EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Útok na budovu Gestapa v Bruselu aneb soukromá válka barona Jeana de Selys Longchampse

 11. 08. 2020      kategorie: Události      17 komentářů

Baron Jean Michel P.M.G. de Selys Longchamps se narodil 31. května 1912 v Bruselu rodičům Baronu Raymondu Charlesi Micheli Ghislain de Selys-Longchamps a Emilii de Theux de Meylandt et Montjardin. Když Belgie v dubnu roku 1940 kapitulovala, byl Jean Michel členem belgické kavalérie. Poté, co se jeho země vzdala Nacistům, se Jean snažil bojovat dál a po pádu Francie utekl z německého zajateckého tábora, odkud se dostal do Anglie. V Anglii se pak přihlásil jako dobrovolník do služeb RAF, na což musel padělat své doklady, protože byl ve dvaceti osmi letech příliš starý, aby se mohl stát vojenským pilotem.

Baron_Jean_de_Selys-Longchamps
Foto: Baron Jean Michel P.M.G. de Selys Longchamps | Wikimedia Commons

Po výcviku sloužil jako pilot letounu Hawker Typhoon a u své jednotky byl považován za schopného a agresivního pilota. Jeho nadřízení vůbec netušili, že tento pilot ve své hlavě spřádá plán, který měl být pomstou za to, že mu německá Bezpečnostní policie (Sicherheitspolizei - SiPo) umučila otce.

Psali jsme: Americké námořnictvo potopilo velký křižník – posloužil jako cíl pro rakety

jean_de_selys-longchamp-av_louise
Foto: Busta na památku Jeana de Selys Longchampse a jeho letecký útok na velitelství gestapa Avenue Louise v Bruselu. | Wikimedia Commons

Baron věděl, že má belgická pobočka SiPo a Gestapa své hlavní sídlo v domě číslo 453 na ulici Louise v Bruselu. Budova byl vysoký funkcionalistický dům, ze kterého při okupaci vlály velké nacistické prapory. Jean Michel znal celou ulici včetně budovy velmi dobře, protože zde před válkou bydlel se svými rodiči a Jean Michel si ze svých možných cílů své pomsty vybral právě tento objekt.

20. ledna 1943 se Jean rozhodl svůj plán realizovat. Ten den vyrazili spolu se svým wingmanem F/S Blancem s cílem zaútočit na železniční uzel v belgickém městě Gelt. De Selys si do letounu vzal i balíček belgických vlajek, které měl v plánu při útoku z letadla vyházet.

Psali jsme: Jak to vypadalo, když za hranicemi během socialismu trénovaly britské jednotky pozemní invazi do Evropy

Selys-Pencil-Drawing
Foto: Kresba tužkou umělce Patricka Sadlera zachycující De Selysův útok na budovu Gestapa | realmofhistory.com

Poté, co obaTyphoony úspěšně zaútočily na nádraží v Geltu, nechal Baron svého wingmana letět zpět do Anglie s tím, že on se ještě trošku zdrží a zaútočí na nějaké příležitostné cíle. Poté zamířil přímo na Brusel, ke kterému se dostal nízkým letem bez problémů, našel ulici Louise a zaútočil přímo na cílovou budovu. Při útoku byl velice přesný a ač byl jeho cíl zasažen stovkami projektilů, Jean nepoškodil žádnou další budovu. Poté baron přeletěl nad Královským palácem, kde shodil belgické vlajky. Zpáteční cesta proběhla opět bez problémů a Jean Michel nakonec úspěšně přistál na letišti v Manstonu.

Nacisté po útoku oficiálně přiznali pouze čtyři mrtvé a pět zraněných. Mezi nimi byl však i náčelník SD v Belgii, SS-Sturmbannführer Alfred Thomas, vysoký důstojník Gestapa. Opravit budovu se okupantům podařilo až za šest týdnů. Jean Michel byl po návratu za svůj čin degradován, zároveň však obdržel třetí nejvyšší vyznamenání, které může pilot RAF dostat - Distinguished Flying Cross.

IMG_3581Foto: Pamětní deska věnovaná baronovi Jean de Selys Longchampsovi umístěná přímo na budově tehdejšího velitelství Gestapa | Wikimedia Commons

Baron Jean Michel P.M.G. de Selys Longchamps zemřel 16. srpna 1943 při havárii během návratu z mise nad městem Ostend v Belgii. Je pochován v hrobu 3002A na Minsterském hřbitově. Budova, na kterou baron tenkrát zaútočil, stále stojí a belgická vláda před ní nechala postavit jeho bustu.

 Autor: VKZB

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

bombero

13. 08. 2020

Martin23 "Kulifedové neofašističtí, kdy zejména kadlik plive na Čechy, kde může, chtějí neustále nějaké citace a zdroje, což sami nikdy neudělali."
Takže vy sem tlačíte tisíce písmenek a když se ozvu, že jejich sled se mi nepozdává a chci, aby jste to nějak doložil, tak já jsem ten špatný?
To už jsem kdysi zažil, že jedinou pravdu měla strana a vláda a nikomu nic nemusela dokazovat.
A taky nějak pátrám v paměti, který národ všechny, kdo s ním nesouhlasí a neleze mu kamsi nazývá fašisty?

karel3

12. 08. 2020

Holá fakta. Začátek 2.sv. války:
Československo - vzdalo bez boje pohraničí 30.září 1938.
(Údajně 5. nevyspělejší armáda v Evropě a i kdyby ne.) :slight_smile:
Československo - vzdalo bez boje zbytek území 15.března 1939, Protektorát.
(Největší ostuda, odevzdalo kompletní výzbroj, výstroj a zásoby okupantům.) :slight_smile:

Polsko - bojovalo. Od 1.září 1939 proti nacistům a od 17. září 1939 proti komunistům SSSR.
(22.září 1939 - slavnostní přehlídka nacistického Wehrmachtu a Rudé armády SSSR v Brestu-Litevském na počest společného vítězství nad Polskem.)
Finsko - bojovalo s komunistickým agresorem SSSR 30.11.1939 - 13.3.1940
Lucembursko - bojovalo 1 den, 10.5.1940
Belgie - bojovala s nacisty 18 dní 10.-28.5.1940
Nizozemsko- bojovalo s nacisty 5 dní, 10.-15.5.1940
Francie - bojovala s nacisty 43 dní, 10.5.-22.6.1940
Všichni bojovali, až na jeden druh .... :slight_smile:

karel3

12. 08. 2020

Béďa
Při vší úctě. Tady žádné okecávání, výmluvy a výpočty nepomohou.
Československo nevzniklo v boji za svobodu a při strádání obyvatel.
18.října 1918 ji domorodcům přiklepnul na papíře prezident USA W.Wilson svoji podporou Washingtonské deklaraci TGM a svoji politickou nótou poraženému Rakousku-Uhersku:

"Washingtonská deklarace, plným názvem Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou československou.
Ve Washingtonu 17. října 1918 ji Tomáš Garrigue Masaryk předal americké vládě a prezidentovi Thomasi Woodrowu Wilsonovi.
18. října 1918 Wilson odepsal Masarykovi, že deklaraci četl, dojala ho a již dává odpověď Rakousku, se kterou bude Masaryk spokojen.
20. října 1918 ve 3 hodiny odpoledne je americkým velvyslanectvím v Paříži úředně Benešovi sdělena odpověď prezidenta Wilsona rakousko-uherské vládě, tedy, že mír bude jen za podmínky uznání samostatnosti Čechoslováků a Jihoslovanů. Toho dne přestalo Rakousko-Uhersko mezinárodně, právně a diplomaticky pro Spojence existovat."

Většině domorodcům darovaný stát nestál nikdy za to, aby v sobě našli špetku cti a hrdosti a postavili se okupantovi 1938, 1939 a 1968.
(V letech 1969-1989 bylo dokonce 20% dospělé populace členy KSČ, takové obrovské, kolaborantské strany, komunistické "Vlajky", která tu nacistickou "Vlajku" převyšovala v miliónech členů.)
Belgie bojovala proti nacistické armádě 18 dní.
S tím jsme začali tuto debatu. :slight_smile:

karel3

12. 08. 2020

Martin23
"Kulifedové neofašističtí, kdy zejména kadlik plive na Čechy, kde může, chtějí neustále nějaké citace a zdroje, což sami nikdy neudělali."

"neofašističtí" ? Ovčáčku, Kadlík neplive na Čechy, ale na zdejší Slovany.

"Zkrátka s hrdostí národní řeknu: Já jsem Čech, ale nikdy: Já jsem Slovan."
Karel Havlíček Borovský 1846 po svém předčasném návratu z Ruska.
12.2.-12.3.1846, Pražské noviny, článek "Slovan a Čech" na pokračování.

I když se zdejší Slované (bolševici a lháři) postaví na hlavu, tak historii zfalšovat nedokáží.
Každý si od roku 1990 může dohledat fakta.
Kdo okradl vítěznou Sudetoněmeckou stranu po volbách 1935 o křesla v parlamentu,
kdo odevzdal 1938 a 1939 bez boje všechen vojenský materiál wehrmachtu,
kdo se muchlal s Rusáky po okupaci 1968,...
Jako Čech jim říkám Slované. :slight_smile:

Jura

12. 08. 2020

Béďa: ano, naše armáda se připravovala na minulou válku, stejně jako francouzská která byla náš vzor a podle toho by vše dopadlo. Národní hrdost je fajn ale fakta nemluví pro náš prospěch.

Liberal shark

12. 08. 2020

Souhlasím s Béďou. A připomínám Mistra Suna - vládce se nesmí pustit do války, kterou nemůže vyhrát.

Béďa

11. 08. 2020

Ač věčný oponent Martina musím s ním jednoznačně souhlasit, pokud bychom se bránili byli bysme Západem jednoznačně označeni za viníka války, a to včetně věřejného mínění, pokud chce někdo zdroje tak ať začne pročítat moderní literaturu k tomuto tématu. Chápu že se pěkně poslouchá o tom jak jsme měli vyspělou armádu, ale ve skutečnosti jsme v celé řadě oblastí zaostávali:
1) opevnění nebylo ani zdaleka kodončeno, a hlavně vyzbrojeno, tuší všichni ti vlastenci, že třeba ani řopíky neměli všechnu plánovanou výzbroj? Zde šlo o časový granát vhodný k použití v granátových skluzech, v té době zavedený model byl vzhledem k typu pojistky nevhodný, náhrada byla přijata do výzbroje ale již se nstačilo vyrábět...Pro někoho detail, pro jiného zásadní obranný prvek...
U těžkého opevnění nebyla instalována těžká výzbroj...

2) letectvo: naše stíhačky nestačily rychlostí na Německé bombardéry...
náhrada bohužel přišla pozdě.
Ano měli jsem celých cca 70kusů relativně moderních bombardérů (ruské SB-2), jak si tyto bombardéry vedli ve dne ve Španělsku proti Bf-109??

3) dělostřelectvo: ve většině stále spoléhalo na hypotrakci (mimochodem průkopníkem motorizace byl SSSR a jen ohromné stráty v roce 1941 ho vrátily zpět) až na 105mm kanon a 37mm PT kanon jsme ve výzbroji neměli nic světoborného a ano v prototypech byly souper kousky...
Absolutní tragédie PL dělostřelectvo, automatické kanony byly jen koupené 20mm Oerlikony, nic podobného se bohužel u nás nevyrábělo, střední neexisatovalo (ano i Poláci měli koupené 40mm Boforsy, mi o tom jen uvažovali), těžké- k jednotákám se snad dostalo několik desítek 8cm kanonů (desítek...)zbytek byly staré 83mm kusy...a ano měli jsme výkonné prototypy.

4) pěchotní výzbroj: netuším čím jsme vynikali, ano náš kulomet vz. 26 byl super konstrukce, ale to je tak všechno (nehledě na to že MG-34 byl přeci jen pokrokovější konstrukce-byl to první univerzální kulomet), jak puška vz.24 , těžký kulomet vz. 24 byly kvalitní konstrukce, ale ničím vyjímečné (a ano měli jsme super prototypy samobíjecích pušek). Samopal vz.38 přijat do výzbroje, mimochodem ideální četnická zbraň, ale jaksi se nestihl vyrobit.

5) tanky měli jsme kvalitní vz. 35, ale jen cca 250 kusů, navíc jeho čelní pancéřování bylo konstruováno aby odolalo 20mm kanonu z 250m. Pokud se nemýlím měli Němci sice cca 50 anzrů III ale měli několik stovek PzIV a několik stovek Pz- I a II, kdy dvojka se mohla prosadit i proti našemu vz.35.
Ten vysmívaný, předchozích diskuzích zde na webu, PzI byl sice v podstatě tančík, ale pěchota pokud neměla PT kanon neměla jak si sním poradit, zbývaly jí jen ruční granáty (případně zápalné lahve, ale na jejich distibuci a výrobu nebyl čas...) měli jsme ale docela dost prototypů velmi účinných PT pušek....

