Ruské drony vypouštěné z náklaďáků: Nová zbraň nebo zoufalý trik
Záběry bezpilotních letounů vypouštěných z nákladních vozidel vzbudily v posledních týdnech pozornost vojenských analytiků. Znamenají tyto „pojízdné odpalovací rampy“ začátek nové fáze války na dálku, nebo jde jen o propagandistickou kulisu určenou pro vnitřní spotřebu?
Foto: Ruský dron (ilustrační foto) | Wikimedia Commons / Public domain
Na sociálních sítích i ve zpravodajských kanálech se objevily záběry ruských sil, které vypouštějí tzv. kamikaze drony – pravděpodobně typu Šáhed-136 – z improvizovaných ramp umístěných na nákladních vozidlech. Tyto íránské bezpilotní prostředky, které Rusko nasazuje proti ukrajinským městům a infrastruktuře, byly dosud vypouštěny především ze statických pozemních zařízení. Nyní však dochází k zaznamenaným případům mobilního použití, což může znamenat významnou taktickou změnu.
Například v ruské Orelské oblasti byly potvrzeny případy, kdy byly drony Šáhed vypouštěny z upravených pickupů, které sloužily jako pojízdné rampy. Tato metoda spočívá ve zrychlení vozidla na potřebnou rychlost a následném odpalu dronu z korby. Geolokační analýzy a videozáznamy jednoznačně prokazují, že tato taktika není jen výstavní kousek pro kamery.
Dalším potvrzeným případem je použití těžkých nákladních vozidel KamAZ-6350, na jejichž podvozcích byla instalována vícenásobná odpalovací zařízení pro drony Geran-2 (ruské označení Šáhed-136). Tato mobilní odpalovací platforma má zvýšit flexibilitu, přežití systému na bojišti a zkomplikovat ukrajinské údery na známá odpaliště.
Mobilní rampy skutečně mohou mít určité taktické výhody – mění polohu odpališť, ztěžují detekci a rozptylují pozornost ukrajinské protivzdušné obrany. Vojenští analytici připouštějí, že Rusko hledá způsoby, jak zvýšit nepředvídatelnost dronových útoků, zejména při útocích na kritickou infrastrukturu.
Zároveň ale nelze přehlédnout, že jde o technicky náročnější řešení, které vyžaduje speciální úpravy vozidel, vyšší míru koordinace a je náchylnější k mechanickému selhání. Není vyloučeno, že nejde o taktickou změnu, ale v podstatě jen o improvizaci. Zatím je nejasné, zda se tyto mobilní systémy v praxi více rozšíří, nebo zůstanou okrajovým řešením.
Jedno je však jisté: dronová válka se dál vyvíjí a Rusko hledá nové způsoby, jak ji přizpůsobit proměnlivým podmínkám fronty. Ať už jsou tyto mobilní rampy výsledkem nouze, nebo inovace, jejich existence je faktem, se kterým musí Ukrajina i její spojenci počítat.
Zdroj: kyivpost.com
Komentáře
svojir
01. 05. 2025, 17:45Nevím, proč píšete zoufalý trik. Kdyby to byl ukrošský dron, psali byste o ukrajinské genialitě... Ukroši jsou náckové, dostávají co si zasluhují, tak jako to dostal Hitler. Jenom pologramotní puberťáci tady cintají cosi "russácích."
Czertik
01. 05. 2025, 18:01a jak presne se onen nacismus na ukrajine projevuje ? dej priklady.