená Vignerová) oslavila v Londýně 94. narozeniny přípitkem peruánského piva, vyrobeného ze žateckého chmele, který měl pro ni v životě tak zvláštní symbolický význam.

"Za svobodu bych bojovala i dnes, kdyby to bylo třeba," říká majorka v.v. československé armády, do které jako hrdá volyňská Češka vstoupila v roce 1942 na Středním východě.

nina00
Foto: Nina Dobosharevich

Psali jsme: Přijďme si připomenout letce RAF

Nic v jejím životě nebylo tak snadné, jak se mohlo na první pohled zdát. Po útěku z Volyně cestovala přes Polsko, Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii a Itálii do Francie, která však mezitím kapitulovala, a tak pokračovala přes Turecko do Palestiny, kde působila v polském středisku v Tel Avivu. Tam si pro ni v roce 1942 přijeli Čechoslováci, aby se přihlásila do československých jednotek v Jeruzalémě. Protože ale nebyla československou občankou, nemohla být zařazena do československé jednotky. Přesto se nevzdávala, a aby získala občanství, provdala se v Jeruzalémě za československého vojáka, účastníka bojů v Tobrúku, o nějž se dříve starala.

nina01
Foto: Nina Dobosharevich v mládí

Na Středním východě bylo 31 vojákyň čs. armády, většinou židovského původu, které však musely být pro nedostatek žen přeřazeny k ATS (Army teritorial service). Zde působila Nina jako řidička a automechanička.

Psali jsme: Videoukázky z filmu VŠIVÁCI

V roce 1946 se s manželem a dalšími vojáky vrátila zpět do Československa a do roku 1949 působila u vojenského útvaru v Žatci. Po odchodu z armády se podruhé provdala za žateckého chmelaře a pracovala jako účetní v družstvu pěstitelů chmele. Její antikomunistické postoje přilákaly pozornost Obranného zpravodajství, které ji několikrát vyslýchalo. Věděla, že je přísně střežená, proto si počkala, až nebudou mít pronásledovatelé o její aktivity enormní zájem a této chvíle využila, aby utekla za hranice.

Psal se rok 1949 a Nina pracovala jako kurýrka a ošetřovatelka v Německu, kde také založila Československou obec legionářskou. V roce 1950 odešla do Anglie, ale bez manžela. Ten se rozhodl odejít do bolivijského Quita. Ani druhé manželství nedopadlo šťastně a proto se provdala potřetí, tentokrát za srbského vlastence a veterána z druhé světové války, Doboshareviche.

Ačkoliv Nina pobývala v Československu pouze necelé tři roky ze svého dlouhého života, dodnes se velmi živě zajímá o dění v České republice a má velmi dobrý přehled o aktuálním dění na domácí politické scéně. Ve Velké Británii se majorka Nina Dobosharevich podle svých zdravotních dispozic účastní činnosti asociace Czechoslovak Legionaires Abroad a akcí pořádaných velvyslanectvím ČR v Londýně.

K 94. narozeninám zaslali Nině Dobosharevich blahopřání státní tajemník Ministerstva obrany ČR a velvyslanec ČR ve Velké Británii, které jí předali pracovníci Úřadu přidělence obrany v Londýně.

 Autor: plk. Roman Siwek

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Oleg

13. 04. 2019

Postavení ženy v židovské společnosti (dějiny a současnost)
Od stvoření světa jdou dějiny a náboženství ruku v ruce. Náboženství zasahovala a do dnešního dne stále zasahují do každodenní činnosti každého z nás. Často jsou předmětem mnoha otázek v odborných předmětech nebo diskuzích. Postupem času mají lidé tendenci hledat odpovědi na své otázky a náboženství nám jich nabízí nespočetné množství. Otázky týkající se ženy, respektive jejích sociálních rolí, postavení žen ve společnosti a podobně jsou stále aktuální. I v 21. století se stále setkáváme s určitou diskriminací ženy ve společnosti. (Starověká společnost a její pohled na sociální postavení muže a ženy ; Krétský matriarchát ; Izraelité a ženy ; Svatba, manželství a rodina ; Levirátní manželství ; Rozvod ; Žena a židovské zákony ; Současné postavení žen v sekularizované Evropě ; Současné postavení žen ve státu Izrael ; Izrael ; Izrael a postavení žen v dnešní době ; ZÁVĚR ; odkazy) . Mnohem víc zajímavosti z jejich společnosti http://jdem.cz/v7jg7

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací