EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Raketomet RM-70 GRAD: Legendární zbraň vyvinuta v Československu

 20. 04. 2021      kategorie: Vojenská technika      25 komentářů

Velmi zajímavým speciálním kouskem, který stojí za to si trochu více popsat, je raketomet RM-70 GRAD, který řadu let sloužil v naší armádě.

Raketomet RM-70 GRAD je mobilní reaktivní dělostřelecká zbraň, která je kombinací československého, resp. českého automobilu Tatra T-813 8x8 Kolos nebo T-815 VP 8x8 se sovětským, resp. ruským raketometem BM-21 GRAD ráže 122.4 mm. Raketomet umožňuje vedení palby salvou i jednotlivými ranami. Na vozidle je přepravováno čtyřicet záložních raket. Vozidlo Tatra bylo pancéřováno.

Video: Raketomet RM-70 GRAD v akci / YouTube

RM-70 byl vyvinut v Československu jako nástupce raketometu RM-51 a počáteční operační schopnosti u ČSLA dosáhl v roce 1972. Výroba probíhala v Dubnici nad Váhom na Slovensku. Nákladní automobil Ural-375D 6×6 byl u RM-70 nahrazen tuzemským vozem Tatra T813 „Kolos“ 8×8, který posloužil jako nosič pro odpalovací zařízení se 40 raketami. Nové nosné vozidlo poskytuje dostatek prostoru pro přepravu 40 dalších 122mm raketových kazet pro opětovné nabití. Nicméně výkon RM-70 zůstává téměř stejný jako u systému Grad i z hlediska rychlosti a dojezdu vozidla.

Tento raketomet může střílet jak jednotlivé rakety, tak i salvy, a to především pomocí nepřímé palby. Je určen pro koncentrované palebné pokrytí velkých ploch (až 3 hektary v jedné salvě) vysoce explozivními fragmentačními granáty. Palba je robustní a v jedné salvě 40 raket je použito téměř 256 kg výbušnin. Použité rakety jsou buď původní sovětské modely 9M22 a 9M28 nebo v tuzemsku vyvinuté modely. Jedná se o JROF s doletem 20,75 km, JROF-K s doletem 11 km, „Trnovnik“ s 63 pumami HEAT a s doletem 17,5 km, „Kuš“ s pěti minami PPMI-S1 k ničení živé síly nebo „Križna-R“ se 4 protitankovými minami PTMI-D a dosahem 19 450 m.

T813_army2
Foto: Raketomet RM-70 GRAD | Tomáš Kovařík / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

V naší armádě se mimochodem používají TATRY mnoha generací a modifikací. Naleznete zde např. nákladní a skříňové TATRY T810 / T815, nosiče kontejnerů a kontejnerových plošin TATRA T815 6x6, nakladače Tatra 815-2 Multilift Mk.IV, cisternové TATRY CITRA-M, CA-18 nebo CAP 6M, tahače T815 8x8 apod. Poměrně nové jsou v naší armádě speciální vozidla TATRA 815-7 PRAM. Ty slouží k přepravě ukotveného minometu vz. 82 PRAM-L (resp. jeho tažení), jeho obsluhy, munice a materiálu. Je určen pro mechanizované jednotky AČR. Patří do kategorie vojenská bojová vozidla - kolové speciální vozidlo.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

ROBO

25. 04. 2021

MXM
přitažlivost USA z lepších dob
----------------------------------------------
Tenhle nesmysl bolševici a jejich nástupci dnešní zapšklý neobolševici , lživě omelají dlouhý desítky let . A skutek utek . Furt se do tý Ameriky valí miliony přistěhovalců . Narozdíl od diktátorsko-fašistickýho Russka z kterýho každej kdo za něco stál už dávno utek .

proto ti znalejší už raději volí Kanadu.
------------------------------------------------
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Ne už fakt dost , tohle mě fakt zlomí .


je blbost stále žít rokem 68
-------------------------------------------------------------------
My tim nikdo tady opravdu nežijeme . Je to naopak diktátorskej režim , kterej žije událostma starejch 80.let (II.svět. válka ) protože na nic jinýho , narozdíl od civilizovanýho západu , nemají bejt dávno na co hrdý .

ale až to zavedou sem
-------------------------------------------------------------------
No o tom mám značný pochyby . U nás k tomu není historický důvod ani zkušenosti .
Ale i kdyby ano , tak by to bylo stokrát lepší situace než v současným fašistickým Rusku , kde nikdo nesní vyjádřit svobodně svůj názor a už dávno došlo prakticky k vyvraždění kompletní mediální a politický opozice .


Já nehledím na ideologii
--------------------------------------------------------
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Ne už fakt dost ty Kremelskej ideoliogickej politruku . To co tady ventyluješ sou právě jenom a pouze vylhaný ideologický žvásty , bez faktickýho základu ,

karel3

23. 04. 2021

MXM
To se to kecá ve svobodě, teple a blahobytu EU. :slight_smile:
Nejlepším ukazatelem úspěšnosti systému a státu pro lidi je emigrace. Některé země a státy mají problémy, aby nápor zvládly a jiné, jako třeba Rusko mají díky odchodu obyvatel velké demografické i ekonomické problémy.
Salonní bolševici a milovníci diktátorů, kteří si nechávají udělit od Vůdce ruské občanství (Seagal, Depardieu, ...), ale dál žijí ve svých zemích (USA, Francie,...) jsou pouze k smíchu. Falešná póza.

Něco málo z historie. Někteří a je jich kolem v ČR většina jsou nepoučitelní.
Berlínskou zeď postavili a vlastně celý socialistický koncentrák v Evropě obehnali komouši ploty z ostnatého drátu jenom kvůli úniku mozků a šikovných lidí. Sami by v těch svých ("etnicky čistých" ČSSR) socialistických zemích chcípli špínou a hladem. :slight_smile:
Nemohu za to, že jsem zažil Rusáky jako okupanty a udržovatele komunistického chudobince a hlupákova v Československu 1945-1989. Jak vidno každý den, za ta desetiletí se vůbec nezměnili, pouze se to zhoršilo a získalo jinou technologickou dimenzi.
Dej mi vědět, až Rusko začne vyrábět a vyvážet moderní technologie, výrobky, čipy, superekologická auta, účinější solární panely, lokální jaderné zdroje, nebo jenom dobré boty a trička, ...., cokoliv pro pokrok, pohodlí a snadnější život lidí na planetě Zemi a já možná změním názor. :slight_smile:

MXM

23. 04. 2021

Karel3
to je právě ono - většina lidí žije z minulosti a nevšimne si jak se změnila přítomnost. Stejně tak přitažlivost USA z lepších dob, spousta chudých žije z doslechu pomalu že je to zaslíbená země kde je opravdu svoboda... Jenže časy se krutě mění, od Obamy to jde tvrdě z kopečka. V Číně se otestuje a v USA potichu zavádí - šmírování a zakazování.
Hlavně pro karavany středoameričanů a mladých asiatů musí být příchod do Států šok, proto ti znalejší už raději volí Kanadu.
A do českých reálií, je blbost stále žít rokem 68 - je to ustrnutí vývoje který využijí predátoři ve svůj prospěch.
Možná se vám to západní blbnutí kolem genderismů a kvót na menšiny a feminismu zdá maličkost, ale až to zavedou sem a dožijete se toho v plném zdraví tak prohlédnete kam se to dotáhlo. Rusko je mi sympatičtější už jen kvůli tomu že v té moři blbosti jedná na ochranu vlastních lidí a ne přistěhovalců a rozdělování národa na různé sub-menšiny.
Já nehledím na ideologii ani to co bylo, maximálně se poučit. Ale pokud někdo upřednostňuje zánik národů, depopulaci Evropy a USA - hlavně na úkor evropských etnik tak je volba jasná.

karel3

21. 04. 2021

Martin23
Komu čest, tomu čest.
Když už jsem se v tom brodil,. tak jsem rád, že jsi tam ten kamínek vyhlášení samostatnosti do mozajky Jižní Osetie vložil. V 90. letech to byl opravdu frčák změn, vyhlašování a zániků. Tenkrát jsem to hltal.

"Na podzim jsem to chtěl hodit Babišovi."
------------------------------------------------------------
Kupodivu o tom uvažuju taky, ale z úplně jiného důvodu než ty.
Opravdu bych byl rád, aby si Babiš se Schillerovou vyžrali to zadlužení ČR až do finále. Když budou vysřídání, tak se vyhnou následkům svého "hospodaření", rozdávání peněz eráru a důchodcům za nic na dluh. Inflace - přebytek peněz na trhu se myslím už pěkně rozjíždí a každý ji ,může nejen na cenovkách pozorovat sám. Nikam ČR neposunuli, jenom všechny prachy na dluh prožrali už před čínskou chřipkou. Na tu chřipku to teď všechno svedou, jako správní Slované. :slight_smile:
Kdyby byl u Svobodných ještě Petr Mach, tak by to byla jako vždy moje volba, ale už není.

Všechny velké národy se chovají podobně.
Protože mám s Rusáky osobní zkušenosti, tak moje volba pro zbytek života je jasná. Cokoliv jiného, než jsem zažil do roku 1989 je neskutečně lepší.

Martin23

21. 04. 2021

Tak já tady nejsem za Boha.
Do roku 2010 jsem respektoval a nadřazoval "právo státu na územní celistvost státu". Gruzii, Jižní Osetii jsem vůbec neřešil.


V roce 2010 ovšem mezinárodní soud v Haagu, pod tlakem kauzy Kosovo, přišel s tím, že nadřaditelné je "právo skupiny osob na sebeurčení".
Samozřejmě v praxi určuje pravidla hry silnější.
Ale to, proč tyhle věci já osobně řeším a proč jsem na ně citlivý je, že přestože se západní společnost (včetně nás) pasuje do role demokratických světových četníků a ochránců práva, tak je až moc porušujeme.
Skutečně jsem do roku 2014 Rusko nijak neřešil, svým způsobem jsem naivně věřil médiím, západním politiků.
Od roku 2014 jsem zcela změnil pohled, začal se o věci zajímat do hloubky a zjišťoval jsem, že ten západ, kterého jsme součástí, je snad ještě zkaženější než ti, které kritizuje a mentoruje.
No a bohužel já mám navíc v povaze být přísnější na sebe a na své, než na ty cizí.
Všechno si sám zjišťuju, a když teď aktuálně sleduju kauzu Vrbětice, tak mi hlava nebere, co to zase západ vymyslel a do čeho jsme se nechali uvrtat. Absurdní kauza, kterou drží pohromadě fanatičtí novináři. Ale propaganda jako prase a ještě k tomu hloupá.
Na podzim jsem to chtěl hodit Babišovi. Důvody řešit nemá smysl. Já sice chápu, že mu pravděpodobně dali nůž na krk a on tu frašku musel sehrát, jinak by mohl mít třeba nehodu jako Kellner, ale můj hlas nedostane.

karel3

21. 04. 2021

Martin23
Díky za upřesnění. Měl jsi pravdu. Byli samostatní dříve.
O vzniku Jihoosetské sovětské demokratické republiky 16.října a 28.listopadu 1990 jsem nevěděl.

"Takže se znovu nabízí otázka, proč by Gruzie měla mít právo na samostatnost a Jižní Osetie nikoliv? Ale to už je otázka pouze řečnická."
----------------------------------------------------------------------
Stejná řečnická otázka.
Proč může být samostatná Jižní Osetie a třeba Čečensko s Dagestánem už ne?
Jinak jim samozřejmě přeji, aby si tu "ruskou" samostatnost užili všichni co nejdéle, když jim vyhovuje.

Martin23

21. 04. 2021

Takže snad již poslední reakce na kadlika.
​Mezinárodní společenství během rozpadu SSSR uznalo nezávislost všech bývalých svazových republik, ale nezávislost autonomních svazových republik či jiných autonomních celků nikoliv. Čelní představitelé Abcházie a Jižní Osetie jednostranně vyhlásili nezávislost na Gruzínské sovětské socialistické republice a později na Gruzii od roku 1990 několikrát.

​ V listopadu 1989 předložili členové jihoosetského regionálního sovětu žádost gruzínskému Nejvyššímu sovětu o přetvoření Jihoosetské AO na autonomní republiku takové formy, jakou měla Abcházie či Adžarie. V témže roce však gruzínský Nejvyšší sovět určil jako jediný úřední jazyk gruzínštinu, následující rok v létě potom ještě gruzínský Nejvyšší sovět zakázal činnost všech malých politických stran na území Gruzínské SSR, což bylo Osety považováno za krok proti Ademonu Nychas. Na to Oseti 20. září 1990 reagovali vyhlášením na Gruzii nezávislé svazové republiky„Jihoosetské sovětské demokratické republiky“, což jihoosetský regionální sovět 16. října a 28. listopadu potvrdil. Tento krok však podle očekávání nebyl přijatelný ani pro gruzínský Nejvyšší sovět, ani pro Kreml.

Takže se znovu nabízí otázka, proč by Gruzie měla mít právo na samostatnost a Jižní Osetie nikoliv? Ale to už je otázka pouze řečnická.

karel3

21. 04. 2021

Martin23
"Chceš se kadliku hádat o evidentně špatné vyjádření (jedno slovo), kterého jsem se dopustil, protože jsem byl v časovém presu při psaní?
Tak si to jako užij."
--------------------------------------------
Možná bys měl trochu zvolnit, aby to tvé lhaní "v časovém presu", nebylo tak častým jevem. :slight_smile:

"Jen k té Gruzii. Po rozpadu SSSR Jižní Osetie požádala o samostatnost dříve než Gruzie samotná..."
------------------------------------------------
Pomineme tedy to jedno slovo a podíváme se na data, ať můžeme srovnat jestli Jižní Osetie dříve než Gruzie.
Gruzie vyhlásila nezávislost 14.listopadu 1990, vznik státu Gruzie 9.dubna 1991.
Jižní Osetie vyhlásila samostatnost.. Kdy ji vlastně vyhlásila? 11.listopadu 1991 zrušila Gruzie autonomii Jižní Osetie, vznik Jižní Osetie se udává 28. listopadu 1991.

Martin23

21. 04. 2021

Chceš se kadliku hádat o evidentně špatné vyjádření (jedno slovo), kterého jsem se dopustil, protože jsem byl v časovém presu při psaní?
Tak si to jako užij.

Autonomní republika Krym měla svůj parlament a v Kyjevě ten řádně zvolený byl skrze násilný puč nelegitimní a stejně si zase věci ohneš podle svého.

Prostě jedna skupina má právo na sebeurčení - Kosovo (samozřejmě neměli parlament) a někdo jiný na to právo nemá - Jižní Osetie.

A tak pořád dokola, že? Nebo oni ti sudeťáci měli parlament, že jsi na tu svou kokotinu tak navázal?

karel3

21. 04. 2021

Martin23
"Jen k té Gruzii. Po rozpadu SSSR Jižní Osetie požádala o samostatnost dříve než Gruzie samotná a nikdy mi nebylo vysvětleno, z jakého důvodu měla Gruzie na samostatnost větší právo než Jižní Osetie?..."
------------------------------------------------------------------
Pěkná lež.
Pokud se pamatuji, při rozpadu Sovětského svazu se o samostatnost nežádalo, nebylo koho, samostatnost se vyhlašovala, většinou parlamentem.
Jižní Osetie měla parlament dříve než Gruzie? To by mě opravdu zajímalo. :slight_smile:
Samozřejmě zrušení autonomie Jižní Osetii byla chybou nacionalistů v Gruzii.

karel3

21. 04. 2021

Martin23
"Nácíček Karel nám tady opět argumentuje Sudety, což je jeho oblíbená snaha manipulovat s čímkoliv. Problém je, že vznik našeho státu z RU monarchie, vznikl na základě ​Versailleské mírové smlouvy, ..."
---------------------------------------------------------------
Československo vzniklo na základě právního aktu na rozdíl od Gruzínské sovětské republiky.
Gruzínská sovětská republika vznikla dne 25. února 1921, kdy do hlavního města Tbilisi napochodovala Rudá armáda.
A mají s ruskou menšinou problémy dodnes. :slight_smile:

karel3

21. 04. 2021

"V roku 1965 po dvojstranných rokovaniach so sovietskou stranou získalo Ministerstvo zahraničného obchodu (MZO) povolenie na licenčnú výrobu 122 mm raketometu BM-21 GRAD v Československu. V apríli 1966 sa rozhodlo o vývoji a výrobe raketometu pre potreby ČSLA....."
"Vývoj 122 mm Raketometu vz.70"
https://www.valka.cz/CZK-vz-70-122mm-raketomet-t12582

karel3

21. 04. 2021

MXM
"vím že sem chodíš trollit ale v tom nadšení pro západní-americké hodnoty jsi se zkusil zamyslet proč tak zuřivě Západ hájí hranice sovětských-komunistických republik?..."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ty nežiješ na "Západě"? Píšeš z Uralu?
Pokud nejsi slepý, hluchý s hladkým mozečkem, tak můžeš zcela reálně vidět, že když některá z bývalých sovětských republik nechce se "Západem" nic mít, tak s ním také nic nemá.

Já myslím, že se stačí jenom dívat, jak myslící bytosti prchají ze zóny bývalého Sovětského svazu dnes Ruska. Někteří mají bohužel smůlu, že jim po sovětském chudobinci a hlupákově zůstalo na jejich území stádo ruských švábů a to je velký problém. Kdo má na svém území ruské "Sudety", nemá dobré vyhlídky na klidný život a prosperitu.
ČR se naštěstí vrátila tam kde začínala. Ještě je potřeba srovnat pár drobností, jako třeba počty ruských špiónů "diplomatů" v Praze na stejnou úroveň s českými v Moskvě a zase jsme blíže k normálu.
Mimochodem. K ruské ambasádě se váže "pěkná" historka zdejšího zrádce a křiváka E.Beneše.
Ne náhodou prosadila komunistická holota v parlamentu zákon 292/2004 Sb, že se Beneš "zasloužil o stát".
Budovu, která je dnes velvyslanectví RF, koupil v roce 1927 český bankéř Jiří Popper. Popper s Benešem se dobře znali a společně odletěli ve stejném letadle v říjnu 1938 do exilového Londýna.
Po válce v roce 1945 daroval křivák a zloděj Beneš tento majetek Jiřího Popper bez jeho souhlasu Sovětskému svazu i když věděl, že se chce jeho "přítel" Jiří Popper vrátit do Československa do svého... Popper byl okraden a nedočkal se žádné náhrady. Celá zlodějna a křiváctví jsou pěkně popsány i ve Wikipédii:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A9_velvyslanectv%C3%AD_v_Praze

Martin23

21. 04. 2021

Tak to je dost bulvární článek tvrdit, že raketomet Grad byl vyvinut v Československu a pak vlastně říct, že raketomet je sovětský a jen ho namontovali na Tatru.


Jen k té Gruzii. Po rozpadu SSSR Jižní Osetie požádala o samostatnost dříve než Gruzie samotná a nikdy mi nebylo vysvětleno, z jakého důvodu měla Gruzie na samostatnost větší právo než Jižní Osetie?
V každém případě Gruzie i JO se dohodly na tom, že Rusové budou v oblasti působit jako modré přilby. V roce 2008 pak zahájila Gruzie útok na obyvatele JO a také na tyto jednotky modrých přileb (to je závěr vyšetřovaní inspektorů EU).
Válka trvala 8 dní. Že šlo o plánovanou a koordinovanou provokaci vyšlo najevo, když se zjistilo, že Gruzie byla vojensky náhodou posílena například PVO z Ukrajiny, což zapříčinilo relativně vysoké ztráty ruských letadel v prvních hodinách konfliktu. No situace byla asi třetí den vyřízená nasazením odpovídající letecké techniky v oblasti a došlo k totální decimaci gruzínské armády, aniž by byla Gruzie okupována RF.


Nácíček Karel nám tady opět argumentuje Sudety, což je jeho oblíbená snaha manipulovat s čímkoliv. Problém je, že vznik našeho státu z RU monarchie, vznikl na základě ​Versailleské mírové smlouvy, kdy byly zaneseny naše vzájemné hranice. Vznik našeho státu a podoba Evropy po roce 1918 nebyla žádná jednostranná akce, ale šlo o poválečné uspořádání, které vzniklo na konsenzu vítězných mocností. Zase se tady bude snažit rozpřádat diskuze nad jeho kokotskými nápady.

MXM

21. 04. 2021

karel3:
vím že sem chodíš trollit ale v tom nadšení pro západní-americké hodnoty jsi se zkusil zamyslet proč tak zuřivě Západ hájí hranice sovětských-komunistických republik? Je vlastně jen jedna křiklavá vyjímka - kosovský protektorát s mamutí základnou Bond Steel.
Taková BaH se drží pohromadě doslová brutálním tlakem zvnějšku, jinak by si každý národ šel dávno svoji cestou. Ostatně v uniklém materiálu překreslení hranic podle etnik aby se zmírnilo napětí navrhlo naivní Slovinsko - ony ty hranice totiž byly nastaveny tak aby ty spory byly neustálé a centrální vedení je mohlo korigovat a pohodlně vládnout. Proč ve stejné politice pokračuje "svobodný Západ" si můžete domyslet, stejně jak se Albánci využívali za sultanátu a kdo a jak je využívá nyní.

karel3

20. 04. 2021

15. listopadu 1990 byla Gruzínská SSR přejmenována na Gruzínskou republiku, byla vyhlášena autonomie. 31. března 1991 se uskutečnilo referendum o obnovení nezávislosti. Hlasovalo přes 90 % obyvatel Gruzie, parlament pak dne 9. dubna 1991 vyhlásil nezávislost na RF.

karel3

20. 04. 2021

Jihoosetská autonomní oblast.
Existence 20. dubna 1922 jako součást Gruzínské sovětské socialistické republiky, zrušena 11. prosince 1990.
Gruzinské orgány zrušily jednostraně autonomii Jižní Osetie 11. prosince 1990 a dosud ji neobnovily.
Abcházie vyhlásila nezávislost na Gruzii 23. července 1992.
Abcházie a Jižní Osetií jsou v podstatě ruskými provinciemi, zcela závislými na ruské pomoci. Používají ruské pasy a platí rublem.

"Významné" státy, které uznaly samostatnost Abcházie a Jižní Osetie:
Rusko, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Sýrie.
Neuznané státy, které uznaly Abcházii a Jižní Osetii:
Podněstří, Arcach, Saharská arabská demokratická republika, Luhanská lidová republika, Doněcká lidová republika.
Prostě elita světa. :slight_smile:

M.C.

20. 04. 2021

Taky si nevzpomínám na jiné ostré nasazení než na ten zbabělý noční přepad Cchinvali.
A ještě se tím chlubili a pověsili na net fotky střílejících raketometů. Tehdy jsem se opravdu styděl, když jsem na fotkách rozeznal v oblacích prachu a dýmu známé obrysy kabin Tater místo ruských Uralů.

Těm co to už zapoměli, nebo to nikdy nevěděli, připomínám, že Jižní Osetie vystoupila ze svazku SSSR už v roce 1990, vystoupila tedy i z Gruzínské SSR, jejíž byla do té doby autonomní součástí.
Gruzie jako taková vystoupila ze SSSR až o tři čtvrtě roku později, v roce 1991.
Čili z hlediska mezinárodního práva tam k osamostatnění JO došlo.
Gruzie se následně pokusila přisvojit si JO zpět. Od té doby se to tam mlelo a muselo to řešit mezinárodní společenství. Vzpomínáte na pplk. Kulíška?

karel3

20. 04. 2021

Jura
"Karle vaše úvahy jsou pro mně docela matoucí, ale chápu asi dobře že podle vaší teorie fungování světa je rozdělen na USA a levičáky?..."
-----------------------------------------------------------
Co máš konkrétně na mysli?
Nebo mi snad chceš namluvit, že Paroubkova vláda v roce 2006, při uzávěrce tendru, byla pravicová? To snad nemyslíš vážně? :slight_smile:
Podle mě je svět rozdělen na pracovité a ty druhé, což zhruba odpovídá rozdělení "pravice a levice". Ještě jsem totiž nikdy neviděl lenocha, který by požadoval minimální vliv státu a velkou osobní samostatnost a odpovědnost. :slight_smile:
Podle mě byla poslední pravicovou vládou na území dnešní ČR vláda agrárníků 1935-1938. Od té doby už žádná jiná. I svého času VK st. který jenom žvanil, ale ve skutečnosti nepřestával sypal za nic s daňových výnosů nechytrým a líným, protože je to v ČR největší voličská základna, jak postupně pochopili i všichni ostatní. Příští volby opět vyhraje největší slibotechna bezpracného blahobytu pro všechny. :slight_smile:
Myslím, že i rostoucí dluhy ukazují další směr vývoje ČR v azimutu dříve vysmívaného Řecka, než všemi lenochy zaklínaného Švýcarska. Pravda se v ČR nenosí. To zase bude svalování viny na Brusel, EU, Německo, USA, kapitalismus, Rakousko, a Bůh ví koho ještě. :laughing:

Jura

20. 04. 2021

Karle vaše úvahy jsou pro mně docela matoucí, ale chápu asi dobře že podle vaší teorie fungování světa je rozdělen na USA a levičáky? jasně že nejlepší je mít jednoduchou a jasnou představu, ale občas asi dá zabrat některé události a fakta do takhle nekompromisní vize zapasovat.

Cateye

20. 04. 2021

Opět delirium pane Karle. nebo záchvat? Co vlastně pijete, předpokládám že vodka jpro vás bude ideologicky nepřijatelná?
Abych náhodnému čtenáři objasnil situaci, pan Karel trpí obsesivně - kompulzivní poruchou a navic je alkoholik. Tentokrát jeho obsesi padl za oběť nevinný článek o RM-70, ovšem za povšimnutí stojí jak v kompulzi postupně téma článku otočil směrem, který nutkavě potřebuje ventilovat...

karel3

20. 04. 2021

Kam nám asi zalezli všudypřítomné proruské štěnice? :slight_smile:

Kdyby se chtěl někdo podívat na stránky bellingcatu
a něco málo si přečíst o příslušnících GRU 29155, pro začátek: https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2019/11/23/the-dreadful-eight-grus-unit-29155-and-the-2015-poisoning-of-emilian-gebrev/

karel3

20. 04. 2021

Miroslav Schleier
"Naše raketomety použili stateční gruzínci k přímé palbě na bytové domy. Nájemníci si neuvědomili, že jim tam lítají západní hodnoty. Poté gruzínci dostali nakládačku."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud máš na mysli válku Rusko-Gruzie 2008, tak Gruzie bojovala o své "Sudety" Jižní Osetii a jejím separatistům. Čečenci by ti jistě mohli vyprávět, jak je Rusko humanitárně přinutilo zůstat v RF, když srovnalo nejen hlavní město Groznyj se zemí...
Co se týká Rusáků, hodí se na ně hned několik přísloví, třeba to od našich dědů: "Škoda rány, která padne vedle."
A já s oblibou říkám: "Na ruského švába není žádná lopata dost velká a těžká". :slight_smile:

karel3

20. 04. 2021

Legendární zřejmě ještě u mnoha dnešních uživatelů.
Jak vidno na Wikipédii je jich stále hodně.
Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že se jedná o československý výrobek pouze inspirovaný sovětským vzorem.
AČR je vyřadila v roce 2010. Dokonce to vypadá, že si je lze i koupit ve znehodnoceném stavu. V nabídce je "více jak 10 kusů". Nekupte to, když je to tak laciný .... :slight_smile:
http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/raketomet-rm-70-grad

Neměli bychom zapomenout kdo "domácí" Tatru přehlížel v novodobých armádních tendrech.
Například, když se levicová vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) v roce 2006 rozhodla pro "rakouskou" f. Steyr při nákupu Pandurů (nakonec skoro 4x dražších než objednalo Portugalsko), jistě myslela na tučnou odměnu pro své politické šíbry, ale zaplesalo srdce i nejednoho zdejšího bolševička, že ze hry vypadla Tatra se svými tehdy většinovými, americkými vlastníky.
Vipné na tom je, že "rakouská" f. Steyr již tehdy patřila do skupiny GDELS (General Dynamics European Land Systems) se sídlem Reston, Virginie, USA.
Závist, nepřejícnost, hašteřivost a hloupost:
A dopadlo to jako vždy. Zdejší levičáčci zaplatili 4x více než ostatní. Političtí šíbři se napakovali. Politici "poučili" stádo o výhodnosti. Stádo si myslelo, že vyje** s USA, práce byla pro Rakušáky a získy skončily v USA a nikdo nebyl potrestán.
Inu zdejší Slované. Škoda, že když jdou volit, nechávají mozky na gauči a je to bohužel vidět stále víc.:laughing:

Modrá knížka

20. 04. 2021

Prosím o info, kde to bylo nasazeno a jaké úspěchy mělo, když je to ověnčené názvem legendární. To jako že se o tom vykládají legendy? Bezesporu to kvalitní bude o tom není pochyb. A teď to vlastně kam budete prodávat, když se vehementně snaží AČR zbavovat ruské techniky? Snad né někam do pochybných rukou, jak bývá zvykem...

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací