EXCALIBUR
CZUB
CZUB

John Churchill, muž který útočil na německé jednotky vyzbrojen mečem, lukem a hrajíc na dudy

 12. 11. 2017      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

V dnešním, prvním dílu týdeníku o výstředních vojácích se podíváme na legendu britských ozbrojených sil, podplukovníka Johna Malcolma Thorpe Fleming "Jack" Churchilla.

10.-Jack-Churchill
Foto: John "Jack" Churchill

John "Jack" Churchill (16. září 1906 - 8. března 1996) byl britský voják, který bojoval za druhé světové války. Proslul svým neortodoxním stylem boje, když útočil na německé jednotky vyzbrojen mečem, lukem a hrajíc na dudy

Psali jsme: Unikátní objekty lehkého opevnění na naučné stezce Betonová hranice II

Jeho motto znělo: "důstojník, který jde do akce bez svého meče, je nesprávně vybaven." Za své bojové činy obdržel vyznamenání "Distinguished Service Order & Bar"' (Řád za vynikající služby se sponou) a "Military Cross & Bar" (Válečný kříž se sponou).

Jeho vojenská kariéra započala službou v Barmě v Manchesterském pluku. V roce 1936 opustil armádu a pracoval jako editor v novinách. Od mládí se zabýval lukostřelbou a hraním na dudy, což mu v roce 1924 vyneslo epizodickou roli v filmu The Thief of Bagdad.

Po vypuknutí 2. světové války nastoupil zpět do armády k Manchesterskému pluku. V květnu 1940 jeho jednotka přepadla německou hlídku u L'Epinette ve Francii. A právě zde se John Churchill zapsal poprvé do historie svými ,,výstředními kousky''. 

Psali jsme: K-S 17 "U továrny" – čs. pěchotní srub na kterém se testovaly nacistické prototypy podkaliberních protibetonových střel Röchling

Při přepadu hlídky Wehrmachtu zastřelil německého poddůstojníka šípem - jedná se o jediný potvrzený případ za 2. světové války, kdy britský voják zabil nepřítele tímto způsobem. Po bojích u Dunkerque se přihlásil k jednotkám Commandos.

tumblr_mb9gtvfUjJ1rhvtmko1_500Foto: Commandos

27. prosince 1941 se zúčastnil jako zástupce velitele No. 3 Commando operace Archery, což byl nájezd na německou posádku na norském ostrově Vågsøy. Za tuto akci obdržel Válečný kříž se sponou. V červenci 1943 vedl No. 2 Commando při vylodění v Catanii a později u Salerna na Sicílii - tradičně vyzbrojen mečem, lukem a šípy a hrajíc na dudy. U Salerna vedl dvě komanda při přepadu německé pozorovací stanice. Podařilo se jim zajmout 42 nepřátel včetně obsluhy minometu. Za tuto akci obdržel Distinguished Service Order.

800px-Jack_Churchill_with_captured_Belgian_75
Foto: Churchill obhlíží belgické dělo ráže 75 mm

V roce 1944 velel Commandos v Jugoslávii, kteří podporovali Titovy partyzány z ostrova Vis. V květnu 1944 byl pověřen zorganizovat kombinovaný útok Commandos a partyzánů na Němci držený ostrov Brač. Na ostrově došlo k bitvě během níž byl Churchill zraněn a později zajat Němci. Ti ho transportovali do Berlína k výslechu a následně převezli do koncentračního tábora Sachsenhausen.

V září 1944 se pokusil spolu s jedním důstojníkem RAF utéct. Podhrabali se pod ostnatým drátem a zamířili směrem k pobřeží Baltského moře. Byli zadrženi nedaleko města Rostock, pár kilometrů od pobřeží. Koncem dubna 1945 byl Churchill a dalších asi 140 prominentních zajatců přemístěn pod dohledem jednotek SS do Tyrolska. Zajatci se obávali, že budou popraveni a kontaktovali místní vojáky wehrmachtu, jimž velel Wichard von Alvensleben. Ti donutili SS-many nechat vězně být a odejít. Zajatci byli následně propuštěni. Churchill se vydal pěšky do Verony (150 km), kde se setkal s americkými vojáky.

mad-jack-churchill-bow-arrows-sword
Foto: Churchill drží meč a vede útok při cvičebním vylodění.

Boje v Tichomoří stále pokračovaly a Churchill byl poslán do Barmy. Když dorazil do Indie, byly svrženy atomové bomby a válka krátce poté skončila. Churchill byl údajně nešťastný a komentoval to slovy: "Kdyby nebylo těch proklatých amíků, mohli jsme válčit ještě dalších 10 let."

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

23. 04. 2019

Když máš 20, záleží ti na tom co lidi říkají,
když máš 40 přestane ti
záležet na tom co lidi říkají, když máš 60 uvědomíš si,
že v první řadě nikdy nikdo nemyslel na tebe.
Máš nepřátele?
To je dobře.
To znamená, že sis za něčím, někdy ve svém životě stál.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací