EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Návštěva v East Wrethamu – druhé základně 311. československé bombardovací perutě

 30. 06. 2015      kategorie: Události      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Prostřednictvím našeho známého Filipa Procházky, který jako předseda klubu vojenské historie 276th Sqdn pořádal mezinárodní putovní výstavu k 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF, vám nyní prezentujeme report ze základny 311. čs. bombardovací peruťě - East Wretham.

East Wretham, druhá základna 311. československé bombardovací perutě byla prvním místem, kde byla zahájena mezinárodní putovní výstava k 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF.

east_00
Foto: Z vernisáže výstavy v East Wrethamu, kostel St Ethelbert

Výstava, která zachycuje nejen boje Čechoslováků v RAF, ale i jejich předválečný výcvik a další předválečné události, odchody do exilu, mstu nacistů na jejich rodinných příslušnících, osudy lidických mužů, poválečné návraty a komunistickou perzekuci, ale i dnešní znovupřipomínání, byla zahájena 5. května v kostele St Ethelbert v East Wrethamu. Je-li Vám toto místo povědomé, je to správně. U něj jsou pohřbeny ostatky dvanácti československých příslušníků RAF – Jana Štefka, Miroslava Švice, Stanislava Zeinerta, Aloise Kedy, Františka Duška, Františka Bindera, Jindřicha Hořínka, Rudolfa Vokurky, Jana Bambuška, Maxmiliána Stočka, Rudolfa Grimma a Jana Stavovského.

Vernisáže výstavy, kterou v East Wrethamu pomohl uskutečnit John Kitson, MBE, se zúčastnili zástupce církve, města i základny RAF regimentu v Honingtonu.

S některými z rodinných příslušníků československých letců RAF jsem měl tu možnost se setkat při své pozdější návštěvě East Wrethamu. Bylo mi ctí a potěšením držet v ruce vzpomínky na jejich válečnou službu, popřípadě jim identifikovat fotografie a dokumenty, které doma uchovávají, ale o kterých již nevěděli, co znamenají, protože „tatínek o službě ve válce nikdy příliš nemluvil".

east_01
Foto: Z vernisáže výstavy v East Wrethamu, kostel St Ethelbert

Nemohl jsem, jako předseda klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, který výstavu zrealizoval, být přítomen zahájení výstavy, a tak jsem East Wretham navštívil o něco později. Nemohl jsem vynechat samotný kostel i hroby výše zmíněných letců, u kterých se uskutečnila soukromá vzpomínková akce podle britského vzoru. Budete-li chtít kostel a hroby navštívit, hledejte na mapě Wretham a ulici Church Lane. Před samotným hřbitovem je malé parkoviště. O kostel, v němž samotném jsou vzpomínky na místní padlé vojáky, se pečlivě stará John Kitson, MBE.

Kostel se nachází nedaleko letiště East Wretham, respektive, co z něj zbylo. Jeho část pokrývá přírodní rezervace, respektive pole. Právě v rezervaci jsem našel několik pozůstatků po letišti – zbytky muničních skladů, stání letadel a pojezdové cesty. Podle mého průvodce Davida se ale jednalo z větší části o pozůstatky po Američanech, kteří v East Wrethamu měli také základnu. Chtěl jsem se pochopitelně podívat na místo havárie našich letců, ale to jsem si mohl prohlédnout jen z opačného konce bývalé runaway. Budete-li se chtít podívat na toto místo sami, budete k obhlídce rozsáhlého areálu potřebovat auto. A snad nebudete zklamání.

east_02
Foto: Z vernisáže výstavy v East Wrethamu, kostel St Ethelbert

Při procházce areálem jsem si nemohl nevzpomenout na knížku Nebeští jezdci, respektive na film. Králíky a bažanty zde vidíte, respektive slyšíte na každém kroku. Troufnu si tvrdit, že Richard Husman myslel právě na East Wretham, když Nebeské jezdce psal. A říká-li Jiří Bednář v roli Študenta, že si připadá, jako by byl kousek od Nymburka, popisuje kraj East Wrethamu, který je stejně plochý, jako Polabí.

Nelze opominout ani město Thetford, při vzpomínání na East Wretham – stejně, jako já, i zde vystupovali z vlaku naši letci, mířící do Wrethamu. Sem také jezdili za zábavou. Restaurace The Anchor, kterou možná znáte z knížek, popřípadě seriálu Dads Army již nestojí, jen plk. ...., který na ni stále hledí z lavičky, asi mu to neřekli, že the Anchor před několika lety zbourali a bude tam kino a obchody. Za to můžete stále navštívit hotel the Bell, který je za řekou a nasávat i atmosféru místa. A na místní radnici nechybí pamětní deska připomínající letce 311. československé bombardovací perutě, operující z letišť East Wretham a Honington a jejích 273 příslušníků padlých v letech druhé světové války.

east_03
Foto: Z vernisáže výstavy v East Wrethamu, kostel St Ethelbert

V rámci vzpomínkové cesty do East Wrethamu se uskutečnily i pietní zastávky v Honingtonu a Scottow. O těch si přečtete příště.

Výstava se z Honingtonu přesunula do Cattericku, na dnešní základnu Royal Artillery, tehdy letiště 313. československé stíhací perutě, respektive 68. noční stíhací perutě. V České republice jste ji, po zahájení v rámci Slavností svobody v Plzni a prezentaci na dnech otevřených dveří na letecké základně Chotusice, mohli vidět v Leteckém muzeu Kbely.

Mezinárodní putovní výstavu k 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF se podařilo zrealizovat díky pomoci Jihomoravského kraje a Ministerstvu kultury, které ji podpořily významnou finanční částkou. Za finanční podporu děkuji také Pardubickému kraji, Olomouckému kraji, Plzeňskému kraji, Jihočeskému kraji, obci Lidice, Řízení letového provozu, firmě Mátl & Bula a Vladimíru Urbánkovi a Stephenu Steadovi, respektive jejich projektu Spitfire nad Prahou.

east_04
Foto: Z vernisáže výstavy v East Wrethamu, kostel St Ethelbert

Je mi ctí, že nad výstavou převzali záštitu ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr kultury Daniel Herman, ministr obrany Martin Stropnický, velitel Vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Libor Štefánik, Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Filip Procházka
Klub vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, o.s.
Autor výstavy k 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF

 Autor: Filip Procházka

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář