EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Maďarsko pořizuje bojová vozidla pěchoty Lynx

 14. 09. 2020      kategorie: Vojenská technika      31 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Německá společnost Rheinmetall 10. září 2020 oficiálně potvrdila, že podepsala smlouvu s maďarským ministerstvem obrany na dodávku 218 bojových vozidel pěchoty Lynx, jakož i souvisejícího zboží a služeb v celkové hodnotě více než 2 miliardy EUR.

Smlouva podepsaná v Budapešti hovoří o dodávce dvěstěosmnácti bojových vozidel pěchoty KF41 Lynx, devíti obrněných vyprošťovacích vozidel Buffalo, počáteční sadě náhradních dílů, simulátorech, výcviku personálu a údržbě. Bojová vozidla Lynx pro maďarskou armádu  budou vybavena osádkovou bojovou věží Rheinmetall Lance s 30mm rychlopalným kanónem.

Lynx.KF41.Wolpat.CC BY-SA.4.0
Foto: BVP KF41 Lynx | Wolpat / CC BY-SA 4.0

Společnost Rheinmetall odhaduje, že smlouva vygeneruje další výnosy prostřednictvím následných dodávek náhradních dílů a pravidelné údržby.

Maďarské ozbrojené síly do roku 2023 obdrží 46 bojových vozidel pěchoty KF41 Lynx a 9 obrněných vyprošťovacích vozidel Buffalo přímo z Německa. Následně budou pokračovat dodávky 172 vozidel Lynx smontovaných v Maďarsku. Za tímto účelem dosáhla maďarská vláda a společnost Rheinmetall v srpnu 2020 dohody o vytvoření společného podniku, který bude odpovědný za organizaci výroby obrněných vozidel v Maďarsku. Rheinmetall bude vlastnit většinový podíl a vést společný podnik. Zároveň Maďarsko do projektu významně investuje v podobě nového výrobního závodu.

Pro Maďarsko je objednávka bojových vozidel pěchoty Lynx dalším krokem k nahrazení zbraní ze sovětské éry novými zbraňovými systémy, které splňují standardy NATO. Lynx je v současné době nabízen také v rámci obdobných výzbrojních programů v České republice a Austrálii. 

Stroje KF41 Lynx se vyznačují přesvědčivou kombinací výkonu, přežití, mobility, manipulace a všestrannosti. Součástí vozidla je např. vyjímatelná výřezová jednotka ve střeše korby. Bojový prostor tak může být vybaven zvýšenou střechou, aby se vytvořil větší objem pro rozsáhlejší vybavení. 

Základní nabízená bojová věž Lance se může používat s automatickým kanónem ráže 30 mm. Kanón lze dobíjet pod ochranou pancíře a je konstruován pro použití různých typů munice. Kanón je díky precizní stabilizaci schopen zasahovat cíle s vysokou přesností i za jízdy.

Pancéřová ochrana vozidla je modulární a rozšiřitelná. Trup i věž jsou již v základu vyráběny s vysokou úrovní ochrany a podle potřeby může být tato úroveň navýšena. K dispozici jsou různé přídavné ochranné soupravy a jejich prvky lze v případě potřeby snadno vyměnit i v polních podmínkách.

Vozidlo je vybaveno automatickým hasícím systémem, systémem varování ozáření laserem, klimatizací a chráněným ventilačním systémem s filtry Beth El. Pro pozorování okolí vozidla slouží sestava kamer, velitel a střelec využívají stabilizované zaměřovače řady SEOSS s automatickým sledováním a rozpoznáváním cílů.

Konstrukce KF41 Lynx také pomáhá snižovat optické, tepelné, akustické a radarové záření. Například výfukové plyny z motoru jsou míchány se studeným odpadním vzduchem z klimatizačního systému. Jako volitelné příslušenství lze na vozidlo namontovat mobilní maskovací soupravu Rheinmetall Solar Sigma Shield, pro snížení vizuálního, tepelného a radarové záření.

Pro KF41 Lynx je nabízen dieselový pohonný systém s výkonem od 850 kW doplněný o osvědčenou automatickou převodovku Renk HSWL256C, kterou používá i BVP Puma.

Systém pohonu umožňuje, aby vozidlo KF41 Lynx zůstalo vysoce mobilní i s různými konfiguracemi vybavení a různými ochrannými soupravami. K dobrým jízdním vlastnostem v terénu napomáhá jednoduché a spolehlivé torzní pérování s tlumiči Supashock a lehké kovové pásy Defence Service Tracks (DST). V běžné konfiguraci má KF41 Lynx bojovou hmotnost kolem 44 tun, měrný výkon je tedy cca 19,3 kW/t. Tato hodnota je zárukou velmi solidní mobility ve své třídě.

BVP KF41 Lynx disponuje tzv „digitální páteři“ s otevřenou architekturou. To usnadňuje integraci nových systémů a vytváří podmínky pro budoucí použití na digitálním bojišti. Elektronická architektura vozidla je v souladu s GVA (Generic Vehicle Architecture) NATO. Počítačový systém vozidla je integrován do bojového kontrolního systému WinBMS.

Veškerá elektrická a elektronická zařízení vozidla jsou zásobována elektřinou od dvou generátorů.
 
Technická data pásového bojového vozidla pěchoty KF41 Lynx:

Rozměry v metrech – 7,7 x 3,6 x 3,3
Bojová hmotnost – 36 až 50 t
Osádka – 3 osoby
Výsadek - až 9 osob
Pohon – diesel Liebherr Twin Turbolader, 850 kW
Převodovka – automat Renk HSWL 256, 6 stupňů
Max. rychlost – více než 70 km/h
Max. dojezd – více než 500 km
Překonání příkopu – 2,5 m
Překonání kolmé stěny – 1 m
Brodivost – 1,5 m
Max. stoupání – 60 %
Max. boční náklon – 30 %
Bojová věž – Lance osádková
Hlavní výzbroj – kanón ráže 30 mm
Koaxiální výzbroj – kulomet ráže 7,62 mm
Možnost vyzbrojení PTŘS

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Marian

18. 09. 2020

Omny
Kde prosim ve vete:
"Americani maji svoje zakladny v kazde zemi, kde to vlada dane zeme chce. "
mluvim o mistnich? Mluvim o vladach jednotlivych zemi. To ze se v kazde zemi najdou skupiny obyvatel, ktete zastavaji opacne nazory nez vlada je bezne a normalni.

Vy misto abyste si to precetl poradne a reagoval logicky, tak radeji ihned kazdeho osocite z jakesi lzi. Prijde vam toto prosim jako normalni styl komunikace?

bombero

18. 09. 2020

Omny- a kolik těch američanů po tom puči tam je? Na amíky to házejí akorát proruský veby a dál to omílají jako kolovrátek takoví, jako jste vy.
Když vyhraju volby na základě slibů, že chci orientaci na evropu, na západ, že chci ze země udělat moderní společenství a po volbách udělám čelem vzad a začnu se orientovat na rusko, tak je normální, že se to lidem nelíbí, že se cítili podvedení.
Takže to není jen tak nějaký slib, jak se tady snažíte lživě prezentovat, ale zcela zásadní o budoucnosti země. a myslím, že zrovna ukrajinci mají z minulosti dost zkušeností, co je rusák za svoloč.
A ten blábol, že je nikde místní nechtějí? asi něco podobného jako vyvadil a jeho demonstrace u nás proti konvoji?
třeba němci jsou z toho trochu špatní. a to se má stáhnout jen 1/3 vojáků
https://www.idnes.cz/zpravy/nato/usa-trump-nemecko-vojaci-stazeni-nato-aliance-ramstein.A200731_174907_zpr_nato_inc
Možná japonci, ale tam to má jiné důvody a to, ža japonsko je jedna z nejosídlenějších zemí na km2 a jakákoliv základna prostě ruší. A tady proti tomu bych protestoval i já
https://zpravy.aktualne.cz/americka-zakladna-futenma-na-okinawe/r~i:photo:359592/r~f29b22dc35e811e9b6a9ac1f6b220ee8/
A to nejlepší nakonec-
těch důvodů ti tady mohu vysypat tucet, ale škoda času...
Vy, který své vlhké sny vydáváte za fakta, nikdy jste nic nedoložil a všechny jen napadáte, at si ty vaše bláboly sami dohledají na netu...Ty vaše fakta a důkazy o nich je jak paní Colombová...

Omny

18. 09. 2020

Marian
zase lež, prakticky ve všech zemích, kde má US základny, je tam místní nechtějí.....Japonsko, Irák a další.
Bombero
ty máš vážně dost, takže kvůli toho, že politik udajně nesplní nějaký slib tak US mají právo udělat puč v zemi_....dyt jim do toho nic neni. A že neměly důvod? Jasně to může řící jenom rusofob jako ty, že něměly žádný důvod - těch důvodů ti tady mohu vysypat tucet, ale škoda času...

Marian

17. 09. 2020

Americani maji svoje zakladny v kazde zemi, kde to vlada dane zeme chce. Naproti tomu rus ma zakladny vsude tam, kde to vojensky nasilne obsadi.

bombero

17. 09. 2020

Omny- jediný, kdo tady překrucuje historii už skoro 80 let jsou komunisti a rusáci.A pak zoufalci, kteří si v době netu nedokáží dohledat fakta. Třeba to, jak někdo vyhrál volby přes prounijní sliby a po volbách se tvrdě otočil směr ruský svrab. také bych šel do ulic, stát se to tady.
a tu pohádku o tom, že to zinscenovaly státy nebere už nikdo kromě ruských kolaborantů vážně. Kdo z toho měl prospěch?Cui bono? amíci to rozhodně nejsou.
A oni amíci v evropě nějaký stát napadli v noci, aby je okupovali a zřídili si tam okupační posádky? Co vím, tak to dokázal v evropě jen jeden stát- sssr a jeho nástupnické rusko. A to je fakt, s kterým proruská 5 kolona nic neudělá, i kdyby se na hlavu stavěla..

Tarch

17. 09. 2020

Omny: Buď na vás oficiální Ruská propaganda využívající lží a polopravd opravdu působí a nebo jste jen placený pro-ruský troll. Oboje je pro ostatní nebezpečné.

Omny

17. 09. 2020

pánové neblábolte, to jsou kidy. Překrucování historie a konfliktů to vám jde dobře.
Jediny kdo se z Evropy ještě nestáhl po ukončení WWII je pouze USA, které stále mají své základny v západní Evropě, to je prostě fakt, a vy můžete historické dějiny překrucovat jak chcete.
Vyjádřím se pouze k tomu Krymu/Ukrajina - to je akce a reakce, kdyby US v době OH v Soči nezinzcenovali puč na Ukrajině, tak by následně k ničemu nedošlo......ale rozumím tomu, že zaslepený USfilní rusofob tohle nevidí.

Tarch

17. 09. 2020

Omny: Tak když budeme ignorovat nevyhlášené války a následné zbabělé útoky vůči Finsku, Ukrajině, Gruzii, Pobaltským zemím, Československu, Maďarsku, tak stojí za zmínku, že Sovětský svaz byl jedním ze dvou agresorů, kteří stáli za vznikem druhé světové války, když si nejprve rozporcovali Polsko a pak na něho zaútočili. To, že následně změnili stranu, když je jejich spojenec napadl historii nepřepíše. A když se po válce odmítli z Evropy stáhnout zpět do Západní Asie byla jen třešnička na dortu. SSSR = Rusko je snad bez debat. Oni samotní v tom rozdíl nedělají.

bombero

17. 09. 2020

Omny- a to hospodářské zrujnování v plné parádě předvádějí ruské hordy, kam se hnou. Samotné čssr toho bylo zářným příkladem..

bombero

17. 09. 2020

Omny- ruská agrese v evropě? Co takhle z nedávné doby třeba krym nebo ukrajina?Máte opravdu velmi krátkou pamět..
PS: už se těším na argumenty o dovolenkářích s nejnovější ruskou vojenskou technikou, nebo zelených neoznačených mužíčcích

Omny

17. 09. 2020

Tarch
a ještě jeden detail - když že Rusko/SSSR mělo napadnout Evropu? Osvěž mi pamět nemohu si vzpomenout..

Omny

17. 09. 2020

Tarch
no tak Polsko na nás může vznášet uzemní požadavky...a tím jak fanaticky zbrojí tak my můžeme mít oprávněný strach (Proti Rusku jsou mu ty zbraně na nic, ale na nás.....). USA - kapitola sama pro sebe, které se nás snaží jenom hospodářsky využít/zrujnovat a v případě konfliktu s Ruskem nás využijí jako náraziště nic více nic méně. Jenom naivky jako Bombero, Karel a další si mohou myslet, že US je náš spojenec - nikdy ve zkutečnosti nebyl a ani nebude,když by se něco semlelo. Turecko má své zájmy někde jinde než naše republika, ostatně ty dva naše "teroristy" nám nakonec vrátilo o))

Tarch

17. 09. 2020

Omny: Tak Polsko ani USA Evropu ani jednou nenapadli. To se o Turkovi a Rusku říci nedá. Oba se několikrát snažili a díky bohu nikdy na delší dobu neuspěli.

bombero

17. 09. 2020

Omny- Napsal jste to naprosto přesně a poprvé s vámi musím souhlasit, že pro vás je nepřítel polsko a státy. Pro ruskou federaci. Pro Českou republiku a čechy jsou poláci a amíci spojenci.Rusa jako okupanta jsme tu už měli a ten svrab a bídu nikdy více....

Omny

17. 09. 2020

Tarch
zajímavé já zase za opravdu rizikové země pro nás považuji Polsko a USA. Chování Turecka se mi nelíbí, ale nevidím v tom nebezpečí přímo pro ČR

Tarch

16. 09. 2020

Martin23: Tak tady jde o fakt, ze misto z jednoho letiste zhruba uprostred by letadla musela byt rozmistnena minimalne na trech, spise ctyrech, kde by se musely drzet hotovostni letouny, byt infrastruktura, zabezpeceni, personal. Pocet 159 by musel byt vyssi, aby mohl kompenzovat vetsi naroky na hotovost a servis. Mame 19ks varianty A. V hotovosti by muse byt 6 (8), dalsich 6 (8) servis, neco na vycvik a cviceni.
Nevim co bere vojenska doktrina, ale ja za jefine opravdu rizikove zeme pro CR povazuji Rusko a Turecko.

Omny

16. 09. 2020

Mamlas
jde o to, aby si začal také namáhat své mozkové závity a zkusil si něco najít a přečíst místo těch blábolů tady abys přestal být rusofobní US zaslepenec.

Omny

16. 09. 2020

Mamlas
důkazů je více než dost , mj. si o tom najdi reportáž na ČT 1.
Víceméně to bylo tak, že US nabídka byla prve vyhodnocena po všech stránkách jako nejhorší......tzn. nejdražší a velké riziko z dodávání nahrádních dílů (logicky, když US jsou za atlantikem...mj.). Jenže pak celý ten původní tým vyhodili, dali tam nové lidi, kteří už jenom jako slepé ovce plnili zadání...a obecně se ví, že už jenom to zadaní bylo špatně napsané a zmatečné, proto také některé evropské firmy řekly, že kdyby věděly, že armáda chce utratit tolik poněz, že by poslaly i jiné nabídky.
Každopádně původně nejlépe vyšla ta italská nabídka... ale nebudu u tohodle člunku řešit vrtulníky, ale protože ses ukázal zase jako neználek tak jsem ti odpověděl

Omny

16. 09. 2020

Lynxe bychom měli koupit i my, hlavně né Ascod....armáda by měla především zrušit ten zfixlovaný a nesmyslný nákup US vrtulníků -starého harampádí za nesmysl cenu

Martin23

16. 09. 2020

​Tarch
No že by provoz L 159, které armáda měla, vyšel stejně jako pronájem a provoz Gripenů je nesmysl. Šlo by o zlomek ceny.
Stejně jako je nesmysl budit dojem, že náš nepřítel je tisíce km daleko. Ale právě proto, že naše současná vojenská doktrína počítá s tím, že na nás zaútočí Čína a ne že vznikne třeba scénář Řecko x Turecko, tak nikdy nebudeme schopni reálně bránit svoje území.

Tarch

15. 09. 2020

Martin23: Varianta na stole být mohla, ale byla úplně mimo. Navíc by v konečném výsledku vyšla stejně draho jako nadzvuk.
450km by nám bylo k prdu, když jeden reálný nepřítel má hlavní město cca 1700km daleko a druhý cca 2500km.
Tahle země se ubránit v rámci hranic nikdy nedala. Její jediná obrana je být součástí vojenského paktu, kde ale musí být hodná toho být spojenci bráněna. A toho se stát bez adekvátní vojenské síly, která může operovat daleko od hranic nedočká.

Martin23

15. 09. 2020

Takže Nečas ti nechutná Kadliku, že? A fakt není sám.

Tarch
Tak ta varianta, že nebudeme pronajímat Gripeny a ostrahu budou provádět L 159, byla reálně na stole.
Pointa je v tom, že není třeba nikoho honit, když mu správným postavením několika letišť můžete vždy letět naproti.

A zbytek nemá cenu řešit, je to na stejné úrovni. Radši koupíme za hromadu miliard 15 letadel, 12 vrtulníků, 30 tanků a s tím jistě uděláme díru do světa. (což už se ale opakuju). Jediným pozitivním efektem jsou provize pro politiky. My nikdy nebudeme mít letectvo, které nám zajistí vzdušný prostor.

Izrael a Sýrii sem motat nebudeme, přestože mám pocit, že jste neúplně pochopil realitu, která se tam odehrává a kterou řídí Izrael a RF, a která je poněkud složitější. Jen si dovolím tvrdit, že to, co svými leteckými údery Izrael ničí, jsou jednotky Iránu a že to je s RF domluvené. Oba státy si musí plnit jak zahraniční tak domácí úkoly a Izrael a RF mají velmi, ale velmi úzké vazby.

Pokud chceme smysluplnou obrannou doktrínu této země, nesmíme to brát tak, že protivník je v horách v Afganistánu, ale předpokládat, že skutečné nebezpečí hrozí v naší blízkosti. Samozřejmě ne dnes, ale v minulém století se situace měnila několikrát.

Tudíž je třeba pracovat na tom, aby kdokoliv bude chtít zaútočit na naše území věděl, že ho to bude bolet, a že ho to bude bolet DOMA. Pro naši obranu by bylo naprsto dostatečné mít prostředek typu Iskander, kterým bychom pokryli v dosahu 450 km strategické cíle a je vymalováno.

Tarch

15. 09. 2020

Martin23: L-159 nemůže převzít ostrahu vzdušného prostoru, když není schopné dohonit dopravní letadlo. A zrovna tak nemůže být určeno pro podporu pozemních vojsk, protože to je jen cvičné letadlo, které si hraje na to že může používat pár zbraní a to jen za situace, kdy mu nehrozí jakékoli riziko.
A spolehát se na PVO a odstrašení protivníka raketami s dalekém dosahem je naivní. Nemáme na to strategickou hloubku území. Navíc k tomu je třeba mít vyspělé letectvo, které bude jistit nebe. Izrael jasně dokazuje, že není problém čistit území protivníka, který má sice perfektní PVO a dokonce i ty rakety dlouhého dosahu jenže nemá kvalitní letectvo a navíc se nechá oblbnout elektronickým bojem a správnou taktikou.

Martin23

15. 09. 2020

To je jednoduchy Kadliku, ODS a TOP zde spolu vládly a tuto zemi v podstatě rozvrátily.
O tom nemá smysl diskutovat. To je nepopiratelný fakt.

Když tedy nebudu dál rozebírat, že většina polistopadových elit má kořeny v elitách před rokem 1989. Takže na tyhle ideologické bludy nehraju. Rozhodující jsou výsledky a praktická zkušenost.
Uvedu jeden příklad. Kauzy kolem manželů Nečasových (Nečas to byl ten poslední premiér za ODS, svazák pocházející z komunistické rodiny). Všechny je rozhoduje nejstarší soudkyně v ČR, do roku 1989 komunistka. Již dvakrát měla na krku kárné řízení, protože ve svých rozhodnutích nerespektovala právní stanoviska nadřízených orgánů. Cílem bylo věci natahovat. Čím delší proces, tím menší tresty.
Takže Kadliku s ideologiemi a těmi svými rasovými teoriemi na mne fakt nechoď. Tohle moralizování mám fakt na háku, protože většina těch moralizátorů jsou pěkně zasvinění.

Martin23

15. 09. 2020

No a docela rád si poslechnu, co se změní na obranyschopnosti Maďarska, když bude mít 46 těchto prdítek? V podstatě nic.
Svět už je jinde, než aby se vedly totální války. Dnes potřebují státy typu Maďarska a Čr techniku maximálně k tomu, aby pomáhali svým velkým bratrům snižovat jejich náklady v jejich dobrodružstvích v zemích třetího světa, které chtějí kolonizovat.
A ozbrojené konflikty, které nám hrozí jsou buď:
a) vnitřní nepokoje
b) světová válka, kde se bude rozhodovat zcela jinými zbraněmi.

Přesto si myslím, že by ČR neměla rezignovat na svou obranu, ale ta by měla být založena na moderní pozemní PVO krátkého a středního dosahu, raketové vojsko schopné ohrožovat protivníka na stovky kilometrů daleko.
Dokud nebude zajištěno to z předchozího odstavce, je zcela jedno, jestli máme 15 Gripenů, 12 vrtulníků a jestli k tomu přikoupíme 40 moderních vozidel pěchoty a 30 tanků.
Podle mne modernizovaný L 159 by mohl převzít úkol ostrahy vzdušného prostoru ČR a stejně tak by zastal bojové úkoly podpory pozemních vojsk.

Ale tady nejde vůbec o obranu, ale o kšeft.

Martin23

15. 09. 2020

Přitom co se dělo, když ministerstvo obrany vedly Parkanová, Peake nebo když obranu vedli v 90. letech černoprdelníci.
Ale nezapomenu na vládu Topolánka, když se poměrně vážně uvažovalo, že armádní sklady budou hlídat soukromé firmy na základě ​outsourcingu.
Že by to vyšlo levněji, kdyby místo vojáků hlídali pracovnicí agentur se ZPS za zlomek ceny vojáka.
Oni prostě chtěli zaangažovat "svoje" firmy a armáda by dopadla tak, že už by ani nehlídala svůj majetek, natož tuto zemi.

Martin23

15. 09. 2020

A proč jenom společné nákupy V4? Proč ne společné nákupy celé EU?
Že by se to míjelo se zájmy, skrze které stále existuje NATO?
Na této debatě je zase vidět, že někteří lidé vůbec nechápou, o čem to je.

Ano, mohli jsme koupit italské vrtulníky, můžeme koupit německé s ​KF41 Lynx, mohli jsme se Slováky koupit švédské Gripeny atd. Přece by to všechno bylo v rámci EU.
Nebo nemohli? Zkuste o tom popřemýšlet.

PS. Kdyby tuto zemi řídili dnes zázraci z ODS a TOP vedení Fialou a Adamovou Pekarovou, tak bychom tady vyjma migrantů už neměli vůbec nic. Demoblok tady vede předvolební kampaň založenou na dopadech covidu, jako hyeny. Rozdělili se na dva tábory. Jedni řvali dotujte soukromý sektor a druzí řvali, že jsme moc zadlužení. Dnes zase jedni řvou, opatření jsou přehnaná a druzí opatření jsou nedostatečná. A cílem je prostě soustavná kritika.

Tarch

15. 09. 2020

Refael: Já to tak růžově nevidím. Stát (díky ANO+ČSSD) se řítí ekonomicky do propasti. A hlavně před sebou armáda hrne čím dál tím větší hromadu obstarožní techniky. Bude potřeba nakoupit tanky, auta, stíhací letadla, BVP, PVP a nejspíše i spoustu dalšího. A tyhle vrtulníky nejsou zrovna něco extra levného. Jestli dokoupí další, tak to bude spíše bližší kombinaci 2+4, maximálně 4+4.

Ztak

14. 09. 2020

karel3
V4 je nejen co se týče zbrojení utopie.
Jak jsme se se Slováky a Maďary dohodli na samohybných húfnicích? Každý má jinou! Divil bych se kdyby od nás Slováci cokoliv koupili. Možná ani ty útoční pušky jim neprodáme.
Tanky T-72M4 jdeme technicky zhodnotit, Maďaři samostatně koupili L2A7HU a Slováci jdou T-72M1 s největší pravděpodobností modernizovat.

A Poláci jsou úplně jiná liga vůči CZ, SK a HU dohromady.

Refael

14. 09. 2020

Cateye :
Pocty prozatim nakoupenych vrtulniku nejsou urcite konecne. Je to jenom prvni varka.

Cateye

14. 09. 2020

Velice dobrý výběr Maďarů. Kéž bychom i my zařadili tento typ, ale cítím podobný průšvih chytré horákyně jako v případě ostudného nákupu pouhých čtyř bitevních AH-1Z, který nebude stačit ani na výcvik.

Přidat komentář