Výrazný posun pro Ukrajinu: Jak nový americký software mění F-16
Válka na Ukrajině se stále více odehrává v neviditelném spektru – elektromagnetickém boji, rušení signálů, maskování radarových stop a manipulaci s naváděcími systémy. A právě v této aréně zaznamenala Ukrajina tichý, ale důležitý posun. Spojené státy totiž potichu vybavily ukrajinské stíhačky F-16 svým nejnovějším softwarem elektronického boje – a tím jim otevřely cestu k větší operační flexibilitě v prostředí, které Rusko dlouhodobě technologicky dominuje.
Foto: F-16 | Wikimedia Commons / Public domain
Za tímto vylepšením stojí málo známá, ale extrémně důležitá jednotka amerického letectva: 68. letka elektronického boje spadající pod 350. křídlo pro spektrální válčení. Jejím úkolem bylo přizpůsobit elektronické systémy letounů F-16, původně získaných z Dánska a Nizozemska, tak, aby byly schopné čelit ruským rušičům, radarům a řízeným zbraním. Změny proběhly v rekordně krátkém čase – během několika týdnů byl software upraven, testován a implementován na letouny určené pro Ukrajinu. Spolupráce s ukrajinskými piloty pak umožnila nasazení v reálných podmínkách.
Z vojenského hlediska nejde o „game changer“ v klasickém smyslu – tyto úpravy samy o sobě nezaručí Ukrajině vzdušnou nadvládu. Ale právě v jejich omezené, strategicky přesně zacílené efektivitě tkví jejich síla. Američtí experti hovoří o „kapse vzdušné převahy“ – dočasném okně, kdy je díky elektronickému rušení možné provést úder, zásah nebo průzkum bez ztráty vlastní techniky. V prostředí, kde Rusko nasazuje výkonné rušiče GPS, radiofrekvenčních kanálů i navigačních systémů, se i taková příležitost může stát rozhodující.
Technicky se jedná o modernizaci palubních systémů jako AN/ALQ-131A nebo AN/ALQ-184(V)9, které poskytují aktivní ochranu proti radarovým naváděcím systémům a zároveň jsou schopny detekovat a analyzovat hrozby v reálném čase. V kombinaci s digitálním přijímačem signálů (DRFM) a integrací s palubními systémy zbraní mohou F-16 nejen unikat, ale i cíleně reagovat proti konkrétním typům ruských radarů a protiletadlových systémů. Kromě toho lze díky otevřené architektuře softwaru pružně reagovat na nově objevené typy hrozeb, což dříve u starších verzí nešlo.
Tento krok zapadá do širší strategie Západu, jak čelit ruské dominanci v elektronické válce. Ukrajina čelí nejen dronům a raketám, ale také sofistikovaným prostředkům elektronického rušení, které ochromují komunikaci, ničí navigaci a znemožňují navádění přesných zbraní. Nyní ale získává nástroj, který jí umožňuje do této arény vstoupit s mnohem silnějšími kartami. A co je důležité – americká strana již přislíbila, že půjde o kontinuální proces. Nasbíraná data z ukrajinského nasazení budou sloužit k dalším softwarovým úpravám, které mohou reagovat na vývoj ruských taktik v reálném čase.
Reálný dopad nového softwaru tedy nelze měřit jen počtem sestřelených letadel či zničených cílů. Jde o přizpůsobení, které dává Ukrajině schopnost přežít v extrémně nepřátelském vzdušném prostoru, zasahovat cíle s vyšší jistotou a manévrovat tam, kde by to ještě před několika měsíci znamenalo jistou ztrátu. Je to tichý posun, který se neprojeví v titulcích – ale může rozhodovat v těch nejdůležitějších chvílích moderní války.
Zdroj: kyivpost.com, defensemagazine.com
Komentáře
Emil Holub
13. 07. 2025, 15:25Soudruzi NATOvčíci dali ty ojetiny Kyjevu, aby vypustili "zkušební chrousty" a mohli si v praxi a napřímo otestovat RuSSaka a jeho šidítka, než na něj vlítnou sami. To se dalo čekat...
Omny
13. 07. 2025, 10:25a co naši usofilní mamlasové tady na to? Přeci ukroši mají pouze F-16 z 80. let a je vůbec podiv, že letí nám tu mamlasové psali....