Stejně tak úvahy o obraně v řádu měsíců jsou úsměvné, stačí se podívat na počet obyvatel ČSR a Němcka a výrobní potenciál (nechci nikomu brát iluze, ale nebyly jsme zbrojnicí Německa, byly jsme důležitou součástí německého průmyslu, ale ne jeho středobod).
Reálné odhady se počítají v řádu týdnů (maximálně).

Na pomoc by nám nepřišel ani SSSR ten svoji akci vázal na zapojení Francie...


To, zda jsme se měli bránit, popravdě nevím, na jedné straně hrdost národa, na druhé spousty mrtvích, města, zničené kulturní dědictví... Napdlo někoho jak dlouho trvalo, než Britové anulovali Mnichov, jak by se na něj asi dívali, kdyby jsme byli označeni za viníky vypuknutí války??
Rozhodně bych nechtěl být v kůži Beneše...

Martin23

11. 08. 2020

Kulifedové neofašističtí, kdy zejména kadlik plive na Čechy, kde může, chtějí neustále nějaké citace a zdroje, což sami nikdy neudělali.

bombero - kapitulace přichází až když se bojuje. Já ale hovořil o tom vzdát se bez boje. V tomto smyslu myšleno vzdát se pohraničí. V této zemi totiž proběhla 23.09.1938 všeobecná mobilizace,a my byli západními mocnostmi tlačeni k tomu se nebránit.

V Mnichovské dohodě nic takového nenajde,když tam nešlo o dohododu s námi, ale jen o nás. Ani by to nedávalo smysl.

Ten nátlak na nás Francie a Anglie učinily před MD.


1. Anglo-francouzským plán z 19. září 1938 - cituji:
Britští ministři předložili svým francouzským kolegům také závěry vyplývající ze zprávy, jež jim byla poskytnuta o činnosti mise lorda Runcimana. Obě vlády jsou přesvědčeny, že po posledních událostech bylo dosaženo bodu, kdy další setrvání oblastí převážně obývaných sudetskými Němci v rámci hranic Československého státu nemůže být od nynějška fak ticky prodlužováno, aniž by tím byly ohroženy zájmy samého Československa a zájmy evropského míru. Vzhledem k těmto úvahám byly obě vlády nuceny vyvodit závěr, že zachování míru a ochrana životních zájmů Československa mohou být účinně zajištěny jen tehdy, jestliže tyto okresy budou nyní odstoupeny říši.

2. Dne 21. 9. 1938 kdy britský a francouzský velvyslanec požádali ultimativně v noci prezidenta Beneše, aby vládla kývla na německé požadavky.


Vláda na tohle ultimátu přistoupila a druhý den po velkých demonstracích padla.

V tomto smyslu doporučuji také dobový tisk.

karel3

11. 08. 2020

Martin23 - Jak píše kolega "bombero". Důkaz o vyhrožování nejsou. Takže trapná výmluva "na ty druhé." V případě obrany rodné země se nekouká, co na to říká vzdálený strejda.

Nakonec i ta Francie měla ve smlouvě (1926), že příjde na pomoc Československu, které se brání. Ne, že příjdou umírat za zbabělce beze zbraní u piva. :slight_smile:
O tom, že Československo spáchalo po volbách v roce 1935 volební podvod s počtem mandátů na vítězné Sudetoněmecké straně snad nemá cenu ani psát.
Jaký lepší důkaz o útlaku sudetských Němců mohl Adolf dostat do ruky, než ten volební podvod ? Co na to asi mohli Francouzi a Britové říkat?

Kdy už ti zdejší Slované přestanou lhát a kňourat ?
Obroul, Věnceslav
Vy tam někde čtete, že píši o vojácích ? Zbabělé Československo.
A hlavně nelžete. Slušná armáda se alespoň pokusí zničí výzbroj, aby nepadla do rukou nepřítele. Československo odevzdalo všechno do posledního náboje do poslední tkaničky od bot.
(Ve Svatobořicích u Kyjova je památník a muzeum internačního tábora a tam promítají dokument, kde označují československou armádu v roce 1938, jako 5. nejvyspělejší v Evropě.)

Zajímalo by mě, kdo ze zahraničí může například za to,
že v roce 1970 dva roky po okupaci Československa sovětskou armádou měla Komunistická strana Československa opět asi 2 mil. členů, 20% dospělé populace.
Přitom všichni členové KSČ vyplnili u prověrkových komisí, nebo v nových přihláškách do KSČ slovíčko "kladný" v kolonce: "Váš postoj k událostem po roce 1968 ?" Jinak byli vyhozeni, nebo nebyli přijati.
Kladný postoj k okupaci rodné země.
Kladný postoj k normalizaci a pronásledování nepohodlných spoluobčanů.
Kladný postoj k "dočasnému" pobytu sovětských okupantů na území Československa.
(Všechny ostatní armády VS totiž opustily území Československa do 31.října 1968.)
Hrdinství, zrada, nebo sabotáž ze zahraničí. :laughing:

bombero

11. 08. 2020

martin23- byl by odkaz na nějaký dokument, ve kterém nám anglie, nebo francie vyhrožovaly? nebo je to z agentury JPP- jedna paní povídala,
Anglie měla na vybranou mezi válkou a hanbou; zvolila hanbu a bude mít válku.
—Winston Churchill po podepsání Mnichovské dohody,
A četl jse vůbec MD? Já jen, že o kapitulaci tam není ani slovo. Jak se to pak celé dopadlo je už jiná historie

Martin23

11. 08. 2020

Jediným důvodem, proč se Československo v roce 1938 nebránilo, bylo to, že nám Francie a Anglie vyhrožovaly, že pokud se budeme bránit, označí nás za viníka války se všemi důsledky.
O tom přeci byla Mnichovská dohoda - donutit nás se vzdát bez boje.
Řekněme si otevřeně, že za těch okolností se našim politikům nedivím, že tomuto nátlaku podlehli.
Nakonec to bylo dobře, protože kdybychom se bránili, tak by se celý průbeh války minimálně o měsíce zdržel. To by se pak možná již velmoci mydlily atomovkama.

Věnceslav

11. 08. 2020

Tak takhle "vlastenecky" může opravdu jen český připosránek jakým, snad není možná je, Karel 3. Jsem hrdý na naši armádu podzimu roku 1938. Toužili čelit přesile, ale nebylo jim to umožněno. Navíc s 5.kolonou v zádech schopnou čehokoliv jen aby uspokojila A.H.

Obroul

11. 08. 2020

karel3: 1. Belgie narozdíl od Česka nesdílela s nepřítelem hranice po témeř celém obvodu země. 2. Kde se kdo chvástal 5. nej armádou ? (zdroj ?). 3. Čeští vojáci dobrovolně odevzdali veškerou výzbroj a výstroj nepříteli , nebo k tomu dostali rozkaz ? Myslíte si , že nebyli odhodlaní bojovat ? Byli natolik frajeři , že ještě po tak potupném rozkazu víceméně spořádaně odešli. Říct o nich , že něco udělali zbaběle může jenom úplnej blb.

karel3

11. 08. 2020

Malý překlep. Baron Jean Michel P.M.G. de Selys Longchamps se narodil 31.května 1912.
Skvělý chlapík.
Zajímavé na tom je, že Belgičané a celá Belgie s nacisty bojovala 18 dní.
Na rozdíl od Československa, které se chvástalo 5. nejvyspělejší armádou v Evropě, které se zbaběle vzdalo a odevzdalo kompletní vojenskou výzbroj do poslední tkaničky od bot wehrmachtu. :slight_smile:

bombero

11. 08. 2020

Mik- I vy jeden štourale :grin:. Třeba tam měli jako přestupný měsíc duben:sunglasses:

Waki

11. 08. 2020

Krásný a hrdinný příběh hodný zfilmování. Klobouk dolů...

liberal shark

11. 08. 2020

Pan Baron byl maximální frajer. Až budu zase v Bruselu, musím se tam podívat. A líbí se mi i reakce britského velení - sice ho degradovali za svévolný čin, ale zároveň mu dali metál. Jak velmi britské ! :-)

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací