EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Eduard Chalupa - kolaborant, který měl vést české dobrovolníky ve službách Waffen-SS

 30. 10. 2019      kategorie: Vojenská historie      5 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Eduard Chalupa se narodil v Praze v roce 1897. Během 1. světové války bojoval na italské frontě. Zde velel kulometné četě a byl povýšen na poručíka. Po vzniku Československa a skončení Velké války se vrátil domů a sloužil u polní stráže. V roce 1919 se zúčastnil bojů s maďarskými bolševiky. V listopadu 1920 byl demobilizován. Poté vystudoval pražské Vysoké učení technické a získal titul elektroinženýra. Krátce působil na ministerstvu hospodářství, následně pracoval ve firmě prodávající rádia. V roce 1938 z ní pro své antisemitské názory odešel a začal pracovat u firmy Philips. Až do léta 1943 působil v pozici vedoucího pobočky v Brně.

chal
Foto: Eduard Chalupa

Stále více se začal angažovat v nacistické organizaci Mládež Vlajky. Po jejím zániku se stal funkcionářem Moravcova Kuratoria pro výchovu mládeže, byl dokonce hlavním pověřencem pro Prahu. Neopouštěla jej ale touha opět velet vojenské jednotce, a proto začal v rámci Kuratoria  budovat tzv. Družinu 240, označovanou rovněž jako Družina věrnosti, jež představovala jakýsi předstupeň bojového útvaru. Za ní následovaly oddíly Zvláštního zasazení ( ZZ ).

Na přelomu let 1944/45 začalo Německu téct již velmi citelně do bot. Jejich průmysl byl v podstatě zdevastován a německé jednotky ustupovaly na všech frontách. V březnu 1945 se pak objevil návrh vytvořit českou dobrovolnickou jednotku Waffen-SS, k čemuž dal souhlas tehdejší státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava K. H. Frank. Tím vznikla tzv. Dobrovolnická svatováclavská rota. Ta měla podléhat pravomoci SS-Brigadeführera Vosse, cvičil ji ovšem Wehrmacht (německá branná moc). Samotný výcvik měl na starosti poručík Wehrmachtu Beywl. Ten svým svěřencům předával bohaté zkušenosti z fronty. Velitelem roty byl Čech Eduard Chalupa. 

Waffen-SS-Div._-Wiking
Foto: V březnu 1945 se objevil návrh vytvořit českou dobrovolnickou jednotkou Waffen-SS (ilustrační foto) | Bundesarchiv

Počítalo se s vytvořením brigády o 1000 mužích, ovšem do počátku května 1945 se přihlásilo pouhých 77 mužů. K 5. květnu se jednotka nacházela ve vsi Čeperce u Unhoště v místním hotelu. Výcvik probíhal s puškami k98 a bodáky. Nejtěžší zbraní, jakou jednotka disponovala, byl propůjčený kulomet MG 42. Místo uniforem SS dostala jednotka tmavomodré tepláky a bundy na zip. Z výstroje SS měli jen maskovací haleny a vysoké boty. 

Bundesarchiv_Bild_121-1354,_Kurt_Daluege_in_Prag
Foto: Ke vzniku české jednotky dal souhlas tehdejší státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava K. H. Frank (zcela vpravo)  | Bundesarchiv

V době vypuknutí povstání v Čechách a na Moravě 5. května neměli vojáci Svatováclavské roty dokončený ani základní výcvik. Jednotka se následně pokusila utéci, když zjistila, že se k nim blíží čeští partyzáni z Kladenska a postupující Rudá armáda. Jednotka byla nakonec zadržena povstalci.  Zadržení členové útvaru, včetně velitele Eduarda Chalupy, skončili v internačním táboře v Unhošti. Pár jednotlivcům se údajně podařilo před zajetím uprchnout do místních lesů. Údajně v krátké přestřelce jich několik zahyne. Zbytek roty, jež se vzdal, skončil v internačním táboře v Unhošti. Včetně velitele Eduarda Chalupy. 

Vedení Kuratoria pro výchovu mládeže bylo po osvobození postaveno před soud, Emanuel Moravec spáchal 5. května 1945 sebevraždu. Eduard Chalupa a další vedoucí funkcionáři byli odsouzeni k trestu smrti, verdikt jim ale prezidentská milost změnila na doživotí. Chalupovi byl v květnu 1955 trest zmírněn na 25 let. Stále více se však u něj začaly projevovat příznaky tuberkulózy, ke které se přidal hnisavý zánět pobřišnice a pohrudnice.  Tomu 17. září 1960 Eduard Chalupa ve vězeňské nemocnici v Praze na Pankráci podlehl.

Komentáře

jochen

31. 10. 2019

for Roman: Můžeš mi zde napsat jedinou jednotku slouženou v rámci W-SS z českých dobrovolníků??? Češi a Poláci byli jedinní, kdo z celé podmaněné Evropy neměli nikoho ve feldgrau. Možná by bylo fajn v článku zmínit i alkohol, kterému Chalupa dost náruživě holdoval.

jochen

31. 10. 2019

for Jul: Dle tvé rétoriky soudím, že s našim národem toho moc společného nemáš, jsi zapšklý,nepochopený, nenávistný. Jul je jako Julius, asi ano, že? Hmm, klasické cikánské jméno...

hokin

31. 10. 2019

Proto byly vyhlášeny Benešovy dekrety aby byli potrestání které se za Havla zrušily a majetek se vracel.

jul

30. 10. 2019

tak Češi vždy byli brání jako šmejdi v Evropě,poskokové jinych národů,byli to i jsou do dnes zrádci ,bonzáci,kolaborabti,rasisti a další šeplet co k tomu patří.prostě šmejdi cz

Roman

30. 10. 2019

Myslím, že dopadnout druhá světová válka naopak, tak se nepíše o Chalupovi, Moravcovi a dobrovolnících SS jako o kolaborantech, ale o statečných legionářích.

Přidat komentář