EXCALIBUR
CZUB

Legionáři si připomenou 76. výročí okupace Československa

 12. 03. 2015      kategorie: Události      1 komentář

Československá obec legionářská připomene v Praze a v Mladé Boleslavi události násilného zániku Československa v březnu roku 1939 a perzekuce odbojářů. Přijďte zavzpomínat a vzdát úctu odboji i vy.

Události března 1939 byly přímým důsledkem Mnichovské dohody z roku 1938. Nacistickému Německu nestačily územní zisky na úkor demokratického Československa a stupňovalo tlak k jeho definitivnímu zániku. Dne 14. března 1939 vyhlásili slovenští klerofašističtí představitelé Slovenský štát, aby odvrátili hrozbu začlenění území do Maďarska. Nad ránem druhého dne pak do zbytku Čech a Moravy vpadla německá vojska, na našem území byl vyhlášen německý protektorát a došlo k první vlně zatýkání.

zrada
Foto: 1938 - rok kdy jsme dostali pořádnou lekci

Psali jsme: 101. výsadková divize a příběh jedné silné fotky

Tragický milník československých dějin si spolu s Ministerstvem obrany a veřejností připomeneme již v pátek 13. března. Nejprve od 10 hodin vzpomínkou na Hradčanském náměstí za přítomnosti předních představitelů ČsOL a českého veřejného života. „Na pietní akt jsou zváni všichni, kterým není lhostejná historie našeho státu a také pohnuté události, které nastaly po nacistické okupaci," říká Jiří Filip, tiskový tajemník ČsOL a dodává: Jde zejména o šestiletou porobu národa a jeho zoufalý boj jak na zahraničních frontách, tak i v domácím odboji, za osvobození a obnovu samostatného Československého státu.

Odpoledne od 17 hodin se bude konat za přítomnosti Armády ČR tradiční pietní akt v Mladé Boleslavi u bývalých kasáren T. G. Masaryka v Jičínské ulici. „Zdejší událost patří vůbec k nejstarším u nás a inspirovala mnohé další pořadatele podobných akcí," říká Tomáš Pilvousek, předseda mladoboleslavské jednoty ČsOL a vyzývá: „V letošním roce má veřejnost možnost, aby u pamětní desky umučených důstojníků z odbojové organizace Obrana národa, zapálila svíčku a osobně tak vzpomenula oběti nacistické okupace. Přijďte s námi zavzpomínat na ty, kterým byla národní svoboda a demokracie dražší než život."

Kontakt pro média: Jiří Filip, tiskový tajemník, filip@csol.cz, 728 728 302
Miloš Borovička, tiskový mluvčí, borovicka@csol.cz, 602 519 828

Psali jsme: Oslava 99. výročí vzniku samostatného československého státu

ARMY24

Komentáře

Delta

13. 03. 2019

Naprostý přehled
Abwehr byla vojenská rozvědka a kontrarozvědka působící v Německu. Byla založená roku 1920.
Do roku 1938 podléhal říšskému ministru války, poté přešel pod vrchní velitelství branné moci. Od té doby měl Abwehr spíš za úkol sledovat odpůrce Hitlera, protože tam byli mnozí lidé, kteří nesympatizovali s nacismem a práce jim dodávala krytí. Jejím nejvýznamnějším velitelem byl admirál Wilhelm Canaris od roku 1935 až do roku 1944. V tomto roce začalo Abwehr prošetřovat SD z podezření o napojení na západní spojence.

https://www.sudeten.de/

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací