Bitva u Verdunu v těžko uvěřitelných číslech
Bitva u Verdunu byla jednou z největších a nejsmrtelnějších v dějinách lidstva. Odehrála se v roce 1916 a trvala více než deset měsíců, přičemž se stala symbolem hrůz první světové války. Bitvy se zúčastnilo 125 francouzských a německých divizí a celkový počet obětí dosáhl přibližně 750 000. Přestože Francouzi nakonec své pozice udrželi a Němci byli nuceni ustoupit, cena za tento „vítězný“ odpor byla obrovská. Verdun se stal synonymem pro brutální podmínky, nekonečnou palbu, vyčerpání a ohromující množství nasazené munice.
Foto: Bitva u Verdunu byla jednou z největších a nejsmrtelnějších v dějinách lidstva | Wikimedia Commons / Public domain
První světová válka je obecně známá devastujícím dělostřeleckým bombardováním, ale intenzita střelby u Verdunu přesahuje lidské chápání. Během deseti měsíců si obě strany vyměnily mezi 40 až 60 miliony dělostřeleckých granátů. Pro účely srozumitelnějšího porovnání použijme průměrnou hodnotu 50 milionů střel:
- 5 milionů granátů měsíčně
- 1 250 000 granátů týdně
- 166 666 granátů denně
- 6 944 granátů za hodinu
- 115 granátů za minutu
- 1,92 granátu každou vteřinu
Tato čísla představují téměř nepřetržitou palbu. Představte si, že každé dvě sekundy dopadne dělostřelecký granát – a to nejen chvíli, ale neustále po dobu deseti měsíců. Vojáci na obou stranách tak museli přežít téměř rok v podmínkách, kdy každou vteřinu hrozil výbuch. Je to šílená realita, která převyšuje lidské vnímání.
Pokud vezmeme průměrnou hmotnost dělostřeleckého granátu 45 kilogramů, znamená to, že během bitvy bylo vystřeleno přibližně 2 300 000 tun výbušnin. Ze 750 000 obětí u Verdunu bylo až 70 % zabito právě dělostřelectvem. Neustálá palba zanechávala na vojácích hluboké fyzické i psychické následky. Jak dlouho může někdo přežít pod takovou intenzitou, než ho opustí štěstí? Pro mnoho vojáků to nebylo déle než několik týdnů či měsíců.
Historická čísla a popisy nám sice poskytují rámcovou představu o této tragédii, ale skutečné pochopení hrůz Verdunu je téměř nemožné. Ani nejpodrobnější analýzy nemohou nahradit zkušenost vojáků, kteří tam bojovali. Jak napsal jeden francouzský voják ve svém deníku: „Přijel jsem tam se 175 lidmi, odešel jsem se 34. Několik z nich bylo napůl bláznivých… už nereagovali, když jsem s nimi mluvil.“
Tento výrok vystihuje brutální realitu bitvy u Verdunu. Tato zkušenost se opakovala znovu a znovu, zanechávajíc za sebou generaci mužů s nevyčíslitelnými fyzickými i psychickými jizvami. Verdun nebyl jen místem bitvy – byl symbolem lidského utrpení a ztráty, kterou nelze plně pochopit ani po více než sto letech.
Zdroj: britannica
Komentáře
Vaclav Flek
30. 11. 2024, 20:57Nemam rad, kdxz nekdo nemluvi k veci, a nelibi se mi, ze mne za nekoho takoveho povazujete. Verdun predstavuje jeden clanek v dlouhem retezci bitev na Zapadni fronte, proto se domnivam, ze zminka o dalsichstretech v tomto konfliktu neni zbytecna Doporucuji knihu americkeho historika Johna Mosiera "The Myth of the Great War" s podtitulem "A New Military History of World War One",Kniha vysla v roce 2002. Autorovi vyslo nekolik knih v ceskem prekladu, tato jeho publikace, kterou povazuji z jeho dila za nejlepsi, vsak bohuzel ne.
Vaclav Flek
30. 11. 2024, 21:00Bradley
Omlouvam se, tento muj vstup byl reakci na vas prispevek na konci teto diiskuse.
Pepík Knedlík
26. 11. 2024, 12:40Czertik
Donutil jsi mě zapatrat jak to bylo s těmi "slavnymi" legionaři v Itálii. V podstatě vojenské zběhy použil Masaryk v dubnu 1918 k podepsáni dohody s Itálii, že se jedná o autonomni armádu. Moc hezký, ale monarchie nějakou dohodu Masaryka neuznavala a zřejmě ani o jeho podlosti nevěděla. A tak legionaři bojovali proti Čechům. Zajatý legionaře čekala odměna před nastoupenou jednotkou ...
Czertik
26. 11. 2024, 15:30pepik
proc neustale opakujes ze to byly zbehove ? to ze zbehly sme se shodly, a ty si zatim nepredlozil jakykoliv jiny zpusob jaky mohli cesi pouzit vyjma zbehnuti (ci zajeti).
a proc by mela ru uznavat masaryka ? vzdyt bojoval proti nim.
italska fronta nebylo jedine misto kde cesi bpjovali proti cechum.
a ze zajate cechy ru popravovalo je jasne. stejne praktiky meli vsechni bojujici staty.
Marty
26. 11. 2024, 18:50Czertik
on se jen snaží poukázat na to že nuznává existenci země která mu vystavila rodný list, alespoň to na mě dělá ten dojem...
a upřímně pochybuju že že velení C.K. armády nemělo ponětí o vojensko-politických aktivitách T.G.M.
ono ostatně ne dlouho poté nemělo uznání čehokoliv ze strany RU monarchie nějakou hodnotu, protože tento státní utvar přestal existovat a to i ve vlastním Rakousku...
tyto jeho stížnosti maj asi tak stejnou váhu jako dnes nadávat bájnému praotci Čechovi do proklatých přistěhovalců, i když i to by byla pravda:sweat_smile:
Czertik
26. 11. 2024, 23:31marty
mozna te to bude sokovat, ale na zapade obecne prijmaji masaryka jako faktor ktery pohrbil ru. da se rict ze bez masaryka a jeho prace by se ru nerozpadlo.
a ano, sem si jisty ze pozdeji kdyz ru videlo co masaryk dela si rvaly vlasy ze ho zavcasu nezavrely aneznemoznili mu utek.
a k tomu praotci cechovi....no to je taky takovy vtip, protoze i dnesni nemci sou na uzemi nemecka stejni pristehovalci jako cesi v cesku.
Pepík Knedlík
27. 11. 2024, 11:54Czertik
Zběh neboli dezertér je voják, který o své vlastní vůli uteče (zběhne) z armády, aniž by k tomu měl povolení. Dezerce bývala přísně trestána. V době války smrtí zastřelením, jinak vězením.
Chápeš co byli vlastně ti legionaři?
Ano, jsem občan CZ. Ostatně tim se stává skoro každý.
Žadatel splňuje tyto podmínky:
1) ŽADATEL MÁ NA ÚZEMÍ ČR POVOLEN TRVALÝ POBYT.
4) ZNALOST ČESKÉHO JAZYKA.
5) ZNALOST ČESKÝCH REÁLIÍ
6) POVINNOSTI VYPLÝVAJÍCÍ Z PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ
7) PROKÁZÁNÍ VÝŠE A ZDROJE PŘÍJMŮ
8) NEZATĚŽOVÁNÍ SYSTÉMU STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY NEBO SYSTÉMU POMOCI V HMOTNÉ NOUZI.
Czertik
27. 11. 2024, 23:15pepik
stale nechapu, kde ti oponuju v tom ze legionari byly zbehove z ru armady ? ci ze to byly zradci v ocich rakusanu a madaru ?
cili proc to neustale omilas, kdyz sme v souhlasu. proc citis potrebu vysvetlvat onen termin ?
a ano chapu co to byly leginari. hrdinove co se zaslouzili o samostatne ceskoslovesnko.
to jak se na ne divalo rakousko uhersko neznamena ze by jejich pohled by mel byt prijat cechy ci ceskem.
skutecne rozeber proc by tomu tak melo byt.
a uvedomujes si ze tim jak tu tady cpes ru pohled na leginare a ze je to jediny spravny vyklad pro cesko se chovas naprosto stejne jako putin ktery tvrdi ze vychodni evropa musi prijmout jako sveho vladce rusko ?
Pepík Knedlík
28. 11. 2024, 17:55Czertik
Bohužel historie je jen jedna, ale názoru je mnoho. Po roce 90 se najednou z legii se stali bohové, kteří lehce z Olympu vyhnali Zeuse i Athenu... Doporučuji sundat růžový brýle a hledat kde jsi udělal chybu ,:smile:
Czertik
30. 11. 2024, 00:53pepik
stale si nijak nevysvetlil proc by legionari nemeli byt hrdinove, krome neustale omilani ze to byly dezerteri a zradci ru, a v tom s tebou souhlasim.
i kdyz chapu, pro tebe jako milovnika ru to jinak nejde.
Azor
25. 11. 2024, 16:52Tady v komentářích,se táhne jak červená niť,jednostranný pohled.
A to,že se píše pouze o následku.To jest bitva u Verunu.
Ale to důležité pro většinu lidí je,jak předejít příčině.A příčina té bitvy,je rozpoutání 1.sv. války.A pokud chci zamezit příčině(většina lidí válku nechce),tak musí vědět,kdo a jak ji zorganizoval.Jen prosťáček si myslí,ž přišla sama od sebe.
Ale to je pro vetšinu lidí vyšší dívčí.
Ale dost lidí za to nemůže.Je to díky našemu školství,kde se toto neučí.A taky neví že je to záměr.Informovaného člověk se hůř oblbuje.
Je to podobné co prohlásil Henry Ford
"Je dobré že lidi nevědí jak funguje kreditně finanční systém.Protože kdyby to vědli,tak jsem přesvědčen,že druhý den by byla revoluce".
Lidi musí vědět to,o čem napsal Remarque -
"Nikdy jsem si nemyslel,že existují lidé,kteří chtějí války.Ale pak jsem zjistil,že takový opravdu existují,a zvláště to jsou ti,co do ty války nemusejí jít"
A aby lidi měli vědomí jako Hemingway -
"„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“
A kdo že vydělal nejvíc na 1. a i 2. sv. válce?
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 17:13Azor
Informovanost v roce 1914 nebo 1939 byla podstatě nižší, jen radio, tisk a jedna bába povídala.
Dneska ze vsech možných zdrojů lze snadno získávat informace, ale je třeba důkladně dešifrovat. Češi mají jednu zrůdnou vlastnost a tou je nálepkovani. Kdo si přeje válku ten je správný člověk - válečník a kdo mír je chcimír. Od ten válečník je vlastně válkychtíč :smile:. Raději se bavme o historii, která byla fakt někdy krutá a Evropa je zase na pokraji války. Pro pár stribrnych někde na východě ...
Czertik
26. 11. 2024, 12:15pepik
pozor nalepku chcimir se v cesku momentalne pouziva jen pro lidi co ohajuji mir za pro rusy vyhodnych podminek, rusy co valku zacaly.
lidi co obhajuji mir za podminek vyhodnych pro ukrajinu (at uz navrat dos tavu 2014 ci 22) nalepku chcimir nedostavaji.
JanJan
25. 11. 2024, 17:19Nejvíce vydělaly USA, ale rozhodně se v obou případech ani náhodou nepodílely na jejich spouštění, vždy byly v silně izolacionistické pozici. Spíš byl problém vůbec přesvědčit společnost, aby se USA do války zapojily.
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 11:16Pro Německo a Rakousko-Uhersko (i Český království) bylo tragicky rozhodnuti Moltkeho nedodržení Schlieffenova plánu utokem na zapad. Škoda. Vše by se později vyvijelo jinak. Žádný Vernun by asi nebyl hřbitovem.
Czertik
25. 11. 2024, 13:11pepik
a proc si myslis ze by byl svet lepsi pod nadvladou nemeckeho cisarstvi s ru jako jeho priveskem ?
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 13:26Czertik
Ono by se vše tak nějak urychlilo :smile:
Ale vážně, 1. válku rozpoutalo Rusko, Britanie a Francie.
Czertik
25. 11. 2024, 14:29pepik
a jak si prisel na ten nesmysl ? bylo to nemecko co z toho udelalo svetovou valku.
bez akci nemecka, by to to byl konflikt mezi ru na jedne strane a srbskem a ruskem na druhe.
a vyvsetli me, jak do toho zapada britanie a francie ?
britanie vyhlasila valku nemecku az po tom co nemci znasilnili belgii.
a byla to frnacie do ktere se vrhly nemecke jednotky, ne naopak.
a snad ti nemusim pripominat ze v dobe invaze nemeckych jedotek panoval mezi nemeckem a francii mir.
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 15:26Czertik
Kdo je iniciatorem valky? Rusko, Britanie a Francie. Ano, Srb mel svůj podil, ale jak jsem napsal. Chce to fakt patrat číst.
Azor
25. 11. 2024, 16:18Pokud by jste nenapsal Rusko,tak by to bylo správné.
Azor
25. 11. 2024, 16:22ˇVám nic neříká - příčina a následek?Či akce a reakce?
Fridrich II - Pruský král(možná že to byl pro vás blb a magor)když prohlásil -
"Agresorem je ten,kdo donutí protivníka,pozvednout zbraň"
Chápete co tím chtěl říct?
Pokud ne,tak jakou úroveň může být debata s člověkem,který toho moc o dějinách neví?
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 16:27Azor
No? Právě že Rusko a ti dva. Na ZŠ se možná uci RU a Německo, ale to je zavadejici info. Ostatně co v historii CZ není zavadejici.
JanJan
25. 11. 2024, 17:11Pepík Knedlík
RU by si samo bez přímého tlaku netrouflo ani na válku se Srbskem, pokud by se na jeho stranu postavilo Rusko. Německo válčit chtělo, cítilo ohrožení své kontinentální hegemonie ze strany spojených sil Francie a zvláště Ruska, které po prohrané Rusko-Japonské válce modernizovalo, ekonomicky a vojensky sílilo. Pro Německo to bylo raději hned, než bude pozdě, samozřejmě tam byla touha po koloniích, které by jako případný vítěz mohlo na Francii získat. Pro Francii to byla otázka šance, velkou roli ve společnosti tam hrál revanšizmus za válku v roce 1870 spojený s touhou získat zpět Alsasko a Lotrinsko. Rusko toužilo především po hegemonii na Balkáně, kdy se logicky muselo střetnou s RU a tím pádem i Německem. Prostě mnoho protikladných zájmů velmocí v Evropě a představa, že válka proběhne v podobném duchu jako ty evropské v druhé půlce 19 století (1866, 1870). Británie byla trošku v jiné pozici, v podstatě jí šlo spíš o zachování status quo, pokud by z Německa nevycházely projevy, vyhrožující narušením Britské námořní hegemonie, z válkou by Británie patrně váhala mnohem víc. V každém případě bych to s viníkem neviděl jednoznačně, Sarajevská rozbuška jen spustila řetězovou reakci.
JanJan
25. 11. 2024, 17:21V první větě mně vypadlo "bez přímého tlaku Německa"
Czertik
26. 11. 2024, 11:45pepik
a rozeber jak byly iniciatorem valky rusko francie a britanie ?
Czertik
26. 11. 2024, 11:47pepik
ale krome tveho nazoru na to co se uci na zs si svuj nazor nicim nepodeprsel. pouhe konstatovani, zvlast kdyz odporuje predlozenym faktum skutecne nestaci.
Vaclav Flek
26. 11. 2024, 19:16pro Azor :
Doporuji seznamit se s knihou britskeho (skotskeho)
historika Seana McMeekina "The Russian Origins of the First World War" z roku 2011. Obsahuje velmi mnoho prekvapivych zjisteni o roli Ruska v priprave a rozpoutani I. svetove valky, vcetne valky proti Turecku. Bohuzel tato skvela publikace nevysla v ceskem prekladu a tak je beznenu ceskemu ctenari nedostupna. Autorovi ovsem vysla v roce 2014 v ceskem prekladu jina kniha, "Cervenec 2014".
Czertik
26. 11. 2024, 23:41vaclv flek
ja uz se ani nedivim e citujete jen historiky co podporuji vase nazory, historiky kteri pisi o tom co odporuje vasim predstavam cilene ignorujete.
je nemalo historiku co pripisuji vznik druhe svetove jenom nemecku.
Czertik
26. 11. 2024, 23:48vaclav flek
co treba fritz fisher ? ten nemum rekl ze oni zacaly 1 svetovou. je dle vas seriozni nebo ne ?
pokud nema pravdu, proc ji nema ?
navic ohledne seana mcmeekina panuji obavy ohledne jeho objektivity, nekteri o nem pissi jako o druhem irvingovy - ktery bere realne udalosti, ale prekrucuje je do sveho pohledu.
a snad vam nemusim pripominat ze irving prohral soud ohledne ohybani historie kdy fandil nemecku o zlehcoval jeho zlociny.
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 10:00JanJan
Asi ano, ale prislo mi to jako když jeden bouchá na dveře z venku a druhý zevnitř.
Vaclav Flek
24. 11. 2024, 21:50Clanek se mi nelibi, nebot nechapu, co chtel vlastne sdelit. Bitva u Verdunu je pro nas dnes tezko uchopitelna, nicmene si jsem jist, ze tehdejsm ucastnikum smysl davala. Take jeji padle povazuji ve Francii i Nemecku za hrdiny, a podle toho se chovaji k jejich pamatce.Bohuzel pro nas Cechy jsou padli z I. svetove valky pouze anonymni masou osob, ktere byly v nespravny cas na nespravnem miste (s vyjimkou prehnane glorifikovanych legionaru). Na verdunskem bojisti jsem prozil asi tyden, presto nemohu rici, ze jsem bitvu pochopil. Ovsem zjevne ji nepochopil ani autor tohoto clanku. Mne stret u Verdunu pripomina bitvu u Kurska z leta1943. Zde wehrmach zdanlive nesmyslne utocil na nejsilnejsi usek sovetsko-nemecke fronty, ovsem vtip byl v tom, ze Nemci vedeli, ze se odsud Ruda armada nemuze stahnout. Po peti dnech a prolomeni vetsiny sovetskych obrannych postaveni jiz byli Nemci svemu cili blizko, stejnejako jejich otcove o generaci drive u Verdunu.
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 04:10Vaclav Flek
S vaším názorem souhlasím jen bych přirovnal Verdun ke Stalingradu. Verdun nerozhodl nic a zdánlivě beznadejny Stalingrad ano. I bitva u Kursku je velice dobrý příklad.
mirek45
25. 11. 2024, 05:33Máte pravdu, v čechách se na 1. válku vzpomíná pouze v souvislosti s legionáři, bohužel. Na to kolik tam tehdy bojovalo a padlo čechů je to velice smutné. Bohužel tato historie je u nás velice pokroucená.
Czertik
25. 11. 2024, 13:05mirek
tak ono je to logicke, ze legioanru bylo mene nez cechu bojujici za ru. prece jenom byla to jedina armada kam byly cesi mobilizovani.
legie se tvorili ze zajatcu a dezerteru.
a jak by sis predstavoval lepsi vyucovani o cesich na stratne ru ? z logikcy veci vypliva ze zhruba polovina rakouskych jednotek bude tvorena cechy. necekam ze by byly odvedeny do uherskych jednotek.
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 16:16Czertik
Co vše dokáže propaganda. Ze zběhů máme hrdiny a na řadový vojáky bojující za národ v armádě RU zapomeneme. A právě na Italský frontě Češi ukázali svoje odhodlání bojovat a vítězit. Základem vznikajici armády CSR se stali důstojníci monarchie pro svy znalosti a vzdělání napr. Eduard von Böhm-Ermolli.
Oni si zaslouží uznání.
Czertik
26. 11. 2024, 11:59pepik
proc mas problem s tim ze legionari byly zbehove ? oni zadnou jinou moznost nez zbehnout nemeli. ru branilo komukoliv prekrocit hranice aby se mohl dat k nepriteli dobrovolne a nebyl tak zbeh.
a ne, na vojaky bojujici v radach ru se nezapomina, jen nejsou brani jako hrdinove. proc by mely byt ?
vezmi si amiky a jejich valku na nezavislost a jak se oni divaji na amiy co bojovaly na strane britu.
nebo mas pocit ze amici malo venuji pozornosti temhle bristkym americanum ? nebo by bylo lepsi americkym britum ?
ano, mas pravdu v zacatcich armady ji veleli hlavne byvali rakusane ne legionari. ale nevim o nikom a o nicem kdo by zpochybnoval schopnosti tehle lidi. proc mas pocit ze se jim nedostava uznani ?
Czertik
25. 11. 2024, 13:08vaclav flek
proc sou dle vas legionari prehnane glorifikovani ?
Vaclav Flek
25. 11. 2024, 20:20Czertik
Nevim, proc jsou legionari tak prehnane a nezaslouzene glorifikovani. Myslim, z se u nas o nich nerika cela pravda. Vetsinu z nich neprivedla do legii idea noveho statu, ktery si vlastne ani neumeli predstavit, ale snaha uniknout krute realite ruskych zajateckych taboru, kde lide zmirali na infekcni choroby a na podvyzivu. V jinych zemich (treba v Rusku) nejsou ceskoslovensti legionari glorifikovani, ale maji povest drancujicich lupicu a nasilniku. My jsme po litsopadu 1989 naprosato nekriticky prevzali idealizovany pohled na ne z dob prvni republiky, ktery byl tvrde potlacen v dobach komunisticke totality. Tim jsme ovsem v roce 1989 nahradli jeden extrem druhym.
JanJan
25. 11. 2024, 21:53pro Václav Flek
Myslím, že ruský pohled také není zrovna objektivní. Nese v sobě zášť bolševiků, pro které byli legionáři nepříjemným a obávaným nepřítelem v rukou západních imperialistů, který je mnohokrát těžce porazil, část důstojnického sboru pak byli občané bývalého carského Ruska, které bolševici považovali přímo za zrádce.
Czertik
26. 11. 2024, 12:09vaclav flek
nemuzi si pomoct, ale vase odpoved me pripada hodne rozpolocena.
ano, v pripade ruska snaha uniknout krute realite zajateckych taboru sehrala svoji roli, ale to zcela jiste neplati pro legionare na italske fronte a ostatnich frontach.
pokud nechcete tvrdit, ze byly v italii v zajateckych taborech stejne ci horsi podminky nez v rusku.
to, ze v rusku nemaji leginare radi je logicke, bojovaly proti bolsevikum co pozdeji zvitezily.
a pokud nebudeme resit rusko, kde jinde se pise o ceskych legionarich nelichotive ?
v italii a francie o ceskych egionarich pisi dobre.i o tech v rusku.
a nemam pocit ze by v dnesnim cesku byly legionari idealizovani. v cem konkretne se ona ideilizace ma projevovat ?
Bradley
27. 11. 2024, 20:35Hovořítě pouze o části legionářů, protože ti, kteří tvořili legie ve Francii, rozhodně byli v drtivé většině skuteční dobrovolníci.
Ad 1. republika: Každý stát je mj. tvořen na základě určitých jednotících myšlenek a ideálů. K těm nejpodstatnějším byla historie ruských legií vč. jejich návratu.
Ad "drancující lupiči a násilníci": takhle bude nepřítel líčen prakticky kdekoliv, kdykoliv a kýmkoliv. U bolševiků to platí dvojnásob.
Vaclav Flek
27. 11. 2024, 21:57Bradley :
Samozrejme ze legonari predstavovali velmi ruznorodou skupinu, takze pokud se o nich bavime jako o celku. nikdy je nepostihneme komplexne. Jedine pokud je oznacime za vlastizradce, kteri se nerozpakovali bojovat s ceskyymi vojaky na druhe strane barikady,. Zde tvori zcedla homogenni skupinu. Ze to byli drancujici lupisic, kteri lidem podel sibirske magistraly brali i ty posledni zbytky zivobyti, neni treba pochybovat, vyplyva to i z legionarskych svedectvi.
Czertik
27. 11. 2024, 23:24bradley
u legionaru v rusku je to dvojnasob zabavne, protoze tam je nenavidi obe strany ze zcela odlisnych duvodu.
bolsevici z toho, ze cesi proti nim bojovaly a komplikovaly jim zivot v boji proti bilim. skutecne nei prehaneni kdyz se napise ze bez cechu by provoz transibisrke magistraly pro bile byl prakticky nemozny. at uz spoksytovanim technicke podpory nebo dobyvanim stanic na ktere bili rusove nestacily
no a podporovatele bilich je navidi z toho duvodu ze dle nich zabranily kolcakovi ve vitezstvi a ze ho vydaly bolsevikum k poprave. a taky je nemaji radi proto ze dle nich proti bolsevikum bojovaly malo. nedokazi pochipit ze zajmem legionaru bylo dostat se domu (po skonceni 1 sv) nebo na zapadi frontu dokud valka jeste byla a ne uvznout v rusko na kdovijak dlouho.
Czertik
27. 11. 2024, 23:30vaclav flek
na ty leginarske svedectvi ze kterych vypliva ze byly lupici a brali lidem i ty posledni zbytky zivobyti...byl by na to nejaky zdroj ?
ano, jiste ze leginari byly z pohledu ru vlastizradci. ale co je tom spatneho ?
vlastizradci byly i jizane v americke obcanske valce.
stejne tak byly vlastizradci samotni americane kdyz bojovaly o svou nezavislost na britanii.
vysvetle me tehne paradox, proc na ceske legionare jako vlastizradce hazite jen spinu, ale nedokazu si vybavit ze byste psal jako o vlastizradcich ci jinak spatne o americanech co bojovali za svou nezavislost.
jak mam chapat tenhle vas paradox ?
Czertik
27. 11. 2024, 23:36vaclav flek
a tohle je sila" kteri se nerozpakovali bojovat s ceskyymi vojaky na druhe strane barikady,."
rad tu poucijete jine ze maji male znalosti kdyz napisi chybu, ale sam udelate takovyhle kiks.
takze pouziju vase vlastni slova, vase znalosti sou male a dovzdelelejte se.
protoze jinak byste vedel, ze kdyz cesi bojovaly proti sobe na obou stranach, tak v momente kdy se o tom dozvedeli se vzdy snazily onen boj co nejrychleji ukoncit.
a je jedno jestli to bylo na italske nebo ruske fronte.
jedine pripady kdy cesi pokracovaly v boji bylo v pripadech kdy ve smisenych ru jednotkach bylo dostatek nemcu (ci madaru) kteri meli rozkaz cechy v pripade ze by prstali bojovat ihned zabit a oni by ten rozkaz bez vahani plnili. a cesi to vedeli.
a jako hsitorik byste mel vedet ze takoehle smisene jednotky se zacaly tvorit az za valky. hadejte proc.
skutecne nad vasimi znalostmi nemuzu vyjadrit nic jineho nez hluboke zklamani.
Bradley
28. 11. 2024, 15:28Mně ta historie sibiřské anabáze tak trochu připomíná Pražské povstání. České legie, stejně jako zbytky německé armády v roce 1945 ve Středních Čechách, de facto nechtěly nic jiného, než klidný průjezd a primárně nebylo jejich zájmem s nikým na projížděném území bojovat nebo toto území ovládnout.
BTW: Pokud bychom to brali ad absurdum právně pozitivisticky, ona většina čs. vojáků a letců za 2. světové války, hlavně těch na Západě, byli taky svým způsobem přeběhlíci a "vlastizrádci".
Czertik
28. 11. 2024, 16:11bradley
ja to vidim jinak. nereknu ti presne datum od kdy, ale ke konci valky se nejsilnejsi nemecke jednotky nachazely na uzemi ceska a ne nemecka. nemci chteli pro risi udrzet co nejdele.
z ceska chteli utect teprve tehdy az bylo napsosto jasne ze neudrzi ani cesko, ani rakousko.
navic prahu nechteli opustit vsichni, nektere jednotky chteli zustat a bojovat a pozabijet co nejvic cechu a rusu. a pachaly valecne zlociny do posledniho okamziku.
a ano, mas naprostou prvadu, cesi co bojovali proti hitlerovi byly naprosto stejni vlastizradci protektoratu, jako cesi ru za prvni svetove.
jediny rozdil byl v tom, ze dohoda nijak neresila popravy zajatych legionaru. tak moc jim n srdci nelezeli.
jenze za druhe svetove spojenci meli churchila a ten jednoznacne rekl, ze za kazdecho zajateho cecha ktereho nemci popravi tak on popravi dva nemce, zarucil ze se popravy zajatcu - vlastizradcu delat nebudou.
Vaclav Flek
28. 11. 2024, 21:59Czertik
Jenm strucne, legionarskar problematika mne prilis nezajima a nemam cas ani chut na dlouhou resersi. Nicmene nepochybuji o tom, ze vase charakteristika celeho legionarskeho hnuti je naprosto mylna. Pokud chcete citaci, navrhuji rozsahlou knihu naseho historika Tomase Krystlika "Co v ceskem dejepisu chybi" (vyslo 2016). Jedna jeji kapitola se primo jmenuje "Drancovani Sibire" (mysleno legiemi). Srovnani s vojaky konfederace z dob americke obcanske valky je - s odpustenim - tak hloupe, ze se jim ani nechci zabyvat.
Jinak jsem jiz nekolikrat zminoval, ze nejsem historik...
Vaclav Flek
28. 11. 2024, 22:07Bradley
Ano, souhlasim s vami, s tou prvni polovinou bezvyhradne. Sam ziju v male obci u Kladna, kde se obyvate v poslednich dnech valky pokusili zabranit nemeckym jednotkam v ustupu do do americkych linii. Pres dvacet osob, prevazne mladych, to zaplatilo zivotem, a to zcela zbytecne. Nemcum slo v techto dnech v podstate pouze o to, uniknout sovetskemu zajeti. Druhou pulku vaseho prispevku bych asi formuloval trochu jinak, nicmene i zde vam davam za pravdu.
Czertik
30. 11. 2024, 01:07vaclav flek
no, pokud povazujete danou knizku za spravny vyklad dejin....ja jen napisu , ze tu knizku velmi dobre znam a na ty manipulsce a zamerne vyvoalene mylne zavery by to vydalo na vic nez 2x vetsi knizku, aby se vsechny tam uvedene blaboly uvedly na pravou miru.
ale ja se nedivim, ze daneho autora a knizju berete za vzor, vzdyt jen podporuje vase nazory.
jak ste se sam priznal, jste velky fanousek suvorova, ktery pise stejnym stylem jako krystik...co na tom, ze vice nez 95% profesionalnich historiku ho povazuje za manipulanka a hochstaplera. ale pro vas je svaty a berna mince.
ano, samozrejme ze je to hloupe z vaseho pohledu, protoze nemuzete najit solidni protiargument.
jak legie tak konfederalove byly zradci sveho pana a presto vydobyly pro svuj narod samostatnost.
Vaclav Flek
30. 11. 2024, 21:08Czertik
Nesouhlasim s vami. Chtel jste odkaz, tak jsem vam jeden poskytl. Pokud mu neverite, je mi to lito, ale nic s tim neudelam. Stejne tak i v pripade Viktora Suvorova. Proto nemohu souhlasit s zadnym z vasich argumentu a zustavam u sveho postoje.
Bradley
29. 11. 2024, 08:18"... pro nas Cechy jsou padli z I. svetove valky pouze anonymni masou osob, ktere byly v nespravny cas na nespravnem miste."
Pokud se projdete po českých vesnicích a městech, nutně narazíte na pomníky padlým ve Velké válce (ve velké většině v řadách RU armády), na kterých jsou uvedena konkrétní jména. Tohle je v příkrém rozporu s Vaším tvrzením "anonymní mase".
Vaclav Flek
29. 11. 2024, 20:32Bradley
To je zasadni nepochopeni. Ano, pomnicky jsou skoro v kazde vesnici, ale ty vznikly z iniciativ mistnich obyvatel, zpravidla potomku tech padlych. Vedla je k tomu zcela pochopitelna pieta a ucta k mrtvym, pohrbenym casto anonymne nekde v cizine. Nasim oficialnim mistum, od prvni republiky, pres komustickou eru az po obdobi po listopadu 1989 byla problematika padlych ceskych (ale i sudetonemeckych) krajanu v podstate ukradena. Zil jsem dva roky ve Francii a tri roky v Nemecku, a mam pomerne presnou predstavju o tom, jak se chovaji tamejsi obcane k pamatce svych pradedu. Staci treba navstivit nemecky hromadny hrbitov z I. svetove valky, vybudovany kompletne z prispevku nemecke strany. I kdyz se jej obcas mistni vandalove pokouseji poskodit, presvedcive ukazuje, jakou uctu ma soucasna nemecka generace k pamatce svych predku, padlych pred stodeseti lety...
Vaclav Flek
29. 11. 2024, 20:36K memu predchozimu vstupu :
Omlouvam se za vypadek, mel jsem konkretne na mysli vojensky hrbitov padlych z I. svetove valky na Dukle. Ale podobnych prikladu by se dalo asi najit vice.
Bradley
30. 11. 2024, 13:26Nepochopením je spíš ona "anonymní masa". Je přeci úplně jedno, kdo ty padlé připomíná. K oné deanonymizaci nakonec mnohem více přispívá obecná a předávaná paměť konkrétních lidí na své konkrétní sousedy, příbuzné, přátele, než nějaké oficální stanoviska politiků. Dneska jsou organickou součástí historie (a histroriografie) i orální vzpomínky účastníků. Nikdy nezapomenu na vyprávění prapra...strýce, vojáka C&K armády z italské fronty.
Vaclav Flek
30. 11. 2024, 21:17Bradley :
Ano, v lidske pameti se vzpominky predku predavaji z jedne generace na druhou. I ja mel takoveho dedecka, ktery bojoval na italske fronte. Tehdy mne jeho vypraveni moc nezajimalo. Dnes bych dal hodne za to, abych si ho mohl poslechnout a treba nahrat ale deda tu uz bohuzel neni .Ja mel samoztrejme na mysli to zapomenuti ze strany statu, ktere vynikne v porovnani s nechutne nafouknutou legionarskou legendou..
Bradley
02. 12. 2024, 12:44Dávat na automaticky stejnou úroveň "my Češi" a oficiální politiku státu nelze.
Opakuji: Pro nás, Čechy, nejsou padlí v řadách C&K armády žádná "anonymní masa osob". Navíc ony pomníky vznikaly v době, kdy to bylo proti oficiální státní historiografii a dokonce ani komunisti, kteří měli ještě méně důvodů tenhle fakt zdůrazňovat, se je nijak nepokoušeli plošně likvidovat.
JanJan
24. 11. 2024, 18:45"Představte si, že každé dvě sekundy dopadne dělostřelecký granát", patrně v návaznosti na 1,92 granátu za sekundu, ale to jsou trochu chybné počty, co?
Czertik
24. 11. 2024, 14:46dobry clanek ktery nam pomuze videt veci v perspektive, zvlast s tim co se dnes deje na ukrajine.
treba ta cisla o delostrecke palbe - tehdy se za jeden den vystrelilo vic strel nez cinila rocni vyroba v cele evrope pred ruskou invazi na ukrajinu.
a pro predstavu, celkova vaha vystrelene munice predstvovala ekvivalen kolem 150 hirosimskych atomovek. jedna mela 15 kilotun.
Pepík Knedlík
24. 11. 2024, 15:56Czertik
A diky Verdunu dnes můžeme posoudit zbytečnost války, která nic nezměnila. Tyfus, zakopova noha a vši i psychicky újmy vč zabití. A vítěz nebyl žádný.
Czertik
25. 11. 2024, 12:58pepik
ano, nebyla to bitva co by rozhodla valku, ale valka nakonec skoncila a prinesla velke zmeny.
Pepík Knedlík
25. 11. 2024, 15:29Czertik
A proto chodíš v průvodu 28. října s rodinou
Czertik
26. 11. 2024, 11:50pepik
a co spatneho na tom oslavovat samostatnost sveho statu ? vezmi si jak svoji nezavislost slavi usa a jine staty ktere svoji nezavislost dlouho nemeli.
oslavy a svatky v izrali taky hodne vypovidaji.
Pepík Knedlík
24. 11. 2024, 12:07Verdun naprosto zbytečný boj, který nic nerozhodl. Je to jen symbol zmaru.
JanJan
25. 11. 2024, 08:38Každá bitva ma pro sve plánovače cenu, Nemci chteli rychle dobít toto pto Francouze důležité území, na ziskanych výhodných postavenich se pak branit a pomici tezkeho dělostřelectva nechat vykrvácet francouske zalohy pri marných protiútocích. To se jim nepovedlo, Francouzi se udrzeli a nakonec tam krvácely obě dve strany, skoncilo to tim, ze Francouzi získali vetsinu uzemi zpět, diky snaze toho docilit měli mírně větší ztráty, ale použili k tomu často kolonialni vojaky, kterych měli na rozdil od Nemcu hodně. U Verdunu jsem byl dvakrát (1992 a 94), panuje tam zvláštní atmosféra, na prvni pohled krásná hustě zalesněná až divoká krajina, ta ale jen zakrývá jeden kráter vedle druhého, coz je dodnes znát, kdyz do lesa vlezete.
Bradley
27. 11. 2024, 20:25Verdun byl zbytečný z pohledu Německa. Francie zde uspěla, protože se na tomto úseku fronty ubránil.
Marty
27. 11. 2024, 20:34Bradley
za strašnou cenu ale je to tak
Bradley
29. 11. 2024, 08:05Analogie s dnešní Ukrajinou.
Vaclav Flek
29. 11. 2024, 20:43Bradley
Ano, pri velmi hrubem srovnani mate pravdu. Nemci ovsem zvitezili v mnoha jinych defenzivnich bitvach, z nich nejznamejsi jsou asi Somma a Ypry, ale tech stretu, kde nemecti vojaci udrzeli sve pozice proti spojenecke presile, byly desitky.
Bradley
30. 11. 2024, 13:31Protože článek je o bitvě u Verdunu, respektive následné poznámce o "zbytečném boji", zmiňovat jiné boje v této souvislosti považuji tak trochu za off topic.
Vaclav Flek
30. 11. 2024, 21:03Bradley
Nemam rad, kdxz nekdo nemluvi k veci, a nelibi se mi, ze mne za nekoho takoveho povazujete. Verdun predstavuje jeden clanek v dlouhem retezci bitev na Zapadni fronte, proto se domnivam, ze zminka o dalsichstretech v tomto konfliktu neni zbytecna Doporucuji knihu americkeho historika Johna Mosiera "The Myth of the Great War" s podtitulem "A New Military History of World War One",Kniha vysla v roce 2002. Autorovi vyslo nekolik knih v ceskem prekladu, tato jeho publikace, kterou povazuji z jeho dila za nejlepsi, vsak bohuzel ne.
Bradley
04. 12. 2024, 15:50Reaguji na Pepík Knedlík 24. 11. 2024, 12:07 a jeho tvrzení, že
"Verdun naprosto zbytečný boj, který nic nerozhodl. Je to jen symbol zmaru."
O jiných bitvách tohle neříká, nebo jsem to alespoň nenašel.