Děsivá svědectví vězňů po osvobození koncentračního tábora Buchenwald

 15. 04. 2019      kategorie: Vojenská historie      19 komentářů

Koncentrační tábor Buchenwald byl založen v červenci 1937 několik kilometrů od města Výmar (Weimar) ve spolkové zemi Durynsko (Thüringen).

Z počátku války měl tábor jen několik tisíc (většinou německých, politických) vězňů, avšak v průběhu války se tábor velkou rychlostí začal naplňovat a rozšiřovat. Na začátku války měl tábor 12 600 vězňů. Na konci roku 1944 jejich počet kolísal kolem 60 000, v únoru roku 1945 dokonce 86 000, v dubnu téhož roku 41 000. Počet vězňů ke konci války velmi fluktuoval, mj. kvůli tomu, že spolu s ústupem Wehrmachtu Němci stahovali vězně ze vzdálenějších táborů v blízkosti postupující fronty směrem k Berlínu. Táborem za dobu jeho existence prošlo 240 000 vězňů, mezi nimi i 7783 českých a slovenských politických vězňů, z nichž 818 zde zemřelo.

V drtivé většině byli vězni muži. Žen bylo v Buchenwaldu mezi 500 a 1000, v první vlně sem byly zavlečeny z Ravensbrücku v roce 1941 převážně coby politické vězeňkyně a v táboře byly nuceny k prostituci. Druhá vlna byla do Buchenwaldu uvržena z Osvětimi, Ravensbrücku a Bergen-Belsenu na přelomu let 1944/45. V koncentračním táboře Buchenwald byla mimo jiné vězněna a nakonec zemřela i italská princezna, dcera Viktora Emanuela III., Mafalda Marie.

Psali jsme: Nukemap3D – nukleární apokalypsa u vás v počítači

Úmrtí

  • Vraždy zastřelením: 8483
  • Vraždy oběšením se odhadují 1100
  • Úmrtí během transportů se odhadují na 12 až 15 tisíc
  • Součet: 56 545
  • Úmrtí podle materiálů, co zůstaly po SS: 33 462, včetně úmrtí v okolních (satelitních) táborech

V komandatuře tábora působili nejdříve SS-Obersturmbannführer Karl-Otto Koch (od 1. srpna 1937 do července 1941) a SS-Standartenführer Hermann Pister (v letech 1942 do 11. dubna 1945). Manželka prvního z nich, Ilse Kochová, vedoucí strážkyně, která pod sebou měla celou ženskou část tábora, byla pověstná svou krutostí a brutalitou, za kterou si získala přezdívky buchenwaldská bestie nebo čarodějnice z Buchenwaldu . 

Ilsa Kochová před soudem v roce 1947
Foto: Ilsa Kochová před soudem v roce 1947

Psali jsme: Naše opevnění 1935-38: Zapomenuté pomníky dnů ryzího odhodlání...

Otto Koch byl na přelomu let 1941/42 obviněn z několika trestných činů (mj. korupce, finanční podvody, černý trh a vykořisťování vězňů pro osobní zisk), uvězněn v táboře a několik dní před osvobozením (5. dubna 1945) popraven zastřelením.

Jeho žena (která poté „působila“ v táboře Majdanek) byla krátce po válce odsouzena na 4 roky, které ji byly změněny na 2, po nichž byla ihned souzena znovu mezinárodním vojenským tribunálem, z kterého odešla s doživotním trestem. V roce 1967 spáchala sebevraždu. Hermann Pister se s příchodem amerických jednotek pokusil o útěk, ale byl chycen a v roce 1947 souzen s vyhlídkou trestu k smrti, ale zemřel v cele na srdeční potíže v září 1948.

Osvobození Buchenwaldu

K osvobození Buchenwaldu došlo za dramatických okolností 11. dubna 1945 americkými jednotkami (ARCENT, tzv. třetí armáda, 89. infantérie). Mezi vězni existovala odbojová organizace, (převážně z řad komunistů a sociálních demokratů, jak židů tak křesťanů), která se tajně scházela, projednávala možný ozbrojený převrat a dokonce propašovala do tábora munici a zbraně (od roku 1942 získala 91 pušek a jeden kulomet), s kterými učila své členy zacházet. Navíc měli vězni k dispozici zprávy z fronty díky ukrytému rádiu, na černo vyrobeném jedním z nich (Gwidonem Damazynovem).

Mrtvá těla objevená po osvobození tábora v dubnu 1945
Foto: Mrtvá těla objevená po osvobození tábora v dubnu 1945

Tábor Buchenwald po válce

V letech 1945–1950 sloužil Buchenwald sovětské NKVD jako „Speciální tábor číslo 2“, součást sítě speciálních táborů NKVD, začleněné do soustavy gulag. Podle sovětských zdrojů zde zemřelo 7113 vězňů.

V říjnu 1950 bylo rozhodnuto, že tábor bude zbourán. Zlikvidováno bylo všechno kromě hlavní brány, dvou strážných věží, lazaretu a krematoria. V roce 1958 byl přeživším a obětem tábora na místě postaven pomník.

Video: Dokumentární film Utrpení v Buchenwaldu - děsivá svědectví vězňů / YouTube

 Autor: Hanz

Komentáře

Erik

13. 05. 2019

Generál DWIGHT D.EISENHOVER měl pravdu, když dal rozkaz natočit a vyfotit co nejvíc fotek o HOLOCAUSTU

Hana

08. 05. 2019

Německý podčlověk ( nechutné )
Alles Gute - Kutilové
https://www.youtube.com/watch?v=S2gtbae_VHY

Mirek

20. 04. 2019

Frank
Já polákům nikdy moc nevěřil
- Stojí za poslech - "Amerykanie chcą walczyć z Rosją w Polsce" - YouTube
Vážení, je to sice v Polštině (přes 12 min.),
ale tato bezprostřední zasvěcená analýza si zaslouží pozornost.

https://www.youtube.com/watch?v=CVjr7yaiVCw

Frank

19. 04. 2019

Po osvobozeni nacistickych koncentracnich taboru Rudou armadou - byli tyto tabory opet obnoveny ke sve cinnosti ....pouze zasah Americke strany zvratil zamery Sovetskeho svazu.
Ja vim ze to nevite.
Ale to ze Sovestsky svaz zacal valku soubezne s Nemckem utokem na Polsko - to jste drive taky nevedeli - a byla to pravda.
No tak ted vite dalsi ,,novou,, zakazanou vedomost

Oleg

17. 04. 2019

Jom ha-šoa: Pamětníci a dobrovolníci četli jména židovských a romských obětí nacistického holocaustu
Pražské náměstí Míru se včera opět stalo místem, kde dobrovolníci četli jména obětí holokaustu. Přečtením jmen, data narození a místa a data zavraždění obětí vyjádřili svoje postoje k zachovávání kulturní a historické paměti a k porušování lidských práv etnických i náboženských menšin v současné společnosti.
Připomínky se účastnili pamětníci holokaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací. Jména romských obětí četl i Karel Holomek, zakladatel Muzea romské kultury, Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu, Rena Horvátová a Michal Miko ze sdružení Slovo 21 či František Kostlán ze sdružení ROMEA.
http://www.romea.cz/cz/zpravy/na-namesti-miru-zazni-jmena-obeti-holokaustu

Eman33

16. 04. 2019

Koncentrační tábory nejsou jen vynález kolonialismu zdokonalený Hitlerem
Ne Britové, kteří koncentrační tábory vynalezli, a nacisté, kteří je zdokonalili, ale moderní stát vzbuzující podezřívavost vůči cizím elementům je jejich otcem. V dějinách koncentračních táborů existuje jedna věc, která se často cituje, totiž že byly vynalezeny Brity. Myšlenka izolace nežádoucích skupin obyvatelstva v účelových táborech byla zavedena v Jižní Africe za búrských válek (1880–1881 a 1899–1902). Pro Búry (potomky kolonistů, kteří se usídlili v Jižní Africe v 17. a 18. století) to mělo hrozivé následky. Ačkoliv to byli nacisté, kdo tuto instituci proslavil a dovedl k maximální účinnosti, hledá se stále souvislost mezi Brity a holocaustem. Jenomže, jak píše na webu aeon.co Dan Stone, profesor moderní historie a ředitel The Holocaust Research Centra na University of London, tento jednoduchý příběh skrývá mnohem složitější historii. Koncentrační tábory jsou podle něj institucí, jež se časem pomocí technik věznění a brutálním „řízením populace“ terorem měnila. „Především to není jen historie koloniální brutality a šílených diktátorů, spíše je to historie, která nás přivádí k srdci moderního státu. Koncentrační tábory odhalují něco o povaze států, jež by nás ve věku zvýšené nejistoty a vzrůstajícího nacionalismu měly přivést na chvíli k zamyšlení. Britská armáda opravdu vytvořila pro Búry něco, čemu se říkalo „koncentrační tábory“. Ale použili je také pro černošské Afričany, z nichž mnozí byli také uvězněni, ale na rozdíl od Búrů podrobeni nucené práci. „Tábory, které založil Horatio Herbert Kitchener, zaznamenaly přinejmenším zpočátku masívní míru úmrtnosti, ale paradoxně zlepšené podmínky po převzetí britským prokonzulem Alfredem Milnerem měly za následek ‚legitimizaci ideje táborů v mezinárodním měřítku.
Jak uvádí historik Geoffrey P. Megargee v Encyklopedii táborů a ghett, 1933–1945

Delta

15. 04. 2019

Pavel jen trotlím, potomci opět zbrojí a jsou O5 naši nejlepší přátelé

Pavel

15. 04. 2019

Delta - vy nerozumite schvalne, nebo jen trolite? Ptal jsem se na vase tvrzeni. Vy tvrdite ze potomci muzou za ciny svych predchudcu.

A vy misto odpovedi tapetujete nesouvisejici nesmyslny texty a irelevantni odkazy. To fakt ani neumite odpovidat na vlastni tvrzeni?

Delta

15. 04. 2019

Jo - Pavel - Pro koho jsou určeny internační tábory na území USA?

V posledních měsících se i v médiích „středního proudu“ objevují informace, že v neobydlených oblastech USA vyrostly v průběhu posledních deseti let rozsáhlá internační zařízení. Některé zdroje hovoří až o stovkách táborů, schopných pojmout velký počet vězňů. Technické vybavení táborů je funkční, díky civilnímu i bezpečnostnímu personálu, který prozatím prázdné tábory spravuje, je možné je kdykoli zprovoznit k účelu, pro který byly vybudovány. Jejich zřizovatelem je Ministerstvo vnitra (Department of Homeland Security) nebo FEMA (Federální úřad pro krizové události). Některé z nich vznikly úpravou původních vojenských zařízení, jiné byly vybudovány nově na dosud nevyužitém území. Oba úřady mohou v případě nutnosti vyhlásit výjimečný stav, pozastavit platnost americké ústavy a jiných právních norem.
https://ihned.cz/c1-38196610-pro-koho-jsou-urceny-internacni-tabory-na-uzemi-usa

Pavel

15. 04. 2019

Delta - trochu mimo, ne?

Copak potomci mohou za skutky svych predchudcu? Tvg co je to za nesmysl?

A ukazte mi nekoho, kdo z normalnich a slusnych lidi nazyva osvoboditele Buchenwaldu neprateli a fasisty? Prece naopak. Jsou to nasi pratele a spojenci v NATO. Takze to mate pomotane trochu.

Oleg

15. 04. 2019

Další významná noc v ghettu
Z nebe padají židé
Padají židé
Jak k tomu příjdem

Hloupý Mojše bodře v okně halasí
Pár žiďáků z hora to nás nespasí
Lóni kroupy a teď zase todle to
Aby jeden bál se pohnout roletou

Na hvězdárně pozdvižení vrcholí
Zkoumají tu židů střed i vrcholy
Starší, moudří tlukou o stůl holemi
Rabi vzývá sedmihlavé golemy

Fischer, zatím tiše
V kvelbu přemítá
Kdyby jich pár chyt
Měl by jich do syta

Hustou velkou košer síť si přichystal
Řval, když s ránem v zastavárně kupce zval
http://jdem.cz/e2hek4

Helena

15. 04. 2019

My poválečné děti jsme udělali velkou chybu, protože to co nám vyprávěli rodiče , škola a zprávy ! Jsme chtěli ušetřit naše děti , tak jsme o tom špatném , nechtěli mluvit ! Chyba " měli jsme , protože naše děti a vnuci, v této době to vědí, lépe jak my " Kteří v tom žili " Už nás neposlouchají a říkají nám , že všechno bylo jinak , my jsme si asi všechno vymysleli ! Čím jsme starší tak se k nám chovají , jako k někomu, kdo to nemá v hlavě v pořádku ! Nejhorší je že i Ti , co nejsou vaše, jsou drzí a neváží si stáří !

Delta

15. 04. 2019

Ti kteří vás věznili , tak jejich potomci jsou naši nejlepší přátelé a
Ti co vás osvobodili ,jakou nyní nazýváni jako fašisté a nepřátelé

Oleg

15. 04. 2019

Waltr Komárek významný ekonom
vyreklamován z transportu
https://www.youtube.com/watch?v=QIjqMfgvBE0

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací