Okno do historie: Bitva o pevnost Kronštadt
Pevnost Kronštadt leží na ostrově Kotlin ve Finském zálivu asi 30 kilometrů od Petrohradu. Jako první si strategického významu Kotlinu všiml car Petr Veliký, který nechal vybudovat na ostrově první pevnost s loděnicí. Námořníci z Kronštadtu byli vždycky velcí kverulanti, měli na svém kontě několik rebelií proti vládě a během revolučního roku 1917 tomu nebylo jinak.
Kronštadští námořníci nejdříve povraždili své důstojníky, přičemž mnoho z nich naházeli svázané do moře, kde je nechali utopit. Aktivně se podíleli na svržení cara a od února 1917 se pokoušeli na své základně založit vlastní sovět. Měla to být taková poloanarchistická verze sovětské moci v malém. Jinak měli kronštadští námořníci vždycky blízko k bolševikům a byli vždycky připraveny bolševiky chránit a bojovat za ně. Ostatně, obsazení Zimního paláce se neobešlo bez kronštadtských námořníků, bez jejich pomoci by to nebylo snad ani možné. Námořníci byli miláčkové revoluce, režim je hýčkal a oslavoval. Tato harmonie trvala do roku 1920, kdy se plně ukázala zrůdnost komunistické revoluce.
Válečný komunismus zničil ruské hospodářství, zemi začal pomalu svírat hladomor. Každý odpor byl topen v krvi a režim na každé protesty reagoval jen represí a násilím. Roku 1920 zachvátila Rusko bouře povstání, která se rozhořela od Ukrajiny až po Sibiř. Sovětská moc ale disponovala silnou armádou a hlavně velkou ochotou všechna povstání brutálně utopit v krvi, takže bolševici daná povstání vždy rozdrtili. Lenin, vyděšený povstáními a stále horšícím se zásobováním, vyrukoval na scénu s novou zemědělskou politikou jménem NEP, která měla zlepšit zemědělskou výrobu a zásobování. NEP se opravdu ukázal jako cesta správným směrem, než však začala nová politika fungovat, Sovětský svaz zasáhl obrovský hladomor, který vylidnil celé vesnice a v zimě 1920/1921 se vplížil i do měst.
Foto: Vojáci Rudé armády útočí na Kronštadt | Wikimedia Commons / Public domain
Petrohrad vždy trpěl špatným zásobováním, protože oblasti, které produkovaly potraviny, se od města nacházely daleko a nekvalitní železniční doprava tento stav ještě zhoršovala. Té zimy musely být ve městě uzavřeny skoro všechny továrny a nařízení vlády snížilo už tak nuzný příděl chleba. A to byla jiskra, která zažehla kronštadtské povstání. Nejdříve ve městě vypukly nepokoje a dělníci začali hrozit generální stávkou. Když pak zprávy o nepokojích dorazily v únoru do Kronštadtu, vyslali námořníci do města delegaci, která měla posoudit situaci. Námořníci spatřili ve městě obrovskou bídu a velkou nespokojenost s bolševickým režimem a došlo u nich k prozření. Kvůli bídě a hladu revoluci nedělali. Námořníci utvořili Prozatímní revoluční výbor a vyhlásili svůj vlastní sovět.
Námořníci byli rebelové z povolání, snílci revoluce, kteří snad ani nikdy nevěděli, co pořádně chtějí. A v únoru 1921 tomu zřejmě nebylo jinak. Začali se připravovat na útok z pevniny a čekali, že je podpoří venkov, obyvatelé Petrohradu, ale i vojáci Rudé armády. V tom se však spletli. Bolševiky vzpoura ikony revoluce překvapila, ale nezaskočila a ti byli jako vždy připraveni na vzpouru brutálně reagovat. Lenin označil kronštadtské námořníky jako služebníky bílých generálů a nařídil Rudé armádě, aby je nekompromisně zničila. Trockij následně nařídil, aby byly manželky a děti povstalců, které žily v Petrohradu, vzaty do vazby jako rukojmí. Generál Tuchačevskij začal okamžitě jednat a připravil plán, jak Kronštat dobýt. Tlačil ho čas. Hrozilo totiž, že doposud zamrzlý Finský záliv brzy roztaje a tím by se pevnost s loděmi uvolněnými z ledu, stala nedobytnou. V gubernii bylo vyhlášeno stanné právo a na pobřeží proti pevnosti se začalo v rychlosti shromažďovat všechno dostupné vojsko a dělostřelectvo, které mělo námořníky vyhladit.
Kronštadtská posádka tehdy čítala 17 000 odhodlaných mužů, kteří však měli málo munice a jídla. Námořníci totiž dobrovolně během občanské války poskytli Rudé armádě většinu svých vojenských zásob, a ty doposud nebyly nahrazeny. S jídlem to bylo podobné, protože z kronštadtských sklepů byla do hladovějícího Petrohradu dopravena část zásob brambor, a ty mohly během dlouhého obléhání chybět. Přesto si námořníci věřili.
Rudá armáda měla proti nim 50 000 mužů, ale většinou mezi branci vládla mizerná morálka, vojáci trpěli zimou a hladem. Aby Tuchačevskij podpořil jejich bojové odhodlání, postavil za záda vojáků čekistické oddíly s kulomety. Čekisti takto měli zajistit, aby se mu vojáci nerozutekli.
Foto: Námořníci z Kronštadtu v roce 1921 | Wikimedia Commons / Public domain
Samotný útok byl zahájen 7. března. Jako první zahřměla těžká děla bolševiků, která byla slyšet až na Něvském prospektu, vzdáleném 35 kilometrů. Děla bušila do postaveních kolem pevnosti a připravovala cestu vojákům, kteří měli zaútočit ráno druhého dne. Rudoarmějci následně vyběhli za husté bouře a silného sněžení. Přední oddíly proto nafasovaly bílé plachty, za kterými se měli ve vánici krýt. Děla obránců však nadělala do ledu nad zálivem díry, do kterých pak bouří oslepení útočníci napadali. Dalších 2 000 útočníků skosila kulometná palba z předsunutých pevností. Když bouře skončila, byl led kolem pevnosti plný mrtvol. Po útoku se zjistilo, že mnoho vojáků Rudé armády odmítlo na námořníky střílet a kolem tisíce jich dokonce přeběhlo k nepříteli. Na to Trockij zareagoval rozkazem zastřelit každého pátého vojáka, který neuposlechne rozkazů.
V následujících dnech vydal Prozatímní revoluční výbor Kronštadtu prohlášení, v němž obvinil bolševiky ze zrady revoluce a ze zavedení tyranie, kterou označil jako horší než carismus a vyzval národ, aby svrhl komunistickou tyranii. Ale lid neposlouchal. Odpor lidu zlomilo nejenom zatýkání, ale i ústupky. Rozbíhal se NEP a byla zavedena nová naturální daň, která celkově zlepšila postavení rolníků. Znovu měl být zaveden svobodný obchod a omezena činnost Čeky. K vojákům bojujícím na kronštadtské frontě se dokonce přidalo 300 delegátů X. stranického sjezdu, kteří tímto chtěli podpořit morálku vojska. Tuchačeskij vytrvale zneklidňoval námořníky nočními výpady proti základně a neustávající dělostřeleckou palbou. Morálka námořníků upadala, protože bylo málo jídla a námořníky také deptala nulová odezva národa na jejich výzvy.
Závěrečný útok byl pak naplánován na noc ze 16. na 17. března. V temných nočních hodinách se po ledu vydalo 50 000 rudoarmějců podporovaných jízdou. Díky tmavé noci se jim podařilo nepozorovaně proniknout až k pevnosti a námořníky tak překvapit. Nastal boj muže proti muži, který trval 18 hodin. Námořníci bojovali jako lvi, a rudoarmějci museli čistit doslova dům od domu. Ráno 18. března měli bolševici ostrov plně pod kontrolou.
V bitvě o pevnost Kronštadt padlo přes 10 000 rudoarmějců, včetně 15 delegátů X. stranického sjezdu, kteří se k závěrečnému útoku připojili. Asi 8 000 konštadtským námořníkům se podařilo uniknout po ledě do Finska, kde byli internováni a posláni na veřejné práce. Někteří z nich se pak po letech vrátili domů, když je bolševici nalákali příslibem amnestie. Asi není třeba dodávat, že všichni byli po návratu popraveni, nebo posláni do gulagu. Ostatní obránci pevnosti padli v boji a nebo se vzdali. Hned po bitvě bylo 500 zajatců na Zinovjevův rozkaz popraveno. Protože pravidelní popravčí odmítli rozkaz provést, museli popravu vykonat nedospělí komsomolci. V dalších měsících byly popraveny další dvě tisícovky povstalců, zbytek byl poslán do prvního sovětského koncentračního tábora na Solovkách. Tam vězni umírali hladem, na nemoci a vyčerpáním. Domů se jich vrátila jen nepatrná hrstka. Sláva prvních bojovníků bolševické revoluce tak zanikla.
Zdroj: britannica.com, newworldencyclopedia.org
Komentáře
zero foxtrot
30. 12. 2021, 21:48Mira:
skodit zavsivenymu socialismu po celem svete bylo od USA velmi zasluzne.
a to ze nedoslo na operaci nemyslitelne je nejvetsi tragedie dvacatyho stoleti. diky nuklearni prevaze USA by to mohlo vyjit. rozsvitit par atomovejch slunicek nad nakejma hodne zalidnenejma mestama v prasivym sovietskym svazu by bylo fajn. jednou pro vzdy by sme se zbavili podradny komunisticky luzy a tech hnusnejch dobytku s kulatejma hlavama a odstatejma usima z vychodnich plani.
Vaclav Flek
03. 12. 2021, 19:16pro Czert : Vas vyrok "...tam kdyby nemeli stesti a v 70s nenaskocily na elektronickou revoluci, tak by dnes jk o moc lepe nez sk na tom nebyla." je natolik zjednoduseny, ze je prakticky nepravdivy.
Nuzky mezi severni a jizni Koreou se pocaly rozevirat jiz od roku 1945, a v sedesatych letech byly obe branze jiz daleko od sebe. Jihokorejsky blahobyt neni dan pouze ucasti v elektronickem prumyslu, nakonec jihokrejska auta se vyrabeji i u nas, coz ukazuje, ze jsme se pres tradici naseho automobiloveho prumyslu stali pro jizni Koreu pouhou "montovnou".
Czert
03. 12. 2021, 10:30Flek
Cose tyka jk, neni to tak jednoznacne, tam kdyby nemeli stesti a v 70s nenaskocily na elektronickou revoluci, tak by dnes jk o moc lepe nez sk na tom nebyla.
Vzdyt i v jk v 60s bylo bezne hladoveni obyvatelstva a zavislost na zahranicni pomoci.
Co se tyka zn a vn, tam ano, tam rozdily mezi kapitalusmen a komunismem jdou videt vyborne.
Czert
03. 12. 2021, 10:23Shark
Tak polske naroky na ukrajinu prece jenom byly silneji, odvolavali se na polso lirevskou unii, ktera byla dobrovovlna a mirova.
Kdezto bolsevici se mohli odvolavat jen na dobyvacne troji deleni polka, ze je to jejich.
Czert
03. 12. 2021, 10:20Mira
V cem mas problem ze se tam pise o komunisticke revoluci? Udeali reviluci komari? Udelali.
K clanku
Autor mohl jeste dodat, ze kdyz oslavovali namorniky ze 17 za revoluci a zatracovali je ve 21 jako kontrarevolucionare, tak onen oaradox vysvetlovali tim, ze pri pozdejsim povstani to bylo plne kontrarevolucionaru a stare dobre kadry byly jinde, byt realita byla ta ze 90% revolucionaru z 21 bylo revolucionari i v 17.
Vaclav Flek
02. 12. 2021, 20:00pro Zelo : Zasadne nesouhlasim s vasim nazorem, ze "...ten kto písal že socialistické zriadene zničilo a rozvrátilo hospodárstvo ZSSR patrí na psychiatriu."
Zkuste si jenom srovnat, kde je dnes severni a kde jizni Korea, nebo kde bylo jeste nedavno vychodni a kde zapadni Nemecko. Zrejme jste nikdy nebyl v Sovetskem svazu, a nevidel ten rozvrat ekonomiky a s nim spojeny rozvrat moralky. Ja tam byl, a verte mi, ze vim, o cem pisu. Vice vas jiz presvedcovat nebudu, myslim, ze s nekym, kdo se ve verejnem prostoru nestydi napsaT "...liberálni fašisti môžete mi vylízať ...." , nema cenu polemizovat.
občan
02. 12. 2021, 13:59Byl to nepovedený pokus o něco..
Jinak zde diskutovat mezi negry nejde.
Slavoslav
02. 12. 2021, 12:53Mira: ked komancovia spustili revolucia Car uz nebol pri moci a abdikoval v prospech vlady ktora padal preto, ze si dovolila trvat na spojeneckych zavazkoch Ruska
Krybus: je take porekadlo "umy Rusa, najdes Tatara" nie nadarmo Moskva vyrastla na tom, ze podliezala chanatu pre ktory vyberala dane a jej predstavitelia si brali Tatarske princezne.
Mark
02. 12. 2021, 10:27Miroslav Krybus
Zrovna mojí předci pochází z jižní Moravy, Polska a z oblastí dnešní západní Ukrajiny a přesto se v žádném případě necítím jako slovan, ale jedině jako Čech ty troubo.
Určitě běžně používám jeden a někdy i více slovanských jazyků, ale to je tak vše ,když jde u mě o nějaké slovanství. Pojem nějakého slovanství, slované držme pospolu apod. nesmysly mám spojené jen a jen s Ruskem a jeho snahou ovládat všechny, na které dosáhne a proto taky vždy rusáci šli na notu "nějakého slovanství".
Jo a jinak i ti tvý rusáci jsou docela pěkný mix různých národů, mix mongolů, kavkavzských, středoasijských, turkických, různých severských sibiřských národů a našlo by se tam i spousty pro tebe nenáviděných germánských národů.
Jinak podle tebe asi existují jen asiaté, afričané, evropané, američané a?....slované. Zas to velké slovanství. proč jsi neuvedl, že rusové jsou evropané? Necítíš se spíš ty jako trouba?
zero foxtrot
02. 12. 2021, 08:15Miroslav Krybus
no zatracene velky procento obyvatel liliputinovi laciny benzinky ma sikmy voci, heheheh.
jo a tady tech slovanu taky moc nenajdes. sotva 30%. stejne tak germanu. rikat o cesich ze sou slovani je dost pritazeny za vlasy, hehehe.
Miroslav Krybus
02. 12. 2021, 03:16Pro Mark - Rusové nejsou Asiaté ale Slované jako ty ty troubo.
Tomáš
01. 12. 2021, 16:31Souhlasím zelený mozek, který dvakrát přísahal, by neměl být prezidentem. S generálem Svobodou to také dopadlo špatně, přišel zákrok spojeneckých vojsk, když Dubček chtěl vystoupít z VS.Špatne zkušenosti máme s lampasaky ve vrcholných funkcich.
liberal shark
01. 12. 2021, 11:45JJ, socialismus hájí zájmy prostých lidí - ale jen dokud slepě poslouchají soudruhy z politbyra :-).
to Míra:
Ono je trochu sporné tvrdit, že ten rádoby-imperiální polský výpad do Kyjeva a Vilniusu byl napadením Ruska. Územní nároky obou stran jsou v tomto případě dost na vodě.
usama bin ladin
01. 12. 2021, 11:02byl jsem take na vojne ty vylizane zelene mozky to byl des a jeden takovy chce delat prezidenta mame se naco tesit s pozdravem
Mark
01. 12. 2021, 09:40"Aby Tuchačevskij podpořil jejich bojové odhodlání, postavil za záda vojáků čekistické oddíly s kulomety. Čekisti takto měli zajistit, aby se mu vojáci nerozutekli."
Typické u tohoto asiatického národa, ústup je zrada a proto postřílet. O dvě desetiletí pozdějí se to znovu opakovalo.
"Někteří z nich se pak po letech vrátili domů, když je bolševici nalákali příslibem amnestie...."
Typické pro bolševiky, komunisty. Lhát, podvádět, krást, zabíjet, vraždit, nahánět jen strach a dosáhnout absolutní poslušností za každou cenu.
Jendar
01. 12. 2021, 09:09Ten, kdo psal, ze socialistické zřízení rozvratilo hospodářství SSSR to trefil přesně. Dnes jsme tomi všichni svědci, že bolševismus je zlo a ničí ekonomiky zemí, které na něj naskočí.
A vsichni hlupáci... :-D
zelo
01. 12. 2021, 08:57Článok má niečo do seba, ale ten kto písal že socialistické zriadene zničilo a rozvrátilo hospodárstvo ZSSR patrí na psychiatriu. Dnes sme tomu všetci svedkami a liberálni fašisti môžete mi vylízať ....