EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Zlaté české ručičky aneb samonabíjecí puška ZH-29

 09. 11. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      9 komentářů

V meziválečném období chtělo mnoho armád světa zavést do výzbroje samonabíjecí pušku - jak však z historie víme, ve výsledku se to povedlo pouze dvěma armádám. Málokdo však ví, že chybělo málo a vítěznou samonabíjecí puškou pro US Army mohla být puška československé konstrukce.

Když US Army vyhlásila výběrové řízení na výše uvedený typ pušky, přihlásila se také Československá zbrojovka s typem ZH-29 v žádané ráži .276 Pedersen. V obchodním duchu dávných dnů tak Emanuel Holek (1899-1982), nejmladší bratr z legendární konstruktérské rodiny Holků a sám konstruktér pušky ZH-29, zabalil několik pušek do zavazadel a vydal se do Ameriky. Mohla to být nová zbraň Americké armády, ale nestalo se - výběrové řízení tehdy vyhrála zbraň vyvinutá konstruktérem Springfieldské státní zbrojovky Johnem C. Garandem.

ZH-29
Foto: ZH-29 | archiv VHÚ

Psali jsme: Nová ruská verze protilodní řízené raketové střely Oniks-M

Československá ZH-29 je ukázkovým a komplexním příkladem konstrukce raných poloautomatických pušek. Zbraň využívala selektor režimu střelby (je zmiňována i plně automatická varianta), a také několik variant vyměnitelných zásobníků. Pro zajištění lepšího ochlazení hlavně během intenzivní střelby, byla hlaveň opatřena žebrovaným hliníkovým předpažbím, které sloužilo jako velmi efektivní chladič.

100-samonabíjecí-puška-ZH-29-3
Foto: ZH-29 | archiv VHÚ

Hlaveň byla oproti závěru vyosena o 1°, toto řešení bylo velmi náročné na přesnost výroby a mělo výrazný vliv na finální cenu pušky. Puška využívala standardní československý náboj Mauser 7,92x57. Zásobníky měly kapacitu 5, 10, nebo 20 nábojů a doslova revoluční funkcí byla možnost použít zásobník lehkého kulometu ZB vz. 26. Pozdější vylepšená verze ZH-32 se od ZH-29 lišila jen úpravami vnitřního mechanismu; na první pohled nelze pušky rozeznat.

Psali jsme: Představení útočné pušky CZ BREN 2

100-samonabíjecí-puška-ZH-29-4
Foto: ZH-29 | archiv VHÚ

Konstrukce Emanuela Holka nedošla přílišného rozšíření, zejména z důvodu enormního podílu třískového obrábění. Obsahuje ale "konstrukční perlu" v podobě spoušťového/bicího mechanismu, který byl mnohokrát napodoben a přispěl ke spolehlivosti a rozšíření jiných zbraní - třeba je nápadně podobný tomu, který byl později použit ve zbraně MKb-42 a následně tedy i v Maschinenpistole 43/44 (více známá pod názvem StG44).

100-samonabíjecí-puška-ZH-29-6
Foto: ZH-29 | archiv VHÚ

Je nutné ještě zmínit, že HZ-29 byla prachsprostě okopírována Japonským koncernem Tokyo Gas & Electric pro místní armádní zkoušky v roce 1932 a 1935. TG&E se v té době zabývala mnoha odvětvími, a ačkoliv výrobní kvalita byla na vysoké úrovni, tak koncern postrádal odborníky na konstrukci zbraní. Což se projevilo na zásadních problémech s přesností, které byly způsobené přerážováním na Japonskou munici 6.5x50SR takříkajíc "od rýsovacího prkna". Pušek bylo vyrobeno kolem dvou desítek a v armádních zkouškách neuspěly.

Video: ZH-29 na známém kanále Forgotten Weapons / YouTube

CENOVÉ BOMBY (1312)

Komentáře

Monarchista

10. 11. 2019

Omlouvám se redakci, a kají se. Nikdo nic nemazal, já já jsem sklerotik. Prosím o prominutí a děkuji.

Monarchista

10. 11. 2019

Můj původní příspěvek byl vymazán a to jsem napsal je pravdu.Ale redakce máte na to právo.

BNP

09. 11. 2019

...MildaS, nemáš pravdu,( ta "hokovina" nebyla zdaleka dokonalá).......z hlediska konstrukce jde o věci na sebe ABSOLUTNĚ nenavazující s Pu vz.52 a s Sa 58..., pomineme-li osu časovou...
Je to pro tebe evidentně španelská vesnice, tak se raději zdrž komentářů....

BPN

09. 11. 2019

"Kalfo"víš, proč to nechápeš? Tak já ti to prozradím: no, protože seš Vůl...Neb systém bří Holkových nemá kromě odběru plynů k práci automatiky NIC SPOLEČNÉHO S VÝTVOREM M.T.KALAŠNIKOVA...

Kalfa

09. 11. 2019

Milý "BPN",
poněkud nechápu smysl tvé argumentace. To, že Kalašnikov brutálně opráskl STG 44 vůbec nic nevypovídá o dřívějším vykradení Holkových řešení Hugo Schmeisserem, prostě se hrdina SSSR nedostal k originálu. Přesto kradl jako straka

Jura

09. 11. 2019

Konstrukčně zajímavá, skvěle zpracovaná zbraň kterou bych tak njak vubec nechtěl. Někomu se to tu líbí na myslivost, jo tam by to asi mohlo dávat smysl.

Jarda

09. 11. 2019

Pěkná konstrukce umím představit podobnou zbraň v civilní verzi jako loveckou kulovnici. Naháňková flinta jako víno. Ale asi tomu nepřeje doba. Určitě by byl dobře prodejný semiautomat v ráži 8x57 .

MildaS

09. 11. 2019

Každá dokonalá zbraň se velké obliby nedočká. Proto i tato puška byla zdokonalena na jednodužší verzí vz.52 ( později vz.52/57). Z té se pak přešlo na naši známou osmapadesátku:wink:

BPN

09. 11. 2019

Dobrý článek, hlavně pro ty matouše, co furt do zblbnutí melou, že AK je kopie StG 44 !!!
Naši slavní bratři Holkové, ti vymysleli StG, neb je to kompilát sestavený Hugem Schmeissem právě z nápadů těchto bratří, které byly realizovány v závěrovém mechanismu jejich kulometu ZB 26 a ve spošťovém a bicím ústrojí tého samočin. pušky !!!
Zapište si to za ušiška, vy hňupi už jednou pro vždy!!!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací