EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Střelba pod vodou: Jak to vidíme ve filmech a jak je to v reálu

 09. 01. 2021      kategorie: Vojenská výzbroj      5 komentářů

V mnoha válečných filmech jsme mohli vidět akční scény, kdy dojde k výstřelu pod vodou, případně ke střelbě do vody. Realita je však často velmi odlišná od toho, co se nám tvůrci filmů snaží naservírovat. Na to, jak ve skutečnosti reaguje střela, která byla vystřelena do vody, se podíváme v následujícím článku. 

podvodou_TIT
Foto: Střelba pod vodou: Jak to vidíme ve filmech a jak je to v reálu (ilustrační foto) | Shutterstock

V jednom z nejlepších druhoválečných filmů všech dob, ve snímku Zachraňte vojína Ryana, se úvodní scéna odehrává během vylodění v Normandii roku 1944. Němci bránící pláž Omaha zasypávají americké vojáky, toho času ještě na vyloďovacích člunech, sprchou střel z kulometů MG 42. Vojáci tak vyskakují přes bočnice vyloďovacích člunů a padají do hluboké vody. Ve snímku je pak vidět, jak střely z kulometů pronikají do vody a zasahují vojáky i v několikametrové hloubce.

Psali jsme: Ze smetiště do služby: Americké letectvo vrací do služby 10 let vyřazený bombardér B-52H

Ačkoliv se jedná o vynikající film, tato pasáž byla scénáristy trochu přibarvená. Střely ve skutečnosti totiž okamžitě při kontaktu s vodou ztrácejí energii a po několika desítkách centimetrů klesají volně ke dnu. Tvůrci videa, na které se dnes podíváme, chtěli v praxi prezentovat, jak se střela ve vodě reálně chová. K této příležitosti byla použita zbraň FN FAL v ráži 7,62x54mm.

Na videu je jasně patrné, že projektil ve styku s vodou jde po chvíli ke dnu. Je to způsobeno mnohonásobně vyšší hustotou prostředí, než má vzduch. Stejný výsledek by nastal, i kdyby byla zbraň ponořena přímo ve vodě. V takovém případě by střela doletěla ještě kratší vzdálenost, jelikož by byl projektil zpomalován okamžitě po výstřelu díky vodě v hlavni. Konkrétní vzdálenost, jakou střela pod vodou překoná, je dána mnoha faktory – hloubkou, ve které je zbraň ponořena, ráží munice i délkou hlavně palné zbraně.

Nutno přihlédnout také k faktu, že zbraň, ze které se střílí, není vždy bezprostředně nad hladinou vody a střela tak musí překonat určitou vzdálenost vzduchem, který má svůj odpor. Vědci došli k závěru, že pokud je střela namířena pod 30° úhlem, pak by vás před naprostou většinou různých pistolových/puškových ráží měla ochránit již hloubka 0,9-1,5 metru pod vodou. Např. u střel z kulometů MG 42 (ze vzdálenosti, ze které za 2. světové války Němci pálili na Američany ve vyloďovacích člunech) by se projektily zcela zastavily již kolem hloubky 0,6 metrů.

Psali jsme: Německá výsadkářská puška FG 42 - jedna z nejpozoruhodnějších zbraní 2. světové války

Na kompletní testování se můžete podívat v následujícím videu.

Video: Testování s cílem zjistit jakou vzdálenost dokáže střela překonat ve vodě / YouTube

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Petr

11. 01. 2021

Tak už jen z hustoty prostředí kdy vzduch ma cca 1.1kg/m3 a voda 1000kg/m3 by dráha střely měla být ve vodě 1000x kratší + další síly, které dráhu zkracují.

Raptor

09. 01. 2021

Zbraň ve videu není FN FAL. Je to L1A1, britský klon této belgické legendy. Right arm of the free world se jim říkalo. Liší se tím, že je vyrobená v palcových rozměrech, zatímco FAL je metrický. Výborná puška, jednu vlastním. :wink:

Pavel Staněček

09. 01. 2021

Ja tam tedy vidim SLR aka L1A1 :man_shrugging_tone1:

Zdenek

09. 01. 2021

Před lety jsem se zaujetím sledoval díl Bořičů mýtů na téma střelba do vody. Jako střelce mě to opravdu zajímalo.Byli u normálního plaveckého bazénu a použili od ráže .22, .223,brokovnici atd také .50BMG. Když jsem uviděl tu .50tku, tak jsem si říkal, že budou ty kachličky ze dna až na stropě. Stříleli pod úhlem tuším 23 stupňů, tak jako ve filmech. Pod vodou vysokorychlostní kamera. Dost mě překvapilo, že žádná ráže, ani ta .50BMG neuletěla víc než 1metr, pak se rozpadla díky odporu vody. To mě překvapilo, myslele jsem, že urazí delší cestu. Nezdá se, jaký má voda neskutečný odpor.

caradoc

09. 01. 2021

Náboj je 7,62x51 NATO.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací