EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jak malí hrdinové umírali za vlast - smrt jedenáctiletého Wojciecha Zalewskiho

 26. 08. 2019      kategorie: Vojenská historie      8 komentářů

Všechny války jsou bezesporu šílené události, během kterých nejvíce trpí ti nevinní a není nic horšího, než vidět trpět a umírat děti. Malé, nevinné bytosti, které mají svou životní pouť před sebou, jsou vystaveny nevýslovné krutosti a brutalitě válek. Jsou však i tací, kteří se rozhodnou za své místo na zemi a právo na život, právo na svobodný život, bojovat i za cenu nasazení vlastního života.

Pojďme se dnes podívat na neuvěřitelně hrdinský příběh malého chlapce, který však rozhodně není ojedinělý. Takových příběhů jsou jistě stovky. Stovky příběhů malých nebo větších hrdinských skutků od mužů, žen i dětí, které neváhali a postavili se na odpor tyranii s vědomím, že tak činí nejen pro sebe, ale také pro generace budoucí. Takovým lidem patří hluboký respekt a úcta.

Asi nejsmutnější pomník Varšavského povstání věnovaný dětským povstalcům.
Foto: Asi nejsmutnější pomník Varšavského povstání věnovaný dětským povstalcům | Wikimedia Commons

Psali jsme: KVH 276th Sqdn. - srdcaři z RAF

Jedenáctiletý Wojciech Zalewski, ps. „Orzeł Biały“, „Wojtuś“ , se dobrovolně přihlásil hned první den Varšavského povstání do činné služby. Byl jedním z mnoha nezletilých, kteří se hlásili dobrovolně. Byli odmítáni, avšak vraceli se a hlásili se znovu a znovu. Mnozí si dokonce dovedli sami sehnat zbraň, jiní podstoupili během okupace základní vojenskou přípravu v konspiračních harcerských (skautských) oddílech – Szarych Szeregach (Šedé zástupy).

Dětští dobrovolníci většinou plnili funkci spojek, byli součástí tzv. Harcerské pošty, přenášeli tiskoviny, rozkazy a nejrůznější zprávy mezi jednotlivými povstaleckými oddíly, děvčata-harcerky většinou plnily úkoly v sanitních službách, nosily raněné do povstaleckých nemocnic apod.

69245011_3078341275540320_1406999430397165568_n
Foto: Záběr z Povstalecké filmové kroniky - Mieczyslaw Mirecki ps. "Blyskawica" vytahuje pod palbou tělo Wojciecha Zalewského, jedenáctileté spojky oddílu (21. 8. 1944) | 1944.pl - powstancze-biogramy

Psali jsme: Jak by vypadal návrat v čase, například do války?

Malý Wojtek byl právě jednou ze spojek I. Obvodu „Śródmieście“, v bojovém uskupení „Chrobry II“, 2. praporu „Lecha Grzybowského“, 5. rotě, 3. četě st. seržanta „Grzesie“. Plnil i funkci pozorovatele-zvěda.

68964367_3078342012206913_7522257674138812416_n
Foto: Záběr z Povstalecké filmové kroniky - Mieczyslaw Mirecki ps. "Blyskawica" odnáší tělo Wojciecha Zalewského, jedenáctileté spojky oddílu (21. 8. 1944) | 1944.pl - powstancze-biogramy

Hned 2. srpna vzbudil obdiv starších bojovníků, když se dostal přes německé střežené linie na území silně obsazeného území Hlavního nádraží. Po třech hodinách se vrátil se zprávou o rozmístění nepřítele a jeho výzbroji. Dne 15. srpna zachránil své bojové druhy z čety staršího seržanta „Grzesie“, když je převedl jen sobě známými průchody z obklíčení. Za tuto akci byl navržen velitelem praporu kpt. Wacławem Zagórskim ps.„Lech Grzybowski“ k vyznamenání Křížem za chrabrost (Krzyż Walecznych).

69148591_3078342635540184_744056715565072384_n
Foto: Záběr z povstalecké filmové kroniky - Plácek při ul. Ceglanej 3 – kněz Władysław Zbłowski ps. „Struś“ při povstaleckém pohřbu Wojciecha Zalewského. V blůze a černé čepici v popředí kamarád Wojtka, čtrnáctiletý Jerzy Wysocki ps. „Mewa“. Po pravé straně s dalekohledem kpt. Wacław Stykowski ps.“Hal“, za ním Mieczysław Mirecki ps. „Błyskawica“ | 1944.pl - powstancze-biogramy

Bohužel, o týden později, 21.8., když v oblasti ulic Grzybowské a Ciepłe probíhaly těžké boje, běžel Wojtek se zprávou od svého velitele a byl zasažen německým odstřelovačem. Jeho tělo bylo pod palbou vyneseno Mieczysławem Mireckim, ps. „Błyskawica“. Byl pochován s vojenskými poctami v hrobě na plácku u ul. Ceglanej 3.

Čest jeho památce! Chwała Bohaterom!

Video: Jak malí hrdinové umírali za vlast - smrt jedenáctiletého Wojciecha Zalewskiho / YouTube

Zdroj: 1944.pl

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Delta

30. 08. 2019

Milý cyklisto, kup si zámek na kolo, zajdi do kterékoli městské knihovny a puč si literaturu faktu – dozvíš se, co Tě zajímá

cyklista

27. 08. 2019

Milá delto, chybí ti tam dost podstatná část polských dějin, mimo jiné napadení a okupace východního Polska 17. září 1939 největšími spojenci Hitlera - rudou armádou (takže jen pár dní po Němcích), společná vojenská přehlídka wehrmachtu a rudé armády v Brestu v roce 1939 a vyvraždění polské inteligence ruskými bolševiky v Katyni.

Občan

26. 08. 2019

Je to uctění smrtí děti ve válce a Vy si z toho děláte politickou agitku, je to hnusné. Když k tomu nemáte co říci, raději mlčte

Delta

26. 08. 2019

Poláci nemysleli ani na těšínské děti, které trpěly podobně ne-li ještě hůř.
1. Polsko nebylo vůbec svou orientací protihitlerovské. Naopak - 26. ledna 1934 Polsko, jako PRVNÍ z evropských států podepsalo smlouvu o neútočení s Hitlerem. Jmenovala se - "Pakt Pilsudsky - Hitler".
2. Polsko bylo připraveno spolupracovat s Německem na agresi proti SSSR. To je důvod, proč všechna opevnění byla postavena v Polsku... na hranici se Sovětským svazem. Na hranici s Hitlerem nebylo postaveno nic jiného, než týlové sklady, což opravdu pomohlo Němcům v porážce polské armády na podzim 1939.
3. Po mnichovské dohodě Polsko, jako spojenec Třetí říše, získalo solidní kus Československa. Hitler - Sudety, Polsko - okres Cieszyn. (Český Těšín).
4. Pakt o neútočení s Polskem, Hitler oficiálně ukončil 28. dubna 1939
5. Proto, zničení Polska pro Sovětský svaz vypadalo takto: jeden rusofobní režim zničil druhý rusofobní režim. Stalin neměl žádný důvod pomáhat Polsku. Navíc - SSSR měl oficiálně zakázáno poskytnout jakoukoli pomoc, Rudá armáda měla zákaz vstoupit na území Polska (což bylo dojednáno během návštěvy anglo-francouzské delegace v Moskvě v srpnu 1939).Všechna obvinění proti Sovětskému svazu a Stalinu jsou založeny na stejném postulátu - smlouva byla podepsána, což znamená, že SSSR pomohl Německu, a dokonce prý byl jeho spojenec.Jenže - Polsko bylo 100% spojencem Hitlera. Pakt o neútočení byl? Byl. Navíc během anšlusu Rakouska a obsazení části Československa a Litvy (Klaipeda Memel) spolupracovalo. Polsko obsadilo části Československa.O tom vsak západní historici mlčí. Skutečností je, že v září 1939, Hitler porušil smlouvy se svým bývalým spojencem, který ještě šest měsíců předtím byl věrným společníkem Hitlera.Polsko se podílelo i po boku Hitlera na zničení Československa jako samostatného státu a po boku Německa, Maďarska se Polsko přiživilo na odtržení kusu československého území. A to pouhý rok před "oficiálním" začátkem druhé světové války, kdy byl náhle "obětí" "Paktu Molotov-Ribbentrop".
V muzeu gestapa ve Varšavě se dočtete, že v roce 1938, Německo anektovalo Sudety, zatímco Polsko pouze obsadilo Zaolze (východní část Těšínska). Nahrazením pouze jednoho slova vypadá již situace jinak - zatímco od Němců je to jasná agrese, Poláci jen tak mimochodem prostě "obsadili" území. Československé město Karviná bylo centrem těžkého průmyslu, byla zde výroba koksu, šlo o jedno z nejdůležitějších center těžby uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Díky polské operaci "Zalužje" československé podniky již na konci roku 1938 dávaly Polsku téměř 41% vytaveného železa a téměř 47% oceli.
Polský maršál Edward Rydz-Smigli si potřásá rukou s německým atašé plukovníkem Bogislawem von Studnitz na přehlídce "Den nezávislosti" ve Varšavě 11.11.1938. Foto dokumentuje pozoruhodný fakt, že stejná polská přehlídka proběhla po obsazení slezského Těšína o měsíc dříve.

satestsat1211

26. 08. 2019

Olegu,
já vím, že máte pravdu, ale to jste asi dělat neměl. Není zde porování, myslím, že jste udělal chybu.

Meloun

26. 08. 2019

Válka je svinstvo,umírají neviní a co horší muže být než když umírají děti. V tomhle případě umírali pro dobro nás všech,čest jejich památce. Vyhrkly mi slzy a nestidím se za to.

Monarchista

26. 08. 2019

Já jsem ve Waršavě u toho pomníčku stál. Je to hrozný pocit studu a hanby. Zde končí veškerá hloupá diskuze. Byl to malý klouček.

Oleg

26. 08. 2019

Vůdce chtěl jejich dobro a kde byla církev ?
Scházela trestní odpovědnost podobných zlořádů, na které byly nacisté krátký
Mladíka na ulici málem ukopal k smrti 12letý kluk. Zbitý mladík tehdy skončil v nemocnici, kde ho zdravotníci dávali dohromady několik týdnů. Lékařská zpráva hovoří o nesmírné brutalitě útoku a poukazuje na těžká zranění v obličeji, například zmiňuje odtržení celé horní čelisti a nosu od obličejové kostry. Školák při výslechu nijak nezapíral. Přiznal se, že poškozeného vícekrát praštil pěstí a když spadl na zem, tak do něho několikrát kopl. „Už si nepamatuji, jak to celé vzniklo. Byl jsem opilý. Pak přijela policie a já utekl,“ vypověděl hoch. Podle svých slov většinu volného času tráví venku mimo domov se staršími kamarády, se kterými chodí po večerech do nočních klubů, kde pije pivo a kouří cigarety. Nemá žádné zájmy ani koníčky.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací